Otto’s deals right now · Wk 40 2026
5'234 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. The next deals are expected from Tue 6 Oct. Source: deals published by Otto’s, retrieved on 1 Oct 2026.
By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers
Promotions only, not regular shelf prices.
- Deals
- 5'234
- Avg direct discount
- 35%
- Max direct discount
- 89%
Promotion rhythm
New deals expected from Tue 6 Oct
Otto’s: new weekly deals every Tuesday, no end date, while stocks last.
All Otto’s deals · Wk 40 2026
Prices for the canton of Ticino, retrieved on 1 Oct 2026.
100 deals
- −43%Vegan
Nivea Cream Aloe Shower Gel 4 x 250 ml
CHF7.95was
14.00CHF 7.95/l
- −43%
Nivea Shower Gel Diamond & Argan Oil 4x250ml
CHF7.95was
14.00CHF 7.95/l
- −43%
Nivea Shower Gel Fresh Pure 4x250ml
CHF7.95was
14.00CHF 7.95/l
- −43%
Nivea Men Active Clean Shower Gel 4x250ml
CHF7.95was
14.00CHF 7.95/l
- −43%
Nivea Shower gel Men Energy 4x250ml
CHF7.95was
14.00CHF 7.95/l
- −43%
Nivea Men Power shower gel 4x250ml
CHF7.95was
14.00CHF 7.95/l
- −43%
Nivea Men Sensitive shower gel 4x250ml
CHF7.95was
14.00CHF 7.95/l
- −43%
Nivea Men Sport shower gel 4x250ml
CHF7.95was
14.00CHF 7.95/l
- −43%
Nivea Orange & Avocado Oil Shower Gel 4x250ml
CHF7.95was
14.00CHF 7.95/l
- −43%
Nivea Protect & Care Shower Gel 4x250ml
CHF7.95was
14.00CHF 7.95/l
- −43%
Nivea Shower Gel Waterlily and Oil 4x250ml
CHF7.95was
14.00CHF 7.95/l
- −43%
Nivea Cashmere & Cottonseed Oil Caring Shower Gel 4x250ml
CHF7.95was
14.00CHF 7.95/l
- −43%
Nivea Cream shower gel Soft 4x250ml
CHF7.95was
14.00CHF 7.95/l
- −43%
Nivea Rose & Almond Oil care shower gel 4x250ml
CHF7.95was
14.00CHF 7.95/l
- −43%
WC Frisch Power Mix Lemon Toilet Cleaner 4x50g
CHF7.95was
14.00CHF 39.75/kg
- −43%
WC Frisch Toilet Rim Block Kraft Aktiv Chlorine 4x50g
CHF7.95was
14.00CHF 39.75/kg
- −43%
WC Frisch Toilet Rim Block Kraft Aktiv Lemon 4x50g
CHF7.95was
14.00CHF 39.75/kg
- −43%
WC Frisch Toilet Rim Block Kraft Aktiv Ocean Fresh 4x50g
CHF7.95was
14.00CHF 39.75/kg
- −43%
Toilet Rim Block Kraft Aktiv Floral Fresh
CHF7.95was
14.00CHF 39.75/kg
- −43%
Glade Relaxing Zen Electric Plug Diffuser Starter Kit 20ml
CHF3.95was
6.95CHF 19.75/100 ml
- −43%
Monster Energy 12x500ml
CHF11.95was
21.00CHF 1.99/l
- −43%
Livara bed, wild oak finish, black faux leather headboard, 160 x 200 cm
CHF589.00was
1'035.00 - −43%
Racer RGB Sound Control LED Strip 300 cm
CHF19.90was
34.95 - −43%
Purina Gourmet Mon Petit Intense Duo 6 x 50 g
CHF2.45was
4.30CHF 8.17/kg
- −43%Vegan
Monte dos Amigos Premium 75 cl
CHF7.95was
13.95CHF 10.60/l
- Deal
- Deal
BonBon Blossom Kiss eau de toilette
CHF3.95
CHF 7.90/100 ml
- Deal
Malizia BonBon Candy Eau de Toilette
CHF3.95
CHF 7.90/100 ml
- Deal
BonBon Eau de Toilette Cherry Yummy
CHF3.95
CHF 7.90/100 ml
- Deal
BonBon Creamy Vanilla eau de toilette
CHF3.95
CHF 7.90/100 ml
- Deal
Malizia BonBon Cupcake Eau de Toilette
CHF3.95
CHF 7.90/100 ml
- Deal
BonBon Eau de Toilette Sugar Violet
CHF3.95
CHF 7.90/100 ml
- Deal
Nivea Aero Dry Impact Men's Deodorant 250ml
CHF3.95
CHF 15.80/l
- Deal
Nivea Black & White Invisible Clear Antiperspirant Spray 250ml
CHF3.95
CHF 15.80/l
- Deal
Nivea Black & White Invisible Original Deodorant Spray 250ml
CHF3.95
CHF 15.80/l
- Deal
Nivea Black & White Pure Deodorant Spray 250ml
CHF3.95
CHF 15.80/l
- Deal
Tesori d'Oriente Karma Bath Cream 500ml
CHF3.95
CHF 7.90/l
- DealVegan
Tesori d'Oriente Shower Gel Aegyptus 500ml
CHF3.95
CHF 7.90/l
- Deal
Tesori d'Oriente Fiore di Loto Bath Foam 500ml
CHF3.95
CHF 7.90/l
- DealVegan
Tesori d'Oriente Badeschaum Forest Rituals 500ml
CHF3.95
CHF 7.90/l
- DealVegan
Tesori d'Oriente Hammam Shower Gel 500ml
CHF3.95
CHF 7.90/l
- DealVegan
Tesori d'Oriente Shower Gel Muschio Bianco 500ml
CHF3.95
CHF 7.90/l
- Deal
Tesori d'Oriente Persian Dream Bath Foam 500ml
CHF3.95
CHF 7.90/l
- DealVegan
Tesori d'Oriente Shower Gel Thalasso 500ml
CHF3.95
CHF 7.90/l
- −43%
Cetaphil Repair Regenerating Hand Cream 50 ml
CHF5.90was
10.35CHF 11.80/100 ml
- −43%
Quiksilver Men's DNA Bubble Cap
CHF19.95was
35.00 - −43%
Odlo Unisex Active X-Warm Hiking Socks
CHF19.95was
35.00 - −43%
Under Armour Women's Tech Play Up Shorts
CHF19.95was
35.00 - Deal
- Deal
- Deal
Luxury Collection Amber Rouge Unisex Eau de Parfum
CHF59.90
CHF 74.88/100 ml
- Deal
Dylan Blue Eau de Toilette Men
CHF64.90
- Deal
For Her Fragrance Set, 2 Pieces
CHF69.90
- Deal
Classique Eau de Toilette
CHF69.90
CHF 139.80/100 ml
- −43%
Vita Tencel Cervical Pillow
CHF79.00was
138.60 - −43%
Lancôme La Nuit Trésor Eau de Parfum
CHF84.90was
148.95 - Deal
Giorgio Armani Sì Passione Red Musk Eau de Parfum 50 ml
CHF89.90
CHF 179.80/100 ml
- Deal
- Deal
Bulgari Omnia Crystalline Fragrance Set, 2 Pieces, 115 ml
CHF99.00
CHF 860.87/l
- Deal
- Deal
- Deal
Men's SX 1.1 Mid GTX Trekking Shoes
CHF140.00
- Deal
Philips Pasta Maker HR2660/00
CHF169.00
- Deal
Bordeaux Château l'Evangile
CHF179.00
CHF 238.67/l
- Deal
- Deal
- Deal
Kuga wardrobe white/oak, 4 doors
CHF349.00
- Deal
- Deal
- Deal
FC513 side-by-side refrigerator
CHF959.00
- −43%
Strada Pinot Gris
CHF8.95was
15.70CHF 11.93/l
- −43%Vegan
Strada Sauvignon Blanc
CHF8.95was
15.70CHF 11.93/l
- Deal
Due Lune Terre Siciliane IGT
CHF13.95
CHF 18.60/l
- Deal
Berry lip sleeping mask
CHF15.90
CHF 79.50/100 g
- Deal
Gummi Bear lip sleeping mask
CHF15.90
CHF 79.50/100 g
- Deal
Vanilla lip sleeping mask
CHF15.90
CHF 79.50/100 g
- DealVegan
Takis Blue Heat Corn/Spicy Snack 100 g
CHF1.95
CHF 19.50/kg
- Deal
Takis Buckin' Ranch 100 g
CHF1.95
CHF 19.50/kg
- Deal
Takis Intense Nacho 100 g
CHF1.95
CHF 19.50/kg
- Deal
Smokin' BBQ
CHF1.95
CHF 19.50/kg
- DealVegan
Takis Dracula 100 g
CHF1.95
CHF 19.50/kg
- DealVegan
Fuego
CHF1.95
CHF 19.50/kg
- Deal
Volcano
CHF1.95
CHF 19.50/kg
- DealVegan
Takis Zombie 100 g
CHF1.95
CHF 19.50/kg
- −43%
Women's Soft Thermal Long Tights
CHF19.90was
34.90 - −43%
Men's Soft Thermal Long Tights
CHF19.90was
34.90 - −43%
Nyano Insulated Bottle 0.75 l
CHF19.90was
34.90 - −43%
Tone Up Women's Thermal Long-Sleeve Shirt Soft
CHF19.90was
34.90 - −43%
Tone Up Women's Thermal Pants Soft
CHF19.90was
34.90 - −43%
Tone Up Women's Thermal Shirt Soft
CHF19.90was
34.90 - −43%
Tone Up men's thermal long-sleeve shirt Soft
CHF19.90was
34.90 - −43%
Dreame H12 Pro Flex Lite Wet and Dry Vacuum
CHF199.00was
349.00 - −43%
Atlantis White Glossy MDF Sideboard 180 x 92 x 40 cm
CHF199.00was
349.00 - −43%
Alprausch Adult Ski Socks "Slalomschtange", 2 pairs
CHF19.95was
34.95 - −43%
Wade Wild Oak MDF Side Table 43 x 63 x 35 cm
CHF39.90was
69.90 - −43%
Maroko Bistro Chair, Grey Mosaic
CHF39.90was
69.90 - −43%
Florence folding garden chair, anthracite
CHF39.90was
69.90 - −43%
Ayra Upholstered Swivel Chair in Velvet-Look Fabric
CHF39.90was
69.90 - −43%
Wade shelving unit, steel & glass, black, 119.5 cm
CHF39.90was
69.90 - −43%
Wade shelving unit, steel & wild oak, black, 119.5 cm
CHF39.90was
69.90
About this page
The current list contains 5'234 deals at Otto’s for the canton of Ticino. The average direct discount is 35%, the highest 89%, counting only deals with a reference price. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.
Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).
- Independent
- Free
- 7 supermarkets
Compare Otto’s with other supermarkets
Other Swiss chains and their current weekly deals.
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
FAQs about Otto’s
Which Otto’s deals are on right now?
As of 1 Oct 2026: 5'234 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. For example: Outdoorchef pizza stone 420/480 at CHF 6.00, was 54.55; Outdoorchef Standard barbecue brush at CHF 3.00, was 18.75; Estée Lauder Youth-Dew Eau de Parfum 67 ml at CHF 29.90, was 119.60. The next deals are expected from Tue 6 Oct.
When do new Otto’s offers come out?
The Wochenhits come out every Tuesday as a new flyer with a "valid from" date and the note "while stocks last", with no end date. Every edition since mid-July 2026 has started on a Tuesday, with a few Wednesday starts earlier in the year; the printed date is what counts (source: ottos.ch, checked 25 September 2026). Themed catalogues such as furniture or bikes come on top. Rappn updates the offers daily as Otto’s publishes them.
What makes Otto’s different from supermarkets?
Otto’s is a Swiss discount department store based in Sursee. The assortment covers groceries, but mostly perfume, fashion, household, electronics, wine, sports, and furniture. The promotional rhythm is broader than at pure supermarkets, with frequent brand specials and longer validity periods.
Are Otto’s offers the same online and in-store?
Yes. Weekly promotions apply at the same price across all branches and on the Otto’s online shop (ottos.ch). Offers that are valid online only carry their own label in Rappn.
Where can I find the Otto’s flyer?
The current Otto’s flyer comes in three forms: the Wochenhits, renewed every Tuesday, themed catalogues on ottos.ch and a printed advertising paper in letterboxes. The flyer page on ottos.ch shows the current Wochenhits; all offers are valid only while stocks last.
Where can I see next week’s Otto’s deals?
The flyer page on ottos.ch already shows a preview of next week’s Wochenhits (source: ottos.ch). The printed "valid from" date on the flyer is what counts.
Where do I find Otto’s Sport, furniture, and brand-special promotions?
Sports, furniture and brand-special promotions come out at Otto’s as themed catalogues and special flyers on the flyer page of ottos.ch. In the Rappn app you see the Otto’s offers it tracks in one list, filterable by category.
Is Rappn independent from Otto’s?
Yes. Rappn has no commercial agreements with Otto’s, Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, or Aligro. We earn nothing on the offers we display, and the app remains 100% free.
Otto’s guides
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed
