Coop deals next week: from Thursday 1 Oct
How to see them early
The next Coop deals start on Thursday 1 Oct, valid until Wednesday 7 Oct (expected). Until then, this page shows the deals running now. The next Coop promo week always starts on Thursday and runs until Wednesday of the following week. Coop publishes an official preview on coop.ch, while flyer portals each follow their own schedule. This page shows where you see next week's deals first and how to use the switch for your shopping plan.
In the meantime: all current Coop deals this week, on one page.
Live1'028 Coop deals until Wed 30 SeptNew ones from Thu 1 OctCanton: Zurich · updated 29 Sept
Until Wednesday 30 Sept: 1'028 Coop deals
The new Coop deals start on Thursday 1 Oct (expected). They appear here as soon as they are in our data.
Promotion week
Thu 24 Sept to Wed 30 Sept
New deals expected from Thu 1 Oct
Coop: new deals every Thursday, valid until Wednesday.
All Coop deals this week
For the canton of Zurich
24 deals
- 4+ items −44%Vegan
Cooked chestnuts
CHF2.21was
3.95CHF 22.10/kg
until Wed 30 Sept
- −52%
Naturafarm Pork Stewing Meat approx. 600g
CHF4.80was
9.90CHF 8.00/kg
until Wed 30 Sept
- −30% BundleVegan
Plant Kitchen vegan pepper and lemon schnitzel
CHF6.90was
9.90CHF 15.68/kg
until Wed 30 Sept
- −50%
Raclette Cheese Block approx. 2x800g 1.6kg
CHF18.00was
36.00CHF 11.25/kg
until Wed 30 Sept
- −33% BundleVegan
Chio Stickletti salted sticks 200g
CHF4.40was
6.60CHF 7.33/kg
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%Organic
Naturaplan organic wholegrain rolled oats
CHF0.95was
1.70CHF 1.90/kg
until Wed 30 Sept
- −50%Vegan
Balsamic vinegar, 3 leaves
CHF9.95was
19.95CHF 9.95/l
until Wed 30 Sept
- −50% BundleVegan
Pre-baked pretzels IP-Suisse
CHF4.30was
8.60CHF 6.94/kg
until Wed 30 Sept
- −50%VeganOnline only
SodaStream Red Berry Soda-Mix concentrate
CHF3.45was
6.95CHF 7.84/l
until Wed 30 Sept
- −50%Vegan
Paulaner Wheat Beer 24x500ml
CHF26.95was
54.00CHF 2.25/l
until Wed 30 Sept
- −50%
Vanilla ice lollies, 12 pieces
CHF3.65was
7.30CHF 5.34/l
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%Vegan
Figs
CHF1.57was
2.80CHF 7.85/kg
until Wed 30 Sept
- −51%
Betty Bossi Pork Neck Cordon Bleu approx. 680g
CHF10.50was
21.40CHF 15.44/kg
until Wed 30 Sept
- −20% BundleVegan
Planted Pulled BBQ plant-based strips 180g
CHF9.50was
11.90CHF 26.39/kg
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%Vegan
Oatly Oat Drink Barista Edition 1l
CHF1.90was
3.40CHF 1.90/l
until Wed 30 Sept
- −33% Bundle
Kambly Salt and butter mini twists 100g
CHF7.00was
10.50CHF 23.33/kg
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%Organic
Organic gluten-free oat flakes
CHF1.65was
2.95CHF 4.12/kg
until Wed 30 Sept
- −50% Bundle
Thomy French salad dressing 450ml
CHF4.95was
9.90CHF 5.50/l
until Wed 30 Sept
- −48%
Halba Branches classic 50x23g
CHF12.95was
24.75CHF 11.26/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −50%Vegan
Ginger juice
CHF2.45was
4.90CHF 12.25/l
until Wed 30 Sept
- −50%Vegan
Erdinger Weissbier in cans 24x500ml
CHF27.00was
54.00CHF 2.25/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −50%
Colombian coffee ice cream
CHF4.25was
8.50CHF 4.72/l
until Wed 30 Sept
- −40%
Butternut Squash 1 piece
CHF2.95was
4.95until Wed 30 Sept
- −51%
Venison schnitzel meat XXL approx. 650g
CHF15.25was
30.85CHF 23.46/kg
until Wed 30 Sept
Search, filter by category, sort: free, no account needed.

Coop's deals for next week start on Thursday and run until Wednesday of the following week. Coop publishes an official preview in its online shop, the "Preview special offer week" section on coop.ch, while flyer portals carry the next-week Prospekt each on its own schedule. For the offers valid right now, see Coop deals this week.
Sources checked regularly. Coop press release on the promotion-day change (January 2025), foodaktuell.ch, kleinreport.ch, coop.ch (weekly promotions preview section), Migros press release of February 2026. The current promo prices are live in the Rappn app, next week's as soon as they are in our data.
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer.
When do next week's Coop deals start?
Since January 2025, Coop has switched its promotions every Thursday. The new promo week runs until Wednesday of the following week, then the next cycle begins (source: Coop press release, foodaktuell.ch). So "next week" at Coop means something concrete: the new prices apply from the coming Thursday, whatever day you are reading this page.
Looking for the deals that are valid right now? You will find them collected and updated daily on Coop deals this week. This page deliberately looks one step ahead.
| Promo type | Valid | What it means for your planning |
|---|---|---|
| Weekly deals (Aktionen) | Thursday to Wednesday | The core of the new week, shown in the flyer and in Coop's preview |
| Weekend Hits | over the weekend, days as per the flyer | Valid only briefly; miss them and you wait for the next round |
| Week-start Hits | Monday to Wednesday | The last block of the running week, just before the next switch |
| Super-Weekend / Hammer | usually the weekend | Especially low promo prices, often valid only a few days |
These are Coop's live offers in Rappn. When the next promo wave starts, it shows up here with the daily update, next to the offers of the other six chains, searchable and filterable by canton. Type a product to try it.
See the new Coop wave in Rappn, freeFree, no account required · iOS & Android
Coop
Offers
Where can you see next week's Coop deals in advance?
The most reliable place is Coop itself. The coop.ch online shop has a preview section for the coming promo week, where Coop lists upcoming weekly deals with their future start date, filterable by product category (source: coop.ch). Coop does not officially communicate when exactly the preview goes online, but it is worth a look before Thursday once you start planning your weekly shop.
- coop.ch weekly promotions preview: the official preview in the Coop online shop, with upcoming weekly deals and their start date (source: coop.ch).
- Coopzeitung: published on Thursday since early 2025, so on the start day itself. That makes it a companion to the running promo week rather than a genuine preview of the following one (source: kleinreport.ch, Coop press release).
- Third-party flyer portals: besides Coop itself, flyer portals also carry the Coop flyer. Each portal publishes the next-week flyer on its own schedule, so the reliable reference for the coming week stays the official preview on coop.ch. More on this in the guide to Swiss supermarket flyers.
- Supercard app: the coupons change weekly, but our research found no documented early access to the following week's deals. The Supercard is a loyalty programme, not a promo preview.
Thursday is the new promo day, almost everywhere
| Retailer | Promo window | Since |
|---|---|---|
| Coop | Thursday to Wednesday | January 2025 |
| Migros | Thursday to Wednesday | 5 February 2026 |
| Denner | starts Thursday | February 2026 |
One difference remains with the customer magazines: the Migros magazine is delivered on Wednesday, one day before the promo start, while the Coopzeitung only appears on Thursday itself (source: Migros press release, kleinreport.ch). If you read the Migros preview on Wednesday, you can compare it directly with the Coop preview on coop.ch. The full weekly rhythm of all chains, including Aldi Suisse and Lidl, is in the Swiss promotion calendar.
Wait or buy now? How to use the preview
The preview is worth real money mainly when the product you want is not on promotion this week. If it shows up in next week's preview, you can often postpone the purchase by a few days without any downside. Shelf-stable items like coffee, rice or detergent suit this better than fresh produce. And mind the short windows: Weekend Hits end on Sunday, so if you come on Monday you pay the regular price again.
The preview only shows Coop, though. Whether Migros, Aldi, Lidl, Denner or Aligro have the same product on offer in the same week only becomes visible in a cross-chain comparison, and that is what Rappn is for. As soon as the new deals go live on Thursday, they sit side by side there, compared neutrally; see also the price comparison.
Plan next week, save this week
Promo prices change every Thursday, so they are not in the guide text but live in the deals list on this page. The current Coop deals, including Weekend Hits and hammer prices, are in the Rappn app, updated daily: the current deals of the big Swiss supermarkets in one place, 100% free. And if you want to know what applies right now, the fastest route is the page Coop deals this week.
Updated: .
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
Frequently Asked Questions
When are next week's Coop deals announced?
The new promo week starts every Thursday and runs until Wednesday of the following week. Coop shows an official preview of the coming promo week in its coop.ch online shop; it does not officially communicate when exactly the preview goes online. Flyer portals publish the next-week flyer each on their own schedule.
Where can I find the Coop flyer for next week?
Most reliably in the preview section of the Coop online shop on coop.ch. Third-party flyer portals carry the Coop flyer too, each on its own schedule for the coming week. The Coopzeitung only appears on Thursday, the start day of the new deals (source: kleinreport.ch).
Do the current Coop deals stay valid until the switch?
Yes. The weekly deals run Thursday to Wednesday of the following week, then the new cycle starts. Weekend Hits already end after the weekend, and Week-start Hits on Wednesday. What is running right now is on our Coop deals this week page.
Does Migros also start its deals on Thursday?
Yes. Since 5 February 2026, Migros promotions start on Thursday and run until Wednesday of the following week, and Denner has moved its promo start to Thursday as well (source: Migros press release). Coop, Migros and Denner now switch their deals on the same weekday.
Does the Supercard give early access to next week's deals?
Our research found no documented early access to the coming promo week. The Supercard app shows weekly changing coupons and personal discounts, but it is a loyalty programme with Superpunkte, not a promo preview. If you want to plan further ahead, the official preview on coop.ch is the better tool.
Do Coop deals still start on Tuesday?
No. Coop moved its promo start from Tuesday to Thursday back in January 2025, and Migros and Denner followed on 5 February 2026 (sources: Migros Corporate Newsroom "Migros-Aktionen starten neu am Donnerstag", Denner press release "Denner verschiebt Aktionsstart auf Donnerstag"). Coop weekly deals now run Thursday to Wednesday of the following week. If you look on Tuesday, you still see the current week's offers; older pages saying "from Tuesday" are outdated.
How do I know if an announced Coop deal is actually cheap?
Compare the promo price with other chains as soon as it goes live on Thursday. In the Rappn app, Coop deals sit neutrally next to the offers from Migros, Aldi, Lidl, Denner, Aligro and Otto's, filterable by product, category, price and canton.




























