Otto’s deals right now · Wk 40 2026
5'274 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. New deals started today. The next deals are expected from Tue 6 Oct. Source: deals published by Otto’s, retrieved on 29 Sept 2026.
By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers
Promotions only, not regular shelf prices.
- Deals
- 5'274
- Avg direct discount
- 35%
- Max direct discount
- 89%
Promotion rhythm
new todayNew deals expected from Tue 6 Oct
Otto’s: new weekly deals every Tuesday, no end date, while stocks last.
All Otto’s deals · Wk 40 2026
Prices for the canton of Ticino, retrieved on 29 Sept 2026.
100 deals
- Deal
- Deal
Legend Eau de Toilette
CHF44.90
CHF 449.00/l
- Deal
- Deal
- Deal
Double Serum
CHF79.90
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- −59%
Ariel All-in-1 Laundry Pods Touch of Unstoppable
CHF14.50was
35.35 - −59%
Ariel All-in-1 Laundry Pods Universal
CHF14.50was
35.35 - −58%
Sensitive Gel Liquid Detergent, 100 Washes
CHF24.95was
59.80 - −58%
Persil Lavender Gel 100 washes
CHF24.95was
59.80 - −58%
Ariel Professional Color Powder 110 washes
CHF29.95was
71.50 - −58%
Ariel Professional Regular Powder 110 washes
CHF29.95was
71.50 - Deal
Travalo Classic Pink -
CHF9.90
- Deal
- Deal
- Deal
Hugo Boss Boss Hugo Bottled Deodorant 150ml
CHF17.90
CHF 119.33/l
- Deal
Hugo Boss The Scent deodorant spray 150ml
CHF17.90
CHF 119.33/l
- −58%
Persil Power Caps Color Deep Clean
CHF19.95was
47.50 - −58%
Persil Power Caps Universal Deep Clean
CHF19.95was
47.50 - −58%
Mexx Men's Piqué Polo Shirt
CHF24.95was
59.40 - Deal
Sun for Men Eau de Toilette
CHF29.90
- −58%
Estée Lauder Pleasures Eau de Parfum 30ml
CHF34.90was
83.10CHF 116.33/100 ml
- −58%
Hugo Boss Just Different Homme Eau de Toilette 75ml
CHF34.90was
83.10CHF 46.53/100 ml
- Deal
The Only One Eau de Parfum
CHF59.90
- Deal
- Deal
Gondo Floor Lamp
CHF59.90
- Deal
Gentleman Society eau de parfum
CHF69.90
- Deal
- Deal
- Deal
- −58%
Samsung Cordless Vacuum Cleaner Bespoke AI Jet Lite Pro Extra
CHF499.00was
1'188.10 - −58%
Rug FLOOR 132 Opal 912 taupe 160 x 230 cm
CHF80.00was
189.00 - −58%
Rio FaceLITE2 LED anti-ageing face mask
CHF169.00was
399.00 - −57%Vegan
Ariel powder Color 72 wash cycles
CHF19.95was
46.80 - −57%
Ariel Washing Powder Febreze 90 Washes
CHF24.95was
58.50 - −57%
Ariel powder, standard pack, 90 washes
CHF24.95was
58.50 - −57%
Calgon Powder 4in1 2kg
CHF23.95was
56.00 - −57%
Bosa Garden Lounge Set, Natural
CHF599.00was
1'399.00 - −57%
Curve Garden Lounge Set, Beige
CHF599.00was
1'399.00 - Deal
Mexx Men's Basic Logo T-Shirt
CHF14.95
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
Gentleman Eau de Parfum
CHF69.90
- DealVegan
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
Toko Ski Clip Alpine
CHF2.50
- −57%
Sun 1in1 Lemon Tabs Gigapack 280 Tabs
CHF30.00was
69.65 - −57%
Hasselt filing cabinet, white and oak decor, 62 x 115 x 42 cm
CHF129.00was
299.00 - −57%
Minor XXL 70 x 22 g
CHF29.95was
69.30CHF 19.45/kg
- Deal
Gloria Vanderbilt Vanderbilt Eau de Toilette 100 ml
CHF10.95
CHF 109.50/l
- −56%Vegan
Micro-polyester bedding, leaf pattern, petrol color
CHF4.95was
11.25 - −56%Vegan
Colgate Max White White Crystals Toothpaste 3x75ml
CHF4.95was
11.25CHF 22.00/l
- Deal
Laneige Lip Glow Balm Berry 10 g
CHF10.90
CHF 109.00/100 g
- Deal
Laneige Lip Glowy Balm Vanilla 10 g
CHF10.90
CHF 109.00/100 g
- Deal
Lip Glow balm blueberry
CHF10.90
CHF 109.00/100 g
- Deal
Laneige Mango Lip Glow Balm 10 g
CHF10.90
CHF 109.00/100 g
- Deal
Laneige Lip Glowy Balm Gummy Bear 10 g
CHF10.90
CHF 109.00/100 g
- Deal
Laneige Lip Glowy Balm Sweet Candy 10 g
CHF10.90
CHF 109.00/100 g
- Deal
s.Oliver Women Gift Set, 2-piece
CHF12.90
- −56%
Freshlook One Day 10 colored contact lenses
CHF16.50was
37.50 - −56%
Persil Color Deep Clean Powder 90 washes
CHF24.95was
56.70 - −56%
Persil Discs Color, 76 Washes
CHF24.95was
56.70 - −56%
Persil Universal Deep Clean Powder 90 washes
CHF24.95was
56.70 - −56%
Clinique Aromatics Elixir Femme Eau de Parfum
CHF29.90was
67.95 - Deal
- Deal
Anti-Cellulite Cream
CHF34.95
CHF 139.80/l
- Deal
Belly and Hips Fresh Gel
CHF34.95
CHF 139.80/l
- Deal
Mexx women's gilet
CHF34.95
- Deal
- Deal
Hermes Terre d'Hermes Homme Aftershave Lotion 100ml
CHF45.90
CHF 459.00/l
- Deal
- Deal
- Deal
Hugo Boss Bottled Striking Lavender Homme Eau de Parfum 100 ml
CHF59.90
CHF 599.00/l
- Deal
Hugo Boss Boss Bottled Eau de Toilette 100ml
CHF69.90
CHF 699.00/l
- Deal
Olympéa Eau de Parfum
CHF69.90
- −56%
Mina Pendant Light, 5-Light
CHF99.90was
227.05 - Deal
- Deal
- −56%
Palmolive Shower cream Naturals Olive & Milk 2x250ml
CHF2.95was
6.70CHF 5.90/l
- −56%
Palmolive Shower gel Sensitive 2x250ml
CHF2.95was
6.70CHF 5.90/l
- −56%
Wella Fusion Intense Repair mask 500 ml
CHF24.95was
56.50CHF 49.90/l
- −56%
Elements Renew Hair Mask
CHF24.95was
56.50CHF 49.90/l
- −56%
Wella Oil Reflections mask 500 ml
CHF24.95was
56.50CHF 49.90/l
- −56%
Wella Color Motion colour protection mask 500 ml
CHF24.95was
56.50CHF 49.90/l
- −56%
Cindy Armchair in Beige Faux Fur
CHF65.90was
149.00 - −56%
Knirps 206 cm light grey parasol
CHF66.00was
149.00 - −56%
Knirps 206 cm taupe parasol
CHF66.00was
149.00 - −56%
Siemens EQ500 Classic fully automatic coffee machine
CHF399.00was
899.00 - −56%
Air Wick Freshmatic Refill Lavender 2x250ml
CHF7.95was
17.90CHF 15.90/l
- −56%
Air Wick Fresh Apple & Cinnamon Refill for Automatic Diffuser 2x250ml
CHF7.95was
17.90CHF 15.90/l
- −56%
Air Wick Fresh Warm Vanilla Refill for Automatic Diffuser 2x250ml
CHF7.95was
17.90CHF 15.90/l
- −56%
Air Wick Pure Automatic Fragrance Spray Freshmatic Max Refill Citrus 2x250ml
CHF7.95was
17.90CHF 15.90/l
- −56%
Air Wick Pure Automatic Fragrance Spray Freshmatic Max Refill Cotton & White Lilac 2x250ml
CHF7.95was
17.90CHF 15.90/l
About this page
The current list contains 5'274 deals at Otto’s for the canton of Ticino. The average direct discount is 35%, the highest 89%, counting only deals with a reference price. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.
Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).
- Independent
- Free
- 7 supermarkets
Compare Otto’s with other supermarkets
Other Swiss chains and their current weekly deals.
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
FAQs about Otto’s
Which Otto’s deals are on right now?
As of 29 Sept 2026: 5'274 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. For example: Outdoorchef pizza stone 420/480 at CHF 6.00, was 54.55; Outdoorchef Standard barbecue brush at CHF 3.00, was 18.75; Estée Lauder Youth-Dew Eau de Parfum 67 ml at CHF 29.90, was 119.60. New deals started today. The next deals are expected from Tue 6 Oct.
When do new Otto’s offers come out?
The Wochenhits come out every Tuesday as a new flyer with a "valid from" date and the note "while stocks last", with no end date. Every edition since mid-July 2026 has started on a Tuesday, with a few Wednesday starts earlier in the year; the printed date is what counts (source: ottos.ch, checked 25 September 2026). Themed catalogues such as furniture or bikes come on top. Rappn updates the offers daily as Otto’s publishes them.
What makes Otto’s different from supermarkets?
Otto’s is a Swiss discount department store based in Sursee. The assortment covers groceries, but mostly perfume, fashion, household, electronics, wine, sports, and furniture. The promotional rhythm is broader than at pure supermarkets, with frequent brand specials and longer validity periods.
Are Otto’s offers the same online and in-store?
Yes. Weekly promotions apply at the same price across all branches and on the Otto’s online shop (ottos.ch). Offers that are valid online only carry their own label in Rappn.
Where can I find the Otto’s flyer?
The current Otto’s flyer comes in three forms: the Wochenhits, renewed every Tuesday, themed catalogues on ottos.ch and a printed advertising paper in letterboxes. The flyer page on ottos.ch shows the current Wochenhits; all offers are valid only while stocks last.
Where can I see next week’s Otto’s deals?
The flyer page on ottos.ch already shows a preview of next week’s Wochenhits (source: ottos.ch). The printed "valid from" date on the flyer is what counts.
Where do I find Otto’s Sport, furniture, and brand-special promotions?
Sports, furniture and brand-special promotions come out at Otto’s as themed catalogues and special flyers on the flyer page of ottos.ch. In the Rappn app you see the Otto’s offers it tracks in one list, filterable by category.
Is Rappn independent from Otto’s?
Yes. Rappn has no commercial agreements with Otto’s, Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, or Aligro. We earn nothing on the offers we display, and the app remains 100% free.
Otto’s guides
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed
