Coffee deals in Switzerland: how to never pay full price
80 coffee deals at 6 chains for the canton of Zurich, most valid until Wed 30 Sept. Lowest price per kilo: CHF 11.17/kg. Updated 30 Sept 2026.
Lowest prices per kilo
See all 80- deals
- 80
- chains
- 6

Coop3+ items −30%CHF 11.17 per kilo
CHF 11.17

Jubilor Classique coffee beans
Coop3+ items −30%CHF 11.17 per kilo
CHF 11.17

Coop2+ items −33%CHF 11.36 per kilo
CHF 11.36
Promotions only, not regular shelf prices. Price per kilo: deal price divided by the weight in kilos, checked against the chain’s own figure where there is one. Source: deals published by the chains.
All coffee deals
For the canton of Zurich
80 deals
- 3+ items −30%Lowest per kilo
Jubilor Espresso coffee beans
Coop1 kgCHF 11.17 per kilo
CHF 11.17was
15.95until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%Lowest per kilo
Jubilor Classique coffee beans
Coop1 kgCHF 11.17 per kilo
CHF 11.17was
15.95until Wed 30 Sept
- 2+ items −33%
- 2+ items −33%
- −19%
- 3+ items −30%
- 3+ items −30%
- 3+ items −30%
- 3+ items −30%
- 3+ items −30%
- 2+ items −33%
Caffè Crema mild, whole bean coffee
CoopTchibo · 1 kgCHF 13.37 per kilo
CHF 13.37was
19.95until Wed 30 Sept
- 2+ items −33%
Espresso Aromatisch coffee beans
CoopTchibo · 1 kgCHF 13.37 per kilo
CHF 13.37was
19.95until Wed 30 Sept
- 2+ items −33%
- 2+ items −33%
Caffè Crema Vollmundig coffee beans
CoopTchibo · 1 kgCHF 13.37 per kilo
CHF 13.37was
19.95until Wed 30 Sept
- −30%
- −30%
- −30%
- −30%
- 3+ items −30%
Organic espresso coffee beans
CoopNaturaplan · 1 kgCHF 13.93 per kilo
CHF 13.93was
19.90until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%
Organic Ground Espresso Coffee
CoopNaturaplan · 500 gCHF 13.94 per kilo
CHF 6.97was
9.95until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%
- 3+ items −30%
Organic espresso coffee beans
CoopNaturaplan · 500 gCHF 13.94 per kilo
CHF 6.97was
9.95until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%
- 3+ items −30%
Naturaplan Organic Espresso Intenso Coffee Beans
Coop500 gCHF 13.94 per kilo
CHF 6.97was
9.95until Wed 30 Sept
Guide
Coffee is on deep promotion somewhere in Switzerland almost every week, often as multi-buy deals like 40% off from 2 packs. This guide explains the mechanics, each chain's promo rhythm and the stock-up strategy that keeps you from paying full price. See this week's actual offers compared neutrally in the Rappn app.

Coffee is one of the most heavily discounted grocery categories in Switzerland. Multi-buy deals such as 40% off Chicco d'Oro from 2 packs at Coop (source: coop.ch) cut branded coffee sharply. Roasted coffee keeps for months, so the rule is simple: stock up on promo and avoid full price. This week's coffee deals across all 7 chains are live in Rappn.
Sources checked regularly: promotion pages at coop.ch and denner.ch, foodaktuell.ch, and industry figures from CafetierSuisse. This week's exact promo prices are live in the Rappn app.
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer.
Why coffee is almost always on promotion somewhere
Switzerland drinks about three cups of coffee per person per day, over 1,000 cups a year (source: CafetierSuisse, cited among others by watson.ch). That makes coffee a classic traffic driver: a chain that discounts your favourite brand pulls you into the store. At the same time, brand loyalty is high; many households will not swap Chicco d'Oro or Lavazza for a private label just because it is cheaper.
Retailers respond with a clear pattern: instead of lowering the shelf price permanently, they rotate deep percentage promos. At Coop, examples are 40% off Chicco d'Oro from 2 items and, online, 40% from 6 items (source: coop.ch). Denner discounts beans and capsules too (source: denner.ch). The practical consequence: the same bag can cost dramatically different amounts depending on the week.
The live search pre-filtered for coffee: beans, ground and capsules on promo across all seven chains, so you stock up at the right week instead of paying full price. Try it.
Stock up on coffee in the right week. Rappn is freeFree, no account required · iOS & Android
"coffee"
Offers
How to read an "ab 2" coffee deal
Swiss promo flyers outside Romandie and Ticino are written in German, and the key phrase is "ab 2", meaning "from 2 items". A "40% ab 2" deal only applies once you buy at least two promo items, and the discount is deducted automatically at the till. When a promo covers "all coffees" of a brand, you can usually mix varieties, for example beans and ground coffee of the same brand. Do check the small print: sometimes the discount applies only to certain formats or only online, where minimums can be higher, such as from 6 items (source: coop.ch).
| Chain | Typical coffee promo pattern |
|---|---|
| Coop | Promo week Thursday to Wednesday (since January 2025), coffee often as a from-2 multi-buy (source: coop.ch, foodaktuell.ch) |
| Migros | Weekly deals from Thursday (since 5 February 2026), including multipacks and percentage discounts |
| Denner | Weekly rotating promos, plus extra offers from Thursday (source: denner.ch) |
| Aldi Suisse / Lidl | Weekly flyer promotions, permanently low own brands, branded coffee reduced in bursts |
| Aligro | Cash-and-carry wholesaler with bulk formats, promotions rotate regularly |
| Otto's | Clearance-style stock: branded coffee depending on availability, often well below usual market prices |
No chain is automatically the cheapest for coffee. A big percentage badge on an expensive brand can still sit above a discounter's everyday own-brand price. What decides is the effective price per kilo or per cup, and that is exactly what Rappn compares across the seven chains.
The stock-up strategy: never pay full price for coffee
Unopened, vacuum-packed roasted coffee typically keeps for many months; the printed best-before date is what counts. That is why a strategy that is impossible with fresh food works perfectly for coffee: targeted stockpiling. The maths of a 40% from-2 deal is simple: two packs cost you about as much as 1.2 packs at the regular price.
How to do it:
- Know your usage: work out how many packs your household goes through per month.
- Buy on deep promo: cover two to three months of consumption, not more.
- Store it properly: cool, dark and dry, in the original sealed pack. As a rule of thumb, whole beans hold their aroma longer after opening than ground coffee.
- Watch the best-before date: only buy what you will realistically drink within it.
The strategy pays off most if you are loyal to one brand. If you switch brands anyway, you are even more flexible: simply compare the effective per-kilo price across all chains each week and take whichever deal is best.
Beans, ground or capsules: where the deals apply
The classic multi-buy promos mainly cover whole beans and ground coffee. Capsules follow their own price logic, where the price per capsule and the choice between original and compatible brands matter most; we cover that separately in the cheapest coffee capsules guide. And if you want to know what coffee costs in Switzerland at regular prices, from budget lines to premium beans, see coffee prices in Switzerland.
This week's coffee deals, live in Rappn
This guide explains the system. Promo prices change every week, so they are not in the guide text but live in the deals list on this page. Whatever coffee deals are running right now, at Coop, Migros, Denner, Aldi, Lidl, Aligro or Otto's, you see them updated daily and compared neutrally in the Rappn app: the current deals of the big Swiss supermarkets in one place, 100% free. For a broader view of everything on offer, see the best grocery deals this week.
Updated: .
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
Frequently Asked Questions
How often is coffee on promotion in Switzerland?
Practically every week at least one chain has coffee on offer, but the deep brand discounts rotate. One example is 40% off Chicco d'Oro from 2 packs at Coop (source: coop.ch). If you are flexible, wait for the next deep deal instead of paying full price.
What does "ab 2" mean on Swiss promo flyers?
"Ab 2" is German for "from 2 items". The discount only applies once you buy at least two promo items, and it is deducted automatically at the till. When a deal covers all coffees of a brand you can usually mix varieties. Online minimums can be higher, for example 40% from 6 items (source: coop.ch).
Which chain has the best coffee deals?
No chain is automatically cheapest. Coop stands out with brand-wide from-2 multi-buys, Denner discounts coffee too, and Aldi and Lidl keep own-brand prices permanently low (sources: coop.ch, denner.ch). What decides is the effective price per kilo: Rappn shows it for the deals of the seven chains where the pack size is known.
How long does coffee keep, and how should I store a stockpile?
Unopened, vacuum-packed roasted coffee typically keeps for many months; the printed best-before date is what counts. Store it cool, dark and dry in the original packaging. As a rule of thumb, whole beans hold their aroma longer after opening than ground coffee.
Is it worth buying coffee only on promotion?
For shelf-stable branded coffee, yes: at 40% off from 2 packs, two packs cost about as much as 1.2 packs at the regular price. Still compare the effective per-kilo price, because a discounted premium brand can remain above a discounter's everyday own-brand price.



















