Aldi Switzerland deals this week · Wk 40 2026
452 Aldi Switzerland deals this week for the canton of Bern. New deals started today. The next deals are expected from Mon 5 Oct. Source: deals published by Aldi Switzerland, retrieved on 1 Oct 2026.
By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers
Promotions only, not regular shelf prices.
- Deals
- 452
- Avg direct discount
- 15%
- Max direct discount
- 27%
Promotion rhythm
new todayNew deals expected from Mon 5 Oct
Aldi Switzerland: new deals every Monday and Thursday, mostly while stocks last. Superdeal Thursday to Wednesday.
All Aldi Switzerland deals · Wk 40 2026
Prices for the canton of Bern, retrieved on 1 Oct 2026.
100 deals
- Deal
Herren-Joggpants
CHF9.99
- Deal
Men's pyjamas
CHF9.99
- Deal
Herren-Stretchjeans
CHF9.99
- Deal
Herren-Sweatjacke
CHF9.99
- Deal
Men's sweatshirt
CHF9.99
- Deal
Caviar facial care
CHF9.99
- Deal
- Deal
- Deal
Kinder-Autositz
CHF9.99
- Deal
Children's raincoat
CHF9.99
- Deal
Children's tracksuit
CHF9.99
- Deal
Light with motion sensor
CHF9.99
- Deal
Mon Chéri
CHF9.99
CHF 31.71/kg
- Deal
Muslin pillowcase
CHF9.99
- Deal
Naturgetreue Orchidee
CHF9.99
- Deal
Pampers Sensitive Baby Wipes
CHF9.99
CHF 0.02/pc
- Deal
Panel with backlight
CHF9.99
- Deal
Chicken Delice
CHF9.99
CHF 11.35/kg
- Deal
Premium LED lamp set
CHF9.99
- Deal
Label embosser
CHF9.99
- Deal
Rain pants - women
CHF9.99
- Deal
Rain pants - men
CHF9.99
- DealVegan
Sabo Extra Virgin Olive Oil
CHF9.99
- Deal
Spade/fork/shovel
CHF9.99
- Deal
Kettle or toaster
CHF9.99
- Deal
Shoulder bag
CHF9.99
- Deal
Velohelm
CHF9.99
- Deal
Playful pet bed
CHF9.99
- DealVegan
- Deal
Plätzli, cheese
CHF10.49
CHF 10.93/kg
- Deal
Orchid, Rainbow
CHF10.99
- Deal
Alpine Rösti
CHF10.99
CHF 8.59/kg
- Deal
Terry towel set, 6 pieces
CHF11.99
- Deal
Spade/shovel
CHF11.99
- DealVegan
Original Cola
CHF12.39
CHF 2.06/l
- DealVegan
Cola Zero
CHF12.39
CHF 2.06/l
- Deal
Feldschlösschen Original beer 10x330ml
CHF12.49
CHF 3.78/l
- Deal
20V battery charger
CHF12.99
- Deal
Batterien
CHF12.99
- Deal
- Deal
Women's rain jacket
CHF12.99
- Deal
Geared loppers
CHF12.99
- Deal
Fleece jacket for dogs
CHF12.99
- Deal
Children's autumn boots
CHF12.99
- Deal
Children's side-sleeper pillow
CHF12.99
- Deal
Teddy fleece blanket
CHF12.99
- Deal
Soft pet bed, XL
CHF12.99
- DealVegan
Energy Drink, Regular
CHF13.39
CHF 4.46/l
- DealVegan
Energy Drink, Sugarfree
CHF13.39
CHF 4.46/l
- Deal
Felix Wet cat food
CHF14.49
- Deal
Katzenfutter-Trockenfutter
CHF14.49
- Deal
ALDImania Barbie
CHF14.99
- Deal
Rechargeable mini compressor
CHF14.99
- Deal
XXL bath/sauna cushion
CHF14.99
- Deal
- Deal
Drehmomentschlüssel
CHF14.99
- Deal
Herren-Allwetterschuhe
CHF14.99
- Deal
Men's raincoat
CHF14.99
- Deal
Men's softshell work vest
CHF14.99
- Deal
LED-Leuchten
CHF14.99
- Deal
Ösenvorhang, 2-teilig
CHF14.99
- DealVegan
Premium vodka
CHF15.99
CHF 22.84/l
- Deal
Dishwasher tablets
CHF16.95
- Deal
Bratpfanne
CHF16.99
- Deal
Ambiente-Stehleuchte
CHF17.99
- Deal
Bluetooth-Over-Ear-Kopfhörer
CHF17.99
- Deal
Multifunction pan
CHF17.99
- Deal
Winter greenhouse
CHF17.99
- Deal
Electric leaf blower and vacuum
CHF19.99
- Deal
- Deal
Haptik kitchen assortment
CHF19.99
- Deal
Men's work pants
CHF19.99
- Deal
Musselin-Bademantel
CHF19.99
- Deal
Pot
CHF19.99
- Deal
Washing detergent
CHF24.89
- Deal
Emma Essentials duvet, 160x210
CHF24.99
- Deal
Men's softshell work jacket
CHF24.99
- Deal
Neck support pillow
CHF24.99
- Deal
Purina ONE Wet cat food 3.4kg
CHF24.99
CHF 7.35/kg
- Deal
Coffee capsules Qualità Rossa
CHF25.95
CHF 0.32/pc
- Deal
- Deal
Feldschlösschen beer, Original 12l
CHF27.59
CHF 2.30/l
- Deal
- Deal
20 V drill driver or jigsaw
CHF29.99
- Deal
20V cordless compact multi-saw
CHF29.99
- Deal
20 V garden tools
CHF29.99
- Deal
- Deal
Medium trolley case, expandable
CHF29.99
- Deal
Retro-Digitalkamera
CHF29.99
- Deal
Large trolley case, expandable
CHF34.99
- Deal
Muslin bed linen
CHF34.99
- Deal
Haptik air fryer
CHF39.99
- Deal
Powerbank mit Starthilfe
CHF39.99
- Deal
Schlagschrauber
CHF49.99
- No imageDeal
Family shower gel, Flower Vibes
CHF1.15
CHF 1.15/l
- No imageDeal
Family shower gel, Fresh Touch
CHF1.15
CHF 1.15/l
- No imageDeal
Shower gel for the whole family 1 liter, Soft moments
CHF1.15
CHF 1.15/l
- No imageDeal
- No imageDeal
- No imageDeal
Children's retro underwear
CHF3.99
About this page
The current list contains 452 deals at Aldi Switzerland for the canton of Bern. The average direct discount is 15%, the highest 27%, counting only deals with a reference price. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.
Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).
- Independent
- Free
- 7 supermarkets
Compare Aldi Switzerland with other supermarkets
Other Swiss chains and their current weekly deals.
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
FAQs about Aldi Switzerland
Which Aldi Switzerland deals are on this week?
As of 1 Oct 2026: 452 Aldi Switzerland deals this week for the canton of Bern. For example: Foliage plant at CHF 9.49, was 12.99; Bonsai in a bowl at CHF 7.49, was 9.99; Red wine from Italy at CHF 10.99, was 13.99. New deals started today. The next deals are expected from Mon 5 Oct.
When do new Aldi Switzerland offers come out?
Aldi Suisse runs two promotional starts per week: every Monday (mostly fashion, home textiles, toys, seasonal lines) and every Thursday (fresh food, groceries, plus the Superdeal). Rappn updates the offers daily as Aldi publishes them.
How long are Aldi offers valid?
Aldi’s Monday and Thursday deals carry no end date: they run while stocks last. Only the Superdeal is dated, Thursday to Wednesday (aldi-suisse.ch, checked 25 September 2026).
Are Aldi offers the same online and in-store?
Yes. Weekly promotional items apply at the same price across Aldi’s Swiss stores and, where available, on the Aldi Now delivery service. Offers that are valid online only carry their own label in Rappn.
Where can I find the Aldi flyer?
Aldi Suisse’s weekly flyer is officially called the "ALDI Woche" and comes out every week. The digital flyer sits in the Aktionen and Broschüre sections of aldi-suisse.ch. New promotions start twice a week, on Monday and on Thursday (source: aldi-suisse.ch).
Where can I see next week’s Aldi deals?
Next week’s rounds usually appear on aldi-suisse.ch a few days in advance, grouped by start day. The weekly brochure, the app and the newsletter announce upcoming offers too (source: aldi-suisse.ch, as of July 2026).
Does Aldi Switzerland have a loyalty card?
Aldi Switzerland does not rely on a loyalty card but on weekly promotions. In Rappn you see the Aldi deals with price, discount and validity, no customer card needed.
Is Rappn independent from Aldi Switzerland?
Yes. Rappn has no commercial agreements with Aldi Suisse, Migros, Coop, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s. We earn nothing on the offers we display, and the app remains 100% free.
Aldi Switzerland guides
- Aldi deals next week in Switzerland: how to preview them
- Aldi flyer Switzerland: the ALDI Woche without the flipping
- Aldi Switzerland: Products, Prices and What You Need to Know
- Lidl vs Aldi in Switzerland: Which is Actually Cheaper?
- Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner: Where to Buy What
- Aldi vs Migros Prices in Switzerland: The 2026 Head-to-Head
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed
