Otto’s deals right now · Wk 40 2026
5'274 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. New deals started today. The next deals are expected from Tue 6 Oct. Source: deals published by Otto’s, retrieved on 29 Sept 2026.
By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers
Promotions only, not regular shelf prices.
- Deals
- 5'274
- Avg direct discount
- 35%
- Max direct discount
- 89%
Promotion rhythm
new todayNew deals expected from Tue 6 Oct
Otto’s: new weekly deals every Tuesday, no end date, while stocks last.
All Otto’s deals · Wk 40 2026
Prices for the canton of Ticino, retrieved on 29 Sept 2026.
100 deals
- −56%
Air Wick Pure Freshmatic Max automatic fragrance spray refill Fresh Laundry cotton 2x250ml
CHF7.95was
17.90CHF 15.90/l
- −56%
Air Wick Pure Freshmatic Air Freshener Refill Mandarin & Lemon 2x250ml
CHF7.95was
17.90CHF 15.90/l
- −56%
Air Wick Pure Freshmatic Air Freshener Refill 2 x 250 ml
CHF7.95was
17.90CHF 15.90/l
- −56%
Air Wick Pure Freshmatic Max Day at the Beach Refill 2x250ml
CHF7.95was
17.90CHF 15.90/l
- −56%
Air Wick Pure Freshmatic Max Summer Pleasure Refill 2x250ml
CHF7.95was
17.90CHF 15.90/l
- −56%
Airwick Freshmatic Nachfüller Mediterrane Brise 2 x 250 ml
CHF7.95was
17.90CHF 15.90/l
- −56%
Durban garden lounge, beige
CHF444.00was
999.00 - −55%
Wella Elements Calming shampoo 1 l
CHF24.95was
55.80CHF 24.95/l
- −55%
Wella Elements Renewing shampoo
CHF24.95was
55.80CHF 24.95/l
- −55%
Wella Fusion Intense Repair Shampoo 1 l
CHF24.95was
55.80CHF 24.95/l
- −55%
Wella Color Motion colour protection shampoo 1 l
CHF24.95was
55.80 - −55%
Wella Nutricurls Micellar Shampoo for Curls 1 L
CHF24.95was
55.80CHF 24.95/l
- −55%
Wella Oil Reflections shampoo 1 l
CHF24.95was
55.80CHF 24.95/l
- −55%
Dreame D20 Air Plus Robot Vacuum with Auto-Empty Station
CHF179.00was
399.00 - Deal
Palmolive Macadamia & Cacao Bath 650ml
CHF3.50
CHF 5.38/l
- Deal
- −55%
Esprit Satin Nadja bedding brown
CHF13.95was
31.00 - Deal
Mercedes-Benz The Move Men's Eau de Toilette 100 ml
CHF26.90
CHF 269.00/l
- Deal
Anti-Cellulite Cryo Gel
CHF34.95
CHF 139.80/l
- Deal
Light Blue Eau de Toilette
CHF39.90
CHF 133.00/100 ml
- Deal
Baguette cutlery set 24-piece
CHF44.90
- Deal
Versace L'Homme Eau de Toilette 100ml
CHF44.90
CHF 449.00/l
- Deal
Versace Yellow Diamond Eau de Toilette 50ml
CHF44.90
CHF 89.80/100 ml
- DealVegan
Hugo Boss Bottled Bold Citrus Homme Eau de Parfum 100ml
CHF44.95
CHF 449.50/l
- Deal
- Deal
Paco Rabanne Pour Homme Eau de Toilette 100ml
CHF49.90
CHF 499.00/l
- Deal
- −55%
Sola cutlery Kyoto Elite 24-piece
CHF99.00was
220.00 - −55%
Sola cutlery set Madrid 24-piece
CHF99.00was
220.00 - −55%
Sola cutlery set Porto Elite 24-piece
CHF99.00was
220.00 - Deal
- Deal
Hudora Fantastic trampoline 300 cm
CHF249.00
- Deal
Beko WM350 washing machine
CHF579.00
- Deal
- Deal
- −55%
Dove Base Fresh Aerosol 2x200ml
CHF5.95was
13.20CHF 14.88/l
- −55%
Dove Original Deodorant Spray 2x200ml
CHF5.95was
13.20CHF 14.88/l
- −55%
Dove Men+Care Clean Comfort Deodorant Spray 2x200ml
CHF5.95was
13.20CHF 14.88/l
- −55%
Hydrating Conditioner
CHF45.00was
99.80CHF 45.00/l
- −55%
Finish Quantum Fresh dishwasher capsules, 80-pack
CHF14.95was
33.15 - −55%Vegan
Dove Men Clean Comfort Shower Gel 900ml
CHF5.95was
13.10CHF 6.61/l
- −55%
Swiffer Wet Floor Cloths Refill, 48 Pieces
CHF12.95was
28.50 - −54%
Black Velvet Liquid Laundry Detergent
CHF19.95was
43.80 - −54%
Optimal Color Liquid Laundry Detergent
CHF19.95was
43.80 - −54%
Weiss+ Liquid Laundry Detergent
CHF19.95was
43.80 - −54%
Wool and Delicates Liquid Detergent
CHF19.95was
43.80 - −54%
Calgon Power Tabs 4in1 80 tablets
CHF23.95was
52.50 - Deal
- Deal
Lacoste L.12.12 Blanc Deodorant Stick 75 ml
CHF14.90
CHF 19.87/100 ml
- −54%
X-Tra Universal Caps Aromatherapy Lotus and Almond Oil
CHF14.95was
32.50 - Deal
- Deal
Homme aftershave 75ml
CHF24.90
CHF 33.20/100 ml
- Deal
L.12.12 Blanc Eau de Parfum
CHF49.90
CHF 499.00/l
- Deal
Roma Eau de Toilette
CHF49.90
CHF 99.80/100 ml
- DealVegan
- Deal
- Deal
Giorgio Armani Si Eau de Parfum
CHF69.90
- Deal
Mon Guerlain Eau de Parfum
CHF69.90
- −54%
Alien Goddess Eau de Parfum Intense
CHF79.90was
173.70CHF 88.78/100 ml
- −54%
Radiante eau de parfum
CHF79.90was
173.70CHF 88.78/100 ml
- Deal
Mina 4-Light Pendant Light
CHF89.90
- Deal
- Deal
Haier HAF5TWA3 021 Air Fryer
CHF99.00
- −54%
Dreame R10s Flex Cordless Vacuum Cleaner
CHF159.00was
345.65 - Deal
- Deal
Sardinia Artisan Oak Melamine Bed
CHF269.00
- Deal
Women's Celeste W Ski Touring Boot
CHF269.00
- −54%
Erwan bed, Artisan oak and white decor, 90 x 200 cm, with storage
CHF349.00was
758.70 - −54%
Erwan Bed in Natural White 90 x 200 cm with Storage
CHF349.00was
758.70 - −54%
Erwan Bed in White/Grey 90 x 200 cm with Storage
CHF349.00was
758.70 - Deal
Samsung Waschmaschine WW5000, 8 kg
CHF499.00
- Deal
Schwinn 510T treadmill
CHF590.00
- Deal
- Deal
- Deal
Lindt Lindor Milk Chocolate Balls 200 g
CHF5.95
CHF 29.75/kg
- −54%
Ricola Glacier Mint sugar-free 2x50g
CHF2.95was
6.40CHF 29.50/kg
- −54%Vegan
Ricola Sugar-Free Raspberry-Lemon Balm 2x50g
CHF2.95was
6.40CHF 29.50/kg
- −54%Vegan
Ricola Original Sugar-Free Box 2x50g
CHF2.95was
6.40CHF 29.50/kg
- −54%Vegan
Ricola Sugar-Free Lemon Balm 2x50g
CHF2.95was
6.40CHF 29.50/kg
- −54%
Ocean beige garden lounge set
CHF599.00was
1'299.00 - −54%
Invigo Blonde Recharge Shampoo 1 l
CHF19.95was
43.10CHF 19.95/l
- −54%
Invigo Color Brilliance Shampoo 1 l
CHF19.95was
43.10CHF 19.95/l
- −54%
Invigo Color Brilliance Shampoo for Thick Hair 1 l
CHF19.95was
43.10CHF 19.95/l
- −54%
Invigo Nutri-Enrich Shampoo 1 l
CHF19.95was
43.10CHF 19.95/l
- −54%
Wella Invigo Scalp Balance Oily shampoo 1 l
CHF19.95was
43.10CHF 19.95/l
- −54%
Invigo Volume Boost Shampoo 1 l
CHF19.95was
43.10CHF 19.95/l
- −54%
Wella Invigo Scalp Balance Sensitive shampoo 1 l
CHF19.95was
43.10CHF 19.95/l
- −54%
Swivel Armchair Odin Fabric Green/White
CHF199.00was
429.00 - −54%
Odin Swivel Armchair Fabric black/brown
CHF199.00was
429.00 - −54%
Odin Swivel Armchair Fabric terracotta/white
CHF199.00was
429.00 - −54%
Vali armchair in brown/beige patterned fabric
CHF199.00was
429.00 - −54%
Vali armchair in green/beige patterned fabric
CHF199.00was
429.00 - −54%
Vali Patterned Orange and Blue Fabric Armchair
CHF199.00was
429.00 - −54%
Sun Dishwasher All In 1 Gel 2x700ml
CHF12.95was
27.90CHF 9.25/l
- −54%
Festival gazebo, 300 cm, blue
CHF59.90was
129.00 - −54%
Festival gazebo, 300 cm, grey
CHF59.90was
129.00 - −54%
Festival gazebo, 300 cm, olive
CHF59.90was
129.00 - −53%
Rug Floor 225 Salsa
CHF60.00was
129.00 - −53%
Jakarta Corner Gray Garden Lounge
CHF699.00was
1'499.00 - −53%
Vanish Oxi Action Pink Powder 2.4kg
CHF19.95was
42.50CHF 8.31/kg
About this page
The current list contains 5'274 deals at Otto’s for the canton of Ticino. The average direct discount is 35%, the highest 89%, counting only deals with a reference price. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.
Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).
- Independent
- Free
- 7 supermarkets
Compare Otto’s with other supermarkets
Other Swiss chains and their current weekly deals.
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
FAQs about Otto’s
Which Otto’s deals are on right now?
As of 29 Sept 2026: 5'274 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. For example: Outdoorchef pizza stone 420/480 at CHF 6.00, was 54.55; Outdoorchef Standard barbecue brush at CHF 3.00, was 18.75; Estée Lauder Youth-Dew Eau de Parfum 67 ml at CHF 29.90, was 119.60. New deals started today. The next deals are expected from Tue 6 Oct.
When do new Otto’s offers come out?
The Wochenhits come out every Tuesday as a new flyer with a "valid from" date and the note "while stocks last", with no end date. Every edition since mid-July 2026 has started on a Tuesday, with a few Wednesday starts earlier in the year; the printed date is what counts (source: ottos.ch, checked 25 September 2026). Themed catalogues such as furniture or bikes come on top. Rappn updates the offers daily as Otto’s publishes them.
What makes Otto’s different from supermarkets?
Otto’s is a Swiss discount department store based in Sursee. The assortment covers groceries, but mostly perfume, fashion, household, electronics, wine, sports, and furniture. The promotional rhythm is broader than at pure supermarkets, with frequent brand specials and longer validity periods.
Are Otto’s offers the same online and in-store?
Yes. Weekly promotions apply at the same price across all branches and on the Otto’s online shop (ottos.ch). Offers that are valid online only carry their own label in Rappn.
Where can I find the Otto’s flyer?
The current Otto’s flyer comes in three forms: the Wochenhits, renewed every Tuesday, themed catalogues on ottos.ch and a printed advertising paper in letterboxes. The flyer page on ottos.ch shows the current Wochenhits; all offers are valid only while stocks last.
Where can I see next week’s Otto’s deals?
The flyer page on ottos.ch already shows a preview of next week’s Wochenhits (source: ottos.ch). The printed "valid from" date on the flyer is what counts.
Where do I find Otto’s Sport, furniture, and brand-special promotions?
Sports, furniture and brand-special promotions come out at Otto’s as themed catalogues and special flyers on the flyer page of ottos.ch. In the Rappn app you see the Otto’s offers it tracks in one list, filterable by category.
Is Rappn independent from Otto’s?
Yes. Rappn has no commercial agreements with Otto’s, Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, or Aligro. We earn nothing on the offers we display, and the app remains 100% free.
Otto’s guides
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed
