Coop deals this week · Wk 39 2026
1'042 Coop deals this week for the canton of Ticino, most valid from Thu 24 Sept to Wed 30 Sept. New deals started today. The next deals are expected from Thu 1 Oct. Source: deals published by Coop, retrieved on 28 Sept 2026.
By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers
Promotions only, not regular shelf prices.
- Deals
- 1'042
- Avg direct discount
- 27%
- Max direct discount
- 52%
Promotion week
Thu 24 Sept to Wed 30 Sept
new todayNew deals expected from Thu 1 Oct
Coop: new deals every Thursday, valid until Wednesday.
All Coop deals · Wk 39 2026
Prices for the canton of Ticino, retrieved on 28 Sept 2026.
100 deals
- −30%Vegan
Peretti tomatoes
CHF2.40was
3.45CHF 3.43/kg
until Wed 30 Sept
- −50%
Pork neck steaks 8 pieces
CHF19.60was
39.20until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Organic
Organic plain tofu
CHF2.92was
3.65CHF 11.23/kg
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%
Oatly Oat Drink Matcha 250ml
CHF1.37was
2.45CHF 5.48/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −30%Vegan
Light sandwich toast bread
CHF2.45was
3.50CHF 3.27/kg
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%Vegan
Fusilli avellinesi pasta
CHF2.77was
4.95CHF 5.54/kg
until Wed 30 Sept
- −40%VeganOnline only
Knorr Stew mix 44g
CHF1.40was
2.35CHF 3.18/100 g
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%Vegan
Whole almonds
CHF1.90was
3.40CHF 9.50/kg
until Wed 30 Sept
- −44%
Fanta Orange 6x1.5l
CHF8.20was
14.70CHF 0.91/l
until Wed 30 Sept
- −40%Vegan
Birra Moretti L'Autentica 24x500ml
CHF31.50was
52.80CHF 2.63/l
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%
Buitoni Airfryer mozzarella pizza
CHF2.21was
3.95CHF 11.33/kg
until Wed 30 Sept
- −40%Online only
Isoclear Whey Protein Strawberry Lime 300g
CHF16.75was
27.95CHF 55.83/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
Sterillium Gel Hand Disinfectant
CHF13.46was
17.95CHF 26.92/l
until Wed 30 Sept
- −30%Vegan
Organic figs
CHF6.95was
9.95CHF 13.90/kg
until Wed 30 Sept
- −48%
Frozen chicken wings
CHF14.95was
28.75CHF 5.98/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Organic
Organic smoked tofu
CHF2.92was
3.65CHF 12.70/kg
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%Organic
Oatly Oat Drink Barista Edition Organic 1l
CHF1.93was
3.45CHF 1.93/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −30%Vegan
Multigrain sandwich toast bread
CHF2.73was
3.90CHF 3.64/kg
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%Vegan
Fusilli col Buco
CHF2.77was
4.95CHF 5.54/kg
until Wed 30 Sept
- −40%VeganOnline only
Organic berry and mango jam
CHF2.95was
4.95CHF 11.80/kg
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%Vegan
Roasted Fairtrade peanuts
CHF1.09was
1.95CHF 5.45/kg
until Wed 30 Sept
- −44%Vegan
Fanta Orange Zero 6x1.5l
CHF8.20was
14.70CHF 0.91/l
until Wed 30 Sept
- −40%Vegan
Feldschlösschen Helvetic beer 4x275ml
CHF4.15was
6.95CHF 3.77/l
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%
Italpizza La Numero Uno Margherita pizza
CHF2.63was
4.70CHF 6.41/kg
until Wed 30 Sept
- −40%Online only
nu3 Clear Whey & Collagen Protein
CHF19.15was
31.95CHF 59.84/kg
until Wed 30 Sept
- −27%Vegan
Organic fresh figs
CHF4.75was
6.50CHF 11.31/kg
until Wed 30 Sept
- −45%
Gilthead Seabream ASC 3-pack
CHF14.95was
27.00CHF 14.95/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Plain hummus
CHF2.96was
3.70CHF 16.91/kg
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%Vegan
Oatly Oat Drink Lighter Taste 1l
CHF1.93was
3.45CHF 1.93/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −30%Vegan
Multigrain sandwich toast bread
CHF1.65was
2.35CHF 4.40/kg
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%Vegan
Creste di gallo pasta
CHF2.77was
4.95CHF 5.54/kg
until Wed 30 Sept
- −40%Online only
Sapori d'Italia zucchini pesto
CHF2.95was
4.95CHF 22.69/kg
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%Vegan
Blanched whole almonds
CHF1.65was
2.95CHF 8.25/kg
until Wed 30 Sept
- −44%Vegan
Sprite 6x1.5l
CHF8.20was
14.70CHF 0.91/l
until Wed 30 Sept
- −40%Online only
Moretti Sale di Mare Cans 12x50cl
CHF16.70was
27.90CHF 2.78/l
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%
Italpizza La Numero Uno Prosciutto pizza
CHF2.63was
4.70CHF 6.12/kg
until Wed 30 Sept
- −40%Online only
PowerFood One Boom Whey Chocolate Mousse 1kg
CHF20.95was
34.95CHF 20.95/kg
until Wed 30 Sept
- −22%Vegan
Organic Fairtrade bananas approx. 1kg
CHF2.50was
3.20CHF 2.50/kg
until Wed 30 Sept
- −43%
Naturafarm Pork Tenderloin approx. 480g
CHF11.95was
20.85CHF 24.90/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Organic
Organic falafel mix
CHF3.16was
3.95CHF 16.99/kg
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%Vegan
Oatly Oat Drink Barista Edition 1.5l
CHF2.77was
4.95CHF 1.85/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −30%Vegan
Light sandwich toast bread
CHF1.51was
2.15CHF 4.03/kg
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%Vegan
Treccioni pasta
CHF2.77was
4.95CHF 5.54/kg
until Wed 30 Sept
- −40%VeganOnline only
Better Foodie Vegan Hanny vegan sweetener
CHF4.75was
7.95CHF 15.83/kg
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%Vegan
Fairtrade roasted cashews
CHF3.02was
5.40CHF 15.10/kg
until Wed 30 Sept
- −44%Vegan
Sprite Zero sugar lemon-lime soda 6x1.5l
CHF8.20was
14.70CHF 0.91/l
until Wed 30 Sept
- −40%
Kronenbourg Wheat beer blanche 24x330ml
CHF23.85was
39.80CHF 3.01/l
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%
Italpizza La Numero Uno Salamino pizza
CHF2.63was
4.70CHF 6.41/kg
until Wed 30 Sept
- −40%Online only
Hydro Glow Collagen Minty-Lime food supplement
CHF1.65was
2.75CHF 6.88/l
until Wed 30 Sept
- −20%Vegan
Primagusto white grapes, seedless 450g
CHF2.80was
3.50CHF 6.22/kg
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%
Coffee
CHF1.37was
2.45CHF 5.83/l
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%Vegan
Walnut halves
CHF2.21was
3.95CHF 17.00/kg
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%
Italpizza Numero Uno Tuna Pizza
CHF2.63was
4.70CHF 6.05/kg
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%
Dr. Oetker Ristorante Piccola Margherita pizza 270g
CHF2.77was
4.95CHF 10.26/kg
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%
Original tarte flambée
CHF2.77was
4.95CHF 10.65/kg
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%Vegan
Trofie
CHF2.77was
4.95CHF 5.54/kg
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%
Dr. Oetker Bistro Alsatian tarte flambée 265g
CHF2.91was
5.20CHF 10.98/kg
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%
Italpizza 26x38 Margherita pizza
CHF3.19was
5.70CHF 6.25/kg
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%
Italpizza Pizza Prosciutto e Funghi 26x38
CHF3.19was
5.70CHF 5.70/kg
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%
Italpizza Numero uno Bufala
CHF3.19was
5.70CHF 7.33/kg
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%
Sanpellegrino San Pellegrino sparkling mineral water 6x500ml
CHF3.19was
5.70CHF 1.06/l
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%
Dr. Oetker Ristorante mushroom pizza 365g
CHF3.33was
5.95CHF 9.12/kg
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%
Dr. Oetker Ristorante Hawaii pizza 355g
CHF3.33was
5.95CHF 9.38/kg
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%Vegan
Dr. Oetker Ristorante vegan Margherita pizza 340g
CHF3.33was
5.95CHF 9.79/kg
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%
Dr. Oetker Ristorante mozzarella pizza 355g
CHF3.33was
5.95CHF 9.38/kg
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%
Dr. Oetker Ristorante ham pizza 340g
CHF3.33was
5.95CHF 9.79/kg
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%
Dr. Oetker Ristorante quattro formaggi pizza 340g
CHF3.33was
5.95CHF 9.79/kg
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%
Dr. Oetker Ristorante spinach pizza 390g
CHF3.33was
5.95CHF 8.54/kg
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%
Dr. Oetker Ristorante tuna pizza 355g
CHF3.33was
5.95CHF 9.38/kg
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%
Dr. Oetker Ristorante Salame pizza 320g
CHF3.33was
5.95CHF 10.41/kg
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%Vegan
Sanpellegrino Sparkling mineral water 6x750ml
CHF3.33was
5.95CHF 0.74/l
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%Vegan
Suisse Garantie apple rings
CHF3.33was
5.95CHF 22.20/kg
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%
Dr. Oetker Gluten-free prosciutto pizza 345g
CHF3.89was
6.95CHF 11.28/kg
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%
Italpizza Gluten-Free Margherita Pizza
CHF3.89was
6.95until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%
Buitoni La Classica salami pizza
CHF4.45was
7.95CHF 6.45/kg
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%
Buitoni La Classica Tuna and Onion Pizza
CHF4.45was
7.95CHF 6.36/kg
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%
Dr. Oetker Pizza Suprema Margherita 414g
CHF4.45was
7.95CHF 10.75/kg
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%
Ham pizza
CHF4.45was
7.95CHF 6.36/kg
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%
Two-cheese pizza
CHF4.45was
7.95CHF 6.95/kg
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%
Sanpellegrino San Pellegrino Ciao Lime 198cl
CHF4.87was
8.70CHF 2.46/l
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%
Sanpellegrino San Pellegrino Ciao Peach 198cl
CHF4.87was
8.70CHF 2.46/l
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%Organic
Organic Swiss Campiuns oat flakes
CHF1.26was
2.25CHF 2.52/kg
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%Vegan
Oatly Oat Drink Barista Edition 500ml
CHF1.26was
2.25CHF 2.52/l
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%Vegan
Dried apple slices
CHF1.96was
3.50CHF 9.80/kg
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%Vegan
Fairtrade whole cashews
CHF1.96was
3.50CHF 9.80/kg
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%Vegan
Banana chips
CHF2.10was
3.75CHF 16.15/kg
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%Vegan
Oatly Oat Drink Barista Edition pasteurised 1l
CHF2.10was
3.75CHF 2.10/l
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%Vegan
Oatly Oat Drink Matcha 1l
CHF2.10was
3.75CHF 2.10/l
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%Vegan
Dried mango
CHF2.52was
4.50CHF 12.60/kg
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%
Buitoni Forno di Pietra Ham and Pesto
CHF3.08was
5.50CHF 8.80/kg
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%
Buitoni Forno di Pietra Diavola pizza
CHF3.08was
5.50CHF 8.80/kg
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%
Forno di Pietra Caprese pizza
CHF3.08was
5.50CHF 8.80/kg
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%Vegan
Shelled macadamia nuts
CHF3.08was
5.50CHF 20.53/kg
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%Vegan
Sanpellegrino Chinotto 4x200ml
CHF4.20was
7.50CHF 5.25/l
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%Vegan
Sanpellegrino Cocktail 4x200ml
CHF4.20was
7.50CHF 5.25/l
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%Vegan
Sanpellegrino Limonata 4x200ml
CHF4.20was
7.50CHF 5.25/l
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%
Dr. Oetker Pizza Suprema 5 Cheese 424g
CHF4.76was
8.50CHF 11.23/kg
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%
Dr. Oetker Pizza Suprema Calabrese & Nduja 454g
CHF4.76was
8.50CHF 10.48/kg
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%Vegan
Sanpellegrino Sparkling mineral water 24x500ml
CHF12.77was
22.80CHF 1.06/l
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%Vegan
Unsalted green pistachios
CHF3.81was
6.80CHF 38.10/kg
until Wed 30 Sept
About this page
The current list contains 1'042 deals at Coop for the canton of Ticino. Most run from Thursday 24 Sept to Wednesday 30 Sept. The average direct discount is 27%, the highest 52%, counting only deals with a reference price. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.
Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).
- Independent
- Free
- 7 supermarkets
Compare Coop with other supermarkets
Other Swiss chains and their current weekly deals.
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
FAQs about Coop
Which Coop deals are on this week?
As of 28 Sept 2026: 1'042 Coop deals this week for the canton of Ticino, most valid from Thu 24 Sept to Wed 30 Sept. For example: Naturafarm Pork Stewing Meat approx. 600g at CHF 4.80, was 9.90; SodaStream Red Berry Soda-Mix concentrate at CHF 3.45, was 6.95; Balsamic vinegar, 3 leaves at CHF 9.95, was 19.95. New deals started today. The next deals are expected from Thu 1 Oct.
When do new Coop offers come out?
Coop changed its promotional cycle back in January 2025: promotions now start on Thursday and stay valid until Wednesday of the following week. Rappn updates the offers daily as Coop publishes them.
How long are Coop weekly offers valid?
Weekly promotions run for seven days, Thursday through Wednesday. On top of that, Coop offers the "Wochenend-Hits" weekend deals with particularly steep discounts, plus the "Wochenstart-Hits" from Monday to Wednesday for shoppers who prefer the start of the week.
Are Coop offers the same online and in-store?
Yes. Standard weekly promotions apply at the same price on coop.ch, in the Coop app, and in physical stores. Offers that are valid online only carry their own label in Rappn.
Where can I find the Coop flyer?
Coop does not deliver a standalone flyer to Swiss letterboxes. The weekly deals appear in the Aktionsmagazin, a promotions magazine inserted in the Coopzeitung newspaper, laid out in stores and readable on coop.ch; the Supercard app shows the same offers. New deals start every Thursday and run until Wednesday, a rhythm in place since January 2025.
Where can I see next week’s Coop deals?
Coop publishes an official preview in the "Preview special offer week" section of its online shop on coop.ch. The new deals start on Thursday and run until Wednesday of the following week.
Does the Coop Supercard work with Rappn?
Yes, as a card in the wallet: the Rappn app stores your Supercard and shows its barcode or QR code at the till. Superpunkte are still collected with the Supercard and digital coupons are activated in the Supercard app: Rappn does not credit points or redeem coupons. Whether the till accepts the code from your phone is up to Coop.
Is Rappn independent from Coop?
Yes. Rappn has no commercial agreements with Coop, Migros, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s. We earn nothing on the offers we display, and the app remains 100% free.
Coop guides
- Coop deals next week in Switzerland: how to see them early
- Coop flyer this week: where to find it and how it works
- Coop discounts explained: how the full savings stack works
- Coop: Products, Prices and Why It’s Catching Migros
- Migros vs Coop: Which is Actually Cheaper?
- Denner vs Migros: Is the Discounter Actually Cheaper?
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed




































































































