Coop deals this week · Wk 39 2026
1'042 Coop deals this week for the canton of Ticino, most valid from Thu 24 Sept to Wed 30 Sept. New deals started today. The next deals are expected from Thu 1 Oct. Source: deals published by Coop, retrieved on 28 Sept 2026.
By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers
Promotions only, not regular shelf prices.
- Deals
- 1'042
- Avg direct discount
- 27%
- Max direct discount
- 52%
Promotion week
Thu 24 Sept to Wed 30 Sept
new todayNew deals expected from Thu 1 Oct
Coop: new deals every Thursday, valid until Wednesday.
Biggest discounts this week
Direct price cuts, sorted by discount, at most two per category.
- −52%
Naturafarm Pork Stewing Meat approx. 600g
CHF4.80was
9.90CHF 8.00/kg
until Wed 30 Sept
- −50%VeganOnline only
SodaStream Red Berry Soda-Mix concentrate
CHF3.45was
6.95CHF 7.84/l
until Wed 30 Sept
- −50%Vegan
Balsamic vinegar, 3 leaves
CHF9.95was
19.95CHF 9.95/l
until Wed 30 Sept
- −50%Vegan
Paulaner Wheat Beer 24x500ml
CHF26.95was
54.00CHF 2.25/l
until Wed 30 Sept
- −50%
Vanilla ice lollies, 12 pieces
CHF3.65was
7.30CHF 5.34/l
until Wed 30 Sept
- −50%
Raclette Cheese Block approx. 2x800g 1.6kg
CHF18.00was
36.00CHF 11.25/kg
until Wed 30 Sept
- −48%
Halba Branches classic 50x23g
CHF12.95was
24.75CHF 11.26/kg
until Wed 30 Sept
- −42%Online only
Knorr Asia Noodles Spicy Chicken 73g
CHF1.10was
1.90CHF 1.51/100 g
until Wed 30 Sept
- −40%
Butternut Squash 1 piece
CHF2.95was
4.95until Wed 30 Sept
- −40%Online only
More Nutrition More Protein Cream 300g
CHF14.90was
24.90CHF 49.67/kg
until Wed 30 Sept
All Coop deals · Wk 39 2026
Prices for the canton of Ticino, retrieved on 28 Sept 2026.
The strongest deals in each category. Pick a category to see them all.
Fruit & veg12
- 4+ items −44%Vegan
Cooked chestnuts
CHF2.21was
3.95CHF 22.10/kg
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%Vegan
Figs
CHF1.57was
2.80CHF 7.85/kg
until Wed 30 Sept
- −40%
Chestnuts
CHF7.50was
12.50until Wed 30 Sept
- −30%Vegan
Peretti tomatoes
CHF2.40was
3.45CHF 3.43/kg
until Wed 30 Sept
- −30%Vegan
Organic figs
CHF6.95was
9.95CHF 13.90/kg
until Wed 30 Sept
Meat & fish72
- −51%
Betty Bossi Pork Neck Cordon Bleu approx. 680g
CHF10.50was
21.40CHF 15.44/kg
until Wed 30 Sept
- −51%
Venison schnitzel meat XXL approx. 650g
CHF15.25was
30.85CHF 23.46/kg
until Wed 30 Sept
- −50% Bundle
Beef hamburgers 2x640g
CHF12.95was
25.90CHF 10.12/kg
until Wed 30 Sept
- −50%
Pork neck steaks 8 pieces
CHF19.60was
39.20until Wed 30 Sept
- −48%
Frozen chicken wings
CHF14.95was
28.75CHF 5.98/kg
until Wed 30 Sept
Veggie & vegan27
- −30% BundleVegan
Plant Kitchen vegan pepper and lemon schnitzel
CHF6.90was
9.90CHF 15.68/kg
until Wed 30 Sept
- −20% BundleVegan
Planted Pulled BBQ plant-based strips 180g
CHF9.50was
11.90CHF 26.39/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Organic smoked tofu
CHF2.36was
2.95CHF 11.80/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Organic natural tofu
CHF2.36was
2.95CHF 11.80/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Organic
Organic plain tofu
CHF2.92was
3.65CHF 11.23/kg
until Wed 30 Sept
Dairy & eggs87
- 4+ items −44%Vegan
Oatly Oat Drink Barista Edition 1l
CHF1.90was
3.40CHF 1.90/l
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%Vegan
Oatly Oat Drink Barista Edition UHT 1l
CHF1.90was
3.40CHF 1.90/l
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%
Oat Cream
CHF1.09was
1.95CHF 4.36/l
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%
Oatly Oat Drink Matcha 250ml
CHF1.37was
2.45CHF 5.48/l
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%Organic
Oatly Oat Drink Barista Edition Organic 1l
CHF1.93was
3.45CHF 1.93/l
until Wed 30 Sept
Bread & bakery28
- −33% BundleVegan
Chio Stickletti salted sticks 200g
CHF4.40was
6.60CHF 7.33/kg
until Wed 30 Sept
- −33% Bundle
Kambly Salt and butter mini twists 100g
CHF7.00was
10.50CHF 23.33/kg
until Wed 30 Sept
- −33% Bundle
Kambly Twist butter flûtes 3x100g
CHF7.00was
10.50CHF 23.33/kg
until Wed 30 Sept
- −33% Bundle
Kambly Cheese & butter twists 100g
CHF7.00was
10.50CHF 23.33/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −30%Vegan
Light sandwich toast bread
CHF2.45was
3.50CHF 3.27/kg
until Wed 30 Sept
Pasta, rice & cereals122
- 4+ items −44%
Naturaplan organic wholegrain rolled oats
CHF0.95was
1.70CHF 1.90/kg
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%Organic
Organic gluten-free oat flakes
CHF1.65was
2.95CHF 4.12/kg
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%
Arte&Pasta Lumaconi
CHF2.77was
4.95CHF 5.54/kg
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%Vegan
Cappelli da chef pasta
CHF2.77was
4.95CHF 5.54/kg
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%Vegan
Fusilli avellinesi pasta
CHF2.77was
4.95CHF 5.54/kg
until Wed 30 Sept
Pantry & spices106
- −50% Bundle
Thomy French salad dressing 450ml
CHF4.95was
9.90CHF 5.50/l
until Wed 30 Sept
- −41%Online only
Knorr White wine and lemon sauce 31g
CHF2.35was
3.95CHF 7.58/100 g
until Wed 30 Sept
- −40%VeganOnline only
Knorr Bami Goreng mix 35g
CHF1.40was
2.35CHF 4.00/100 g
until Wed 30 Sept
- −40%VeganOnline only
Knorr Stew mix 44g
CHF1.40was
2.35CHF 3.18/100 g
until Wed 30 Sept
- −40%VeganOnline only
Organic berry and mango jam
CHF2.95was
4.95CHF 11.80/kg
until Wed 30 Sept
Snacks & sweets209
- −50% BundleVegan
Pre-baked pretzels IP-Suisse
CHF4.30was
8.60CHF 6.94/kg
until Wed 30 Sept
- −46%
Halba Dark Chocolate Branches
CHF9.50was
17.70CHF 13.77/kg
until Wed 30 Sept
- −46%
Halba White Chocolate Branches
CHF9.50was
17.70CHF 13.77/kg
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%Vegan
Whole almonds
CHF1.90was
3.40CHF 9.50/kg
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%Vegan
Roasted Fairtrade peanuts
CHF1.09was
1.95CHF 5.45/kg
until Wed 30 Sept
Drinks230
- 2+ items −50%Vegan
Ginger juice
CHF2.45was
4.90CHF 12.25/l
until Wed 30 Sept
- −50%Vegan
Erdinger Weissbier alcohol-free 24x500ml
CHF27.00was
54.00CHF 2.25/l
until Wed 30 Sept
- −44%
Fanta Mango 6x1.5l
CHF8.20was
14.70CHF 0.91/l
until Wed 30 Sept
- −44%
Fanta Orange 6x1.5l
CHF8.20was
14.70CHF 0.91/l
until Wed 30 Sept
- −44%Vegan
Fanta Orange Zero 6x1.5l
CHF8.20was
14.70CHF 0.91/l
until Wed 30 Sept
Wine, beer & more43
- −50%Vegan
Kronenbourg 1664 Original Lager Beer 24x500ml
CHF21.90was
43.80CHF 1.82/l
until Wed 30 Sept
- −50%Vegan
Erdinger Weissbier in cans 24x500ml
CHF27.00was
54.00CHF 2.25/l
until Wed 30 Sept
- −43%Vegan
Heineken 24x250ml
CHF16.95was
29.80CHF 2.82/l
until Wed 30 Sept
- −40%Vegan
Birra Moretti L'Autentica 24x500ml
CHF31.50was
52.80CHF 2.63/l
until Wed 30 Sept
- −40%Vegan
Feldschlösschen Helvetic beer 4x275ml
CHF4.15was
6.95CHF 3.77/l
until Wed 30 Sept
Ready meals & frozen57
- 2+ items −50%
Colombian coffee ice cream
CHF4.25was
8.50CHF 4.72/l
until Wed 30 Sept
- −50%Vegan
Karma Asia Mix frozen
CHF9.30was
18.60CHF 10.94/kg
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%
Buitoni Airfryer Burger Style pizza
CHF2.21was
3.95CHF 11.33/kg
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%
Buitoni Airfryer mozzarella pizza
CHF2.21was
3.95CHF 11.33/kg
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%
Italpizza La Numero Uno Margherita pizza
CHF2.63was
4.70CHF 6.41/kg
until Wed 30 Sept
Care & health44
- 4+ items −44%
Always Dailies Panty liners Normal Fresh 76
CHF2.55was
4.55until Wed 30 Sept
- −40%Online only
Isoclear Whey Protein Strawberry Lime 300g
CHF16.75was
27.95CHF 55.83/kg
until Wed 30 Sept
- −40%Online only
nu3 Clear Whey & Collagen Protein
CHF19.15was
31.95CHF 59.84/kg
until Wed 30 Sept
- −40%Online only
PowerFood One Boom Whey Chocolate Mousse 1kg
CHF20.95was
34.95CHF 20.95/kg
until Wed 30 Sept
- −40%Online only
Hydro Glow Collagen Minty-Lime food supplement
CHF1.65was
2.75CHF 6.88/l
until Wed 30 Sept
Pets2
- 3+ items −25%
Vitakraft Cat Liquid Snack Beef and cat grass 6x15g
CHF2.21was
2.95CHF 2.46/100 g
until Wed 30 Sept
- 3+ items −25%
Vitakraft Chewable snacks for dogs
CHF11.21was
14.95until Wed 30 Sept
Other3
- −40%Online only
Halva mini mix
CHF2.95was
4.95CHF 13.66/kg
until Wed 30 Sept
- −40%VeganOnline only
Mindful matcha latte powder
CHF11.35was
18.95CHF 75.67/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
Sterillium Gel Hand Disinfectant
CHF13.46was
17.95CHF 26.92/l
until Wed 30 Sept
Compare prices by product
These products are on offer at Coop right now. The product pages compare them with the offers of the other chains.
About this page
The current list contains 1'042 deals at Coop for the canton of Ticino. Most run from Thursday 24 Sept to Wednesday 30 Sept. The average direct discount is 27%, the highest 52%, counting only deals with a reference price. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.
Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).
- Independent
- Free
- 7 supermarkets
Compare Coop with other supermarkets
Other Swiss chains and their current weekly deals.
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
FAQs about Coop
Which Coop deals are on this week?
As of 28 Sept 2026: 1'042 Coop deals this week for the canton of Ticino, most valid from Thu 24 Sept to Wed 30 Sept. For example: Naturafarm Pork Stewing Meat approx. 600g at CHF 4.80, was 9.90; SodaStream Red Berry Soda-Mix concentrate at CHF 3.45, was 6.95; Balsamic vinegar, 3 leaves at CHF 9.95, was 19.95. New deals started today. The next deals are expected from Thu 1 Oct.
When do new Coop offers come out?
Coop changed its promotional cycle back in January 2025: promotions now start on Thursday and stay valid until Wednesday of the following week. Rappn updates the offers daily as Coop publishes them.
How long are Coop weekly offers valid?
Weekly promotions run for seven days, Thursday through Wednesday. On top of that, Coop offers the "Wochenend-Hits" weekend deals with particularly steep discounts, plus the "Wochenstart-Hits" from Monday to Wednesday for shoppers who prefer the start of the week.
Are Coop offers the same online and in-store?
Yes. Standard weekly promotions apply at the same price on coop.ch, in the Coop app, and in physical stores. Offers that are valid online only carry their own label in Rappn.
Where can I find the Coop flyer?
Coop does not deliver a standalone flyer to Swiss letterboxes. The weekly deals appear in the Aktionsmagazin, a promotions magazine inserted in the Coopzeitung newspaper, laid out in stores and readable on coop.ch; the Supercard app shows the same offers. New deals start every Thursday and run until Wednesday, a rhythm in place since January 2025.
Where can I see next week’s Coop deals?
Coop publishes an official preview in the "Preview special offer week" section of its online shop on coop.ch. The new deals start on Thursday and run until Wednesday of the following week.
Does the Coop Supercard work with Rappn?
Yes, as a card in the wallet: the Rappn app stores your Supercard and shows its barcode or QR code at the till. Superpunkte are still collected with the Supercard and digital coupons are activated in the Supercard app: Rappn does not credit points or redeem coupons. Whether the till accepts the code from your phone is up to Coop.
Is Rappn independent from Coop?
Yes. Rappn has no commercial agreements with Coop, Migros, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s. We earn nothing on the offers we display, and the app remains 100% free.
Coop guides
- Coop deals next week in Switzerland: how to see them early
- Coop flyer this week: where to find it and how it works
- Coop discounts explained: how the full savings stack works
- Coop: Products, Prices and Why It’s Catching Migros
- Migros vs Coop: Which is Actually Cheaper?
- Denner vs Migros: Is the Discounter Actually Cheaper?
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed











































































