Otto’s deals right now · Wk 40 2026
5'274 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. New deals started today. The next deals are expected from Tue 6 Oct. Source: deals published by Otto’s, retrieved on 29 Sept 2026.
By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers
Promotions only, not regular shelf prices.
- Deals
- 5'274
- Avg direct discount
- 35%
- Max direct discount
- 89%
Promotion rhythm
new todayNew deals expected from Tue 6 Oct
Otto’s: new weekly deals every Tuesday, no end date, while stocks last.
Biggest discounts right now
Direct price cuts, sorted by discount, at most two per category.
- −89%
Outdoorchef pizza stone 420/480
CHF6.00was
54.55 - −84%
Outdoorchef Standard barbecue brush
CHF3.00was
18.75 - −75%
Estée Lauder Youth-Dew Eau de Parfum 67 ml
CHF29.90was
119.60CHF 44.63/100 ml
- −60%
Felix Naturally Delicious Beef 50 g
CHF1.00was
2.50CHF 2.00/100 g
- −60%
Milka Biscoff 90 g
CHF1.00was
2.50CHF 1.11/100 g
- −57%
Cleda 75 cl
CHF19.95was
46.40CHF 26.60/l
- −54%Vegan
Sanpellegrino Sparkling mineral water 24x500ml
CHF10.95was
24.00CHF 0.91/l
- −51%
Original
CHF4.95was
10.10CHF 41.25/kg
- −50%Vegan
Barilla Fusilli n.98 1kg
CHF2.50was
5.00CHF 2.50/kg
- −50%
Medela Harmony Manual Breast Pump with bottle
CHF14.95was
29.90
All Otto’s deals · Wk 40 2026
Prices for the canton of Ticino, retrieved on 29 Sept 2026.
The strongest deals in each category. Pick a category to see them all.
Meat & fish7
- −32%
Roll Original
CHF5.90was
8.70CHF 43.70/kg
- −30%
Rio Mare Tuna in Olive Oil 2x4x80g
CHF12.95was
18.60 - −27%
Argeta Spicy Chicken 4x95g
CHF5.95was
8.20CHF 15.66/kg
- −21%
Bifi Carazza 3 x 40 g
CHF4.50was
5.70CHF 37.50/kg
- −21%
Rio Mare Tuna in Olive Oil 2x2x160g
CHF12.95was
16.40
Dairy & eggs5
- −33%
Rama Culinesse Butter Note 750ml
CHF5.20was
7.80CHF 6.93/l
- DealVegan
Oatly Oat Drink Vanilla 1l
CHF2.75
- −28%
Hardegger Fondue Appenzeller 800 g
CHF9.95was
13.90CHF 12.44/kg
- DealVegan
Oatly Oat Drink Barista Edition 1l
CHF2.95
CHF 2.95/l
- −16%
Hardegger Fondue Original 2 x 800 g
CHF14.95was
17.90CHF 9.34/kg
Pasta, rice & cereals50
- −50%Vegan
Barilla Penne Rigate n.73 1kg
CHF2.50was
5.00CHF 2.50/kg
- −50%
Barilla Spaghetti n.5 1kg
CHF2.50was
5.00CHF 2.50/kg
- −50%Vegan
Barilla Spaghettini n.3 1kg
CHF2.50was
5.00CHF 2.50/kg
- −50%Vegan
Barilla Spaghettoni n.7 1kg
CHF2.50was
5.00CHF 2.50/kg
- −50%Vegan
Barilla Tortiglioni n.83 1kg
CHF2.50was
5.00CHF 2.50/kg
Pantry & spices41
- −36%
Thomy Burger Sauce 600ml
CHF5.95was
9.30CHF 9.92/l
- −36%
Thomy Cocktail Sauce 600ml
CHF5.95was
9.30CHF 9.92/l
- −36%
Thomy Curry Sauce 600ml
CHF5.95was
9.30CHF 9.92/l
- −34%Vegan
Maggi Liquid Seasoning 800ml
CHF6.90was
10.45CHF 8.63/l
- −34%
Barilla Arrabbiata Sauce 3x400g
CHF5.95was
9.00CHF 4.96/kg
Snacks & sweets131
- −60%
Milka Daim 90 g
CHF1.00was
2.50CHF 1.11/100 g
- −60%
Milka Strawberry 100 g
CHF1.00was
2.50CHF 10.00/kg
- −60%
Milka Cow Spots 100 g
CHF1.00was
2.50CHF 10.00/kg
- −60%
Milka LU 87 g
CHF1.00was
2.50CHF 1.15/100 g
- −60%
Milka Milkinis 87.5 g
CHF1.00was
2.50CHF 1.14/100 g
Drinks81
- −51%Vegan
Fanta Apple Sour Cherry 24x330ml
CHF12.95was
26.40CHF 1.64/l
- −51%Vegan
Fanta Strawberry Kiwi 24x330ml
CHF12.95was
26.40CHF 1.64/l
- −51%Vegan
Fanta Mango dragon fruit 24x330ml
CHF12.95was
26.40CHF 1.64/l
- −51%Vegan
Fanta Orange 24x330ml
CHF12.95was
26.40CHF 1.64/l
- −51%Vegan
Fanta Lemon 24x330ml
CHF12.95was
26.40CHF 1.64/l
Wine, beer & more460
- −53%
Altado Verdejo 75 cl
CHF6.95was
14.90CHF 9.27/l
- Deal
Legaris Roble 750ml
CHF7.95
CHF 10.60/l
- −50%
J.P. Chenet Cabernet Sauvignon-Syrah 750ml
CHF3.45was
6.95CHF 4.60/l
- −50%
Red wine
CHF3.95was
7.90CHF 7.90/l
- −50%Vegan
Pata Negra Fauna La Mancha Roble 75 cl
CHF4.45was
8.90CHF 5.93/l
Ready meals & frozen5
- −33%
Hero Rösti Original 3x500g
CHF7.60was
11.40CHF 5.07/kg
- −31%
Hero Bernese Rösti with bacon 3x500g
CHF9.95was
14.40CHF 6.63/kg
- −27%
Rio Mare Insalatissime Couscous 4 x 160 g
CHF10.95was
15.00CHF 17.11/kg
- −27%
Rio Mare Insalatissime Sweetcorn 4 x 160 g
CHF10.95was
15.00CHF 17.11/kg
- −27%
Rio Mare Insalatissime Mexicana 4 x 160 g
CHF10.95was
15.00CHF 17.11/kg
Baby9
- Deal
- Deal
1 2 3 Vitamin Cream
CHF7.90
- −40%
Johnson's Baby Baby shampoo 500ml
CHF3.95was
6.55CHF 7.90/l
- −34%
Johnson's Baby Shampoo 3x300ml
CHF6.95was
10.50CHF 7.72/l
- Deal
tetesept Children's Cold Season Bath 125ml
CHF4.95
CHF 39.60/l
Fruit & veg1
- DealVegan
Le Dragon Dried morel mushrooms 250g
CHF69.90
CHF 279.60/kg
Care & health1'349
- Deal
- Deal
- Deal
Magnetism Eau de Parfum
CHF35.90
- Deal
Cool Water Woman Eau de Toilette
CHF19.95
CHF 39.90/100 ml
- Deal
Adventure Homme Eau de Toilette
CHF24.90
CHF 249.00/l
Household366
- Deal
Outdoorchef pizza cutter
CHF1.50
- Deal
Outdoorchef silicone brush
CHF2.00
- Deal
- −75%
Swiss Edelweiss cheese fondue set, red
CHF19.95was
79.80 - Deal
Pets37
- Deal
James Wellbeloved Dog Turkey & Rice 2 kg
CHF5.95
CHF 2.98/kg
- −56%
Whiskas 1+ Classic selection in jelly 60x85g
CHF21.95was
49.80CHF 4.30/kg
- −56%
Whiskas Tasty Mix cat food 60x85g
CHF21.95was
49.80CHF 4.30/kg
- −55%
Whiskas 1+ Classic selection in sauce 40x85g
CHF14.95was
33.15CHF 4.40/kg
- Deal
Vitakraft Bonas Chicken Chew Sticks 80 g
CHF1.50
CHF 1.88/100 g
Non-food2'723
- Deal
Outdoorchef funnel brush
CHF2.00
- Deal
Outdoorchef barbecue brush
CHF2.00
- −83%
Olsen Women's Ribbed Sweater
CHF19.95was
117.35 - −80%
Women's X-IUM W.C. Skating Boot
CHF95.00was
475.00 - −80%
Narayan Snowshoes
CHF50.00was
249.00
Other9
- −77%
Cooler Box 36 Litres Turquoise
CHF7.00was
29.95 - −67%
Roll cart with 3 shelves, grey metal
CHF9.90was
29.95 - Deal
Borotalco Assorted talcum powder 140g
CHF2.95
CHF 21.07/kg
- −33%
Sherpa Damen-Winterstiefel Betan
CHF79.95was
119.00 - −33%
Sherpa Herren-Winterstiefel Betan
CHF79.95was
119.00
Compare prices by product
These products are on offer at Otto’s right now. The product pages compare them with the offers of the other chains.
About this page
The current list contains 5'274 deals at Otto’s for the canton of Ticino. The average direct discount is 35%, the highest 89%, counting only deals with a reference price. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.
Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).
- Independent
- Free
- 7 supermarkets
Compare Otto’s with other supermarkets
Other Swiss chains and their current weekly deals.
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
FAQs about Otto’s
Which Otto’s deals are on right now?
As of 29 Sept 2026: 5'274 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. For example: Outdoorchef pizza stone 420/480 at CHF 6.00, was 54.55; Outdoorchef Standard barbecue brush at CHF 3.00, was 18.75; Estée Lauder Youth-Dew Eau de Parfum 67 ml at CHF 29.90, was 119.60. New deals started today. The next deals are expected from Tue 6 Oct.
When do new Otto’s offers come out?
The Wochenhits come out every Tuesday as a new flyer with a "valid from" date and the note "while stocks last", with no end date. Every edition since mid-July 2026 has started on a Tuesday, with a few Wednesday starts earlier in the year; the printed date is what counts (source: ottos.ch, checked 25 September 2026). Themed catalogues such as furniture or bikes come on top. Rappn updates the offers daily as Otto’s publishes them.
What makes Otto’s different from supermarkets?
Otto’s is a Swiss discount department store based in Sursee. The assortment covers groceries, but mostly perfume, fashion, household, electronics, wine, sports, and furniture. The promotional rhythm is broader than at pure supermarkets, with frequent brand specials and longer validity periods.
Are Otto’s offers the same online and in-store?
Yes. Weekly promotions apply at the same price across all branches and on the Otto’s online shop (ottos.ch). Offers that are valid online only carry their own label in Rappn.
Where can I find the Otto’s flyer?
The current Otto’s flyer comes in three forms: the Wochenhits, renewed every Tuesday, themed catalogues on ottos.ch and a printed advertising paper in letterboxes. The flyer page on ottos.ch shows the current Wochenhits; all offers are valid only while stocks last.
Where can I see next week’s Otto’s deals?
The flyer page on ottos.ch already shows a preview of next week’s Wochenhits (source: ottos.ch). The printed "valid from" date on the flyer is what counts.
Where do I find Otto’s Sport, furniture, and brand-special promotions?
Sports, furniture and brand-special promotions come out at Otto’s as themed catalogues and special flyers on the flyer page of ottos.ch. In the Rappn app you see the Otto’s offers it tracks in one list, filterable by category.
Is Rappn independent from Otto’s?
Yes. Rappn has no commercial agreements with Otto’s, Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, or Aligro. We earn nothing on the offers we display, and the app remains 100% free.
Otto’s guides
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed
