Otto’s deals right now · Wk 40 2026
5'252 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. The next deals are expected from Tue 6 Oct. Source: deals published by Otto’s, retrieved on 2 Oct 2026.
By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers
Promotions only, not regular shelf prices.
- Deals
- 5'252
- Avg direct discount
- 35%
- Max direct discount
- 89%
Promotion rhythm
New deals expected from Tue 6 Oct
Otto’s: new weekly deals every Tuesday, no end date, while stocks last.
All Otto’s deals · Wk 40 2026
Prices for the canton of Ticino, retrieved on 2 Oct 2026.
100 deals
- −40%
Lumero Artisan Oak TV Stand, 160 x 32 x 31 cm
CHF149.00was
249.00 - −40%
Sherpa Stainless Steel Bottle Piunu 0.5 l
CHF17.90was
29.90 - −40%
Botala Insulated Bottle 0.75 l
CHF17.90was
29.90 - −40%
Women's Davos Heavy Blue Jeans
CHF29.90was
49.90 - −40%
Tim upholstered chair, light grey velvet look
CHF29.90was
49.90 - −40%
Tim upholstered chair, light green velvet look
CHF29.90was
49.90 - −40%
Tim upholstered chair, red velvet look
CHF29.90was
49.90 - −40%
Sherpa Ananda 13 children's backpack
CHF29.90was
49.90 - −40%
Stooker Women's Rio Blue Aqua Jeans
CHF29.90was
49.90 - −40%
Quadrum Solid Oak Coffee Table 70 x 40 x 70 cm
CHF299.00was
499.00 - −40%
Robusta Comfort Shine mattress
CHF299.00was
499.00 - Deal
Malizia BonBon Shower Gel Banana 500 ml
CHF2.95
CHF 5.90/l
- Deal
Malizia BonBon Shower Gel Candy 500 ml
CHF2.95
CHF 5.90/l
- Deal
Malizia BonBon Shower Gel Coconut 500 ml
CHF2.95
CHF 5.90/l
- Deal
Malizia BonBon Shower Gel Cupcake 500 ml
CHF2.95
CHF 5.90/l
- Deal
Nivea Hand Cream Anti-Age Q10 plus 100ml
CHF2.95
CHF 29.50/l
- DealVegan
Old Spice Deep Sea Deodorant Stick 50ml
CHF2.95
CHF 5.90/100 ml
- DealVegan
Old Spice Epic Legend Deodorant Stick 50ml
CHF2.95
CHF 5.90/100 ml
- DealVegan
Old Spice Rockstar Deodorant Stick 50ml
CHF2.95
CHF 5.90/100 ml
- Deal
Secret Musk perfumed deodorant
CHF2.95
CHF 29.50/l
- Deal
Animalier perfume deodorant
CHF2.95
CHF 29.50/l
- Deal
Malizia Perfumed Deodorant Burlesque 100 ml
CHF2.95
CHF 29.50/l
- Deal
Malizia Perfumed Deodorant Mirage d'Amour 100 ml
CHF2.95
CHF 29.50/l
- Deal
Malizia Perfumed Deodorant Sensual Blue 100 ml
CHF2.95
CHF 29.50/l
- −40%
Wade side table, 2-piece set
CHF59.90was
99.90 - −40%
Juli Cantilever Chair Brown Fabric
CHF59.90was
99.90 - −40%
Cantilever chair Juli fabric grey
CHF59.90was
99.90 - −40%
Cantilever chair Juli fabric rust
CHF59.90was
99.90 - −40%
Narcos LED floor lamp
CHF59.90was
99.90 - −40%
Betty 1 Vanity Unit White Oak Decor 64 x 56 x 34 cm
CHF59.90was
99.90 - −40%
Betty 1 Vanity Unit Anthracite-White Decor 64 x 56 x 34 cm
CHF59.90was
99.90 - −40%
Betty 1 Vanity Unit White Decor 64 x 56 x 34 cm
CHF59.90was
99.90 - −40%
Shelf Saar Metal chrome-colored 64 x 98 x 39 cm
CHF59.90was
99.90 - −40%
Wade round coffee table, wild oak MDF, 80 x 45 x 80 cm
CHF59.90was
99.90 - −40%
TV furniture Samson II Decor in Sonoma oak 135 x 40 x 40 cm
CHF59.90was
99.90 - −40%
TV furniture Samson II white decor 135 x 40 x 40 cm
CHF59.90was
99.90 - −40%
Relax Pro black PU/PVC massage chair
CHF599.00was
999.00 - −40%
Bravo Mauvella Oak sliding-door wardrobe 280 x 215 x 60 cm with mirror
CHF599.00was
999.00 - −40%
Sliding Door Wardrobe Indiana
CHF599.00was
999.00 - Deal
Argan Oil of Morocco Penetrating Oil
CHF5.95
CHF 59.50/l
- Deal
Oakley adult Twill Hat cap
CHF17.95
- Deal
- Deal
- −40%
Malizia BonBon Refresh Face Sheet Mask 25 ml
CHF1.95was
3.25CHF 7.80/100 ml
- −40%
Malizia BonBon Shining Bright Face Sheet Mask 25 ml
CHF1.95was
3.25CHF 7.80/100 ml
- −40%
Malizia Goji Berries Shower Gel 300 ml
CHF1.95was
3.25CHF 6.50/l
- −40%
Malizia Shower Gel Musk 250 ml
CHF1.95was
3.25CHF 7.80/l
- −40%
Malizia Shower Gel Silver 250 ml
CHF1.95was
3.25CHF 7.80/l
- −40%
Malizia Shower Gel Vetyver 250 ml
CHF1.95was
3.25CHF 7.80/l
- −40%
Domestos WC rim block Lime 3 x 55 g
CHF4.95was
8.25CHF 30.00/kg
- −40%
Domestos WC Deodorant Tablet Magnolia 3x55g
CHF4.95was
8.25CHF 30.00/kg
- −40%
Domestos WC Deodorant Tablet Ocean 3 x 55 g
CHF4.95was
8.25CHF 30.00/kg
- −40%
Dar-Vida Tomato & Basil Crackers 4x184g
CHF9.45was
15.75CHF 12.84/kg
- Deal
Peptide Prep Detox Shampoo
CHF24.95
CHF 99.80/l
- Deal
Peptide Prep Maintenance Shampoo
CHF24.95
CHF 99.80/l
- Deal
Robby 3-Light Ceiling Light
CHF29.90
- Deal
Bianca LED Ceiling Lamp Ø 38 cm
CHF29.90
- Deal
Brondar LED Table Lamp
CHF29.90
- Deal
- Deal
Robby spotlight, 3 lights
CHF29.90
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
Stanley men's work trousers
CHF29.95
- Deal
- Deal
Odlo Men's T-Shirt Cardada
CHF32.95
- Deal
- −40%
Castel Giocondo Brunello di Montalcino DOCG 75 cl
CHF34.95was
58.25CHF 46.60/l
- Deal
- −40%
Robby 4-Light Ceiling Light
CHF39.90was
66.50 - −40%
Robby spotlight, 4 lights
CHF39.90was
66.50 - Deal
- Deal
- −40%
Multi-Active Day Cream 50 ml
CHF57.00was
95.00CHF 114.00/100 ml
- Deal
- Deal
Patrimo red wine
CHF59.00
CHF 78.67/l
- Deal
Giorgio Armani My Way Nectar Eau de Parfum 30ml
CHF59.90
CHF 199.67/100 ml
- Deal
Giorgio Armani My Way Ylang Eau de Parfum 30ml
CHF59.90
CHF 199.67/100 ml
- Deal
Gorley Pendant Light
CHF59.90
- Deal
Hugo Boss Men's Polo Shirt Prime
CHF59.95
- Deal
- Deal
- Deal
- DealVegan
Valentino Uomo Born in Roma Eau de Toilette 50 ml
CHF64.90
CHF 129.80/100 ml
- Deal
- Deal
Odlo men's shorts Ride 365 Bike
CHF65.95
- Deal
Montale Dark Purple Eau de Parfum 100 ml
CHF79.90
CHF 799.00/l
- Deal
Prada Paradigme Homme eau de parfum 50ml
CHF79.90
CHF 159.80/100 ml
- Deal
Yves Saint Laurent MYSLF Homme Eau de Parfum 60ml
CHF79.90
CHF 133.17/100 ml
- Deal
Haglöfs men's Astral tights
CHF89.00
- DealVegan
Keter Borneo Box anthracite
CHF89.90
- Deal
Gorley Floor Lamp, Gold
CHF89.90
- Deal
- −40%
Haglöfs women's Astral tights
CHF90.00was
150.00 - −40%
Hoover Handheld Vacuum Cleaner Go Home HFG10H 011
CHF99.00was
165.00 - Deal
Brooks Ghost 16 Men's Running Shoe
CHF119.00
- Deal
- Deal
- Deal
On Cloudpulse 1 Women's Running Shoe
CHF119.00
- Deal
About this page
The current list contains 5'252 deals at Otto’s for the canton of Ticino. The average direct discount is 35%, the highest 89%, counting only deals with a reference price. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.
Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).
- Independent
- Free
- 7 supermarkets
Compare Otto’s with other supermarkets
Other Swiss chains and their current weekly deals.
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
FAQs about Otto’s
Which Otto’s deals are on right now?
As of 2 Oct 2026: 5'252 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. For example: Outdoorchef pizza stone 420/480 at CHF 6.00, was 54.55; Outdoorchef Standard barbecue brush at CHF 3.00, was 18.75; Estée Lauder Youth-Dew Eau de Parfum 67 ml at CHF 29.90, was 119.60. The next deals are expected from Tue 6 Oct.
When do new Otto’s offers come out?
The Wochenhits come out every Tuesday as a new flyer with a "valid from" date and the note "while stocks last", with no end date. Every edition since mid-July 2026 has started on a Tuesday, with a few Wednesday starts earlier in the year; the printed date is what counts (source: ottos.ch, checked 25 September 2026). Themed catalogues such as furniture or bikes come on top. Rappn updates the offers daily as Otto’s publishes them.
What makes Otto’s different from supermarkets?
Otto’s is a Swiss discount department store based in Sursee. The assortment covers groceries, but mostly perfume, fashion, household, electronics, wine, sports, and furniture. The promotional rhythm is broader than at pure supermarkets, with frequent brand specials and longer validity periods.
Are Otto’s offers the same online and in-store?
Yes. Weekly promotions apply at the same price across all branches and on the Otto’s online shop (ottos.ch). Offers that are valid online only carry their own label in Rappn.
Where can I find the Otto’s flyer?
The current Otto’s flyer comes in three forms: the Wochenhits, renewed every Tuesday, themed catalogues on ottos.ch and a printed advertising paper in letterboxes. The flyer page on ottos.ch shows the current Wochenhits; all offers are valid only while stocks last.
Where can I see next week’s Otto’s deals?
The flyer page on ottos.ch already shows a preview of next week’s Wochenhits (source: ottos.ch). The printed "valid from" date on the flyer is what counts.
Where do I find Otto’s Sport, furniture, and brand-special promotions?
Sports, furniture and brand-special promotions come out at Otto’s as themed catalogues and special flyers on the flyer page of ottos.ch. In the Rappn app you see the Otto’s offers it tracks in one list, filterable by category.
Is Rappn independent from Otto’s?
Yes. Rappn has no commercial agreements with Otto’s, Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, or Aligro. We earn nothing on the offers we display, and the app remains 100% free.
Otto’s guides
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed
