Otto’s deals right now · Wk 40 2026
5'274 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. New deals started today. The next deals are expected from Tue 6 Oct. Source: deals published by Otto’s, retrieved on 29 Sept 2026.
By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers
Promotions only, not regular shelf prices.
- Deals
- 5'274
- Avg direct discount
- 35%
- Max direct discount
- 89%
Promotion rhythm
new todayNew deals expected from Tue 6 Oct
Otto’s: new weekly deals every Tuesday, no end date, while stocks last.
All Otto’s deals · Wk 40 2026
Prices for the canton of Ticino, retrieved on 29 Sept 2026.
100 deals
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- −63%
Rosi garden table 160 cm, anthracite
CHF149.00was
399.00 - −63%
Magis Bar Stool, Olive
CHF29.90was
79.90 - −63%
Magis Bar Stool, Terracotta
CHF29.90was
79.90 - −63%
Full Bistro Set, Anthracite
CHF29.90was
79.90 - −62%
Elements Renewing conditioner
CHF29.95was
79.70 - −62%
Wella Fusion Intense Repair Conditioner 1 l
CHF29.95was
79.70CHF 29.95/l
- −62%
Hasselt filing cabinet, white and oak decor, 62 x 188 x 42 cm
CHF169.00was
449.00 - Deal
- Deal
- Deal
- Deal
Esprit Satin Noel bedding brown
CHF10.95
- Deal
Esprit Satin Nele bedding blue
CHF13.95
- Deal
- Deal
Cool Water Aftershave
CHF27.90
- Deal
Sun Eau de Toilette
CHF29.90
- Deal
- Deal
- Deal
The One Eau de Parfum
CHF54.90
- Deal
- Deal
Rotel Slow Juicer 4294CH
CHF59.95
- Deal
Women's Dragontail Trekking Shoe
CHF70.00
- Deal
- Deal
- −62%
Avantgarde Cutlery Set, 24 Pieces
CHF179.00was
471.05 - Deal
- Deal
Sensodyne Toothpaste Repair & Protect Extra Fresh 75 ml
CHF2.95
CHF 3.93/100 ml
- Deal
Sensodyne Toothpaste Repair & Protect White 75 ml
CHF2.95
CHF 3.93/100 ml
- −62%
Wella EIMI Sculpt Force styling gel 250 ml
CHF9.90was
25.90CHF 39.60/l
- −61%Vegan
Ariel All-in-1 Color laundry pods 60 washes
CHF19.95was
51.80 - −61%Vegan
Ariel All-in-1 universal laundry pods 60 washes
CHF19.95was
51.80 - −61%
Schwarzkopf Bonacure Color Freeze Hair Mask 500ml
CHF19.95was
51.80CHF 39.90/l
- −61%
Schwarzkopf Bonacure Moisture Kick Hair Mask 500ml
CHF19.95was
51.80CHF 39.90/l
- −61%
Schwarzkopf Bonacure Repair Rescue Hair Mask 500ml
CHF19.95was
51.80CHF 39.90/l
- −61%
Bianca Wardrobe
CHF139.00was
359.00 - −61%
Guy Laroche Drakkar Noir Homme Eau de Toilette
CHF17.90was
45.90 - Deal
CR7 Fearless Eau de Toilette
CHF29.90
CHF 299.00/l
- Deal
Homme Fragrance Set, 2-piece
CHF29.90
- Deal
- −61%
Burberry Touch for Men Eau de Toilette
CHF35.90was
92.05 - −61%
Paco Rabanne XS for Men Eau de Toilette 100ml
CHF49.90was
127.95CHF 499.00/l
- Deal
Rotel Kettle Inox 2824CH
CHF49.95
- Deal
Junior Spur Mips Ski Helmet
CHF50.00
- Deal
Karaoke Stage
CHF69.50
- Deal
Gentleman Society Eau de Parfum Extrême
CHF69.90
CHF 699.00/l
- Deal
- Deal
- Deal
- −61%
Midea cordless stick vacuum cleaner with auto-empty station
CHF149.00was
382.05 - −61%
Gama Colour & Dark liquid laundry detergent, 100 washes
CHF12.95was
33.00 - −61%
Gama Floral liquid laundry detergent, 100 washes
CHF12.95was
33.00 - −61%
Gama Universal liquid laundry detergent, 100 washes
CHF12.95was
33.00 - −61%
Dany balcony set anthracite
CHF89.90was
229.00 - −61%
Dany Balcony Set Olive
CHF89.90was
229.00 - −61%
Fabian Folding Chair, Grey
CHF89.90was
229.00 - −61%
Funny hanging swing, grey
CHF149.00was
379.00 - −61%
Clere Collagen cleansing wipes, 4 x 25 pieces
CHF3.95was
10.00 - −61%
Clere Micellar cleansing wipes, 4 x 25 pieces
CHF3.95was
10.00 - −60%
Leo table, black, 130/180 x 74 x 80 cm
CHF119.00was
299.00 - −60%
Swiffer Dry Sweeping Cloths Refill, 90 Pieces
CHF12.95was
32.50 - −60%
Keri Ceramic Table in White/Grey 180 x 76 x 90 cm
CHF159.00was
399.00 - −60%
Fringed Runner Rug
CHF5.95was
14.90 - −60%
Coffee table Wade MDF wild oak 100 x 40 x 50 cm
CHF39.90was
99.90 - Deal
- Deal
- −60%
Milka TUC 87 g
CHF1.00was
2.50CHF 1.15/100 g
- −60%
Milka bunte Schokolinsen 90 g
CHF1.00was
2.50CHF 1.11/100 g
- −60%
Milka White 100g
CHF1.00was
2.50CHF 10.00/kg
- −60%
Nivea Energy Fresh roll-on deodorant 50ml
CHF1.50was
3.75CHF 3.00/100 ml
- −60%
Pure Lemon fragrance set, 2 pieces
CHF16.90was
42.25 - Deal
Mexx Damen-T-Shirt Clover Logo
CHF17.95
- Deal
Men's Boxer Shorts, 3 Pieces
CHF19.95
- Deal
Glitter Logo women's T-shirt
CHF19.95
- Deal
Mexx Men's Polo Shirt Peter
CHF19.95
- −60%
1881 Homme Eau de Toilette
CHF29.90was
74.75CHF 299.00/l
- −60%
Celebrate N.O.W. Eau de Parfum
CHF29.90was
74.75CHF 59.80/100 ml
- −60%
Small Fish LED Floor Lamp
CHF29.90was
74.75 - −60%
L'Eau d'Issey pour Homme fragrance set, 2 pieces
CHF39.90was
99.75 - −60%
Tommy Hilfiger Men Eau de Toilette 100 ml
CHF39.90was
99.75CHF 399.00/l
- −60%
La Petite Robe Rose Noire Eau de Parfum
CHF44.90was
112.25CHF 149.67/100 ml
- −60%
Guerlain La Petite Robe Noire Intense Eau de Parfum 75 ml
CHF44.90was
112.25CHF 59.87/100 ml
- −60%
Burberry Woman Eau de Parfum
CHF44.90was
112.25 - −60%
Versace Pour Homme Eau de Toilette 100ml
CHF49.90was
124.75 - −60%
Hugo Boss The Scent For Her Eau de Parfum 50ml
CHF54.90was
137.25CHF 109.80/100 ml
- −60%
Après L'Ondée Eau de Toilette
CHF64.90was
162.25CHF 86.53/100 ml
- −60%
The One Intense Eau de Parfum
CHF69.90was
174.75CHF 139.80/100 ml
- −60%
Sola Oslo Elite X-Box cutlery set, 77 pieces
CHF149.00was
372.50 - −60%
Michael Kors Reed Leather Shopper Bag, Black
CHF198.00was
495.00 - −60%
Michael Kors Jaycee large black city backpack
CHF249.00was
622.50 - −60%
Wella SP LuxeOil Keratin Protect Shampoo
CHF19.95was
49.75CHF 19.95/l
- −60%
Leo table, black, 80/130 x 74 x 80 cm
CHF99.90was
249.00 - −60%
Haku trekking pole
CHF39.90was
99.00 - Deal
Esprit Satin Pia bedding navy
CHF10.95
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
Hugo Boss The Scent Homme aftershave lotion 100ml
CHF39.90
CHF 399.00/l
About this page
The current list contains 5'274 deals at Otto’s for the canton of Ticino. The average direct discount is 35%, the highest 89%, counting only deals with a reference price. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.
Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).
- Independent
- Free
- 7 supermarkets
Compare Otto’s with other supermarkets
Other Swiss chains and their current weekly deals.
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
FAQs about Otto’s
Which Otto’s deals are on right now?
As of 29 Sept 2026: 5'274 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. For example: Outdoorchef pizza stone 420/480 at CHF 6.00, was 54.55; Outdoorchef Standard barbecue brush at CHF 3.00, was 18.75; Estée Lauder Youth-Dew Eau de Parfum 67 ml at CHF 29.90, was 119.60. New deals started today. The next deals are expected from Tue 6 Oct.
When do new Otto’s offers come out?
The Wochenhits come out every Tuesday as a new flyer with a "valid from" date and the note "while stocks last", with no end date. Every edition since mid-July 2026 has started on a Tuesday, with a few Wednesday starts earlier in the year; the printed date is what counts (source: ottos.ch, checked 25 September 2026). Themed catalogues such as furniture or bikes come on top. Rappn updates the offers daily as Otto’s publishes them.
What makes Otto’s different from supermarkets?
Otto’s is a Swiss discount department store based in Sursee. The assortment covers groceries, but mostly perfume, fashion, household, electronics, wine, sports, and furniture. The promotional rhythm is broader than at pure supermarkets, with frequent brand specials and longer validity periods.
Are Otto’s offers the same online and in-store?
Yes. Weekly promotions apply at the same price across all branches and on the Otto’s online shop (ottos.ch). Offers that are valid online only carry their own label in Rappn.
Where can I find the Otto’s flyer?
The current Otto’s flyer comes in three forms: the Wochenhits, renewed every Tuesday, themed catalogues on ottos.ch and a printed advertising paper in letterboxes. The flyer page on ottos.ch shows the current Wochenhits; all offers are valid only while stocks last.
Where can I see next week’s Otto’s deals?
The flyer page on ottos.ch already shows a preview of next week’s Wochenhits (source: ottos.ch). The printed "valid from" date on the flyer is what counts.
Where do I find Otto’s Sport, furniture, and brand-special promotions?
Sports, furniture and brand-special promotions come out at Otto’s as themed catalogues and special flyers on the flyer page of ottos.ch. In the Rappn app you see the Otto’s offers it tracks in one list, filterable by category.
Is Rappn independent from Otto’s?
Yes. Rappn has no commercial agreements with Otto’s, Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, or Aligro. We earn nothing on the offers we display, and the app remains 100% free.
Otto’s guides
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed
