Otto’s deals right now · Wk 40 2026
5'234 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. The next deals are expected from Tue 6 Oct. Source: deals published by Otto’s, retrieved on 1 Oct 2026.
By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers
Promotions only, not regular shelf prices.
- Deals
- 5'234
- Avg direct discount
- 35%
- Max direct discount
- 89%
Promotion rhythm
New deals expected from Tue 6 Oct
Otto’s: new weekly deals every Tuesday, no end date, while stocks last.
All Otto’s deals · Wk 40 2026
Prices for the canton of Ticino, retrieved on 1 Oct 2026.
100 deals
- −43%
Talent Midi Shoe Cabinet 55 x 108 x 34 cm
CHF39.90was
69.90 - −43%
Sherpa Prakasa 20 allround backpack
CHF39.90was
69.90 - −43%
Atlantis White Glossy MDF Wall Shelf 167 x 32 x 17 cm
CHF39.90was
69.90 - −43%
Devin sofa bed in grey fabric, with storage box
CHF399.00was
699.00 - −43%
Lukas armchair in faux leather/fabric beige, swivel
CHF99.90was
175.00 - −43%
Lukas grey faux leather and fabric swivel armchair
CHF99.90was
175.00 - −43%Vegan
Coca-Cola Classic 12+6 free 18x500ml
CHF15.95was
27.90CHF 1.77/l
- −43%Vegan
Coca-Cola Classic 18x500ml
CHF15.95was
27.90CHF 1.77/l
- −43%
Dove Hydro care body lotion 2x400ml
CHF7.95was
13.90CHF 9.94/l
- −43%
Dove Shea butter body lotion 2x400ml
CHF7.95was
13.90CHF 9.94/l
- −43%
Dove Extra Dry Body Lotion 2x400ml
CHF7.95was
13.90CHF 9.94/l
- −43%
Dove Body Lotion Coconut 2x400ml
CHF7.95was
13.90CHF 9.94/l
- −43%
Dove Rice Water and Lotus Flower Body Lotion 2x400ml
CHF7.95was
13.90CHF 9.94/l
- −43%
Febreze 3Volution April Fresh refill 2x20ml
CHF7.95was
13.90CHF 19.88/100 ml
- −43%
Febreze 3Volution Golden Orchid refill 2x20ml
CHF7.95was
13.90CHF 19.88/100 ml
- −43%
Febreze 3Volution Vanilla refill 2x20ml
CHF7.95was
13.90CHF 19.88/100 ml
- −43%
Febreze 3Volution Refill Thai Orchid 2x20ml
CHF7.95was
13.90CHF 19.88/100 ml
- −43%
Trop Irresistible Rose 75 cl
CHF7.95was
13.90CHF 10.60/l
- −43%
Rexona Whole Body Ocean Rush Deodorant Spray 2x150ml
CHF7.95was
13.90CHF 26.50/l
- −43%
Rexona Whole Body Ocean Rush Deodorant Stick 2x50ml
CHF7.95was
13.90CHF 79.50/l
- −43%
Mova robot vacuum and mop Z60 Ultra Roller Complete Black
CHF589.00was
1'029.00 - −43%
Mova robot vacuum and mop Z60 Ultra Roller Complete White
CHF589.00was
1'029.00 - −43%
Birra Messina 3 x 33 cl
CHF3.95was
6.90CHF 3.99/l
- −43%
Paulaner Spezi 24 x 33 cl
CHF19.95was
34.80CHF 2.52/l
- −43%
Livara bed, wild oak finish, 160 x 200 cm
CHF559.00was
975.00 - −43%
Livara Bed in Wild Oak 90 x 200 cm
CHF479.00was
835.00 - −43%
Serie Expert Vitamino Color Conditioner
CHF29.90was
52.10CHF 39.87/l
- −43%
L'Oréal Serie Expert Absolut Repair Conditioner
CHF29.90was
52.10CHF 39.87/l
- −43%
L'Oréal Serie Expert Conditioner Pro Longer 750 ml
CHF29.90was
52.10CHF 39.87/l
- −42%
Sherpa Women's Hiking Boots Katari
CHF79.95was
139.00 - −42%
Sherpa men's hiking boots Katari
CHF79.95was
139.00 - −42%
Large Atlantis White Glossy MDF TV Unit 167 x 63 x 40 cm
CHF149.00was
259.00 - −42%
Alma de Luzón
CHF29.95was
52.00CHF 39.93/l
- −42%
Sherpa women's trekking shoe Dullu Hi III
CHF109.00was
189.00 - −42%
Sherpa Dullu Hi III Men's Trekking Shoe
CHF109.00was
189.00 - −42%
Livara Bed in Wild Oak 120 x 200 cm
CHF499.00was
865.00 - −42%
Livara bed, Sonoma oak finish, 140 x 200 cm
CHF479.00was
830.00 - −42%
Livara bed, wild oak finish, 140 x 200 cm
CHF479.00was
830.00 - −42%
Livara bed, dark grey finish, 140 x 200 cm
CHF479.00was
830.00 - −42%
Livara bed, white finish, 140 x 200 cm
CHF479.00was
830.00 - −42%
Livara bed, Sonoma oak finish, 180 x 200 cm
CHF549.00was
950.00 - −42%
Livara bed, dark grey finish, 180 x 200 cm
CHF549.00was
950.00 - −42%
Livara bed, white finish, 180 x 200 cm
CHF549.00was
950.00 - −42%
Livara bed, Sonoma oak finish, 160 x 200 cm
CHF529.00was
915.00 - −42%
Livara bed, dark grey finish, 160 x 200 cm
CHF529.00was
915.00 - −42%
Livara bed, white finish, 160 x 200 cm
CHF529.00was
915.00 - −42%
Simle 70 Trekking Mat
CHF39.90was
69.00 - −42%
Chio Jumpys Sunny Paprika 2 x 100 g
CHF3.30was
5.70CHF 16.50/kg
- −42%
Livara bed, Sonoma oak finish, 90 x 200 cm
CHF449.00was
775.00 - −42%
Livara bed, wild oak finish, 90 x 200 cm
CHF449.00was
775.00 - −42%
Livara bed, dark grey finish, 90 x 200 cm
CHF449.00was
775.00 - −42%
Livara bed, white finish, 90 x 200 cm
CHF449.00was
775.00 - −42%
Tamti Trekking Pole
CHF69.00was
119.00 - Deal
Sibonet Liquid soap refill 2x500ml
CHF7.95
CHF 7.95/l
- Deal
Sun Boost dishwasher cleaner 2x250ml
CHF7.95
CHF 15.90/l
- Deal
L'Oréal Revitalift Filler Eye Serum 20ml
CHF14.95
CHF 74.75/100 ml
- Deal
Tom Tailor men's printed T-shirt
CHF14.95
- −42%
Muc-Off MTB 1/1 Gloves
CHF19.95was
34.40 - −42%
Olaplex Bond Intense Moisture Mask No.8 100ml
CHF19.95was
34.40 - −42%
Olaplex Bond Smoother No. 6 100ml
CHF19.95was
34.40 - −42%
Olaplex Intensive Bond Building Treatment N°0 155ml
CHF19.95was
34.40CHF 128.71/l
- −42%
Olaplex No. 4 Bond Maintenance Shampoo 250ml
CHF19.95was
34.40CHF 4.69/l
- −42%
Olaplex No. 9 Bond Protector Nourishing Hair Serum 90ml
CHF19.95was
34.40CHF 22.17/100 ml
- −42%
Olaplex No. 5 Blonde Enhancer conditioner 250ml
CHF19.95was
34.40CHF 79.80/l
- −42%Vegan
Olaplex N° 10 Bond Shaper curl defining gel 150ml
CHF19.95was
34.40CHF 133.00/l
- −42%
Olaplex Clean Volume Detox No.4D Dry Shampoo 250ml
CHF19.95was
34.40CHF 79.80/l
- −42%
Olaplex Toning shampoo No. 4P Blonde Enhancer
CHF19.95was
34.40 - −42%
Olaplex Volumizing blow dry mist 150ml
CHF19.95was
34.40CHF 133.00/l
- −42%
Oral-B Pro CrossAction brush heads, 6 pieces
CHF19.95was
34.40 - −42%
Ichnusa Metodo Lento Beer 330ml
CHF1.45was
2.50CHF 4.39/l
- Deal
- Deal
- Deal
- −42%
Lindt Lindor milk truffles 600 g
CHF17.95was
30.95CHF 29.92/kg
- −42%
Lindt Lindor assorted truffles 600 g
CHF17.95was
30.95CHF 29.92/kg
- Deal
- Deal
- Deal
Reebok men's boxers 3-pack
CHF19.90
- −42%
Lou Lou Eau de Parfum
CHF29.90was
51.55 - Deal
- Deal
Women's Runfalcon 5 Running Shoe
CHF40.00
- Deal
- Deal
Giorgio Armani Acqua di Giò Eau de Toilette 50ml
CHF59.90
CHF 119.80/100 ml
- Deal
- Deal
- Deal
Devotion Homme Eau de Parfum 50 ml
CHF69.90
CHF 139.80/100 ml
- Deal
Versace Eros Homme Eau de Parfum 100ml
CHF74.90
CHF 749.00/l
- Deal
Lancôme Idôle Eau de Parfum
CHF79.90
- Deal
Paco Rabanne Fame Eau de Parfum
CHF79.90
- Deal
Icepeak Women's Parka Adaire, black
CHF109.00
- Deal
- DealVegan
- −42%
Koenig Finessa Duo bean-to-cup coffee machine
CHF199.00was
343.10 - −42%
Rotel Eiswürfelmaschine 9903 CH
CHF199.00was
343.10 - Deal
HB2S Window Cleaning Robot
CHF249.00
- Deal
- Deal
- Deal
Corner bench set Sylt W white decor
CHF599.00
- Deal
- −42%
Perwoll Renew Caps Color laundry 40 capsules
CHF11.95was
20.60
About this page
The current list contains 5'234 deals at Otto’s for the canton of Ticino. The average direct discount is 35%, the highest 89%, counting only deals with a reference price. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.
Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).
- Independent
- Free
- 7 supermarkets
Compare Otto’s with other supermarkets
Other Swiss chains and their current weekly deals.
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
FAQs about Otto’s
Which Otto’s deals are on right now?
As of 1 Oct 2026: 5'234 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. For example: Outdoorchef pizza stone 420/480 at CHF 6.00, was 54.55; Outdoorchef Standard barbecue brush at CHF 3.00, was 18.75; Estée Lauder Youth-Dew Eau de Parfum 67 ml at CHF 29.90, was 119.60. The next deals are expected from Tue 6 Oct.
When do new Otto’s offers come out?
The Wochenhits come out every Tuesday as a new flyer with a "valid from" date and the note "while stocks last", with no end date. Every edition since mid-July 2026 has started on a Tuesday, with a few Wednesday starts earlier in the year; the printed date is what counts (source: ottos.ch, checked 25 September 2026). Themed catalogues such as furniture or bikes come on top. Rappn updates the offers daily as Otto’s publishes them.
What makes Otto’s different from supermarkets?
Otto’s is a Swiss discount department store based in Sursee. The assortment covers groceries, but mostly perfume, fashion, household, electronics, wine, sports, and furniture. The promotional rhythm is broader than at pure supermarkets, with frequent brand specials and longer validity periods.
Are Otto’s offers the same online and in-store?
Yes. Weekly promotions apply at the same price across all branches and on the Otto’s online shop (ottos.ch). Offers that are valid online only carry their own label in Rappn.
Where can I find the Otto’s flyer?
The current Otto’s flyer comes in three forms: the Wochenhits, renewed every Tuesday, themed catalogues on ottos.ch and a printed advertising paper in letterboxes. The flyer page on ottos.ch shows the current Wochenhits; all offers are valid only while stocks last.
Where can I see next week’s Otto’s deals?
The flyer page on ottos.ch already shows a preview of next week’s Wochenhits (source: ottos.ch). The printed "valid from" date on the flyer is what counts.
Where do I find Otto’s Sport, furniture, and brand-special promotions?
Sports, furniture and brand-special promotions come out at Otto’s as themed catalogues and special flyers on the flyer page of ottos.ch. In the Rappn app you see the Otto’s offers it tracks in one list, filterable by category.
Is Rappn independent from Otto’s?
Yes. Rappn has no commercial agreements with Otto’s, Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, or Aligro. We earn nothing on the offers we display, and the app remains 100% free.
Otto’s guides
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed
