Coop deals this week · Wk 39 2026
1'042 Coop deals this week for the canton of Ticino, most valid from Thu 24 Sept to Wed 30 Sept. New deals started today. The next deals are expected from Thu 1 Oct. Source: deals published by Coop, retrieved on 28 Sept 2026.
By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers
Promotions only, not regular shelf prices.
- Deals
- 1'042
- Avg direct discount
- 27%
- Max direct discount
- 52%
Promotion week
Thu 24 Sept to Wed 30 Sept
new todayNew deals expected from Thu 1 Oct
Coop: new deals every Thursday, valid until Wednesday.
All Coop deals · Wk 39 2026
Prices for the canton of Ticino, retrieved on 28 Sept 2026.
100 deals
- 4+ items −44%Vegan
Lemonade
CHF4.37was
7.80CHF 2.21/l
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%Vegan
Sanpellegrino Orange drink 6x330ml
CHF4.37was
7.80CHF 2.21/l
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%Vegan
Pitted Prunes
CHF2.13was
3.80CHF 8.52/kg
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%Vegan
Tart dried apricots
CHF2.41was
4.30CHF 12.05/kg
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%
Oatly Oat Drink Deluxe
CHF1.85was
3.30CHF 1.85/l
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%Vegan
Oatly Oat Drink Deluxe 1l
CHF1.85was
3.30CHF 1.85/l
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%Vegan
Oatly Oat Drink Vanilla 1l
CHF1.85was
3.30CHF 1.85/l
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%Vegan
Oatly Oat Drink Unsweetened 1l
CHF1.85was
3.30CHF 1.85/l
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%
Dr. Oetker Casa di Mama Margherita pizza 365g
CHF3.70was
6.60CHF 10.14/kg
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%
Dr. Oetker Casa di Mama Diavola pizza 405g
CHF3.70was
6.60CHF 9.14/kg
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%
Dr. Oetker Casa di Mama Speciale pizza 415g
CHF3.70was
6.60CHF 8.92/kg
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%Vegan
Sanpellegrino Sparkling mineral water 6x1.25l
CHF3.70was
6.60CHF 0.49/l
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%Vegan
Sanpellegrino San Pellegrino Sanbittèr Dry 8x100ml
CHF3.70was
6.60CHF 4.63/l
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%Vegan
Sanpellegrino San Pellegrino Sanbittèr Rosso 8x100ml
CHF3.70was
6.60CHF 4.63/l
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%
Buitoni Forno di Pietra Chicken and Vegetable Pizza
CHF3.14was
5.60CHF 8.97/kg
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%Vegan
Golden sultanas
CHF1.29was
2.30CHF 4.30/kg
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%Vegan
Sweet dried apricots
CHF2.58was
4.60CHF 10.32/kg
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%Vegan
Whole hazelnuts
CHF2.02was
3.60CHF 10.10/kg
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%Vegan
Pecan nuts
CHF2.02was
3.60CHF 13.47/kg
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%Vegan
Zweifel KEZZ salt and vinegar chips 110g
CHF2.02was
3.60CHF 18.36/kg
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%
Zweifel Kezz sweet barbecue crisps 110g
CHF2.02was
3.60CHF 18.36/kg
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%Vegan
Zweifel KEZZ Indian Pepper & Sea Salt 110g
CHF2.02was
3.60CHF 18.36/kg
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%Vegan
Zweifel Kezz crunchy paprika chips 110g
CHF2.02was
3.60CHF 18.36/kg
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%Vegan
Zweifel Kezz salted crisps 110g
CHF2.02was
3.60CHF 18.36/kg
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%
Zweifel Kezz Spanish Chili & Cream chips 110g
CHF2.02was
3.60CHF 18.36/kg
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%
Naturaplan organic fine wholegrain oat flakes
CHF0.73was
1.30CHF 1.46/kg
until Wed 30 Sept
- 4+ items −44%Vegan
Dark Sultan Raisins
CHF0.73was
1.30CHF 2.43/kg
until Wed 30 Sept
- −43%Vegan
Coca-Cola Classic 24x330ml
CHF14.95was
26.40CHF 1.89/l
until Wed 30 Sept
- −43%Vegan
Coca-Cola Zero 24x330ml
CHF14.95was
26.40CHF 1.89/l
until Wed 30 Sept
- −43%
Chicken Thighs ca. 840g
CHF6.25was
10.90CHF 7.44/kg
until Wed 30 Sept
- −42%
Naturafarm Rolled Ham approx. 900g
CHF20.25was
35.10CHF 22.50/kg
until Wed 30 Sept
- −42%Online only
Knorr Asia Noodles Spicy Chicken 73g
CHF1.10was
1.90CHF 1.51/100 g
until Wed 30 Sept
- −42%Vegan
Energy drink, 6 x 25 cl
CHF3.30was
5.70CHF 2.20/l
until Wed 30 Sept
- −42%Vegan
Nestea Peach iced tea 24x330ml
CHF13.25was
22.80CHF 1.67/l
until Wed 30 Sept
- −42%Vegan
Nestea Black tea lemon 24x330ml
CHF13.25was
22.80CHF 1.67/l
until Wed 30 Sept
- −42%Vegan
Granini Pineapple juice 6x1l
CHF11.95was
20.50CHF 1.99/l
until Wed 30 Sept
- −42%Vegan
Granini Peach juice 6x1l
CHF11.95was
20.50CHF 1.99/l
until Wed 30 Sept
- −42%
Granini Pink Grapefruit Nectar 6x1l
CHF11.95was
20.50CHF 1.99/l
until Wed 30 Sept
- −42%
Granini Fruit cocktail 6x1l
CHF12.95was
22.20CHF 2.16/l
until Wed 30 Sept
- −42%
Granini Orange-mango juice 6x1l
CHF12.95was
22.20CHF 2.16/l
until Wed 30 Sept
- −42%
Granini Orange juice 6x1l
CHF12.95was
22.20CHF 2.16/l
until Wed 30 Sept
- −41%Vegan
Granini Pear juice 6x1l
CHF13.95was
23.70CHF 2.32/l
until Wed 30 Sept
- −41%Vegan
Granini Valais apricot juice 6x1l
CHF13.95was
23.70CHF 2.32/l
until Wed 30 Sept
- −41%Online only
Halba Mini Branches Classic XXL
CHF9.95was
16.85CHF 13.27/kg
until Wed 30 Sept
- −41%Online only
Dagim kosher light tuna in water
CHF1.95was
3.30CHF 11.47/kg
until Wed 30 Sept
- −41%Online only
Knorr Asia Specials Korean BBQ style instant noodles 135g
CHF2.60was
4.40CHF 19.26/kg
until Wed 30 Sept
- −41%Online only
Dental green tea jasmine 48g
CHF3.20was
5.40CHF 6.67/100 g
until Wed 30 Sept
- −41%Online only
Dental Peppermint 48g
CHF3.20was
5.40CHF 6.67/100 g
until Wed 30 Sept
- −41%Online only
Blueberry Crisp
CHF1.75was
2.95CHF 2.57/100 g
until Wed 30 Sept
- −41%Online only
Isostar Chocolate Crispy protein bar 55g
CHF1.75was
2.95CHF 3.18/100 g
until Wed 30 Sept
- −41%Online only
Whey&Crispy white chocolate protein bar
CHF1.75was
2.95CHF 3.50/100 g
until Wed 30 Sept
- −41%VeganOnline only
Meßmer Blueberry Fruit Tea 45g
CHF1.90was
3.20CHF 4.22/100 g
until Wed 30 Sept
- −41%VeganOnline only
Meßmer Fruit Tea Raspberry & Blackcurrant 40g
CHF1.90was
3.20CHF 4.75/100 g
until Wed 30 Sept
- −41%VeganOnline only
Green tea jasmine chewing gum 24g
CHF1.90was
3.20CHF 7.92/100 g
until Wed 30 Sept
- −41%Online only
Spearmint chewing gum 24g
CHF1.90was
3.20CHF 7.92/100 g
until Wed 30 Sept
- −41%Online only
White Fresh Mint 24g
CHF1.90was
3.20CHF 7.92/100 g
until Wed 30 Sept
- −41%Online only
Dolfin dark chocolate with orange peel
CHF2.35was
3.95CHF 3.36/100 g
until Wed 30 Sept
- −41%Online only
Sapori d'Italia radicchio and speck cheese
CHF2.35was
3.95CHF 12.37/kg
until Wed 30 Sept
- −40%Online only
Knorr Asia Noodles Teriyaki Chicken Taste 78g
CHF1.25was
2.10CHF 1.60/100 g
until Wed 30 Sept
- −40%VeganOnline only
Isostar Fruit Booster Energy strawberry fruit jellies 100g
CHF2.95was
4.95CHF 29.50/kg
until Wed 30 Sept
- −40%VeganOnline only
Antep pistachio Turkish delight
CHF3.55was
5.95CHF 14.20/kg
until Wed 30 Sept
- −40%VeganOnline only
Organic English Breakfast black tea 20 tea bags
CHF3.55was
5.95CHF 7.10/100 g
until Wed 30 Sept
- −40%VeganOnline only
Organic Skinni Vanilli 20 tea bags
CHF3.55was
5.95CHF 8.88/100 g
until Wed 30 Sept
- −40%VeganOnline only
Nescafé Dolce Gusto Iced Frappé 16 capsules
CHF4.15was
6.95CHF 0.26/pc
until Wed 30 Sept
- −40%Online only
Villars Milk Chocolate with Hazelnuts 200g
CHF4.60was
7.70CHF 23.00/kg
until Wed 30 Sept
- −40%Vegan
Moa Mate Classic 24x33cl
CHF22.95was
38.40CHF 2.90/l
until Wed 30 Sept
- −40%Vegan
Moa Mate Zero 24x33cl
CHF22.95was
38.40CHF 2.90/l
until Wed 30 Sept
- −40%OrganicOnline only
Organic tomato soup
CHF2.75was
4.60CHF 7.86/l
until Wed 30 Sept
- −40%VeganOnline only
Oswald Nature's Treasures avocado seasoning mix 80g
CHF5.35was
8.95CHF 6.69/100 g
until Wed 30 Sept
- −40%VeganOnline only
Oswald Nature's Treasures chili mix 60g
CHF5.35was
8.95CHF 8.92/100 g
until Wed 30 Sept
- −40%VeganOnline only
Oswald Naturschätze potato seasoning mix 95g
CHF5.35was
8.95CHF 5.63/100 g
until Wed 30 Sept
- −40%VeganOnline only
Oswald Nature's Treasures raclette and fondue seasoning mix 65g
CHF5.35was
8.95CHF 8.23/100 g
until Wed 30 Sept
- −40%Online only
Cailler Ambassador pralines 127g
CHF5.95was
9.95CHF 46.85/kg
until Wed 30 Sept
- −40%VeganOnline only
Classic instant coffee sachet 150g
CHF5.95was
9.95CHF 39.67/kg
until Wed 30 Sept
- −40%OrganicOnline only
Pukka Organic Lemongrass Ginger Tea 36g
CHF3.95was
6.60CHF 10.97/100 g
until Wed 30 Sept
- −40%
Bell Plain beef burger 500g
CHF7.75was
12.95CHF 15.50/kg
until Wed 30 Sept
- −40%
Fruity's Candies
CHF5.90was
9.85CHF 5.90/kg
until Wed 30 Sept
- −40%Online only
Oswald Naturschätze sun-dried tomato pesto 160g
CHF11.95was
19.95CHF 74.69/kg
until Wed 30 Sept
- −40%VeganOnline only
Organic vegan vanilla and raspberry protein shake
CHF16.15was
26.95CHF 40.37/kg
until Wed 30 Sept
- −40%Online only
Manuka honey
CHF19.75was
32.95CHF 158.00/kg
until Wed 30 Sept
- −40%VeganOnline only
nu3 Lemon pre-workout booster
CHF19.75was
32.95CHF 54.86/kg
until Wed 30 Sept
- −40%VeganOnline only
Calanda Radler beer in cans 12l
CHF29.50was
49.20CHF 2.46/l
until Wed 30 Sept
- −40%VeganOnline only
Pearl sugar
CHF0.90was
1.50CHF 3.60/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −40%Vegan
Fairtrade lemon iced tea, 4 x 33 cl
CHF1.17was
1.95CHF 0.89/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −40%Vegan
Fairtrade peach iced tea, 4 x 33 cl
CHF1.41was
2.35CHF 1.07/l
until Wed 30 Sept
- −40%VeganOnline only
Land-Leben Breadcrumbs 500g
CHF1.50was
2.50CHF 3.00/kg
until Wed 30 Sept
- −40%Online only
Chiefs Protein Bar strawberry 55g
CHF1.95was
3.25CHF 3.55/100 g
until Wed 30 Sept
- 2+ items −40%Vegan
Fairtrade lemon iced tea, 4 x 1 l
CHF2.04was
3.40CHF 0.51/l
until Wed 30 Sept
- −40%Online only
Haribo Goldbears kosher 150g
CHF2.10was
3.50CHF 14.00/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −40%Vegan
Fairtrade peach iced tea, 4 x 1 l
CHF2.52was
4.20CHF 0.63/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −40%Vegan
Organic lemon iced tea
CHF3.21was
5.35CHF 0.54/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −40%Vegan
Lemon iced tea, 6 x 50 cl
CHF3.24was
5.40CHF 1.08/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −40%Vegan
Peach iced tea, 6 x 50 cl
CHF3.42was
5.70CHF 1.14/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −40%Vegan
Nestea Coconut passion iced tea 6x500ml
CHF4.50was
7.50CHF 1.50/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −40%Vegan
Nestea Lime and mint iced tea 6x500ml
CHF4.50was
7.50CHF 1.50/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −40%Vegan
Nestea Mango and pineapple iced tea 6x500ml
CHF4.50was
7.50CHF 1.50/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −40%Vegan
Nestea Peach zero iced tea 6x500ml
CHF4.50was
7.50CHF 1.50/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −40%Vegan
Nestea Lemon zero iced tea 6x500ml
CHF4.50was
7.50CHF 1.50/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −40%Vegan
Nestea Peach black iced tea 6x500ml
CHF4.50was
7.50CHF 1.50/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −40%Vegan
Nestea Lemon black iced tea 6x500ml
CHF4.50was
7.50CHF 1.50/l
until Wed 30 Sept
About this page
The current list contains 1'042 deals at Coop for the canton of Ticino. Most run from Thursday 24 Sept to Wednesday 30 Sept. The average direct discount is 27%, the highest 52%, counting only deals with a reference price. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.
Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).
- Independent
- Free
- 7 supermarkets
Compare Coop with other supermarkets
Other Swiss chains and their current weekly deals.
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
FAQs about Coop
Which Coop deals are on this week?
As of 28 Sept 2026: 1'042 Coop deals this week for the canton of Ticino, most valid from Thu 24 Sept to Wed 30 Sept. For example: Naturafarm Pork Stewing Meat approx. 600g at CHF 4.80, was 9.90; SodaStream Red Berry Soda-Mix concentrate at CHF 3.45, was 6.95; Balsamic vinegar, 3 leaves at CHF 9.95, was 19.95. New deals started today. The next deals are expected from Thu 1 Oct.
When do new Coop offers come out?
Coop changed its promotional cycle back in January 2025: promotions now start on Thursday and stay valid until Wednesday of the following week. Rappn updates the offers daily as Coop publishes them.
How long are Coop weekly offers valid?
Weekly promotions run for seven days, Thursday through Wednesday. On top of that, Coop offers the "Wochenend-Hits" weekend deals with particularly steep discounts, plus the "Wochenstart-Hits" from Monday to Wednesday for shoppers who prefer the start of the week.
Are Coop offers the same online and in-store?
Yes. Standard weekly promotions apply at the same price on coop.ch, in the Coop app, and in physical stores. Offers that are valid online only carry their own label in Rappn.
Where can I find the Coop flyer?
Coop does not deliver a standalone flyer to Swiss letterboxes. The weekly deals appear in the Aktionsmagazin, a promotions magazine inserted in the Coopzeitung newspaper, laid out in stores and readable on coop.ch; the Supercard app shows the same offers. New deals start every Thursday and run until Wednesday, a rhythm in place since January 2025.
Where can I see next week’s Coop deals?
Coop publishes an official preview in the "Preview special offer week" section of its online shop on coop.ch. The new deals start on Thursday and run until Wednesday of the following week.
Does the Coop Supercard work with Rappn?
Yes, as a card in the wallet: the Rappn app stores your Supercard and shows its barcode or QR code at the till. Superpunkte are still collected with the Supercard and digital coupons are activated in the Supercard app: Rappn does not credit points or redeem coupons. Whether the till accepts the code from your phone is up to Coop.
Is Rappn independent from Coop?
Yes. Rappn has no commercial agreements with Coop, Migros, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s. We earn nothing on the offers we display, and the app remains 100% free.
Coop guides
- Coop deals next week in Switzerland: how to see them early
- Coop flyer this week: where to find it and how it works
- Coop discounts explained: how the full savings stack works
- Coop: Products, Prices and Why It’s Catching Migros
- Migros vs Coop: Which is Actually Cheaper?
- Denner vs Migros: Is the Discounter Actually Cheaper?
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed




































































































