Denner deals next week: from Thursday 1 Oct
How to preview the Folgewoche
The next Denner deals start on Thursday 1 Oct, valid until Wednesday 7 Oct (expected). Until then, this page shows the deals running now. Denner shows next week in advance: the Folgewoche goes online in the "Aktionen ab Donnerstag" section before it starts, printed on Wednesday inside the Migros-Magazin, and live in stores from Thursday. This guide explains how to use the preview to plan and when waiting pays off.
In the meantime: all current Denner deals this week, on one page.
Live260 Denner deals until Wed 30 SeptNew ones from Thu 1 OctCanton: Zurich · updated 29 Sept
Until Wednesday 30 Sept: 260 Denner deals
The new Denner deals start on Thursday 1 Oct (expected). They appear here as soon as they are in our data.
Promotion week
Thu 24 Sept to Wed 30 Sept
New deals expected from Thu 1 Oct
Denner: new deals every Thursday, valid until Wednesday. Weekend deals Thursday to Sunday.
All Denner deals this week
For the canton of Zurich
24 deals
- −31%Vegan
Fresh spinach
CHF2.40was
3.50CHF 4.80/kg
until Wed 30 Sept
- −47%
Asia Gourmet Chicken Samosa
CHF2.95was
5.55CHF 18.44/kg
until Wed 30 Sept
- −35%
Leerdammer Original Cheese
CHF5.70was
8.80CHF 12.67/kg
until Wed 30 Sept
- −34%Vegan
Le Tradition
CHF1.95was
2.95CHF 5.42/kg
until Wed 30 Sept
- −39%Vegan
Ben's Original Long Grain Rice 2x1kg
CHF6.95was
11.30CHF 3.48/kg
until Wed 30 Sept
- −26%Vegan
Denner Sunflower Oil
CHF5.95was
8.00CHF 2.98/l
until Wed 30 Sept
- −48%
McVitie’s Digestives Original Biscuits
CHF4.95was
9.60CHF 6.19/kg
until Wed 30 Sept
- −50%Vegan
Vittel Still Mineral Water 6x1.5l
CHF3.25was
6.50CHF 0.36/l
until Wed 30 Sept
- −51%Vegan
Zolla Salice Salentino DOP
CHF39.95was
81.00CHF 8.88/l
until Wed 30 Sept
- −35%
Jütro Buttered Vegetables
CHF4.55was
6.95CHF 6.07/kg
until Wed 30 Sept
- −31%Vegan
Plums
CHF2.45was
3.55CHF 2.45/kg
- −46%
Fried fish fillet XXL
CHF6.50was
12.00CHF 15.48/kg
until Wed 30 Sept
- −33%
Fondue L’Original Gerber
CHF19.95was
29.90CHF 12.47/kg
until Wed 30 Sept
- −32%
Chocolate Croissant
CHF1.15was
1.70CHF 1.35/100 g
- −36%
Demae Ramen instant noodle soup
CHF4.15was
6.50CHF 8.30/kg
until Wed 30 Sept
- −25%
Hero Extra Jams
CHF2.95was
3.95CHF 19.67/kg
until Wed 30 Sept
- −48%
McVitie’s Digestives Milk Chocolate Biscuits
CHF5.95was
11.35CHF 9.41/kg
until Wed 30 Sept
- −50%Vegan
Pepsi Regular 6x1.5l
CHF6.25was
12.50CHF 0.69/l
until Wed 30 Sept
- −50%
Trivento Golden Reserve Cabernet Sauvignon
CHF74.70was
149.70CHF 16.60/l
until Wed 30 Sept
- −34%
Dr. Oetker Ristorante Tuna Pizza 2x355g
CHF7.90was
11.90CHF 11.13/kg
until Wed 30 Sept
- −24%Vegan
White Grapes
CHF1.95was
2.55CHF 1.95/kg
until Wed 30 Sept
- −41%
Suttero Tannenberg Schüblig Sausages
CHF9.90was
16.90CHF 23.57/kg
until Wed 30 Sept
- −31%
Fondue moitié-moitié Gerber
CHF10.95was
15.95CHF 13.69/kg
until Wed 30 Sept
- −30%
Cream tart with IP-SUISSE flour
CHF1.40was
2.00CHF 14.00/kg
until Wed 30 Sept
Search, filter by category, sort: free, no account needed.

Denner publishes next week's deals before they start. The printed Denner Woche flyer arrives on Wednesday inside the Migros-Magazin, and the new prices go live on Thursday and run until the following Wednesday. Online, the following week (the "Folgewoche") has sometimes shown up earlier in our checks, but Denner names no fixed online preview day. That gives you at least a day to plan your shop ahead.
Sources checked regularly. denner.ch press release "Denner verschiebt Aktionsstart auf Donnerstag" (January 2026), the denner.ch "Aktionen ab Donnerstag" overview and newsletter pages (as of July 2026, checked again on 25 September 2026), foodaktuell.ch, watson.ch and 20 Minuten. The exact prices for next week appear in the Rappn app as soon as they are in our data.
Rappn is an independent grocery price-comparison app in Switzerland, with no commercial agreement with any retailer.
One thing first: this page explains the next-week preview. The discounts running right now are collected at Denner deals this week.
When can you see next week's Denner deals?
| Channel | When visible | Details |
|---|---|---|
| denner.ch, "Aktionen ab Donnerstag" section | before the start, no fixed day published | The complete following week with prices and validity dates |
| Denner app | alongside the website | Deals plus the promotion alarm; check the exact preview timing directly in the app |
| Denner Woche (printed flyer) | Wednesday, inside the Migros-Magazin | Delivered on Wednesday instead of Monday since February 2026 |
| Deals newsletter | Thursday | Free by email, sent at the start of the promo week per denner.ch |
| In store | Thursday | Deals go live on the shelf |
So the earliest look at next week is digital. If you prefer print, the Denner Woche flyer has been delivered on Wednesdays inside the Migros-Magazin since the February 2026 change, one day before the deals start (source: denner.ch press release). The free deals newsletter goes out on Thursday according to denner.ch, so it lands only once the promotions have already started and is less useful as a preview channel.
These are Denner's live offers in Rappn. When the Folgewoche starts, the new deals appear here with the daily update, next to the Migros and Coop offers, so you can plan the whole shop in advance. Type a product to try it.
See next week's Denner deals, freeFree, no account required · iOS & Android
Denner
Offers
The Denner promotion cycle in 2026: Thursday to Wednesday
Since 5 February 2026, Denner's weekly deals start on Thursday and run until the Wednesday of the following week. They previously began on Tuesday. Denner explains the move with shopping behaviour: customers increasingly do their biggest shop at the weekend (source: denner.ch press release, January 2026, confirmed by foodaktuell.ch, watson.ch and 20 Minuten). The Wochenend-Knaller, Denner's weekend special, now lasts four days instead of two and runs Thursday to Sunday.
- Weekly deals (Wochenaktionen): Thursday to Wednesday, for example 2 to 8 July 2026 (observed on denner.ch).
- Weekend specials (Wochenend-Knaller): Thursday to Sunday, in the same example week 2 to 5 July 2026.
- Short formats like the Wochenstart-Knaller: appear in some weeks on top and end with the cycle on Wednesday; start and scope vary.
- Wine deals: rotating offers from the famous Denner wine range, usually alongside the promo week.
For planning purposes: whatever you see in the preview goes live on Thursday. The weekend specials in it are over by Sunday evening, while the regular weekly deals run until Wednesday.
How to plan next week's shop with the preview
With the lead time up to Thursday, the weekly shop is easy to schedule. A simple routine:
- Early in the week: check on denner.ch or in the app whether the following week is already online, and note which of your staples get cheaper from Thursday.
- Monday to Wednesday: check whether the same product is already on promotion in the current week. If the current discount is better, buy by Wednesday. If next week brings the better offer, wait until Thursday.
- Wednesday: flip through the Denner Woche in the Migros-Magazin as a final check before the start.
- Thursday to Sunday: schedule the big shop here if you want the weekend specials, because they end on Sunday.
One thing is easy to forget: Denner's preview shows only Denner. Aldi and Lidl typically release new deals on Mondays and Thursdays, and Migros and Coop also start their promotion weeks on Thursday. A product that only goes on promotion at Denner next week may already be cheaper somewhere else this week. Rappn does that cross-check for the deals: the current deals of all seven chains in one place, with the unit price where the pack size is known. The chain comparisons are in the price comparison section.
Buy this week or wait for next week?
There is no blanket answer, which is exactly why looking at both weeks pays off. If your product currently carries a big discount, waiting is risky, because nobody guarantees that next week will top it. If it already shows up in the preview, you can deliberately push the purchase back a few days. Shelf-stable items like coffee, tins or detergent suit waiting better than fresh produce. You find the discounts running now on the Denner deals this week page, and the strongest offers across all chains in the overview of the best grocery deals this week.
Keeping an eye on Denner's next week
This guide explains the system. Promo prices change every Thursday, so they are not in the guide text but live in the deals list on this page. The current Denner offers, searchable by product, category, price and canton, are live in Rappn, shown neutrally next to Migros, Coop, Aldi, Lidl, Aligro and Otto's. The current deals of the big Swiss supermarkets in one place, 100% free. That way you see at once whether waiting for Denner's following week pays off or whether another chain has the product on offer right now. For an overview of all flyers, see the guide to Swiss supermarket flyers.
Updated: .
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
Frequently Asked Questions
When do Denner deals for next week go online?
Denner names no fixed day. The following week shows up in the "Aktionen ab Donnerstag" section on denner.ch before it starts; in early July 2026, for example, the week of 2 to 8 July was already online. The sure date is Wednesday, when the printed Denner Woche arrives, one day before the start.
What days do Denner weekly deals run in 2026?
Since 5 February 2026, Denner weekly deals run Thursday to Wednesday of the following week. They previously started on Tuesday. The Wochenend-Knaller weekend special now lasts four days, Thursday to Sunday (source: denner.ch press release).
Where does the Denner preview appear first?
Online: the following week appears on denner.ch before it starts, and the Denner app carries the deals too; Denner publishes no fixed preview day. In print, the Denner Woche flyer follows on Wednesday inside the Migros-Magazin. The deals newsletter goes out on Thursday per denner.ch, only once the deals have started.
Is there a printed Denner flyer for next week?
Yes. Since February 2026 the printed Denner Woche has been delivered on Wednesdays with the Migros-Magazin, one day before the deals start (source: denner.ch press release). Online the following week can appear earlier, but Denner names no fixed day for it.
Do Denner deals still start on Tuesday?
No. Since 5 February 2026 the Denner promo week starts on Thursday and runs until Wednesday of the following week (source: Denner press release "Denner verschiebt Aktionsstart auf Donnerstag"). Migros switched on the same day (source: Migros Corporate Newsroom "Migros-Aktionen starten neu am Donnerstag"), and Coop had already moved in January 2025. If you look on Tuesday, you still see the current week's offers; pages promising "Denner deals from next Tuesday" are outdated.
Should I wait for next week's Denner deals?
Only if your product really is cheaper in the preview than in the current week. There is no guarantee, and the same item may already cost less elsewhere right now. Compare both weeks and across chains, for example neutrally in Rappn.




























