Yogurt Prices in Switzerland: Real Prices and Deals (2026)
58 yogurt deals at 5 chains for the canton of Zurich, most valid until Sat 3 Oct. Lowest price per kilo: CHF 1.95/kg. Updated 28 Sept 2026.
Lowest prices per kilo
See all 58- deals
- 58
- chains
- 5

Aligrountil Sat 3 OctCHF 1.95 per kilo
CHF 1.95

Migrosuntil Wed 30 SeptCHF 2.50 per kilo
CHF 3.00

Migrosuntil Wed 30 SeptCHF 2.50 per kilo
CHF 3.00
Promotions only, not regular shelf prices. Price per kilo: deal price divided by the weight in kilos, checked against the chain’s own figure where there is one. Source: deals published by the chains.
All yogurt deals
For the canton of Zurich
58 deals
- −20%Lowest per kilo
Whole milk yogurt natural
AligroForster · 1 kgCHF 1.95 per kilo
CHF 1.95was
2.45until Sat 3 Oct
- −9% Bundle
- −9% Bundle
- −16%
- −32%
- −8% Bundle
- −7% Bundle
- −7% Bundle
- −26%
- −25%
- −27%
- −27%
Nestlé Hirz 0% blackberry and vanilla yogurt 2x180g
AligroCHF 4.44 per kilo
CHF 1.60was
2.20until Sat 3 Oct
- −27%
- −27%
- −27%
- −27%
- −27%
- −27%
Nestlé Hirz Raspberry and vanilla yogurt 2x180g
AligroCHF 4.44 per kilo
CHF 1.60was
2.20until Sat 3 Oct
- −27%
- −27%
- −27%
Nestlé Hirz Exotic-Cocktail yogurt 0% fat 2x180g
AligroCHF 4.44 per kilo
CHF 1.60was
2.20until Sat 3 Oct
- −27%
Nestlé Hirz Peach and passion fruit yogurt 0% 2x180g
AligroCHF 4.44 per kilo
CHF 1.60was
2.20until Sat 3 Oct
- −27%
- −27%
Blueberry-vanilla yogurt
AligroHirz Nestlé · 2 × 180 gCHF 4.44 per kilo
CHF 1.60was
2.20until Sat 3 Oct
Guide
Yogurt prices in Switzerland depend mostly on the label: own-label nature cups sit at the low end, branded fruit, Greek-style and high-protein cups well above. This guide compares typical shelf prices checked in September 2026, explains who makes which yogurt and when the brands go on promotion. The current yogurt deals are listed at the top of this page.

Yogurt prices in Switzerland range from CHF 0.45 for a 180g M-Budget nature cup to CHF 2.80 for premium Greek or high-protein cups. The cheapest Swiss yogurt is among the cheapest dairy items per gram on the shelf, but the branded segment carries a 100 to 300% premium for what is often the same product. This guide shows the real prices, who carries what, and the three habits that cut a typical Swiss yogurt bill by 30% without changing your routine.
Updated: September 2026. Prices are indicative shelf ranges checked at retailers' official sites (migros.ch, coop.ch, aldi-suisse.ch, lidl.ch, denner.ch) and move with each week's promotions. Live offers in the Rappn app. Market data from K-Tipp, NZZ, and Tages-Anzeiger.
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer.
How much does yogurt actually cost in Switzerland?
| Product (180g cup) | Typical price | Premium vs cheapest |
|---|---|---|
| M-Budget nature, Prix Garantie nature | CHF 0.45 to 0.55 | baseline |
| Aldi Milfina nature, Lidl Milbona nature | CHF 0.45 to 0.55 | 0% |
| Migros M-Classic nature 180g | CHF 0.65 to 0.85 | +40 to +90% |
| Coop Qualité & Prix nature | CHF 0.70 to 0.90 | +50 to +100% |
| Hirz fruit yogurt 180g | CHF 1.10 to 1.50 | +145 to +230% |
| Emmi / Toni branded fruit | CHF 1.20 to 1.60 | +165 to +255% |
| Activia (Danone) | CHF 1.30 to 1.70 | +190 to +275% |
| Greek-style (Fage, Olympus, Emmi) | CHF 1.80 to 2.50 | +300 to +455% |
| High-protein (YPRO, Lindahls, High Protein) | CHF 1.80 to 2.80 | +300 to +520% |
| Plant-based (oat, soy, almond) 150g | CHF 1.50 to 2.20 | +230 to +390% (per gram) |
The whole-market context: Switzerland pays roughly 112% more for nature yogurt than Germany, per the Federal Office for Agriculture (BLW), in line with the broader Swiss dairy premium covered in our food prices in Switzerland breakdown.
Compare current offers and their supplied unit prices. Check the pack size, canton and validity dates. Preset search: «yogurt».
Compare yogurt offers. Rappn is freeFree, no account required · iOS & Android
"yogurt" · M-Classic · Cremo · Emmi
Offers
Who actually makes Swiss yogurt
The branded landscape is more concentrated than the labels suggest. Emmi is the largest Swiss dairy group; it produces Emmi-branded products and also manufactures private-label yogurt for retailers and brand owners. Hirz, despite carrying its own logo, is produced at Emmi facilities under a Nestlé / Lactalis joint venture. Cremo (Fribourg) is the second-largest dairy, supplying various private labels plus its own brand.
This matters for price: K-Tipp has documented that some Migros own-brand yogurts are produced by Emmi to specifications close to Toni or Hirz, with the branded version typically costing 15 to 25% more on the shelf. Same dairy, different sticker.
Which Swiss retailer has the cheapest yogurt
| Retailer | Own-brand range | Cheapest 180g nature | Branded yogurt range |
|---|---|---|---|
| Migros | M-Budget, M-Classic, Léger, Bio, aha! (lactose-free), oat-based | CHF 0.45 to 0.55 (M-Budget) | Limited (Emmi pur, Hirz selectively, no Coop-exclusive brands) |
| Coop | Prix Garantie, Qualité & Prix, Karma, Naturaplan, Free From, Pro Montagna | CHF 0.45 to 0.55 (Prix Garantie) | Broadest: Hirz, Emmi, Toni, Fage, Activia, LC1, YAOS, Yoplait |
| Aldi | Milfina (nature, fruit, Greek), retour aux sources organic | CHF 0.45 to 0.55 | Few, rotating |
| Lidl | Milbona (nature, fruit, Greek, protein) | CHF 0.45 to 0.55 | Rotating selection only |
| Denner | Limited own-brand | CHF 0.55 to 0.75 | Selected branded items, Hirz occasionally |
| Aligro | Wholesale formats | Family packs only | Branded family packs |
| Otto's | Discount, irregular | n/a | Periodic close-to-date branded stock |
The practical conclusion: on cheapest-cup nature yogurt, the four main chains are within centimes of each other. The real price difference is on branded fruit yogurts, Greek-style and high-protein cups, where Coop has the broadest selection but Migros tends to price M-Classic and Léger competitively against branded equivalents. See our Migros vs Coop breakdown for the broader picture, or Lidl vs Aldi for the discounter comparison.
The branded vs own-label decision
This is where most yogurt overspending happens. Three honest scenarios:
1. Plain nature yogurt for cooking, breakfast bowls, or kids: the own-label option (M-Budget, Prix Garantie, Milfina, Milbona) is fine. Same milk source, often the same producer, no functional difference for most uses.
2. Specific brand preference (Hirz, Activia, Emmi): people who consistently prefer one brand should still wait for Aktion. These brands rotate through 25 to 40% promotions roughly every 4 to 6 weeks at Migros and Coop. Buying off-promo is where the avoidable premium hides.
3. Greek-style and protein yogurts: the gap between Migros M-Classic Greek and a brand like Fage or YPRO is often 30 to 50%. Texture and protein content differ; this is the one segment where blind own-label substitution sometimes disappoints. Compare cup by cup.
For M-Budget vs Prix Garantie on the broader basket, see our dedicated comparison.
Stop paying full price for the same 5 yogurts every week.
Pick your Hirz, Emmi, Activia or Greek-style favourites once. Rappn alerts you when any of them goes on Aktion at any of the 7 Swiss retailers.
Three habits that cut your yogurt bill 30%
1. Build a 5-product watchlist. Most Swiss households cycle through the same 3 to 6 yogurts: a nature for cooking, one or two fruit cups, sometimes a Greek or protein cup. Track those exactly. Hirz, Emmi and Activia routinely run 3-for-2 or 25 to 40% Aktion at Migros and Coop on a 4 to 6 week cycle. Off-promotion buying is the single biggest avoidable cost.
2. Default to own-label nature, brand on Aktion. The cleanest split: buy own-label (M-Budget, Prix Garantie, Milfina, Milbona) for the nature yogurt you use for cooking and breakfast bowls. Buy your favourite branded fruit or Greek yogurt only when it goes on Aktion. A household buying 4 cups a week can save CHF 8 to 15 per month with this rule alone.
3. Watch the multi-pack and family-format prices. Lidl, Aldi and Coop all run regular Aktion on 4 x 180g multipacks and 500g family pots, often at 30 to 40% off. Per gram, these are typically 25 to 50% cheaper than single-cup pricing even at base price. If your household goes through several cups a week, switch the bulk of purchases to multi-pack format.
Where are the best deals on groceries in Switzerland this week?
There is no single chain that owns the best deals on groceries: the answer moves week by week, and on yogurt it moves on a 4 to 6 week cycle. As of September 2026 the pattern is stable enough to plan around. Own-label nature cups sit at CHF 0.45 to 0.55 at Migros, Coop, Aldi and Lidl, so there is little left to win there. The deals worth waiting for are on branded and specialty cups: Hirz, Emmi and Activia rotate through 25 to 40% Aktion at Migros and Coop, multipacks of 4 x 180g and 500g family pots run 30 to 40% off at Lidl, Aldi and Coop, and stock with 5 to 10 days of shelf life left is marked down 30 to 50%. Rappn shows the current offers of all 7 chains in one place, free and without an account.
Common pitfalls
Assuming "nature" is the same everywhere. Fat content varies (whole milk, semi-skimmed, fat-free) and so does texture. Within the same retailer, the cheapest cup may be skimmed; check before substituting.
Paying for "Greek-style" labelling without the texture. Some products labelled Greek-style are simply thicker nature yogurt, not the strained product. Read the protein content per 100g (real Greek typically 7g+ per 100g) before paying the premium.
Plant-based ≠ healthier on price. A 150g oat-based cup at roughly CHF 1.85 costs more than 4 times per gram than a 200g M-Classic nature cup. The plant-based premium is the largest in the category. See our broader grocery basket comparison for context.
Ignoring date-discounted stock. Yogurt with 5 to 10 days of shelf life left routinely gets 30 to 50% sticker discounts at Migros and Coop, and is perfectly fine to eat. Otto's occasionally carries deeper close-to-date discounts on branded items.
Yogurt is the textbook case for product-level price tracking.
Same 5 cups, every week, at the right store, on the right Aktion. Add Hirz, Emmi, Activia, Fage, M-Classic or Milbona products to your watchlist. Get alerts when any watched yogurt drops 25% or more. Get Rappn free.
Updated: .
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
Frequently Asked Questions
How much does yogurt cost in Switzerland?
As of September 2026, a 180g cup of nature yogurt ranges from CHF 0.45 (M-Budget, Prix Garantie) to CHF 1.50 (Hirz, Toni, Emmi) depending on brand. Plain own-label yogurt is the cheapest dairy on Swiss shelves per gram. Branded fruit yogurts run CHF 1.10 to 1.80, Greek-style and protein yogurts CHF 1.80 to 2.80.
Which Swiss supermarket has the cheapest yogurt?
On nature yogurt, Aldi (Milfina), Lidl (Milbona), Migros (M-Budget) and Coop (Prix Garantie) were roughly tied at CHF 0.45 to 0.55 per 180g in September 2026. On branded yogurts (Hirz, Emmi, Activia), promotions move the answer week to week: the list at the top of this page shows this week's yogurt deals with the price per kilo.
Is Hirz really the leading yogurt brand in Switzerland?
Yes. Hirz is Switzerland's largest branded yogurt with about 7.3% market share. It is owned by a Nestlé / Lactalis joint venture and produced at Emmi facilities. The branded segment is small overall: own-brand yogurt from Migros and Coop dominates the category.
Why does Hirz yogurt cost more than M-Classic when Emmi makes both?
Same dairy, different brand. K-Tipp documented that several Migros own-brand yogurts are produced by Emmi to similar specifications as Toni or Hirz, with the branded version typically costing 15 to 25% more. You're paying for the brand and marketing, not a different product.
How much can I save by tracking yogurt promotions?
Hirz, Emmi, Activia and Yoplait routinely go on Aktion at 25 to 40% off, usually as 3-for-2 or multi-pack deals at Migros and Coop. What that is worth over a month depends on how many cups you buy and on which weeks you catch, so this page puts no franc total on it. The part you control is the rule: branded yogurt only when it is discounted, own-label nature yogurt the rest of the time.






