Otto’s deals right now · Wk 40 2026
5'234 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. The next deals are expected from Tue 6 Oct. Source: deals published by Otto’s, retrieved on 1 Oct 2026.
By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers
Promotions only, not regular shelf prices.
- Deals
- 5'234
- Avg direct discount
- 35%
- Max direct discount
- 89%
Promotion rhythm
New deals expected from Tue 6 Oct
Otto’s: new weekly deals every Tuesday, no end date, while stocks last.
All Otto’s deals · Wk 40 2026
Prices for the canton of Ticino, retrieved on 1 Oct 2026.
100 deals
- −42%
Palmas beige garden lounge set
CHF999.00was
1'719.00 - −42%
Mova robotic lawnmower LiDAX Ultra 1200
CHF639.00was
1'099.00 - −42%
Men's Mountgya Parka
CHF139.00was
239.00 - −42%
Shoe rack Diana solid pine white faux leather black 81 x 49 x 31 cm
CHF34.90was
59.90 - −42%
Livara bed, Sonoma oak finish, 120 x 200 cm
CHF469.00was
805.00 - −42%
Livara bed, wild oak finish, 120 x 200 cm
CHF469.00was
805.00 - −42%
Livara bed, dark grey finish, 120 x 200 cm
CHF469.00was
805.00 - −42%
Livara bed, white finish, 120 x 200 cm
CHF469.00was
805.00 - −42%
Livara Bed in Wild Oak 140 x 200 cm
CHF519.00was
890.00 - −42%
Livara bed, wild oak finish, 180 x 200 cm
CHF589.00was
1'010.00 - −42%Vegan
Matsu El Recio 75 cl
CHF13.95was
23.90CHF 18.60/l
- −42%
Friskies Assorted Cat Food in Jelly 40 x 85 g
CHF13.95was
23.90CHF 4.10/kg
- −42%
Le Rouge Amour
CHF6.95was
11.90CHF 9.27/l
- −42%Vegan
Touriga Nacional
CHF6.95was
11.90CHF 9.27/l
- −41%
Denim Original Set of 2
CHF4.95was
8.45 - −41%
Denim Wild Set of 2
CHF4.95was
8.45 - −41%
Basic protective cover for cushion
CHF9.90was
16.90 - −41%
Carla Nightstand, 42.5 x 53 x 45 cm
CHF99.00was
169.00 - −41%Vegan
Sherpa Women's Trekking Shoes Dullu Low II
CHF99.00was
169.00 - −41%Vegan
Red Bull Energy Drink 24x250ml
CHF23.95was
40.80CHF 3.99/l
- −41%Vegan
Red Bull Energy Drink Sugarfree 24x250ml
CHF23.95was
40.80CHF 3.99/l
- −41%
Samsung 55-inch Crystal UHD U8000F 4K Smart TV
CHF469.00was
799.00 - −41%
Spheric LED Ceiling Light, Diameter 48 cm, Dimmable
CHF69.90was
119.00 - −41%
Sherpa Women's Softshell Pants Sunkoshi
CHF69.95was
119.00 - −41%
Nouvel Wismar beach chair
CHF999.00was
1'699.00 - −41%Vegan
Coca-Cola Classic 12x500ml
CHF10.95was
18.60CHF 1.82/l
- −41%
Coca-Cola Zero (8+4 free) 12x500ml
CHF10.95was
18.60CHF 1.82/l
- −41%
Coca-Cola Zero Sugar 12 x 50 cl
CHF10.95was
18.60CHF 1.82/l
- −41%Vegan
Fanta Exotic 12x500ml
CHF10.95was
18.60CHF 1.82/l
- −41%Vegan
Fanta Mango soft drink 12x500ml
CHF10.95was
18.60CHF 1.82/l
- −41%
Fanta Orange (8+4 free) 12x50cl
CHF10.95was
18.60CHF 1.82/l
- −41%Vegan
Fanta Shokata (8 + 4) 12x500ml
CHF10.95was
18.60CHF 1.82/l
- −41%Vegan
Sprite Lemon/Lime (8 + 4) 12x500ml
CHF10.95was
18.60CHF 1.82/l
- −41%
Joya en Provence Rose 75 cl
CHF9.95was
16.90CHF 13.27/l
- −41%Vegan
Susumaniello Rosé 75 cl
CHF9.95was
16.90CHF 13.27/l
- −41%
Sand Tropez Rosé
CHF7.95was
13.50CHF 10.60/l
- −41%
Fiji Dreams Shower Gel 4 x 250 ml
CHF6.95was
11.80CHF 6.95/l
- −41%
Pink Passion Shower Gel 4 x 250 ml
CHF6.95was
11.80CHF 6.95/l
- −41%
Sport Shower Gel 4 x 250 ml
CHF6.95was
11.80CHF 6.95/l
- −41%
Atlantis White Glossy MDF TV Stand 167 x 49 x 40 cm
CHF129.00was
219.00 - −41%
Dreamies Cat treats with tuna 180g
CHF3.95was
6.70CHF 21.94/kg
- Deal
Axe Shower Gel Premium Indigo Haze, 3 x 225 ml
CHF6.95
CHF 10.30/l
- Deal
Axe Shower Gel Premium Marshmallow Smoke, 3 x 225 ml
CHF6.95
CHF 10.30/l
- Deal
Session Extreme Hold hairspray
CHF14.95
CHF 29.90/l
- −41%
Biofinity Energys 3 monthly contact lenses
CHF22.95was
38.90 - −41%
Roxy Women's Boundless Spirit T-Shirt
CHF22.95was
38.90 - Deal
Homme Basic Line Cleanser
CHF24.95
CHF 199.60/l
- Deal
- Deal
- Deal
Homme Aquapower Advanced Face Gel
CHF37.90
CHF 50.53/100 ml
- −41%Vegan
SoftLens daily disposable 90 daily contact lenses
CHF42.95was
72.80 - Deal
Concerto di Fonterutoli
CHF49.95
CHF 66.60/l
- Deal
Molecular Repair Oil
CHF49.95
CHF 166.50/100 ml
- −41%
Yves Saint Laurent Black Opium Eau de Parfum
CHF64.90was
110.00 - Deal
Omnia Améthyste Eau de Toilette
CHF69.90
CHF 139.80/100 ml
- Deal
- −41%
Scandal Eau de Parfum
CHF74.90was
126.95 - Deal
Feminity eau de parfum
CHF94.00
CHF 783.33/l
- Deal
Roses Greedy Eau de Parfum
CHF94.00
CHF 783.33/l
- Deal
- Deal
- Deal
Sola Pan set 6-piece Lunasol Merkur
CHF129.00
- Deal
Haglöfs women's L.I.M Mimic jacket
CHF169.00
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- −41%
Fischer RC4 Noize ST Ski Set with RC4 Z12 GW
CHF590.00was
1'000.00 - Deal
Rondo Ruut Gravel-Bike AL3
CHF998.00
- Deal
Samba box-spring bed, 200 x 200 cm
CHF999.00
- Deal
Samsung Food Center RS5000, 655 Liter, Wi-Fi
CHF1'149.00
- −41%
ATW7GC10 Heat-Pump Dryer, 8 kg Left
CHF1'249.00was
2'116.95 - Deal
Sonnenkönig Sansibar outdoor hot tub, white
CHF9'999.00
- DealVegan
Intesa Unisex Ambra D'Arabia Deodorant Spray 125 ml
CHF3.50
CHF 28.00/l
- DealVegan
Intesa Deodorant Unisex Guarana Scent 125 ml
CHF3.50
CHF 28.00/l
- Deal
L'Oréal Age Perfect Night Cream 50ml
CHF9.95
CHF 19.90/100 ml
- Deal
L'Oréal Age Perfect Day Cream 50ml
CHF9.95
CHF 19.90/100 ml
- Deal
L'Oréal Revitalift Night Cream 50ml
CHF9.95
CHF 19.90/100 ml
- Deal
L'Oréal Revitalift Day Face Cream 50ml
CHF9.95
CHF 19.90/100 ml
- Deal
Nivea Face Cream Q10 Power SPF 30 50ml
CHF9.95
CHF 19.90/100 ml
- Deal
Nivea Face Cream Q10plusC Energy 50ml
CHF9.95
CHF 19.90/100 ml
- Deal
Nivea Q10 Anti-Wrinkle Night Cream 50ml
CHF9.95
CHF 19.90/100 ml
- Deal
Nivea Q10 Anti-Wrinkle Rich Day Cream 50ml
CHF9.95
CHF 19.90/100 ml
- −41%
Sofia Garden Chair, Black
CHF99.90was
169.00 - −41%
Aterno TV unit, white
CHF99.90was
169.00 - −41%
Sherpa Women's Trekking Shoes Chow Low II
CHF99.95was
169.00 - −41%
Dice Foldable Storage Box Beige
CHF2.90was
4.90 - −41%
Dice Foldable Storage Box Dark Red
CHF2.90was
4.90 - −41%
Dice Foldable Storage Box Grey
CHF2.90was
4.90 - −41%
Dice Foldable Storage Box Light Blue
CHF2.90was
4.90 - −41%
Dice Foldable Storage Box Black
CHF2.90was
4.90 - −41%
Dice Foldable Storage Box White
CHF2.90was
4.90 - −41%
Dice Anthracite Folding Box
CHF2.90was
4.90 - −41%
Dice Folding Box Berry
CHF2.90was
4.90 - −41%
Dice Folding Box Petrol
CHF2.90was
4.90 - −41%
Oreo Marble Table Ceramic marble look 180 x 76 x 90 cm
CHF290.00was
490.00 - −41%
Primitivo di Manduria DOP
CHF15.95was
26.90CHF 21.27/l
- −41%
Carlotta table in waxed solid pine, 118 x 75 x 75 cm
CHF199.00was
335.00 - −40%
Febreze Fabric Refresher Lenor Golden Orchid 500ml
CHF2.95was
4.95CHF 5.90/l
- −40%
Cat 45 over-door coat rack with 6 chrome hooks
CHF5.90was
9.90
About this page
The current list contains 5'234 deals at Otto’s for the canton of Ticino. The average direct discount is 35%, the highest 89%, counting only deals with a reference price. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.
Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).
- Independent
- Free
- 7 supermarkets
Compare Otto’s with other supermarkets
Other Swiss chains and their current weekly deals.
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
FAQs about Otto’s
Which Otto’s deals are on right now?
As of 1 Oct 2026: 5'234 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. For example: Outdoorchef pizza stone 420/480 at CHF 6.00, was 54.55; Outdoorchef Standard barbecue brush at CHF 3.00, was 18.75; Estée Lauder Youth-Dew Eau de Parfum 67 ml at CHF 29.90, was 119.60. The next deals are expected from Tue 6 Oct.
When do new Otto’s offers come out?
The Wochenhits come out every Tuesday as a new flyer with a "valid from" date and the note "while stocks last", with no end date. Every edition since mid-July 2026 has started on a Tuesday, with a few Wednesday starts earlier in the year; the printed date is what counts (source: ottos.ch, checked 25 September 2026). Themed catalogues such as furniture or bikes come on top. Rappn updates the offers daily as Otto’s publishes them.
What makes Otto’s different from supermarkets?
Otto’s is a Swiss discount department store based in Sursee. The assortment covers groceries, but mostly perfume, fashion, household, electronics, wine, sports, and furniture. The promotional rhythm is broader than at pure supermarkets, with frequent brand specials and longer validity periods.
Are Otto’s offers the same online and in-store?
Yes. Weekly promotions apply at the same price across all branches and on the Otto’s online shop (ottos.ch). Offers that are valid online only carry their own label in Rappn.
Where can I find the Otto’s flyer?
The current Otto’s flyer comes in three forms: the Wochenhits, renewed every Tuesday, themed catalogues on ottos.ch and a printed advertising paper in letterboxes. The flyer page on ottos.ch shows the current Wochenhits; all offers are valid only while stocks last.
Where can I see next week’s Otto’s deals?
The flyer page on ottos.ch already shows a preview of next week’s Wochenhits (source: ottos.ch). The printed "valid from" date on the flyer is what counts.
Where do I find Otto’s Sport, furniture, and brand-special promotions?
Sports, furniture and brand-special promotions come out at Otto’s as themed catalogues and special flyers on the flyer page of ottos.ch. In the Rappn app you see the Otto’s offers it tracks in one list, filterable by category.
Is Rappn independent from Otto’s?
Yes. Rappn has no commercial agreements with Otto’s, Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, or Aligro. We earn nothing on the offers we display, and the app remains 100% free.
Otto’s guides
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed
