Otto’s deals right now · Wk 40 2026
5'274 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. New deals started today. The next deals are expected from Tue 6 Oct. Source: deals published by Otto’s, retrieved on 29 Sept 2026.
By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers
Promotions only, not regular shelf prices.
- Deals
- 5'274
- Avg direct discount
- 35%
- Max direct discount
- 89%
Promotion rhythm
new todayNew deals expected from Tue 6 Oct
Otto’s: new weekly deals every Tuesday, no end date, while stocks last.
All Otto’s deals · Wk 40 2026
Prices for the canton of Ticino, retrieved on 29 Sept 2026.
100 deals
- −34%
Barilla Arrabbiata Sauce 3x400g
CHF5.95was
9.00CHF 4.96/kg
- −60%
Milka LU 87 g
CHF1.00was
2.50CHF 1.15/100 g
- −51%Vegan
Fanta Orange 24x330ml
CHF12.95was
26.40CHF 1.64/l
- −50%
Red wine
CHF3.95was
7.90CHF 7.90/l
- −27%
Rio Mare Insalatissime Mexicana 4 x 160 g
CHF10.95was
15.00CHF 17.11/kg
- −34%
Johnson's Baby Shampoo 3x300ml
CHF6.95was
10.50CHF 7.72/l
- Deal
Magnetism Eau de Parfum
CHF35.90
- Deal
Outdoorchef silicone brush
CHF2.00
- −56%
Whiskas 1+ Classic selection in jelly 60x85g
CHF21.95was
49.80CHF 4.30/kg
- −84%
Outdoorchef Standard barbecue brush
CHF3.00was
18.75 - Deal
Borotalco Assorted talcum powder 140g
CHF2.95
CHF 21.07/kg
- −21%
Rio Mare Tuna in Olive Oil 2x2x160g
CHF12.95was
16.40 - −50%Vegan
Barilla Tortiglioni n.83 1kg
CHF2.50was
5.00CHF 2.50/kg
- −34%
Barilla Basilico Sauce 3x400g
CHF5.95was
9.00CHF 4.96/kg
- −60%
Milka Milkinis 87.5 g
CHF1.00was
2.50CHF 1.14/100 g
- −51%Vegan
Fanta Lemon 24x330ml
CHF12.95was
26.40CHF 1.64/l
- −50%Vegan
Pata Negra Fauna La Mancha Roble 75 cl
CHF4.45was
8.90CHF 5.93/l
- Deal
tetesept Children's Cold Season Bath 125ml
CHF4.95
CHF 39.60/l
- −75%
Estée Lauder Youth-Dew Eau de Parfum 67 ml
CHF29.90was
119.60CHF 44.63/100 ml
- Deal
- −56%
Whiskas Tasty Mix cat food 60x85g
CHF21.95was
49.80CHF 4.30/kg
- −83%
Olsen Women's Ribbed Sweater
CHF19.95was
117.35 - −33%
Sherpa Damen-Winterstiefel Betan
CHF79.95was
119.00 - −20%
Le Parfait Liver pâté 300g
CHF3.95was
4.95CHF 13.17/kg
- −50%Vegan
Fusillata Dolce & Gabbana
CHF2.50was
5.00CHF 5.00/kg
- −34%Vegan
Barilla Tomato sauce 3x400g
CHF5.95was
9.00CHF 4.96/kg
- −60%
Milka Oreo 100 g
CHF1.00was
2.50CHF 10.00/kg
- −50%Vegan
Coca-Cola Classic 24x330ml
CHF12.95was
26.00CHF 1.64/l
- −50%
5 Elementos
CHF4.95was
9.90CHF 6.60/l
- DealVegan
Johnson's Baby Powder 100 g
CHF2.75
CHF 27.50/kg
- Deal
Cool Water Woman Eau de Toilette
CHF19.95
CHF 39.90/100 ml
- −75%
Swiss Edelweiss cheese fondue set, red
CHF19.95was
79.80 - −55%
Whiskas 1+ Classic selection in sauce 40x85g
CHF14.95was
33.15CHF 4.40/kg
- −80%
Women's X-IUM W.C. Skating Boot
CHF95.00was
475.00 - −33%
Sherpa Herren-Winterstiefel Betan
CHF79.95was
119.00 - −50%Vegan
Spaghetti Dolce & Gabbana
CHF2.50was
5.00CHF 5.00/kg
- −34%Vegan
Barilla Napoletana sauce 3x400g
CHF5.95was
9.00CHF 4.96/kg
- −60%
Milka Oreo White 100g
CHF1.00was
2.50CHF 10.00/kg
- −50%Vegan
Coca-Cola Original Taste 24 x 33 cl
