Meat deals in Switzerland: when chicken, beef and pork go on offer

108 meat deals at 6 chains for the canton of Zurich. Lowest price per kilo: CHF 5.98/kg. Updated 30 Sept 2026.

Lowest prices per kilo

See all 108
  1. Frozen chicken wings

    Coopuntil Wed 30 Sept

    CHF 5.98 per kilo

    CHF 14.95

  2. Fresh beef tongue

    Aligrountil Sat 3 Oct

    CHF 6.90 per kilo

    CHF 6.90

  3. Salted pork tail

    Aligrountil Sat 3 Oct

    CHF 7.00 per kilo

    CHF 7.00

Promotions only, not regular shelf prices. Price per kilo: deal price divided by the weight in kilos, checked against the chain’s own figure where there is one. Source: deals published by the chains.

All meat deals

For the canton of Zurich

108 deals

  • −48%
    Lowest per kilo

    Frozen chicken wings

    CoopCoop · 2.5 kg

    CHF 5.98 per kilo

    CHF 14.95was 28.75

    until Wed 30 Sept

  • −17%

    Fresh beef tongue

    Aligro1 kg

    CHF 6.90 per kilo

    CHF 6.90was 8.30

    until Sat 3 Oct

  • −16%

    Salted pork tail

    AligroMöfag · 1 kg

    CHF 7.00 per kilo

    CHF 7.00was 8.30

    until Sat 3 Oct

  • −22%

    Fresh veal kidneys

    Aligro1 kg

    CHF 9.20 per kilo

    CHF 9.20was 11.80

    until Sat 3 Oct

  • −22%

    Fresh pork round

    Aligro1 kg

    CHF 9.50 per kilo

    CHF 9.50was 12.20

    until Sat 3 Oct

  • −15%

    Turkey breast fillet

    LidlCarnesi · 1 kg

    CHF 9.99 per kilo

    CHF 9.99was 11.69

    until Wed 30 Sept

  • −31%

    Chicken Thigh

    CoopCoop · 900 g

    CHF 11.00 per kilo

    CHF 9.90was 14.40

    until Wed 30 Sept

  • −33%

    Chicken breast

    CoopCoop · 1.5 kg

    CHF 11.30 per kilo

    CHF 16.95was 25.45

    until Wed 30 Sept

  • Deal

    Chicken Delice

    AldiPrimana · 880 g

    CHF 11.35 per kilo

    CHF 9.99

  • −31%

    Fresh pork rack

    Aligro1 kg

    CHF 12.30 per kilo

    CHF 12.30was 17.70

    until Sat 3 Oct

  • −25%

    Ground beef

    CoopCoop · 800 g

    CHF 14.63 per kilo

    CHF 11.70was 15.60

    until Wed 30 Sept

  • −45%

    Pork loin

    Migros100 g

    CHF 15.00 per kilo

    CHF 1.50was 2.75

    until Wed 30 Sept

  • −20%

    Fresh pork entrecôte

    AligroKräuterschwein · 1 kg

    CHF 15.30 per kilo

    CHF 15.30was 19.20

    until Sat 3 Oct

  • −21%

    Finely minced beef

    CoopCoop · 500 g

    CHF 15.50 per kilo

    CHF 7.75was 9.75

    until Wed 30 Sept

  • −33% Bundle

    Swiss chicken délice

    CoopBetty Bossi · 300 g

    CHF 15.50 per kilo

    CHF 13.95was 20.85

    until Wed 30 Sept

  • −17%

    Minced chicken

    Aligro500 g

    CHF 15.80 per kilo

    CHF 7.90was 9.50

    until Sat 3 Oct

  • −22%

    Pork Chops

    Migros100 g

    CHF 16.00 per kilo

    CHF 1.60was 2.05

    until Wed 30 Sept

No meat deal right now:Otto’s

Guide

Since February 2026, Migros, Coop and Denner all start their promo week on Thursday, and the meat-heavy weekend deals run to Sunday. Aldi refreshes offers on Monday and Thursday, Lidl adds its Super Weekend from Thursday to Saturday. This page explains the rhythm and the typical discount depth. This week's actual meat prices are live in Rappn.

Hands, three meat trays and seven blank cards, the fourth yellow.

Meat deals in Switzerland run on a fixed rhythm: since February 2026, Migros, Coop and Denner all start their promo week on Thursday, with weekend deals running to Sunday. Aldi refreshes offers on Monday and Thursday, Lidl runs its Super Weekend Thursday to Saturday. More than half of fresh meat sells on promotion, typically at 20 to 40 percent off.

Sources checked regularly: Migros and Denner press releases on the new promotion start (February 2026), Coop press release via foodaktuell.ch (January 2025), aldi-suisse.ch, lidl.ch, the Swiss Federal Office for Agriculture's meat market report via foodaktuell.ch and BauernZeitung, Tages-Anzeiger. This week's exact prices are live in the Rappn app.

Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer.

When do meat deals start at Migros, Coop, Denner and the rest?

Thursday has become Switzerland's big promotion day. Coop moved its weekly deal start from Tuesday to Thursday back in January 2025. On 5 February 2026, Migros and Denner followed: both now launch their weekly promotions on Thursday and run them until the Wednesday of the following week (source: Migros and Denner press releases, February 2026). Practically, this means a Tuesday shopping trip shows you last week's deals just before they expire, not the fresh ones.

For meat, the weekend mechanics matter most. Migros Wochenend-Knaller and Denner's weekend deals run Thursday to Sunday; at Denner that is two more promo days than before the February 2026 change (source: denner.ch). Coop's Weekend Hits also run over the weekend and often focus on meat, fruit and vegetables.
ChainNew dealsWeekend mechanicMeat relevance
MigrosThursday to Wednesday (since 5 Feb 2026)Wochenend-Knaller, Thursday to SundayFresh meat is a regular in the weekly flyer
CoopThursday to Wednesday (since January 2025)Weekend Hits over the weekendWeekend Hits often lead with meat
DennerThursday to Wednesday (since 5 Feb 2026)Weekend deals, Thursday to SundayMeat is a fixture of the weekly promotions
Aldi SuisseMonday and ThursdayOffers rotate twice a weekFresh meat can appear in either wave
LidlThursday, second wave on MondaySuper Weekend, Thursday to SaturdayGrill and fresh meat depending on the week
Aligroweekly flyer Monday to Saturdayno separate weekend mechanicBulk formats and whole cuts for stocking up

Otto's plays almost no role for fresh meat; its focus is non-food and shelf-stable groceries. Aligro, as a cash-and-carry, pays off mainly when you buy large quantities and freeze them, for example before a barbecue party.

This is the live offers search pre-filtered for meat: every current deal on chicken, beef and pork across all seven chains, with the discount and validity visible. Try your cut.

Find this week's meat deals, free

Free, no account required · iOS & Android

"meat"

Offers

…

How deep do meat discounts actually go?

Meat is the most heavily promoted fresh category in Swiss retail. According to the meat market report of the Federal Office for Agriculture, covering July 2020 to June 2021, more than half of fresh meat was sold as promotional goods, and promotions accounted for 47 percent of fresh-meat revenue (source: BLW via foodaktuell.ch). Lamb had a promo share of around 64 percent, pork just under 60 percent, while beef and poultry sat slightly above 50 percent (source: BauernZeitung).

And the depth? A sample of Denner's weekly promotions from late June 2026 shows meat discounts between 21 and 37 percent (source: denner.ch). Half-price meat deals do happen, especially on weekend slots and short-dated items, but they are not the norm. Discounts of that order are a realistic planning basis; this week's promotions are in the list on this page.

One thing to remember: a big discount sticker says nothing about whether the final price is actually the best. 30 percent off an expensive branded chicken can still cost more than a discounter's regular chicken. Compare the effective price per kilo, not the percentage. That is exactly what Rappn shows you across all seven chains.

Chicken, beef, pork or minced meat: what goes on offer when

  • Chicken: promoted year-round, with a promo share just above 50 percent. Breast fillets and whole chickens appear regularly in the Thursday flyers.
  • Pork: at just under 60 percent promo share one of the most discounted areas, from cutlets to roasts (source: BauernZeitung).
  • Beef and lamb: pricier at regular price, but with noticeable promo markdowns. Lamb had the highest promo share of all in the BLW report.
  • Minced meat and barbecue cuts: classic weekend items. During the grill season from spring to late summer, the flyers visibly give barbecue meat far more space.
  • Charcuterie: ham hocks, shoulder and smoked ribs reach promo shares above 60 percent in autumn and winter (source: BLW via foodaktuell.ch).

One trick with official confirmation: Migros freezes meat shortly before its use-by date and sells it frozen at 50 percent off (source: Tages-Anzeiger). The same principle works at home. Buy promo meat and freeze whatever you will not cook right away. It is also worth scanning the evening markdown stickers on short-dated meat; how deep they go varies by store and chain.

How to plan your meat shopping week

  • Thursday morning: the new promo week starts at Migros, Coop and Denner, and fresh-meat promo stock is fullest at the start.
  • Thursday to Sunday: work through the Wochenend-Knaller and Weekend Hits, where the week's lowest meat prices usually sit.
  • Monday: second wave at Aldi and often at Lidl too.
  • Always: compare the price per kilo across chains instead of trusting the percentage.

This guide is about deal timing. For where meat costs least at regular prices, read the guide to the cheapest meat in Switzerland. For the weekly rhythm of every chain across all categories, see the Swiss supermarket promotion calendar, and for discounter deals in detail, the Denner deals this week.

See this week's meat deals live

Weekly prices change every Thursday, so they are not in the guide text but live in the deals list on this page. The current meat deals from Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro and Otto's are in Rappn, updated daily and compared neutrally: the current deals of the big Swiss supermarkets in one place, 100% free. A quick check before you shop shows whether another chain has chicken on offer this week too, and at what price per kilo.

Updated: .

Why Rappn?

Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.

  • 100% free: no subscription, no hidden costs
  • Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
  • Updated daily, as soon as the chains publish their deals
  • The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed
Available now

Ready to save on groceries?

Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.

Liveoffers
7retailers
100%free

Built in Switzerland, for Switzerland

Frequently Asked Questions

When do meat deals start at Migros, Coop and Denner?

On Thursday. Coop moved its promo start to Thursday in January 2025, and Migros and Denner followed on 5 February 2026. Weekly promotions run until the Wednesday of the following week, the Migros and Denner Wochenend-Knaller run Thursday to Sunday, plus Coop's Weekend Hits (source: Migros, Denner and Coop press releases).

How big are meat discounts in Switzerland typically?

A sample of Denner's weekly promotions from late June 2026 showed meat discounts between 21 and 37 percent. Half-price deals do appear, especially on weekend slots and short-dated items, but they are not the norm.

Why is meat on promotion so often in Switzerland?

Meat is the most heavily promoted fresh category in Swiss retail. According to the Federal Office for Agriculture's meat market report, more than half of fresh meat was sold on promotion, with lamb at around 64 percent and pork just under 60 percent (period July 2020 to June 2021, via foodaktuell.ch and BauernZeitung).

When is the cheapest time to buy barbecue meat?

Over the weekend, when the Migros and Denner Wochenend-Knaller (Thursday to Sunday) and Coop's Weekend Hits are live. During the grill season from spring to late summer, flyers also give barbecue cuts far more space. Comparing the price per kilo across chains is still always worth it.

Is it fine to freeze promo meat?

Yes. Migros itself freezes meat shortly before its use-by date and sells it at 50 percent off (source: Tages-Anzeiger). The same principle works at home: freeze promo meat on the day you buy it and use it within a few months. That way you get full value from big weekend deals.

Where can I see all meat deals this week at a glance?

In the Rappn app and on Rappn's live offers page: all current meat offers from Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro and Otto's, filterable by product, category, price and canton, neutral and free.

Deals by supermarket

Related Comparisons