Otto’s deals right now · Wk 40 2026
5'274 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. New deals started today. The next deals are expected from Tue 6 Oct. Source: deals published by Otto’s, retrieved on 29 Sept 2026.
By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers
Promotions only, not regular shelf prices.
- Deals
- 5'274
- Avg direct discount
- 35%
- Max direct discount
- 89%
Promotion rhythm
new todayNew deals expected from Tue 6 Oct
Otto’s: new weekly deals every Tuesday, no end date, while stocks last.
All Otto’s deals · Wk 40 2026
Prices for the canton of Ticino, retrieved on 29 Sept 2026.
100 deals
- −70%
Samsung washing machine WW6000
CHF699.00was
2'330.00 - −69%
Aqve Romane Uva Dulcis eau de toilette
CHF29.90was
96.45CHF 299.00/l
- −69%
Issey Miyake Le Sel d'Issey Homme perfume set, 2 pieces
CHF29.90was
96.45 - −69%
Q Parfum
CHF64.90was
209.35CHF 649.00/l
- Deal
Sola cutlery Alf 60-piece
CHF129.00
- Deal
Sola Cleo 60-Piece Cutlery Set
CHF129.00
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- −68%
Ascent GTX Women's Mountain Boot
CHF90.00was
281.25 - Deal
Food Center RS5000
CHF1'399.00
- Deal
Food Center RS5000 FC 640 l fridge
CHF1'399.00
- No imageDeal
Cool Water Eau de Toilette
CHF25.95
- −67%
Bent folding storage stool, black faux leather
CHF4.90was
14.90 - −67%
Bente folding storage stool, black velvet
CHF4.90was
14.90 - −67%
Fran Over-Door Coat Rack in Black 45 x 16 x 8 cm
CHF4.90was
14.90 - −67%
Tally Over-Door Coat Rack in Stainless Steel 40 x 13 x 8.5 cm
CHF4.90was
14.90 - Deal
CK One Unisex Eau de Toilette
CHF34.90
- Deal
Homme Le Parfum Eau de Parfum 125ml
CHF39.90
CHF 319.20/l
- Deal
- Deal
- Deal
Sola Rio Elite cutlery 60 pieces
CHF169.00
- −67%
Movement Women's Axess 86 W Touring Skis
CHF249.00was
754.55 - −67%
Movement Women's Axess 90 W Touring Skis
CHF249.00was
754.55 - −67%
Movement Axess 86 Unisex Touring Skis
CHF249.00was
754.55 - −67%
Movement Axess 92 Unisex Touring Skis
CHF249.00was
754.55 - Deal
Climadiff Weinkühlschrank CC28F
CHF359.00
- Deal
- Deal
Samsung Food Center RS5000 FC, 640 Litres
CHF1'399.00
- −67%
Mia 30 Coat Stand, Black Metal
CHF9.90was
29.90 - −67%
Bosa Table 160 cm, Natural
CHF159.00was
479.00 - −67%
Wella SP Luxe Oil Keratin Conditioner
CHF19.95was
59.75CHF 19.95/l
- −67%
Invigo Color Brilliance Conditioner for Fine to Normal Hair 1 l
CHF24.95was
74.70CHF 24.95/l
- −67%
Invigo Color Brilliance Conditioner for Thick Hair 1 l
CHF24.95was
74.70CHF 24.95/l
- −67%
Invigo Nutri-Enrich Conditioner 1 l
CHF24.95was
74.70CHF 24.95/l
- Deal
Elvital Total Repair 5 Repair Shampoo 300 ml
CHF1.95
CHF 6.50/l
- Deal
Elvital Full Resist Shampoo 300 ml
CHF1.95
CHF 6.50/l
- Deal
Cool Water body spray
CHF9.90
CHF 66.00/l
- Deal
Basic Table Lamp, Silver
CHF9.90
- Deal
Basic Table Lamp, White
CHF9.90
- Deal
Calvin Klein Eternity Men aftershave 100ml
CHF24.90
CHF 249.00/l
- Deal
- Deal
ck be Unisex Eau de Toilette
CHF29.90
- −66%
Estée Lauder Lauder Pleasures For Men Eau de Cologne 100ml
CHF34.90was
102.65CHF 349.00/l
- −66%
Calvin Klein Eternity Women Eau de Parfum
CHF39.90was
117.35 - −66%
S9500 Pearl hair straightener
CHF39.90was
117.35 - Deal
Globo LED floor lamp Fisch
CHF49.90
- Deal
Alive Eau de Parfum
CHF64.90
- Deal
- Deal
- Deal
Samsung Food Center RS5000 FC, 634 litres
CHF1'699.00
- Deal
- −66%
Losanna table, black, 140 x 40/71 x 75 cm
CHF199.00was
579.00 - −65%
Ariel Professional All-in-1 Universal Pods, 2 x 50 Washes
CHF29.95was
86.30 - −65%
Ariel Professional Pods All-in-1 Universal 100
CHF29.95was
86.30 - −65%
Universal 3-in-1 Liquid Detergent
CHF15.00was
42.90 - Deal
Sensodyne Toothpaste Rapid Action Extra Fresh 75 ml
CHF2.95
CHF 3.93/100 ml
- Deal
Sensodyne Toothpaste Rapid Action Mint 75 ml
CHF2.95
CHF 3.93/100 ml
- Deal
Sensodyne Toothpaste Rapid Action Whitening 75 ml
CHF2.95
CHF 3.93/100 ml
- Deal
Savane di Seta unisex Eau de Parfum
CHF24.90
CHF 49.80/100 ml
- Deal
Shiseido Ginza Murasaki Eau de Parfum 30 ml
CHF29.90
CHF 99.67/100 ml
- Deal
- Deal
Obsession Eau de Parfum
CHF34.90
- Deal
Estée Lauder Beautiful Eau de Parfum 30ml
CHF34.90
CHF 116.33/100 ml
- Deal
- −65%
Men's Aosta Winter Boots
CHF70.00was
200.00 - Deal
- Deal
- −65%
Venezia Table, White, 140 x 76 x 85 cm
CHF119.00was
339.00 - −64%
Basel grey garden lounge set
CHF499.00was
1'399.00 - Deal
Work Men's Socks, 3 Pairs
CHF8.90
- Deal
- Deal
- Deal
DKNY Be Delicious Latte Matcha Eau de Parfum 50 ml
CHF24.90
CHF 49.80/100 ml
- Deal
DKNY Be Delicious Latte Pistachio Eau de Parfum 50 ml
CHF24.90
CHF 49.80/100 ml
- DealVegan
DKNY Be Delicious Latte Vanilla Eau de Parfum 50 ml
CHF24.90
CHF 49.80/100 ml
- Deal
Koenig blender set 450 W
CHF24.95
- Deal
Boss Femme Eau de Parfum
CHF34.90
- Deal
Beloved 2.0 women's winter shoes
CHF60.00
- Deal
Vertrail 16 hiking backpack
CHF64.50
- Deal
- Deal
Idylle Eau de Parfum
CHF69.90
CHF 93.20/100 ml
- Deal
- Deal
- −64%
Rotel Cordless Vacuum Cleaner 6082CH
CHF99.00was
275.00 - Deal
- −64%
Dash Alpine Freshness liquid detergent, 110 washes
CHF15.95was
43.70 - −64%
Dash Colour Freshness liquid detergent, 110 washes
CHF15.95was
43.70 - Deal
Clarke Pendant Lamp, Ø 40 cm
CHF39.90
- Deal
Touch of Pink Eau de Toilette 90ml
CHF39.90
CHF 44.33/100 ml
- Deal
- Deal
Luhta Herren-Winterschuh Reilu
CHF40.00
- Deal
Estée Lauder Knowing Eau de Parfum 75ml
CHF54.90
CHF 73.20/100 ml
- Deal
Hugo Boss Alive Intense Eau de Parfum 80ml
CHF54.90
CHF 68.63/100 ml
- Deal
- Deal
- −63%
Sola Besteck Kyoto Elite 42tlg
CHF129.00was
348.65 - Deal
Lusol Perth Cutlery 70 pieces
CHF139.00
- Deal
About this page
The current list contains 5'274 deals at Otto’s for the canton of Ticino. The average direct discount is 35%, the highest 89%, counting only deals with a reference price. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.
Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).
- Independent
- Free
- 7 supermarkets
Compare Otto’s with other supermarkets
Other Swiss chains and their current weekly deals.
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
FAQs about Otto’s
Which Otto’s deals are on right now?
As of 29 Sept 2026: 5'274 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. For example: Outdoorchef pizza stone 420/480 at CHF 6.00, was 54.55; Outdoorchef Standard barbecue brush at CHF 3.00, was 18.75; Estée Lauder Youth-Dew Eau de Parfum 67 ml at CHF 29.90, was 119.60. New deals started today. The next deals are expected from Tue 6 Oct.
When do new Otto’s offers come out?
The Wochenhits come out every Tuesday as a new flyer with a "valid from" date and the note "while stocks last", with no end date. Every edition since mid-July 2026 has started on a Tuesday, with a few Wednesday starts earlier in the year; the printed date is what counts (source: ottos.ch, checked 25 September 2026). Themed catalogues such as furniture or bikes come on top. Rappn updates the offers daily as Otto’s publishes them.
What makes Otto’s different from supermarkets?
Otto’s is a Swiss discount department store based in Sursee. The assortment covers groceries, but mostly perfume, fashion, household, electronics, wine, sports, and furniture. The promotional rhythm is broader than at pure supermarkets, with frequent brand specials and longer validity periods.
Are Otto’s offers the same online and in-store?
Yes. Weekly promotions apply at the same price across all branches and on the Otto’s online shop (ottos.ch). Offers that are valid online only carry their own label in Rappn.
Where can I find the Otto’s flyer?
The current Otto’s flyer comes in three forms: the Wochenhits, renewed every Tuesday, themed catalogues on ottos.ch and a printed advertising paper in letterboxes. The flyer page on ottos.ch shows the current Wochenhits; all offers are valid only while stocks last.
Where can I see next week’s Otto’s deals?
The flyer page on ottos.ch already shows a preview of next week’s Wochenhits (source: ottos.ch). The printed "valid from" date on the flyer is what counts.
Where do I find Otto’s Sport, furniture, and brand-special promotions?
Sports, furniture and brand-special promotions come out at Otto’s as themed catalogues and special flyers on the flyer page of ottos.ch. In the Rappn app you see the Otto’s offers it tracks in one list, filterable by category.
Is Rappn independent from Otto’s?
Yes. Rappn has no commercial agreements with Otto’s, Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, or Aligro. We earn nothing on the offers we display, and the app remains 100% free.
Otto’s guides
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed
