Rappn
Download Rappn

Lidl Switzerland deals this week · Wk 40 2026

128 Lidl Switzerland deals this week for the canton of Bern, most valid from Thu 1 Oct to Wed 7 Oct. New deals started today. The next deals are expected from Mon 5 Oct. Source: deals published by Lidl Switzerland, retrieved on 1 Oct 2026.

By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers

Canton:

Promotions only, not regular shelf prices.

Deals
128
Avg direct discount
22%
Max direct discount
45%

Promotion week

Thu 1 Oct to Wed 7 Oct

new todayNew deals expected from Mon 5 Oct

Lidl Switzerland: new deals every Thursday, valid until Wednesday, plus every Monday. Super Weekend Thursday to Saturday. Monday deals run until Wednesday or Saturday, depending on the item.

Biggest discounts this week

Direct price cuts, sorted by discount, at most two per category.

All Lidl Switzerland deals · Wk 40 2026

Prices for the canton of Bern, retrieved on 1 Oct 2026.

The strongest deals in each category. Pick a category to see them all.

Fruit & veg10

  • −29%

    Orangen

    1 kg

    CHF1.39was 1.95

    CHF 1.39/kg

    until Wed 7 Oct

  • −29%Vegan

    Swiss red apples

    Qualité Suisse · 1 kg

    CHF1.99was 2.79

    CHF 1.99/kg

    until Wed 7 Oct

  • −29%

    Lemons

    CHF0.35was 0.49

    until Wed 7 Oct

  • −25%Vegan

    Nectarines

    1 kg

    CHF1.49was 1.99

    CHF 1.49/kg

    until Sat 3 Oct

  • −24%

    Schweizer Birnen

    Qualité Suisse · 1 kg

    CHF2.49was 3.29

    CHF 2.49/kg

    until Wed 7 Oct

Meat & fish16

Dairy & eggs6

Bread & bakery5

Pasta, rice & cereals4

Pantry & spices6

  • −28%Vegan

    Jelly

    MARIBEL · 450 g

    CHF1.29was 1.79

    CHF 2.87/kg

    until Wed 7 Oct

  • −21%Organic

    Bio Konfitüre

    MARIBEL · 240 g

    CHF0.99was 1.26

    CHF 4.13/kg

    until Wed 7 Oct

  • −14%

    Rapsöl

    Vita d'Or · 1 l

    CHF2.99was 3.49

    CHF 2.99/l

    until Wed 7 Oct

  • −14%

    Sushi Mayo

    Vitasia · 310 g

    CHF2.99was 3.49

    until Sat 3 Oct

Drinks4

Wine, beer & more16

Ready meals & frozen4

Veggie & vegan1

Snacks & sweets2

Care & health8

Household11

Pets3

Non-food21

Other11

  • −28%

    Bunte Vielfalt

    RITTER SPORT · 100 g

    CHF1.99was 2.75

    CHF 19.90/kg

    until Wed 7 Oct

  • −23%

    Schweizer Wirz

    Qualité Suisse · 1 kg

    CHF2.69was 3.49

    CHF 2.69/kg

    until Wed 7 Oct

  • −21%

    Mortadella

    Dulano Selection · 150 g

    CHF2.65was 3.35

    CHF 17.67/kg

    until Sat 3 Oct

  • −20%

    Fonds

    Kania · 400 ml

    CHF1.99was 2.49

    CHF 4.97/l

    until Wed 7 Oct

Compare prices by product

These products are on offer at Lidl Switzerland right now. The product pages compare them with the offers of the other chains.

About this page

The current list contains 128 deals at Lidl Switzerland for the canton of Bern. Most run from Thursday 1 Oct to Wednesday 7 Oct. The average direct discount is 22%, the highest 45%, counting only deals with a reference price. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.

Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).

  • Independent
  • Free
  • 7 supermarkets
Live filter ↗

Compare Lidl Switzerland with other supermarkets

Other Swiss chains and their current weekly deals.

Available now

Ready to save on groceries?

Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.

Liveoffers
7retailers
100%free

Built in Switzerland, for Switzerland

FAQs about Lidl Switzerland

Which Lidl Switzerland deals are on this week?

As of 1 Oct 2026: 128 Lidl Switzerland deals this week for the canton of Bern, most valid from Thu 1 Oct to Wed 7 Oct. For example: Brioche Croissant Cremefüllung at CHF 0.99, was 1.79; Mineral water at CHF 3.89, was 6.90; Olivenöl extra nativ at CHF 9.95, was 15.99. New deals started today. The next deals are expected from Mon 5 Oct.

When do new Lidl offers come out?

Lidl Switzerland runs two promotional days per week: Thursday kicks off the main weekly promotion (groceries, fresh products, plus the Super Weekend from Thursday to Saturday), and Monday starts the themed weeks like "Italiamo", "Orient", fashion, home, or seasonal lines. Rappn updates the offers daily as Lidl publishes them.

How long are Lidl offers valid?

The standard Lidl weekly promotion runs for seven days, Thursday through Wednesday. The Super Weekend runs Thursday to Saturday. Deals starting Monday run until Wednesday or Saturday depending on the item, often only while stocks last (lidl.ch, checked 25 September 2026).

Are Lidl offers the same online and in-store?

Most weekly grocery promotions apply at the same price in every Lidl store in Switzerland; some are valid only in Ticino, French-speaking or German-speaking Switzerland, and this page shows only the promotions of the chosen canton. The Lidl online shop (sortiment.lidl.ch) focuses heavily on non-food and seasonal products; offers that are valid online only carry their own label in Rappn.

Where can I find the Lidl flyer?

The Lidl flyer in Switzerland changes every week: the LIDL AKTUELL leaflet usually runs from Thursday to Wednesday of the following week, with a second wave of offers starting Monday. You can read it as a PDF on lidl.ch, in the Lidl Plus app or via WhatsApp (source: lidl.ch, September 2026).

Guide: the Lidl flyer

Where can I see next week’s Lidl deals?

On lidl.ch the offers are grouped by start date, and rounds that are not yet valid sit under "Demnächst". The PDF leaflet follows later, shortly before the start day. Lidl runs two promotion waves a week, starting Monday and Thursday.

Guide: Lidl deals next week

How does Lidl Plus work with Rappn?

Lidl Plus is Lidl Switzerland’s free, fully digital loyalty app, with no plastic card. Coupons are activated and Lidl points collected in the Lidl Plus app: Rappn does not activate coupons or collect points. In Rappn you see the Lidl deals with price, discount and validity.

Is Rappn independent from Lidl Switzerland?

Yes. Rappn has no commercial agreements with Lidl Schweiz, Migros, Coop, Aldi, Denner, Aligro, or Otto’s. We earn nothing on the offers we display, the app is and will remain 100% free.

Lidl Switzerland guides

Why Rappn?

Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.

  • 100% free: no subscription, no hidden costs
  • Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
  • Updated daily, as soon as the chains publish their deals
  • The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed