Beer deals in Switzerland: when Coop, Denner, Aldi and Lidl discount
174 beer deals at 5 chains for the canton of Zurich, most valid until Wed 7 Oct. Lowest price per litre: CHF 0.84/l. Updated 1 Oct 2026.
Lowest prices per litre
See all 174- deals
- 174
- chains
- 5

Tell non-alcoholic lager beer, 6x50 cl cans
Coop3+ items −30%CHF 0.84 per litre
CHF 2.52

Denneruntil Wed 7 OctCHF 1.16 per litre
CHF 13.95

Coopuntil Wed 7 OctCHF 1.32 per litre
CHF 15.85
Promotions only, not regular shelf prices. Price per litre: deal price divided by the volume in litres, checked against the chain’s own figure where there is one. Source: deals published by the chains.
All beer deals
For the canton of Zurich
174 deals
- 3+ items −30%Lowest per litre
Tell non-alcoholic lager beer, 6x50 cl cans
CoopCHF 0.84 per litre
CHF 2.52was
3.60until Wed 7 Oct
- −23%
- −50%
- −50%
Kronenbourg 1664 Original Lager Beer 24x500ml
CoopCHF 1.83 per litre
CHF 21.90was
43.80until Wed 7 Oct
- Deal
- −50%
- −50%
- −50%
- −50%
- −38%
- Deal
- −40%
- −40%
- −50%
- −49%
- Deal
- −40%
Feldschlösschen Braufrisch unfiltered lager beer 24x500ml
CoopCHF 2.38 per litre
CHF 28.60was
47.80until Wed 7 Oct
- 3+ items −30%
- 3+ items −30%
Schützengarten Non-alcoholic canned beer 6x500ml
CoopCHF 2.45 per litre
CHF 7.35was
10.50until Wed 7 Oct
- −40%Online only
- −32%
Appenzeller Bier Quöllfrisch Pale Can 24x500ml
CoopCHF 2.50 per litre
CHF 29.95was
43.80until Wed 7 Oct
- −49%
- −53%
- 3+ items −30%
Appenzeller Bier Sonnwendlig Alcohol-Free 6x500ml
CoopCHF 2.52 per litre
CHF 7.56was
10.80until Wed 7 Oct
Guide
Denner and Coop refresh their promotions on Thursday, Aldi Suisse launches new offers on Monday and Thursday, and Lidl usually starts on Thursday or Monday. Discounts land mostly on six-packs, can trays and crates. Migros supermarkets sell no alcoholic beer, a policy confirmed by the 2022 member vote. This week's beer deals are at the top of this page.

Beer deals come around in Switzerland practically every week: Denner and Coop refresh their promotions on Thursday, Aldi Suisse launches new offers on Monday and Thursday, and Lidl usually starts on Thursday or Monday. Migros supermarkets sell no alcoholic beer at all. Which six-packs and crates are discounted right now is in the list at the top of this page.
Sources: denner.ch, aldi-suisse.ch, lidl.ch, Coop press release via foodaktuell.ch, the Migros press release on the June 2022 alcohol vote, SRF, Sucht Schweiz and the Federal Office for Customs and Border Security (BAZG). This week's exact promo prices are in the list at the top of this page and in the Rappn app, not in the guide text.
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer.
Where do you find beer deals this week?
| Chain | Promo rhythm | What that means for beer |
|---|---|---|
| Denner | Thursday to Wednesday, weekend specials Thursday to Sunday (denner.ch) | The beverage heavyweight: a dedicated beer promo section, several brands each week |
| Coop | Thursday to Wednesday (since January 2025), plus weekend hits | Its own beer category among the online promotions, often multipacks |
| Aldi Suisse | New offers on Monday and Thursday | Beer shows up regularly in the twice-weekly offer rounds |
| Lidl | Weekly leaflet from Thursday, second wave from Monday, Super Weekend Thursday to Saturday | Beer in the leaflet depending on the week, sometimes in the Super Weekend |
| Migros | Weekly promotions, but without alcohol | No alcoholic beer, only alcohol-free beers |
| Aligro | Weekly flyer Monday to Saturday (aligro.ch) | Cash and carry: beer often by the case, handy for parties |
| Otto's | Weekly hits from Tuesday, no end date, while stocks last (ottos.ch) | Batch logic: drink offers depend on what comes in |
Within the Migros group, Denner is the channel for alcohol and leans heavily on beverages. On denner.ch there is a permanent promo section just for beer, right next to the wine cellar and the weekend specials. The full system is explained in our guide on how Denner deals work, and the Coop counterpart in how Coop deals work.
Live beer deals across the chains that sell it: cases, six-packs and specials with their discount and validity dates, filterable by canton. Type a brand to try it.
See this week's beer deals, freeFree, no account required · iOS & Android
"beer"
Offers
How deep do beer discounts go?
The mechanics are similar across the chains: discounts land mostly on multipacks, meaning six-packs, can trays of 18 or 24 and full crates. Single bottles go on promotion less often. The bigger the pack, the lower the unit price tends to fall in the promo, which is exactly why the price per litre is a better compass than the pack price.
One snapshot as an example, not a promise: in early July 2026, denner.ch listed beer multipacks at 31, 40 and 48 percent off the regular Denner price. Depths like these keep appearing on beer, but they never apply to every brand at once, and no one can predict which week hits which brand.
Important for comparison: a big percentage means little if the reference price is high. Whether a deal is genuinely cheap only shows once you look across chains. Regular price levels for lager, specialty and craft beer are covered in beer prices in Switzerland; this page focuses on the promo rhythm.
Why does Migros run no deals on alcoholic beer?
Migros supermarkets have not sold alcohol since 1928, and that is staying: in June 2022 the members of all ten regional cooperatives voted on whether beer and wine should go on the shelves. A two-thirds majority would have been needed, yet all ten regions said no, with more than 630,000 votes cast. The clearest rejection came in Zurich with over 80 percent, the narrowest in Ticino with around 55 percent (source: Migros press release, SRF, June 2022).
For newcomers to Switzerland this is worth knowing before the first shop. Within the Migros world, beer with alcohol is sold at Denner, at migrolino convenience stores, in VOI partner shops (VOI is a Migros-Partner format, not a Volg brand) and online through the Denner shop-in-shop on migros.ch, just not in the orange supermarket itself (source: SRF, NZZ). Migros branches do stock alcohol-free beers, which the vote never covered.
When is it worth waiting for a beer promotion?
Beer is a classic traffic driver: it keeps well, stores easily and sits on many shopping lists every week. Demand typically peaks around the grilling season, festival weekends and Swiss National Day on 1 August, and retailers like to pick up on those occasions in their leaflets. None of that is a guarantee; each chain decides for itself which week gets a beer promo. If you are flexible on the brand, an offer comes around regularly over the year.
Two legal points belong in every Swiss beer guide. First, youth protection: beer and wine may be sold from age 16, spirits from 18, and in Ticino the limit is 18 for all alcohol (source: Sucht Schweiz). Expect an ID check at the till, promo purchase or not.
Second, the law explains why you see beer deals everywhere but hardly any spirits deals: for spirits, the Swiss Alcohol Act bans promotional advertising with price comparisons, so the classic instead-of prices, and with promised freebies. Beer and wine are fermented drinks and do not fall under that act, which is why they can be advertised with promo prices like any other product (source: BAZG).
This week's beer deals, live in Rappn
This guide explains the rhythm, because weekly prices change at Denner and Coop every Thursday and at Aldi twice a week. That is why the current beer deals of the seven chains, from a single can to a full crate, are in the list at the top of this page, compared by price per litre, and in the Rappn app with a price alert for your brand: the current deals of the big Swiss supermarkets in one place, 100% free. Planning the whole barbecue evening? The cheap grilling basket guide takes it from here.
Updated: .
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
Frequently Asked Questions
When do new beer deals start at Coop and Denner?
Both chains switch their weekly promotions on Thursday: the cycle runs Thursday to Wednesday, with Denner's Wochenend-Knaller from Thursday to Sunday and Coop's own weekend hits on top (source: denner.ch; Coop press release via foodaktuell.ch). The printed Denner Woche with next week's deals arrives on Wednesday. Aldi Suisse launches new offers on Monday and Thursday, and Lidl usually starts on Thursday or Monday.
Why does Migros sell no alcoholic beer?
Migros supermarkets have been alcohol-free since 1928. In June 2022 the members of all ten regional cooperatives voted against changing that; a two-thirds majority would have been required (source: Migros, SRF). Within the group, alcoholic beer is sold at Denner, migrolino and VOI shops, while Migros branches stock alcohol-free beer only.
How big are the discounts in beer promotions?
It varies by week and brand. Discounts land mostly on multipacks such as six-packs, can trays and crates. As a snapshot, in early July 2026 denner.ch listed beer multipacks at 31 to 48 percent off. Numbers like these are no guarantee; always compare the price per litre across chains, for example in Rappn.
At what age can you buy beer in Switzerland?
Beer and wine may be sold from age 16, spirits from age 18. In the canton of Ticino the limit is 18 for all alcoholic drinks (source: Sucht Schweiz). This applies to promo purchases too, and cashiers will ask for ID when in doubt.
Why are there beer deals but hardly any spirits deals?
The Swiss Alcohol Act sharply restricts advertising for spirits: price comparisons such as instead-of prices and promised freebies are banned (source: BAZG). Beer and wine are fermented drinks and do not fall under that act, so chains can advertise beer with promo prices like any other product.
Where can I see all beer deals in Switzerland this week?
In the list at the top of this page, compared by price per litre, and in the Rappn app: it brings together the offers of Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro and Otto's and is filterable by product, category, price and canton. You see at a glance which chain currently lists your beer at the best promo price, without flipping through seven flyers.


















