Meat Prices in Switzerland (2026): Real Prices Across All 7 Retailers

96 meat deals at 6 chains for the canton of Zurich, most valid until Sat 3 Oct. Lowest price per kilo: CHF 5.98/kg. Updated 28 Sept 2026.

Lowest prices per kilo

See all 96
  1. Frozen chicken wings

    Coopuntil Wed 30 Sept

    CHF 5.98 per kilo

    CHF 14.95

  2. Fresh beef tongue

    Aligrountil Sat 3 Oct

    CHF 6.90 per kilo

    CHF 6.90

  3. Salted pork tail

    Aligrountil Sat 3 Oct

    CHF 7.00 per kilo

    CHF 7.00

Promotions only, not regular shelf prices. Price per kilo: deal price divided by the weight in kilos, checked against the chain’s own figure where there is one. Source: deals published by the chains.

All meat deals

For the canton of Zurich

96 deals

  • −48%
    Lowest per kilo

    Frozen chicken wings

    CoopCoop · 2.5 kg

    CHF 5.98 per kilo

    CHF 14.95was 28.75

    until Wed 30 Sept

  • −17%

    Fresh beef tongue

    Aligro1 kg

    CHF 6.90 per kilo

    CHF 6.90was 8.30

    until Sat 3 Oct

  • −16%

    Salted pork tail

    AligroMöfag · 1 kg

    CHF 7.00 per kilo

    CHF 7.00was 8.30

    until Sat 3 Oct

  • −22%

    Fresh veal kidneys

    Aligro1 kg

    CHF 9.20 per kilo

    CHF 9.20was 11.80

    until Sat 3 Oct

  • −22%

    Fresh pork round

    Aligro1 kg

    CHF 9.50 per kilo

    CHF 9.50was 12.20

    until Sat 3 Oct

  • −15%

    Turkey breast fillet

    LidlCarnesi · 1 kg

    CHF 9.99 per kilo

    CHF 9.99was 11.69

    until Wed 30 Sept

  • Deal

    Chicken Delice

    AldiPrimana · 880 g

    CHF 11.35 per kilo

    CHF 9.99

  • −31%

    Fresh pork rack

    Aligro1 kg

    CHF 12.30 per kilo

    CHF 12.30was 17.70

    until Sat 3 Oct

  • −45%

    Pork loin

    Migros100 g

    CHF 15.00 per kilo

    CHF 1.50was 2.75

    until Wed 30 Sept

  • −20%

    Fresh pork entrecôte

    AligroKräuterschwein · 1 kg

    CHF 15.30 per kilo

    CHF 15.30was 19.20

    until Sat 3 Oct

  • −21%

    Finely minced beef

    CoopCoop · 500 g

    CHF 15.50 per kilo

    CHF 7.75was 9.75

    until Wed 30 Sept

  • −17%

    Minced chicken

    Aligro500 g

    CHF 15.80 per kilo

    CHF 7.90was 9.50

    until Sat 3 Oct

  • −22%

    Pork Chops

    Migros100 g

    CHF 16.00 per kilo

    CHF 1.60was 2.05

    until Wed 30 Sept

  • −35%

    IP-SUISSE pork chop

    MigrosWiesenschwein · 100 g

    CHF 16.00 per kilo

    CHF 1.60was 2.45

    until Wed 30 Sept

  • −25%

    Minced beef

    Aligro1 kg

    CHF 16.40 per kilo

    CHF 16.40was 21.80

    until Sat 3 Oct

  • −23%

    Pork Blade Steak

    Migros100 g

    CHF 16.50 per kilo

    CHF 1.65was 2.15

    until Wed 30 Sept

No meat deal right now:Otto’s

Guide

Meat is the single biggest line on most Swiss grocery bills, and the gap between stores on the same cut often reaches 40 to 50 percent. This guide explains which cuts pay off on promotion, in budget lines or in bulk, with dated reference prices from April 2026.

Raw steak on white marble with splashing oil, rosemary and pepper.

For most Swiss households, meat is the single biggest line on the grocery bill. It is also the category where the price gap between retailers is the widest, often 40 to 50 percent on the same cut. In April 2026, fresh meat in Switzerland cost less at Aldi Suisse and Lidl Schweiz than at the other five chains in this comparison, in line with independent K-Tipp testing. Migros and Coop closed the gap on promotion weeks and through their budget lines (M-Budget, Prix Garantie). Aligro was the lowest-priced option for bulk buyers. Otto's, Denner, and the rest sat in the middle. Promotions reshuffle that order every week.

This guide gives you dated shelf prices from April 2026, the cuts where each store won, and a simple shopping rule worth CHF 80 to CHF 150 a month to a typical family on the family meat basket at the April 2026 prices below, a modelled example and not a measured saving.

Sources checked: April 2026. Prices verified at Aldi Suisse, Lidl Schweiz, Migros, Coop, Denner, Aligro, and Otto's official sites and consumer-test data from K-Tipp (November 2024 meat-specific test, August 2025 basket test) and SonntagsZeitung. Live offers in the Rappn app.
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.

The 2024 to 2026 Meat Price War, in Plain Terms

The cheapest-meat ranking in Switzerland looks different today than it did two years ago, because of one event. On 2 September 2024, Aldi Suisse permanently cut prices on its entire range of unprocessed fresh meat, by up to 36 percent. 500 grams of beef mince dropped to CHF 5.99 from CHF 7.95. 100 grams of pork filet went from CHF 3.99 to CHF 2.99, and a kilo of natural chicken thighs to CHF 5.49, a 35 percent cut.

Lidl, Migros, and Coop all reacted within weeks. In late October 2024, Migros announced it would permanently lower around 1,000 daily-need products to discount-chain levels. In November 2025, Aldi went further still, cutting another five meat items and one fish item by an average 23 percent ahead of the Christmas season.

The result for shoppers is real. Lamb is one of the most-discounted product categories of 2025, ranking fourth among all foods that fell in price compared to 2024. Pork and poultry consumer prices have also been falling steadily since the Aldi offensive started.

Live meat offers across all 7 Swiss chains, chicken, beef, pork, the lot. Type a different cut and Rappn shows this week's offers for it, with the unit price.

Find this week's meat deals. Rappn is free

Free, no account required · iOS & Android

"chicken breast" · Meat & poultry · Migros · Coop · Aldi · Lidl · Denner · Aligro · Otto’s

Offers

…

Reference, April 2026: meat prices by cut

Prices as of April 2026, not current. Current deals are at the top of this page.

The right answer to "where is meat cheapest" depends on the cut. Here is the actual breakdown, with prices verified at the retailers' websites and standardised to per-kilo.
CutCheapest storePrice/kgRunner-upNotes
Beef mince (standard)Aldi Suisse~CHF 11.98/kg (500g pack at CHF 5.99)Lidl ~CHF 12.30/kgPermanent post-Sep-2024 price
Pork filetAldi Suisse~CHF 29.90/kg (100g at CHF 2.99)Lidl matched within 8%Aldi cut 25% in 2024
Chicken thighs (natural)Aldi SuisseCHF 5.49/kgLidl ~CHF 5.90/kgDiscounter-only price level
Chicken breastLidl Schweiz~CHF 19.90/kg standardAldi closeMigros/Coop ~CHF 28-32/kg without promo
Beef entrecôte (organic)Lidl & Aldi~CHF 60-65/kgCoop ~CHF 110-130/kg without promoK-Tipp Nov 2024: bio entrecôte at Lidl/Aldi nearly 50 percent cheaper than Coop
Lamb filetAldi & LidlVaries, ~30-40% under Migros/Coop standardMigros on promoLamb saw biggest 2025 reductions
Sliced cooked ham (standard)Aldi & Lidl~CHF 20-22/kgM-Budget similarOften on Aktion at all stores
Bulk premium beef (5kg+)AligroWholesale levelOtto's irregular bulk lotsAligro carries 700+ meat items, mainly Swiss origin

Note: Verify exact current shelf prices before relying on them, Aldi and Lidl change Aktion pricing twice a week, on Monday and on Thursday.

Up to April 2026 the pattern was consistent across independent tests: on standard meat cuts, the German discounters undercut Migros and Coop by 20 to 50 percent, with the gap widest on premium cuts and organic. Migros and Coop stayed expensive on full-price meat but became competitive when their budget lines (M-Budget, Prix Garantie) were stocked or when items were on weekly Aktion at 30 to 50 percent off.

Where Each Retailer Won on Meat (as of April 2026)

Aldi Suisse. The default cheapest store for fresh meat since September 2024. The catch: smaller stores carry a narrow selection. If you want a specific cut on a specific day, you may not find it. Strong on beef mince, pork filet, chicken thighs, and entry-level cuts. Bio meat under the "retour aux sources" private label uses antibiotic-free farming.

Lidl Schweiz. Within 5 to 8 percent of Aldi on most cuts, sometimes cheaper depending on the week. Stronger range on poultry and a wider organic shelf than Aldi in many stores. In K-Tipp's November 2024 meat test of 25 products, Lidl tied or beat Aldi on most items.

Migros. Standard meat is expensive (often 25 to 40 percent more than Aldi/Lidl), but M-Budget meat and weekly Aktion prices match the discounters. Migros invested CHF 500 million in price cuts during 2025, and M-Budget is now at or near discount level for many staples. Best move: only buy meat at Migros when it is on promo or when M-Budget is stocked.

Coop. Highest standard prices on meat in most baskets. The compensation is the most aggressive promotional cycle. Coop weekly Aktionen start on Thursday and run to the following Wednesday, a rhythm in place since January 2025. On a 30 to 50 percent Aktion week, Coop can briefly be the cheapest in the country for that specific cut.

Denner. Surprisingly mixed. In one cross-test cited by RTS A bon entendeur and K-Tipp, Denner's basket came out most expensive of all five major retailers because cheap mince was not in stock and testers had to buy more expensive IP-Suisse-branded product. Denner shines on processed meat promotions (charcuterie, bratwurst multi-packs) more than on fresh cuts.

Aligro. A different category. Aligro is wholesale-oriented, serving the gastronomy sector. Its range covers more than 700 meat articles including beef cuts, pork, veal, lamb, poultry, charcuterie, and frozen, with most Swiss-origin meat and premium cuts (filet, entrecôte, ribeye) imported from Argentina, Uruguay, USA, Canada. If you buy meat in 3-to-5 kg packs and freeze, Aligro is the cheapest by a meaningful margin.

Otto's. Meat appears irregularly as part of bulk frozen lots. Not a primary meat shopping destination. Useful for opportunistic buys when you happen to be in store.

See our full category-by-category comparison for non-meat staples.

Meat is your biggest grocery cost. Track it.
Rappn shows you exactly how much you spent on meat last month, by store and by week, so you can see whether the price war is actually saving you money. Open Rappn.

The Three Rules That Save 40 Percent on Meat

After reviewing the K-Tipp data, the retailer Aktion calendars, and a year of post-Aldi-cut pricing, three rules do most of the work.

Rule 1: Default to Aldi or Lidl for standard cuts. Beef mince, pork filet, chicken thighs, chicken breast, sliced ham. In the tests and April 2026 prices behind this guide, these were the cuts where the discounters sat 20 to 40 percent under Migros and Coop outside promotion weeks, no calendar-watching required.

Rule 2: Wait for the Coop or Migros Aktion on premium cuts. Entrecôte, filet de boeuf, lamb chops, veal. Buy these only on a 30 to 50 percent promotional week at Migros or Coop, when their promotional prices undercut even the discounters' standard prices. Migros promotional cycles run Thursday to Wednesday from 5 February 2026 onward; Coop has run the same window since January 2025.

Rule 3: Buy in bulk and freeze when the gap is large. A 4-pack of chicken breasts at Lidl, a 1kg mince block at Aldi on Aktion week, or a wholesale Aligro pack of beef. Vacuum-pack and freeze. This converts an irregular promo into months of savings.

What the rest of the basket adds depends on your week, so we put no monthly figure on the whole shop: our M-Budget vs Prix Garantie comparison and our save money on groceries in Switzerland guide each carry their own dated basket. On meat the scope is this guide's own: on the family meat basket at the April 2026 prices above, the three rules are worth CHF 80 to CHF 150 a month, a modelled example and not a measured saving.

Cross-Border: Is German or French Meat Still Worth the Trip?

Short answer: meat in Germany has historically cost two to three times less than in Switzerland, which is why fresh meat used to be the headline product for cross-border shoppers in Konstanz, Lörrach, and Annemasse. Two things changed.

First, the Aldi and Lidl Switzerland price cuts narrowed the gap, especially on standard cuts. The CHF 5.99 for 500g of beef mince at Aldi (the price set in September 2024) was no longer dramatically more than the German equivalent.

Second, since 1 January 2025 the personal duty-free import allowance dropped to CHF 150 per person per day (from CHF 300 previously, per the Federal Office for Customs and Border Security at bazg.admin.ch). For meat specifically, there are also strict per-person quantity limits beyond which veterinary duties apply.

The trip still makes sense if you live within 30 minutes of the border and buy in bulk for a family. For most other shoppers, optimising at Aldi/Lidl Switzerland now beats the Konstanz run on a CHF-per-hour basis.

What about Quality?

Lower price does not mean lower quality. Most fresh meat at Aldi and Lidl in Switzerland is sourced under the same IP-Suisse and Bio Suisse standards as Migros and Coop, with Swiss origin clearly labelled. Aldi Suisse confirmed in 2024 that the price reductions had no effect on producer prices: suppliers receive the same price as before, and the cuts come from Aldi's own margin and process efficiency. The Swiss Federal Statistical Office reported the agricultural sector had a strong 2025 with producer prices rising for the ninth consecutive year, suggesting the discounter price war has not pushed costs back onto farmers so far.

That said, on premium cuts and bio ranges, Migros (Bio) and Coop (Naturaplan) still carry the deepest selection, with thousands of organic SKUs versus a few hundred at Aldi or Lidl. If specific traceability or label certification matters to you (Demeter, Bio Suisse Knospe, ProSpecieRara), Coop and Migros remain the right destination, especially during their Aktion weeks.

Updated: .

Why Rappn?

Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.

  • 100% free: no subscription, no hidden costs
  • Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
  • Updated daily, as soon as the chains publish their deals
  • The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed
Available now

Ready to save on groceries?

Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.

Liveoffers
7retailers
100%free

Built in Switzerland, for Switzerland

Frequently Asked Questions

Where is meat cheapest in Switzerland in 2026?

In K-Tipp's 25-product meat test of November 2024 and in the April 2026 reference prices of this guide, Aldi Suisse and Lidl Schweiz had the lowest prices on standard fresh meat cuts. The gap to Migros and Coop was typically 20 to 40 percent on standard cuts and up to 50 percent on premium cuts like organic entrecôte, and Aligro was the low-price option for bulk buyers willing to take 3 to 5 kg packs. Weekly promotions change that order: the live list on this page shows the current meat deals of every chain by price per kilo.

How much can I save by switching meat shopping to Aldi or Lidl?

A typical Swiss family that previously bought all meat at Migros or Coop cuts CHF 80 to CHF 150 per month from the family meat basket at the April 2026 prices in this guide, by switching standard cuts to the discounters and only buying premium cuts at Migros/Coop on promotional weeks. Over a year that is CHF 1,000 to CHF 1,800, a modelled example and not a measured saving.

Is meat at Aldi and Lidl Swiss?

Yes for most cuts. Aldi Suisse and Lidl Schweiz both source most fresh meat from Swiss producers under standard Swiss agricultural certifications. Premium and exotic cuts (Argentine beef, Uruguayan filet) are imported and clearly labelled. Their bio ranges (Aldi's "retour aux sources", Lidl's bio line) use Swiss antibiotic-free standards.

When is the best day of the week to buy meat on promotion?

New weekly offers go live on Thursday at most retailers in 2026. Coop has run its Thursday-to-Wednesday Aktion week since January 2025. Migros and Denner shifted to a Thursday-to-Wednesday cycle from 5 February 2026. Plan your shop on Wednesday evening and buy Thursday or Friday for the freshest selection at promo prices.

Is it still worth buying meat across the border in Germany or France?

Less than before. The CHF 150 duty-free allowance (since 1 January 2025) caps how much you can bring back tax-free, and Aldi/Lidl Switzerland price cuts have narrowed the gap on standard cuts. The cross-border run still pays off if you live within 30 minutes of the border and buy in family-sized quantities. Otherwise, optimising within Switzerland is faster and now nearly as cheap.

How does Rappn help me find the cheapest meat each week?

Rappn aggregates the weekly meat offers from all 7 major Swiss retailers (Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, Otto's) into one feed, filtered to your canton and language. You can follow specific cuts (chicken breast, beef mince, entrecôte) and get a notification the moment any tracked retailer drops the price.

Related Comparisons