OTTO'S flyer: how the Wochenhits work
OTTO’S publishes weekly promotions and reports over 140 stores across its group (source: ottos.ch, as of September 2026). Its Wochenhits flyers, themed catalogues and advertising paper cover different offers, with clearance lots available only while stocks last. Check the product, validity and store in the current flyer. Rappn lets you compare listed OTTO’S offers with other chains by product and canton.
The current deals on one page: searchable by product.
LiveSee the 5'274 Otto’s dealsUp to 89% offCanton: Zurich · updated 29 Sept
The current deals as a list: 5'274 at Otto’s
No end date, while stocks last. New weekly deals from Tuesday 6 Oct (expected).
Promotion rhythm
New deals expected from Tue 6 Oct
Otto’s: new weekly deals every Tuesday, no end date, while stocks last.
All current Otto’s deals
For the canton of Zurich
24 deals
- DealVegan
Le Dragon Dried morel mushrooms 250g
CHF69.90
CHF 279.60/kg
- −51%
Original
CHF4.95was
10.10CHF 41.25/kg
- −33%
Rama Culinesse Butter Note 750ml
CHF5.20was
7.80CHF 6.93/l
- −50%Vegan
Barilla Fusilli n.98 1kg
CHF2.50was
5.00CHF 2.50/kg
- −36%
Thomy Burger Sauce 600ml
CHF5.95was
9.30CHF 9.92/l
- −60%
Milka Biscoff 90 g
CHF1.00was
2.50CHF 1.11/100 g
- −54%Vegan
Sanpellegrino Sparkling mineral water 24x500ml
CHF10.95was
24.00CHF 0.91/l
- −57%
Cleda 75 cl
CHF19.95was
46.40CHF 26.60/l
- −33%
Hero Rösti Original 3x500g
CHF7.60was
11.40CHF 5.07/kg
- Deal
- −32%
Roll Original
CHF5.90was
8.70CHF 43.70/kg
- DealVegan
Oatly Oat Drink Vanilla 1l
CHF2.75
- −50%Vegan
Barilla Penne Rigate n.73 1kg
CHF2.50was
5.00CHF 2.50/kg
- −36%
Thomy Cocktail Sauce 600ml
CHF5.95was
9.30CHF 9.92/l
- −60%
Milka Daim 90 g
CHF1.00was
2.50CHF 1.11/100 g
- −51%Vegan
Fanta Apple Sour Cherry 24x330ml
CHF12.95was
26.40CHF 1.64/l
- −53%
Altado Verdejo 75 cl
CHF6.95was
14.90CHF 9.27/l
- −31%
Hero Bernese Rösti with bacon 3x500g
CHF9.95was
14.40CHF 6.63/kg
- −50%
Medela Harmony Manual Breast Pump with bottle
CHF14.95was
29.90 - −30%
Rio Mare Tuna in Olive Oil 2x4x80g
CHF12.95was
18.60 - −28%
Hardegger Fondue Appenzeller 800 g
CHF9.95was
13.90CHF 12.44/kg
- −50%
Barilla Spaghetti n.5 1kg
CHF2.50was
5.00CHF 2.50/kg
- −36%
Thomy Curry Sauce 600ml
CHF5.95was
9.30CHF 9.92/l
- −60%
Milka Strawberry 100 g
CHF1.00was
2.50CHF 10.00/kg
Search, filter by category, sort: free, no account needed.

As of September 2026, the official OTTO’S company profile reports over 140 stores across the group. This is a group-wide count, not a promise that every flyer item is available in every store.
OTTO'S publishes its current offers as a Wochenhits flyer that is renewed every Tuesday, as themed catalogues on ottos.ch, and as a printed advertising paper delivered to Swiss letterboxes. Everything is valid only while stocks last. If you would rather search than flip pages, the free Rappn app filters OTTO'S offers by product, category, price and canton.
Sources checked regularly: ottos.ch (flyer page and company information), the OTTO'S help centre on flyer distribution, and Wikipedia for the company history. This week's exact prices are live in the Rappn app.
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer.
What is OTTO'S, and why does it matter for your budget?
If you are new to Switzerland, OTTO'S is one of the country's best-known discount institutions. Founded in 1978 by Otto Ineichen in Sursee, it started out selling salvage lots after a storm in Ticino and has sold flawless clearance and residual lots since the mid 1980s: branded goods from overproduction, warehouse clearances and special purchases (source: Wikipedia). Today OTTO'S counts, by its own account, over 140 stores across German-speaking Switzerland, Romandie and Ticino, over 60 of them with a furniture section, plus an online shop (source: ottos.ch).
The assortment mixes branded perfume, household goods, textiles, furniture and a food corner with branded groceries at lot prices. It is not a supermarket replacement, but as a supplement it can be genuinely interesting for a Swiss grocery budget.
These are Otto's current offers as a searchable list: the rotating bargain assortment, filterable by category and price, next to the supermarket chains. Type a product to try it.
Browse Otto's current bargains, freeFree, no account required · iOS & Android
Otto's
Offers
How and when does the OTTO'S flyer come out?
The heart of the system is the Wochenhits flyer: a set of rotating promo items published on ottos.ch with a "valid from" date and the note "while stocks last" (source: ottos.ch/de/prospekte). On top come themed flyers such as the furniture flyer or special catalogues like a bike special. Usefully, the flyer page already shows a preview of next week's Wochenhits.
| Format | Rhythm | Where to find it |
|---|---|---|
| Wochenhits (weekly hits) | every Tuesday, with a "valid from" date and no end date | ottos.ch, in store, newsletter |
| Themed catalogues (furniture, bike, seasonal) | irregular, several times a year | ottos.ch and in store |
| Printed advertising paper | periodically by post | letterboxes without a "no advertising" sticker (source: OTTO'S help centre) |
| Newsletter and WhatsApp service | ongoing | sign-up on ottos.ch, or the keyword PROSPEKT or WOCHENHITS in the WhatsApp chat |
Why the OTTO'S assortment rotates so unpredictably
A classic supermarket discounts an item it stocks permanently, for one week. OTTO'S instead buys entire lots: what sits on the shelf this week depends on which batches its buyers managed to secure. Once a lot is sold out, it often never returns. That is why every single offer carries the "while stocks last" note, and why the flyer reads so differently from a Migros or Coop leaflet.
For your shopping this means three things:
- An unplannable assortment: branded perfume next to frying pans next to groceries. That mix is exactly the appeal.
- Genuine one-off opportunities: a good lot price can be gone before the flyer expires.
- No automatic bargain: a flyer price is an offer, not a price comparison. Whether it is actually good only shows once you check the other retailers.
For a closer look at what OTTO'S sells and at what level, read OTTO'S products and prices. For the bulk-shopping duel, see Aligro vs OTTO'S.
Three simple rules for reading the flyer
First, check the date. Every OTTO'S flyer carries a "valid from" date, and the preview on ottos.ch tells you what is coming next week. If you are planning a bigger purchase, furniture for example, it can pay to wait for the matching themed flyer rather than relying on the weekly hits.
Second, speed matters with lots. "While stocks last" means popular items can sell out mid-run. If an offer genuinely interests you, an early store visit or a look at the online shop is worth it.
Third, compare before you buy. Especially on groceries, OTTO'S carries many branded products that Migros, Coop, Aldi, Lidl or Denner also stock, at regular or promo prices. An OTTO'S flyer price only becomes a bargain once it survives that cross-check.
Search instead of flipping: the live alternative
This guide explains the system. At a clearance discounter prices change especially fast, so they are not in the guide text but live in the deals list on this page. The current OTTO'S offers are in the Rappn app, updated daily and searchable by product, category, price and canton, right next to Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner and Aligro. The current deals of the big Swiss supermarkets in one place, 100% free. For an overview of the current deals, read OTTO'S deals in Switzerland, and to replace every Swiss flyer at once, see Swiss supermarket flyers.
Updated: .
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
Frequently Asked Questions
When does the new OTTO'S flyer come out?
The Wochenhits appear every Tuesday as a new flyer with a "valid from" date and the note "while stocks last", with no end date; every edition since mid-July 2026 has started on a Tuesday. The printed date is what counts, and ottos.ch already shows a preview of next week's flyer (source: ottos.ch).
Where can I see the current OTTO'S flyer online?
The flyer page on ottos.ch shows the current Wochenhits, themed catalogues such as the furniture flyer, and a preview of next week. It is a page-flip viewer though, not searchable. In the Rappn app you get the OTTO'S offers as a searchable list, filterable by product, category, price and canton.
What does OTTO'S actually sell?
OTTO'S is Switzerland's best-known clearance-lot discounter, founded in 1978 in Sursee, with over 140 stores by its own account (sources: Wikipedia, ottos.ch). It sells branded goods from residual lots: household items, perfume, textiles, furniture in over 60 stores, and a food corner. The assortment rotates constantly because sold-out lots rarely return.
Why is a flyer item already sold out?
Because OTTO'S buys finite lots rather than restocking permanent shelf items, every offer is valid only while stocks last. Popular items can sell out in the middle of a flyer's validity period, and once a lot is gone it often never comes back. If something genuinely interests you, going early or checking the online shop is the safer play.
Does the OTTO'S flyer arrive by post?
Yes. According to the OTTO'S help centre, the printed advertising paper is delivered to letterboxes that do not carry a "no advertising" sticker, and you can unsubscribe via customer service. The same offers appear on ottos.ch, in the newsletter and via the WhatsApp service using the keyword PROSPEKT or WOCHENHITS.
How do I compare OTTO'S prices with Migros, Coop and the others?
The quickest way is a neutral price comparison. The free Rappn app shows OTTO'S offers right next to Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner and Aligro, so you can see at once whether another chain has the same product on offer. Rappn has no commercial agreements with any retailer.