CHF12.95was
26.00CHF 1.64/l
- −50%
Toro Roble DO
CHF4.95was
9.90CHF 6.60/l
- Deal
Johnson's Baby Johnson's Kids Shiny Drops Shampoo 500ml
CHF3.95
CHF 7.90/l
- Deal
Adventure Homme Eau de Toilette
CHF24.90
CHF 249.00/l
- Deal
- Deal
Vitakraft Bonas Chicken Chew Sticks 80 g
CHF1.50
CHF 1.88/100 g
- −80%
Narayan Snowshoes
CHF50.00was
249.00 - Deal
Völkl Racetiger SL
CHF779.00
- −50%Vegan
Tofette pasta
CHF2.50was
5.00CHF 5.00/kg
- Deal
- −60%
Milka Oreo and Sandwich 92 g
CHF1.00was
2.50CHF 1.09/100 g
- −50%Vegan
Coca-Cola Vanilla 24x330ml
CHF12.95was
26.00CHF 1.64/l
- −80%
Samsung fridge-freezer combination RB7300 R
CHF649.00was
3'229.00 - Deal
- Deal
Koenig Beefer XL electric grill
CHF99.00
- Deal
Quadie Blue Balance Bike
CHF15.00
- Deal
Quadie Grey Balance Bike
CHF15.00
- Deal
Quadie Lime Balance Bike
CHF15.00
- Deal
Quadie Peach Balance Bike
CHF15.00
- Deal
- Deal
- Deal
WW5000 Washing Machine 8 kg
CHF449.00
- −77%
Brooke dark blue velvet bench
CHF49.90was
219.00 - Deal
- Deal
Jet 60 Turbo Cordless Vacuum Cleaner
CHF179.00
- −76%
Samsung WW90DG6U85LKU5 washing machine 9 kg
CHF699.95was
2'949.00 - Deal
- −76%
Women's Speedmax Skate Cross-Country Ski Boot
CHF195.00was
812.50 - −75%
Fischer Cross-country ski boots RCS Classic
CHF65.00was
260.00 - −75%
Samsung Mikrowelle Solo MW3500 silber
CHF139.00was
556.00 - −75%
Samsung Refrigerator-Freezer RB7300, 341 liters
CHF559.00was
2'236.00 - −73%
Samsung WW5100 Washing Machine 8 kg
CHF499.00was
1'869.00 - Deal
Clarke floor lamp
CHF39.90
- Deal
Samsung WW6000 washing machine, 9 kg
CHF599.00
- −72%
Oleron Compact Wardrobe
CHF49.90was
179.00 - Deal
- Deal
Lacoste L.12.12 Rose Eau Intense Eau de Toilette 100 ml
CHF29.90
CHF 299.00/l
- Deal
Rotel Kitchen Machine 441CH1
CHF49.95
- Deal
- Deal
- Deal
Samsung WW6000 Washing Machine 9 kg
CHF599.00
- −71%
Bosa Chair, Natural
CHF79.90was
279.00 - −71%
Aqve Romane Ambrosia Aurea Eau de Toilette
CHF29.90was
103.10CHF 299.00/l
- −71%
Calvin Klein Obsession Eau de Toilette
CHF29.90was
103.10 - Deal
Lalique Amethyst Exquise Eau de Parfum 100 ml
CHF39.90
CHF 399.00/l
- Deal
Sola Besteckset Turin Elite 77tlg
CHF222.00
- Deal
Beko WT310 washer-dryer, 8 kg, left
CHF599.00
- Deal
Labello Glowy Lips Hyaluron Berry 10 ml
CHF1.95
CHF 19.50/100 ml
- −71%
Samsung Tumble Dryer DV90DG6845LKU5 9 kg
CHF699.95was
2'399.00 - −71%
Over-Door Coat Rack, 3 Hooks, Chrome Metal
CHF2.90was
9.90 - −71%
Fran Over-Door Coat Rack in Black Metal 25 x 16 x 8 cm
CHF2.90was
9.90 - −71%
Tally Over-Door Coat Rack in Stainless Steel 30 x 13 x 9 cm
CHF2.90was
9.90 - −70%
Lip Therapy Original 20 g
CHF1.95was
6.50CHF 9.75/100 g
- −70%
Lip Therapy Rosy 20 g
CHF1.95was
6.50CHF 9.75/100 g
- −70%
Vaseline Lip Therapy Aloe 20 g
CHF1.95was
6.50CHF 9.75/100 g
- −70%
Vaseline Lip Therapy Cacao 20 g
CHF1.95was
6.50CHF 9.75/100 g
- Deal
Homme Eau de Toilette
CHF29.90
- Deal
- −70%
Hugo Boss Deep Red Eau de Parfum 75ml
CHF39.90was
133.00CHF 53.20/100 ml
- Deal
Women's Mid Slim Hiking Trousers
CHF59.50
- Deal
- Deal
About this page
The current list contains 5'274 deals at Otto’s for the canton of Ticino. The average direct discount is 35%, the highest 89%, counting only deals with a reference price. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.
Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).
- Independent
- Free
- 7 supermarkets
Compare Otto’s with other supermarkets
Other Swiss chains and their current weekly deals.
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
FAQs about Otto’s
Which Otto’s deals are on right now?
As of 29 Sept 2026: 5'274 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. For example: Outdoorchef pizza stone 420/480 at CHF 6.00, was 54.55; Outdoorchef Standard barbecue brush at CHF 3.00, was 18.75; Estée Lauder Youth-Dew Eau de Parfum 67 ml at CHF 29.90, was 119.60. New deals started today. The next deals are expected from Tue 6 Oct.
When do new Otto’s offers come out?
The Wochenhits come out every Tuesday as a new flyer with a "valid from" date and the note "while stocks last", with no end date. Every edition since mid-July 2026 has started on a Tuesday, with a few Wednesday starts earlier in the year; the printed date is what counts (source: ottos.ch, checked 25 September 2026). Themed catalogues such as furniture or bikes come on top. Rappn updates the offers daily as Otto’s publishes them.
What makes Otto’s different from supermarkets?
Otto’s is a Swiss discount department store based in Sursee. The assortment covers groceries, but mostly perfume, fashion, household, electronics, wine, sports, and furniture. The promotional rhythm is broader than at pure supermarkets, with frequent brand specials and longer validity periods.
Are Otto’s offers the same online and in-store?
Yes. Weekly promotions apply at the same price across all branches and on the Otto’s online shop (ottos.ch). Offers that are valid online only carry their own label in Rappn.
Where can I find the Otto’s flyer?
The current Otto’s flyer comes in three forms: the Wochenhits, renewed every Tuesday, themed catalogues on ottos.ch and a printed advertising paper in letterboxes. The flyer page on ottos.ch shows the current Wochenhits; all offers are valid only while stocks last.
Where can I see next week’s Otto’s deals?
The flyer page on ottos.ch already shows a preview of next week’s Wochenhits (source: ottos.ch). The printed "valid from" date on the flyer is what counts.
Where do I find Otto’s Sport, furniture, and brand-special promotions?
Sports, furniture and brand-special promotions come out at Otto’s as themed catalogues and special flyers on the flyer page of ottos.ch. In the Rappn app you see the Otto’s offers it tracks in one list, filterable by category.
Is Rappn independent from Otto’s?
Yes. Rappn has no commercial agreements with Otto’s, Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, or Aligro. We earn nothing on the offers we display, and the app remains 100% free.
Otto’s guides
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed
