Otto’s deals right now · Wk 40 2026
5'267 deals at Otto’s for the canton of Bern right now, with no end date given. The next deals are expected from Tue 6 Oct. Source: deals published by Otto’s, retrieved on 5 Oct 2026.
By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers
Promotions only, not regular shelf prices.
- Deals
- 5'267
- Avg direct discount
- 35%
- Max direct discount
- 89%
Promotion rhythm
New deals expected from Tue 6 Oct
Otto’s: new weekly deals every Tuesday, no end date, while stocks last.
All Otto’s deals · Wk 40 2026
Prices for the canton of Bern, retrieved on 5 Oct 2026.
100 deals
- −38%
Axe Black shower gel
CHF3.50was
5.60CHF 8.75/l
- −38%
Axe Dark Temptation Shower Gel 400ml
CHF3.50was
5.60CHF 8.75/l
- −38%
Axe Africa 3in1 Shower Gel 400ml
CHF3.50was
5.60CHF 8.75/l
- −37%
Il Superbo Bolgheri Superiore 75 cl
CHF24.95was
39.90CHF 33.27/l
- −37%
Bianco di Orma Vermentino
CHF14.95was
23.90CHF 19.93/l
- −37%Vegan
Jubiläumskellerei Kaltern Lagrein 75 cl
CHF9.95was
15.90CHF 13.27/l
- −37%Vegan
Jubiläumskellerei Kaltern Pinot Grigio 75 cl
CHF9.95was
15.90CHF 13.27/l
- −37%Vegan
Philippe Bouchard Coteaux-Bourguignons Bourgogne 75 cl
CHF9.95was
15.90CHF 13.27/l
- −37%
Paw Patrol kids' renforcé bed linen, blue green yellow red
CHF25.00was
39.95 - −37%
Oslo 6-piece saucepan set with glass lids
CHF25.00was
39.95 - −37%
Olaplex No4 Blonde Enhancer Toning Shampoo 1l
CHF49.95was
79.80CHF 49.95/l
- −37%
Chanteclair Degreaser Anti-odour 2x750ml
CHF5.95was
9.50CHF 3.97/l
- −37%
Chanteclair Degreaser White musk 2x750ml
CHF5.95was
9.50CHF 3.97/l
- −37%
Chanteclair Universal Bicarbonate Degreaser 2x750ml
CHF5.95was
9.50CHF 3.97/l
- −37%
Chanteclair Universal Degreaser Lavender 2x750ml
CHF5.95was
9.50CHF 3.97/l
- −37%
Chanteclair Universal Degreaser Marseille 2x750ml
CHF5.95was
9.50CHF 3.97/l
- −37%
Chanteclair Universal Degreaser Lemon 2x750ml
CHF5.95was
9.50CHF 3.97/l
- −37%Vegan
Birra Moretti IPA beer 990ml
CHF4.95was
7.90CHF 5.00/l
- −37%Vegan
Birra Moretti La Rossa 3x330ml
CHF4.95was
7.90CHF 5.00/l
- −37%
Frutas fruit chews
CHF4.95was
7.90CHF 6.19/kg
- −37%
Knorr Milanese risotto 2x250g
CHF4.95was
7.90CHF 9.90/kg
- −37%
WC Frisch Kraft-Aktiv WC gel floral 2x750ml
CHF4.95was
7.90CHF 3.30/l
- −37%
WC Frisch Kraft-Aktiv WC gel ocean breeze 2x750ml
CHF4.95was
7.90CHF 3.30/l
- −37%
WC Frisch Kraft-Aktiv WC gel lemon 2x750ml
CHF4.95was
7.90CHF 3.30/l
- −37%
Felix Mixed Selection in jelly 120x85g
CHF49.90was
79.55CHF 4.89/kg
- −37%
Wella SP LuxeOil Keratin Restore Mask
CHF19.95was
31.80CHF 49.87/l
- −37%
Bordeaux red wine
CHF7.50was
11.95CHF 10.00/l
- −37%
Celebrations 1,435 kg
CHF20.95was
33.35CHF 14.60/kg
- −37%
Auerberg Office Chair in Black Mesh and Faux Leather
CHF99.90was
159.00 - −37%
- −37%
- −37%
Bivio Upholstered Chair, Green Corduroy and Velour
CHF99.90was
159.00 - −37%
Marley floor lamp, black
CHF99.90was
159.00 - −37%
Kubik metal shelf silver 77.9 x 129.2 x 40.4 cm
CHF169.00was
269.00 - −37%
Vito Shelf, Oak/Graphite, 75 x 196 x 40 cm
CHF169.00was
269.00 - −37%
Lumero Artisan Oak TV Stand, 180 x 32 x 31 cm
CHF169.00was
269.00 - −37%
Lumero Oak/Cashmere TV Stand, 180 x 32 x 31 cm
CHF169.00was
269.00 - −37%
Moretti Baffo d'Oro 24x330ml
CHF34.95was
55.60CHF 4.41/l
- −37%
Sherpa Damen-Winterschuh Kunjo Spikes
CHF99.95was
159.00 - −37%
Sherpa Kunjo Spikes men's winter boots
CHF99.95was
159.00 - −37%
Sherpa Mauna snowshoes
CHF119.00was
189.00 - −37%
Wernli Butter Hearts 4x100g
CHF9.95was
15.80CHF 24.87/kg
- −37%
Wernli Jura Wafer Original 4x250g
CHF9.95was
15.80CHF 9.95/kg
- −37%
Wernli Viennese Wafers 4x150g
CHF9.95was
15.80CHF 16.58/kg
- Deal
- Deal
Royal Iris eau de toilette
CHF4.95
CHF 49.50/l
- Deal
- Deal
L'Oréal Men Ultimate Vitality Shower Gel 3x250ml
CHF4.95
CHF 6.60/l
- Deal
L'Oréal Men Expert Shower Gel Barber Club 3x250ml
CHF4.95
CHF 6.60/l
- Deal
L'Oréal Men Expert Shower Gel Hydra Energy 3x250ml
CHF4.95
CHF 6.60/l
- Deal
L'Oréal Men Expert Shower Gel Magnesium 3x250ml
CHF4.95
CHF 6.60/l
- Deal
Vetyver aftershave tonic lotion
CHF4.95
CHF 49.50/l
- Deal
Total Repair Hair Mask 300 ml
CHF4.95
CHF 16.50/l
- Deal
Nivea Gesichtscrème Face+ Hyaluron Hydro Gel 100 ml
CHF4.95
CHF 49.50/l
- Deal
Nivea Gesichtscrème Face+ Niacinamid Mattifying 100 ml
CHF4.95
CHF 49.50/l
- Deal
Nivea Gesichtscrème Face+ Panthenol Barrier 100 ml
CHF4.95
CHF 49.50/l
- Deal
Nivea Gesichtscrème Face+ Vitamin C Glow Gel 100 ml
CHF4.95
CHF 49.50/l
- Deal
Pantene Moisture Boost Keratin Hair Mask 300 ml
CHF4.95
CHF 16.50/l
- Deal
Pantene Pro-V Smooth & Silky Keratin Hair Mask 300ml
CHF4.95
CHF 16.50/l
- Deal
Pantene Pro-V Keratin Resilience Hair Mask 300ml
CHF4.95
CHF 16.50/l
- Deal
Pantene Pro-V Repair & Care Keratin Hair Mask 300ml
CHF4.95
CHF 16.50/l
- Deal
Pro-V Color Protect Keratin Hair Mask
CHF4.95
CHF 16.50/l
- Deal
- DealVegan
ültje Roasted Macadamia Nuts 150g
CHF4.95
CHF 33.00/kg
- Deal
Reserva
CHF19.95
CHF 26.60/l
- Deal
Clos Berenguer Selecció Priorat
CHF19.95
CHF 26.60/l
- Deal
Security Conditioner
CHF19.95
CHF 79.80/l
- Deal
Security Color Shampoo
CHF19.95
CHF 79.80/l
- Deal
Pure Femme antiperspirant roll-on deodorant
CHF23.90
CHF 31.87/100 ml
- Deal
Homme Roll-On Deodorant
CHF23.90
CHF 31.87/100 ml
- Deal
Daydream Eau de Parfum
CHF23.90
CHF 47.80/100 ml
- Deal
White Musk Eau de Parfum
CHF23.90
- −37%
Waxremover HC3
CHF14.90was
23.65 - Deal
Odlo headband Move light
CHF21.95
- Deal
- Deal
- Deal
WALL-E and EVE 43279
CHF49.95
- Deal
Snowlife Men's Max Mitten
CHF49.95
- Deal
- Deal
- Deal
Snowlife Women's Max Mitten
CHF49.95
- Deal
- Deal
- Deal
Spicebomb Eau de Toilette
CHF54.90
CHF 109.80/100 ml
- Deal
- Deal
Women's Luna Tights
CHF99.00
- Deal
- Deal
Roxy Kids' Ski Jacket Free Jet
CHF99.00
- Deal
- Deal
- −37%
Womens Adjustable Rubber Boots
CHF99.95was
158.65 - −37%
Luhta Women's Winter Boots Sankari
CHF99.95was
158.65 - Deal
Men's Roc Spitz Midlayer Jacket
CHF119.00
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
Quiksilver Men's Utility Ski Pants
CHF149.00
- −37%
Lunasol Pfannen-Set Sirius Triply 6tlg
CHF169.00was
268.25 - −37%
Quiksilver Men's Sycamore Ski Jacket
CHF169.00was
268.25 - Deal
About this page
The current list contains 5'267 deals at Otto’s for the canton of Bern. The average direct discount is 35%, the highest 89%, counting only deals with a reference price. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.
Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).
- Independent
- Free
- 7 supermarkets
Compare Otto’s with other supermarkets
Other Swiss chains and their current weekly deals.
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
FAQs about Otto’s
Which Otto’s deals are on right now?
As of 5 Oct 2026: 5'267 deals at Otto’s for the canton of Bern right now, with no end date given. For example: Outdoorchef pizza stone 420/480 at CHF 6.00, was 54.55; Outdoorchef Standard barbecue brush at CHF 3.00, was 18.75; Estée Lauder Youth-Dew Eau de Parfum 67 ml at CHF 29.90, was 119.60. The next deals are expected from Tue 6 Oct.
When do new Otto’s offers come out?
The Wochenhits come out every Tuesday as a new flyer with a "valid from" date and the note "while stocks last", with no end date. Every edition since mid-July 2026 has started on a Tuesday, with a few Wednesday starts earlier in the year; the printed date is what counts (source: ottos.ch, checked 25 September 2026). Themed catalogues such as furniture or bikes come on top. Rappn updates the offers daily as Otto’s publishes them.
What makes Otto’s different from supermarkets?
Otto’s is a Swiss discount department store based in Sursee. The assortment covers groceries, but mostly perfume, fashion, household, electronics, wine, sports, and furniture. The promotional rhythm is broader than at pure supermarkets, with frequent brand specials and longer validity periods.
Are Otto’s offers the same online and in-store?
Yes. Weekly promotions apply at the same price across all branches and on the Otto’s online shop (ottos.ch). Offers that are valid online only carry their own label in Rappn.
Where can I find the Otto’s flyer?
The current Otto’s flyer comes in three forms: the Wochenhits, renewed every Tuesday, themed catalogues on ottos.ch and a printed advertising paper in letterboxes. The flyer page on ottos.ch shows the current Wochenhits; all offers are valid only while stocks last.
Where can I see next week’s Otto’s deals?
The flyer page on ottos.ch already shows a preview of next week’s Wochenhits (source: ottos.ch). The printed "valid from" date on the flyer is what counts.
Where do I find Otto’s Sport, furniture, and brand-special promotions?
Sports, furniture and brand-special promotions come out at Otto’s as themed catalogues and special flyers on the flyer page of ottos.ch. In the Rappn app you see the Otto’s offers it tracks in one list, filterable by category.
Is Rappn independent from Otto’s?
Yes. Rappn has no commercial agreements with Otto’s, Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, or Aligro. We earn nothing on the offers we display, and the app remains 100% free.
Otto’s guides
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed
