Coop flyer: Thursday 24 Sept to Wednesday 30 Sept
Where to find it and how it works
The current Coop flyer runs from Thursday 24 Sept to Wednesday 30 Sept; the next one starts on Thursday 1 Oct (expected). Coop has no standalone weekly flyer: the deals appear in the Aktionsmagazin, inserted in the Coopzeitung newspaper, available in stores and readable online at coop.ch. New offers start every Thursday and run until Wednesday. You can search all Coop offers, compared neutrally, in the Rappn app.
This week’s deals on one page: searchable by product.
LiveSee the 1'843 Coop dealsUp to 53% off · until Wed 30 SeptCanton: Zurich · updated 30 Sept
This week’s deals as a list: 1'843 at Coop, valid until Wednesday 30 Sept
Filter by category or search by product. The next Coop deals start on Thursday 1 Oct (expected).
Promotion week
Thu 24 Sept to Wed 30 Sept
New deals expected from Thu 1 Oct
Coop: new deals every Thursday, valid until Wednesday.
All Coop deals this week
For the canton of Zurich
24 deals
- 4+ items −44%Vegan
Cooked chestnuts
CHF2.21was
3.95CHF 22.10/kg
until Wed 30 Sept
- −52%
Naturafarm Pork Stewing Meat approx. 600g
CHF4.80was
9.90CHF 8.00/kg
until Wed 30 Sept
- −30% BundleVegan
Plant Kitchen vegan pepper and lemon schnitzel
CHF6.90was
9.90CHF 15.68/kg
until Wed 30 Sept
- −51%
XXL burger processed cheese slices
CHF1.60was
3.25CHF 8.00/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −52%Vegan
Pre-baked baguettes, 2 pieces
CHF1.20was
2.50CHF 4.00/kg
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%Organic
Naturaplan organic wholegrain rolled oats
CHF0.95was
1.70CHF 1.90/kg
until Wed 30 Sept
- −50%Vegan
Balsamic vinegar, 3 leaves
CHF9.95was
19.95CHF 9.95/l
until Wed 30 Sept
- −50% BundleVegan
Pre-baked pretzels IP-Suisse
CHF4.30was
8.60CHF 6.94/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −50%Vegan
Ginger juice
CHF2.45was
4.90CHF 12.25/l
until Wed 30 Sept
- −53%
Peroni Red 24x330ml
CHF19.95was
42.00CHF 2.52/l
until Wed 30 Sept
- −50%
Vanilla ice lollies, 12 pieces
CHF3.65was
7.30CHF 5.34/l
until Wed 30 Sept
- 3+ items −40%Organic
Holle Organic apple and pear fruit bar from 12 months 25g
CHF0.90was
1.50CHF 3.60/100 g
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%Vegan
Figs
CHF1.57was
2.80CHF 7.85/kg
until Wed 30 Sept
- −51%
Betty Bossi Pork Neck Cordon Bleu approx. 680g
CHF10.50was
21.40CHF 15.44/kg
until Wed 30 Sept
- −20% BundleVegan
Planted Pulled BBQ plant-based strips 180g
CHF9.50was
11.90CHF 26.39/kg
until Wed 30 Sept
- −51%
XXL American Toast processed cheese slices
CHF1.60was
3.25CHF 8.00/kg
until Wed 30 Sept
- −52%Vegan
Pre-baked Baguettes
CHF3.60was
7.50CHF 4.00/kg
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%Organic
Organic gluten-free oat flakes
CHF1.65was
2.95CHF 4.12/kg
until Wed 30 Sept
- −50% Bundle
Thomy French salad dressing 450ml
CHF4.95was
9.90CHF 5.50/l
until Wed 30 Sept
- −50%
Cailler Ambassador pralines 356g
CHF14.95was
29.90CHF 41.99/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −50%Vegan
Alpina Red natural still mineral water
CHF3.20was
6.40CHF 0.36/l
until Wed 30 Sept
- −50%Vegan
Paulaner Wheat Beer 24x500ml
CHF26.95was
54.00CHF 2.25/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −50%
Colombian coffee ice cream
CHF4.25was
8.50CHF 4.72/l
until Wed 30 Sept
- 3+ items −40%
Galactina Plasmon 6 Cereals 160g
CHF3.12was
5.20CHF 19.50/kg
until Wed 30 Sept
Search, filter by category, sort: free, no account needed.

Coop does not deliver a classic standalone flyer to Swiss letterboxes. The weekly deals appear in the Aktionsmagazin, a promotions magazine inserted in the Coopzeitung newspaper, available in stores and readable digitally on coop.ch. New offers start every Thursday and run until Wednesday, a rhythm in place since January 2025. All Coop offers are searchable in the Rappn app.
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer.
Where do you find the official Coop flyer?
What most people search for as the "Coop flyer" is officially called the Aktionsmagazin. It showcases the main deals of the week and does not arrive as a separate leaflet: it comes as an insert with the Coopzeitung newspaper and is also laid out in Coop stores (source: kleinreport.ch, markt-kom.com). The Coopzeitung itself is Switzerland's largest weekly newspaper, with a certified circulation of over 1.7 million copies (WEMF 2024), delivered free of charge to Supercard holders (source: Wikipedia/WEMF, kleinreport.ch).
| Channel | What you get | Access |
|---|---|---|
| Aktionsmagazin (print) | The top deals of the week, inserted in the Coopzeitung | Free, also available in stores |
| Coopzeitung | Weekly newspaper carrying the new deals, out on Thursday | Free for Supercard holders |
| coop.ch promotions section | Digital Aktionsmagazin plus a list of all current deals | Open in any browser, no login |
| Supercard app | Deals plus personal discount coupons | Free with a Supercard |
| Rappn app | Every Coop deal searchable, right next to Migros, Aldi, Lidl, Denner, Aligro and Otto's | 100% free |
This is the Coop flyer turned into a searchable list: all current offers in one place, filterable by category, price and canton, next to the offers of the other six chains. Type a product to try it.
Search the Coop flyer in seconds, freeFree, no account required · iOS & Android
Coop
Offers
When does the new Coop flyer come out?
Since January 2025 the Coopzeitung and the Aktionsmagazin have been published on Thursday instead of Tuesday. Coop moved the whole promotion week at the same time: new deals start on Thursday and run until Wednesday of the following week. The reasoning is simple: more and more customers do their big shop at the weekend, so the new offers now land just before it (source: Coop press release January 2025, kleinreport.ch, foodaktuell.ch).
Be careful with third-party flyer portals: some still carry outdated "from Tuesday" labels for Coop. The binding information is what Coop itself publishes in the Aktionsmagazin, on coop.ch and in the app.
Within the week, Coop staggers its offers further: Weekend Hits run over the weekend and Week-start Hits from Monday to Wednesday. How the whole system works, including the Supercard and Prix Garantie, is covered in our guide on how Coop deals work in Switzerland.
Are there regional editions of the Coop flyer?
The newspaper carrying the deals appears in three language editions: Coopzeitung for German-speaking Switzerland, Coopération for the French-speaking part with around 600,000 copies, and Cooperazione for Italian-speaking Switzerland with around 120,000 copies (source: Wikipedia/WEMF 2024). There is no English print edition, but coop.ch covers the same deals in English. The promotions are largely national, though individual offers can vary by store format or region, and the price on the shelf in your store is what counts.
The practical upshot: you do not need to compare several regional flyers. One look at the Aktionsmagazin or the app covers the whole week.
Can you stop the paper version and still catch every deal?
Not everyone wants weekly paper in the letterbox. You manage the Coopzeitung subscription through the subscription service on coopzeitung.ch, where you can opt in or out of the printed edition (source: coopzeitung.ch). You will not miss the deals: the Aktionsmagazin goes online at coop.ch every Thursday, and the offers appear in parallel in the Supercard app.
The catch with PDFs and ePapers: you browse instead of searching. If you want to know whether coffee, nappies or detergent are on offer this week, you scroll through dozens of pages, and you still have no comparison with other chains.
The searchable alternative to page-flipping
In the Rappn app, Coop's deals are not stored as flyer pages but as searchable offers: type in a product and see at once whether it is on promotion at Coop and whether Migros, Aldi, Lidl, Denner, Aligro or Otto's have it on promotion at the same time. The current deals of the big Swiss supermarkets in one place, 100% free. That turns the weekly flyer into a cross-chain comparison, because a Coop deal is not automatically the best price of the week.
More on the topic: the overview of all Swiss supermarket flyers shows which retailer publishes when, and the cross-chain price comparison explains how to save across all chains.
Sources checked regularly: Coop press release on the promotion-day change (January 2025), kleinreport.ch, foodaktuell.ch, Wikipedia/WEMF 2024 on the Coopzeitung circulation, coop.ch and coopzeitung.ch. This week's exact promo prices are live in the Rappn app.
Updated: .
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
Frequently Asked Questions
Where can I find the current Coop flyer online?
The Aktionsmagazin can be browsed digitally in the promotions section of coop.ch, which also lists all current weekly deals and runs in English. The Supercard app and the Rappn app show the current Coop offers too, and in Rappn they are searchable and compared with other chains.
When does the new Coop flyer come out?
Every Thursday. Since January 2025 the Coopzeitung and the Aktionsmagazin have been published on Thursday, and the new deals run from Thursday until Wednesday of the following week. Before that, deals started on Tuesday, and the Weekend Hits come on top over the weekend (source: Coop press release, kleinreport.ch).
Does Coop send a flyer to my letterbox?
The Aktionsmagazin arrives as an insert with the Coopzeitung newspaper, which Supercard holders receive free at home. It is also available in Coop stores. Coop does not distribute a separate standalone leaflet, and the magazine is always readable digitally on coop.ch.
Is there an English version of the Coop flyer?
There is no English print edition: the newspaper appears in German, French and Italian. However, coop.ch runs in English and shows the same weekly deals, and apps like Supercard and Rappn make the offers easy to follow without German.
Why do some flyer sites say Coop deals start on Tuesday?
Until January 2025 Coop deals did start on Tuesday, and some third-party portals never updated their texts. The current start day is Thursday, as communicated by Coop itself. When in doubt, trust what coop.ch and the Supercard app show (source: Coop press release, foodaktuell.ch).
How do I compare Coop deals with other supermarkets?
Fastest with a neutral price comparison: in the Rappn app you search for a product and see at once whether it is on promotion at Coop, Migros, Aldi, Lidl, Denner, Aligro or Otto's. That shows you whether another chain has the same product on offer this week.




























