Otto’s deals right now · Wk 40 2026
5'383 deals at Otto’s for the canton of Bern right now, with no end date given. The next deals are expected from Tue 6 Oct. Source: deals published by Otto’s, retrieved on 3 Oct 2026.
By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers
Promotions only, not regular shelf prices.
- Deals
- 5'383
- Avg direct discount
- 35%
- Max direct discount
- 89%
Promotion rhythm
New deals expected from Tue 6 Oct
Otto’s: new weekly deals every Tuesday, no end date, while stocks last.
All Otto’s deals · Wk 40 2026
Prices for the canton of Bern, retrieved on 3 Oct 2026.
100 deals
- Deal
Brondar LED Table Lamp
CHF29.90
- Deal
- Deal
Robby spotlight, 3 lights
CHF29.90
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
Stanley men's work trousers
CHF29.95
- Deal
- Deal
Odlo Men's T-Shirt Cardada
CHF32.95
- Deal
- −40%
Castel Giocondo Brunello di Montalcino DOCG 75 cl
CHF34.95was
58.25CHF 46.60/l
- Deal
- −40%
Robby 4-Light Ceiling Light
CHF39.90was
66.50 - −40%
Robby spotlight, 4 lights
CHF39.90was
66.50 - Deal
- Deal
- −40%
Multi-Active Day Cream 50 ml
CHF57.00was
95.00CHF 114.00/100 ml
- Deal
- Deal
Patrimo red wine
CHF59.00
CHF 78.67/l
- Deal
Giorgio Armani My Way Nectar Eau de Parfum 30ml
CHF59.90
CHF 199.67/100 ml
- Deal
Giorgio Armani My Way Ylang Eau de Parfum 30ml
CHF59.90
CHF 199.67/100 ml
- Deal
Gorley Pendant Light
CHF59.90
- Deal
Hugo Boss Men's Prime Polo Shirt
CHF59.95
- Deal
- Deal
- Deal
- DealVegan
Valentino Uomo Born in Roma Eau de Toilette 50 ml
CHF64.90
CHF 129.80/100 ml
- Deal
- Deal
Odlo men's shorts Ride 365 Bike
CHF65.95
- Deal
Montale Dark Purple Eau de Parfum 100 ml
CHF79.90
CHF 799.00/l
- Deal
Prada Paradigme Homme eau de parfum 50ml
CHF79.90
CHF 159.80/100 ml
- Deal
Yves Saint Laurent MYSLF Homme Eau de Parfum 60ml
CHF79.90
CHF 133.17/100 ml
- Deal
Haglöfs men's Astral tights
CHF89.00
- DealVegan
Keter Borneo Box anthracite
CHF89.90
- Deal
Gorley Floor Lamp, Gold
CHF89.90
- Deal
- −40%
Haglöfs women's Astral tights
CHF90.00was
150.00 - −40%
Hoover Handheld Vacuum Cleaner Go Home HFG10H 011
CHF99.00was
165.00 - Deal
- Deal
- Deal
On Cloudpulse 1 Women's Running Shoe
CHF119.00
- Deal
- Deal
- −40%
Colin cantilever chair in beige leather
CHF129.00was
215.00 - −40%
Colin cantilever chair in olive leather
CHF129.00was
215.00 - −40%
Colin cantilever chair in black leather
CHF129.00was
215.00 - Deal
Merkur Cookware Set
CHF149.00
- Deal
Bestway Parrot Floating Island
CHF179.00
- −40%
Ecovacs Mini grey window-cleaning robot
CHF189.00was
315.00 - −40%
Ziener Women's Ski Jacket Teda
CHF189.00was
315.00 - Deal
- Deal
Kibernetik GT200 Chest Freezer
CHF299.00
- Deal
Head Powerhouse LYT Snowboard
CHF329.00
- Deal
Corratec Mountain Bike X Vert Motion
CHF449.00
- Deal
- −40%
AWA4B10 Washing Machine, 8 kg Left
CHF999.00was
1'665.00 - No imageDeal
- No imageDeal
- No imageDeal
Brooks Ghost 16 Men's Running Shoe
CHF119.00
- No imageDeal
- Deal
Toko Stopper Band
CHF8.90
- Deal
Elegance Bread Basket
CHF12.95
- Deal
Justine Women's Sports Bra
CHF14.90
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
Toko Express Maxi 200 ml
CHF14.90
- DealVegan
Nescafé Gold All'Italiana instant coffee refill 2x180g
CHF15.95
CHF 44.31/kg
- Deal
Homme deodorant spray 75ml
CHF17.90
CHF 23.87/100 ml
- Deal
Legaris Reserva 75 cl
CHF21.95
CHF 29.27/l
- No imageDeal
Botala Insulated Bottle 0.75 l
CHF17.90
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
De Cecco Farfalle 1kg
CHF3.50
CHF 3.50/kg
- Deal
De Cecco Penne Rigate 1kg
CHF3.50
CHF 3.50/kg
- DealVegan
De Cecco Spaghetti 1kg
CHF3.50
CHF 3.50/kg
- −40%
Collezione Cinquanta
CHF17.95was
29.90CHF 23.93/l
- −40%
Germidor Cabernet Sauvignon Merlot 75 cl
CHF8.95was
14.90CHF 11.93/l
- −40%
Redken All Soft Conditioner 1l
CHF39.95was
66.50CHF 39.95/l
- −40%
Redken Color Extend Blondage Conditioner 1l
CHF39.95was
66.50CHF 39.95/l
- −40%
Redken Color Extend Blondage shampoo 1l
CHF39.95was
66.50CHF 39.95/l
- −40%
Redken Extreme Conditioner 1l
CHF39.95was
66.50CHF 39.95/l
- −40%
Redken Frizz Dismiss Conditioner 1l
CHF39.95was
66.50CHF 39.95/l
- −40%
Redken Frizz Dismiss shampoo 1l
CHF39.95was
66.50CHF 39.95/l
- −40%
Denim Deo Roll-on Black 2x50ml
CHF5.95was
9.90CHF 59.50/l
- −40%
Denim Gold deodorant spray 2x150ml
CHF5.95was
9.90CHF 19.83/l
- −40%
Denim deodorant spray Wild 2x150ml
CHF5.95was
9.90CHF 19.83/l
- −40%
Denim Black deodorant spray 2x150ml
CHF5.95was
9.90CHF 19.83/l
- −40%
Dove Advanced Care Cotton & Sea Aerosol 2x150ml
CHF5.95was
9.90CHF 19.83/l
- −40%
Dove Advanced Dragonfruit Deodorant 2x150ml
CHF5.95was
9.90CHF 19.83/l
- −40%
Dove Advanced Care Invisible Dry Deodorant Spray 2x150ml
CHF5.95was
9.90CHF 19.83/l
- −40%
Dove Advanced Care Original Deo Spray 2x150ml
CHF5.95was
9.90CHF 19.83/l
About this page
The current list contains 5'383 deals at Otto’s for the canton of Bern. The average direct discount is 35%, the highest 89%, counting only deals with a reference price. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.
Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).
- Independent
- Free
- 7 supermarkets
Compare Otto’s with other supermarkets
Other Swiss chains and their current weekly deals.
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
FAQs about Otto’s
Which Otto’s deals are on right now?
As of 3 Oct 2026: 5'383 deals at Otto’s for the canton of Bern right now, with no end date given. For example: Outdoorchef pizza stone 420/480 at CHF 6.00, was 54.55; Outdoorchef Standard barbecue brush at CHF 3.00, was 18.75; Estée Lauder Youth-Dew Eau de Parfum 67 ml at CHF 29.90, was 119.60. The next deals are expected from Tue 6 Oct.
When do new Otto’s offers come out?
The Wochenhits come out every Tuesday as a new flyer with a "valid from" date and the note "while stocks last", with no end date. Every edition since mid-July 2026 has started on a Tuesday, with a few Wednesday starts earlier in the year; the printed date is what counts (source: ottos.ch, checked 25 September 2026). Themed catalogues such as furniture or bikes come on top. Rappn updates the offers daily as Otto’s publishes them.
What makes Otto’s different from supermarkets?
Otto’s is a Swiss discount department store based in Sursee. The assortment covers groceries, but mostly perfume, fashion, household, electronics, wine, sports, and furniture. The promotional rhythm is broader than at pure supermarkets, with frequent brand specials and longer validity periods.
Are Otto’s offers the same online and in-store?
Yes. Weekly promotions apply at the same price across all branches and on the Otto’s online shop (ottos.ch). Offers that are valid online only carry their own label in Rappn.
Where can I find the Otto’s flyer?
The current Otto’s flyer comes in three forms: the Wochenhits, renewed every Tuesday, themed catalogues on ottos.ch and a printed advertising paper in letterboxes. The flyer page on ottos.ch shows the current Wochenhits; all offers are valid only while stocks last.
Where can I see next week’s Otto’s deals?
The flyer page on ottos.ch already shows a preview of next week’s Wochenhits (source: ottos.ch). The printed "valid from" date on the flyer is what counts.
Where do I find Otto’s Sport, furniture, and brand-special promotions?
Sports, furniture and brand-special promotions come out at Otto’s as themed catalogues and special flyers on the flyer page of ottos.ch. In the Rappn app you see the Otto’s offers it tracks in one list, filterable by category.
Is Rappn independent from Otto’s?
Yes. Rappn has no commercial agreements with Otto’s, Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, or Aligro. We earn nothing on the offers we display, and the app remains 100% free.
Otto’s guides
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed
