Otto’s deals right now · Wk 40 2026
5'274 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. New deals started today. The next deals are expected from Tue 6 Oct. Source: deals published by Otto’s, retrieved on 29 Sept 2026.
By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers
Promotions only, not regular shelf prices.
- Deals
- 5'274
- Avg direct discount
- 35%
- Max direct discount
- 89%
Promotion rhythm
new todayNew deals expected from Tue 6 Oct
Otto’s: new weekly deals every Tuesday, no end date, while stocks last.
All Otto’s deals · Wk 40 2026
Prices for the canton of Ticino, retrieved on 29 Sept 2026.
100 deals
- −53%
Vanish Oxi Action White Powder 2.4kg
CHF19.95was
42.50CHF 8.31/kg
- Deal
Perlier Fiori d'Arancio shower gel 250ml
CHF2.95
CHF 11.80/l
- Deal
Perlier Fresia shower gel 250ml
CHF2.95
CHF 11.80/l
- Deal
Hugo Boss Boss Bottled Deodorant Stick 75ml
CHF17.90
CHF 23.87/100 ml
- −53%Vegan
Dolce & Gabbana Fragrance Set, 2-piece -
CHF14.90was
31.70 - −53%
Amino acid and green tea cleansing oil
CHF14.90was
31.70CHF 99.33/l
- DealVegan
- Deal
- Deal
Biomedics 55 Evolution 6
CHF16.95
- Deal
Clarins Body-Smoothing Moisture Milk with Aloe Vera 400ml
CHF19.90
CHF 49.75/l
- Deal
Lancôme Bi-Facil Make-Up Remover 125ml
CHF24.90
CHF 199.20/l
- Deal
- DealVegan
Kenzo Amour Eau de Parfum
CHF39.90
- −53%
Venezia Chair, Blue
CHF39.90was
84.90 - −53%
Venezia Chair, Grey
CHF39.90was
84.90 - Deal
- Deal
- −53%
Rush Eau de Toilette
CHF59.90was
127.45CHF 119.80/100 ml
- −53%
Lazer Strada bicycle helmet for adults
CHF59.95was
127.55 - Deal
- Deal
Musc Nude eau de parfum
CHF69.90
- Deal
- Deal
Prada Luna Rossa Eau de Toilette 100ml
CHF69.90
CHF 699.00/l
- Deal
Mexx women's jacket "hairy"
CHF69.95
- Deal
Candy Eau de Parfum for women
CHF74.90
- Deal
- Deal
Vita Bamboo Cervical Pillow
CHF79.00
- Deal
- −53%
Seta Superlight Wild Silk Duvet
CHF179.00was
380.85 - −53%
Michael Kors Eva woven cognac shopper bag
CHF199.00was
423.40 - Deal
- Deal
Samsung Jet Bot+ Saugroboter VR8500
CHF399.00
- −53%
Samsung Washer Dryer WD7400, 11 kg + 6 kg, left
CHF929.00was
1'976.60 - −53%Vegan
Zewa Kitchen Roll White 16 Rolls
CHF12.95was
27.55 - DealVegan
Colgate Max White Expert Original Toothpaste 75ml
CHF3.00
CHF 4.00/100 ml
- −53%
Claire swivel armchair in beige fabric and faux leather
CHF79.90was
169.00 - −53%
Claire swivel armchair in black fabric and faux leather
CHF79.90was
169.00 - −52%
Madrid Swivel Armrest Chair in Anthracite Fabric
CHF49.90was
105.00 - −52%
Dove Almond Shower Gel 1l
CHF6.95was
14.60CHF 6.95/l
- −52%
Dove Lavender Shower Gel 1l
CHF6.95was
14.60CHF 6.95/l
- −52%
Dove Renew Shower Gel 1l
CHF6.95was
14.60CHF 6.95/l
- −52%
Dove Rose Shower Gel 1l
CHF6.95was
14.60CHF 6.95/l
- −52%
Dove Sakura Shower Gel 1l
CHF6.95was
14.60CHF 6.95/l
- −52%
Dove Sensitive Shower Gel 1l
CHF6.95was
14.60CHF 6.95/l
- −52%
Cosmo armchair, grey fabric
CHF59.90was
125.00 - −52%
Cosmo armchair, pink fabric
CHF59.90was
125.00 - −52%Vegan
Hakle Toilet paper 3-ply, jasmine scent, 24 rolls
CHF11.95was
24.90 - −52%
Raclette grill
CHF14.95was
31.15 - Deal
Baby Skin Refresher
CHF7.90
- DealVegan
Cica sleeping mask
CHF24.90
CHF 41.50/100 ml
- Deal
Nourishing Curls Hair Mask
CHF24.95
CHF 49.90/l
- Deal
Biotherm Lait Corporel Body Milk 400 ml
CHF25.90
CHF 64.75/l
- Deal
Oil Therapy Baume Corps Nutri Intense body lotion
CHF25.90
CHF 64.75/l
- Deal
Homme Aftershave Emulsion
CHF34.90
CHF 46.53/100 ml
- Deal
- Deal
- DealVegan
- Deal
- DealVegan
- Deal
- Deal
Estée Lauder Resilience Multi-Effect Night Tri-Peptide Face and Neck Cream 50ml
CHF89.90
CHF 179.80/100 ml
- −52%
Asti Cutlery Set, 30 Pieces
CHF89.95was
187.40 - −52%
Tom Tailor Women's Wool Coat, solid color
CHF89.95was
187.40 - −52%
Hoover Bagless Vacuum Cleaner HP210H021
CHF99.00was
206.25 - Deal
Acqua di Parma Colonia Il Profumo Unisex Eau de Parfum 100 ml
CHF119.00
CHF 1'190.00/l
- Deal
Tom Tailor Men's 2-in-1 Wool Parka
CHF119.00
- −52%
Tommy Hilfiger Damen-Jacke mit Pelzimitat-Kapuze
CHF129.00was
268.75 - Deal
- Deal
- Deal
- Deal
Pedro Solid Oiled Beech Bed
CHF379.00
- Deal
Denim Black shower gel 3x250ml
CHF4.95
CHF 6.60/l
- Deal
Denim Gold shower gel 3x250ml
CHF4.95
CHF 6.60/l
- Deal
Denim Original shower gel 3x250ml
CHF4.95
CHF 6.60/l
- Deal
Denim Wild shower gel 3x250ml
CHF4.95
CHF 6.60/l
- −52%
Samsung Food Center RS4000, 578 liters
CHF979.00was
2'034.00 - −52%
Dualsenses Blondes & Highlights Shampoo
CHF24.95was
51.80CHF 24.95/l
- −52%
Dualsenses Color Extra Rich Shampoo
CHF24.95was
51.80CHF 24.95/l
- −52%
Dualsenses Rich Repair Shampoo
CHF24.95was
51.80CHF 24.95/l
- −52%
Dualsenses Ultra Volume Shampoo
CHF24.95was
51.80CHF 24.95/l
- −52%
Dualsenses Bond Pro Shampoo
CHF24.95was
51.80CHF 24.95/l
- −52%
Sunny garden swing, grey
CHF329.00was
679.00 - −51%
Whiskas 1+ Poultry selection in jelly 80x85g
CHF25.95was
53.00CHF 3.82/kg
- Deal
Lenor Unstoppables Fresh laundry scent booster 495 g
CHF9.95
CHF 20.10/kg
- Deal
Lenor Unstoppables Spring Awakening laundry scent booster 495 g
CHF9.95
CHF 20.10/kg
- Deal
Lenor Laundry Perfume Capri 495 g
CHF9.95
CHF 20.10/kg
- Deal
Lenor Laundry Perfume Portofino 495 g
CHF9.95
CHF 20.10/kg
- Deal
Unstoppables Jasmine
CHF9.95
CHF 20.10/kg
- Deal
Jump Homme Eau de Toilette 100ml
CHF29.90
CHF 299.00/l
- Deal
Calvin Klein Beauty Eau de Parfum 100ml
CHF34.90
CHF 349.00/l
- Deal
Hugo Boss The Scent for Men After Shave Lotion 100ml
CHF46.90
CHF 469.00/l
- Deal
- Deal
Alien Goddess eau de parfum Supra Florale
CHF59.90
CHF 66.56/100 ml
- −51%
Ambassador for Women Eau de Parfum
CHF69.90was
142.65 - −51%
Giorgio Armani My Way Ylang Eau de Parfum 50ml
CHF69.90was
142.65CHF 139.80/100 ml
- Deal
Hermès Eau des Merveilles Eau de Toilette 50 ml
CHF74.90
CHF 149.80/100 ml
- Deal
Giorgio Armani Armani Code for Men Eau de Toilette 50ml
CHF79.90
CHF 159.80/100 ml
- Deal
- Deal
Terre d'Hermès eau de parfum intense
CHF89.90
CHF 899.00/l
- −51%
Garmont Women's Hiking Shoe Vetta Tech GTX
CHF120.00was
244.90
About this page
The current list contains 5'274 deals at Otto’s for the canton of Ticino. The average direct discount is 35%, the highest 89%, counting only deals with a reference price. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.
Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).
- Independent
- Free
- 7 supermarkets
Compare Otto’s with other supermarkets
Other Swiss chains and their current weekly deals.
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
FAQs about Otto’s
Which Otto’s deals are on right now?
As of 29 Sept 2026: 5'274 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. For example: Outdoorchef pizza stone 420/480 at CHF 6.00, was 54.55; Outdoorchef Standard barbecue brush at CHF 3.00, was 18.75; Estée Lauder Youth-Dew Eau de Parfum 67 ml at CHF 29.90, was 119.60. New deals started today. The next deals are expected from Tue 6 Oct.
When do new Otto’s offers come out?
The Wochenhits come out every Tuesday as a new flyer with a "valid from" date and the note "while stocks last", with no end date. Every edition since mid-July 2026 has started on a Tuesday, with a few Wednesday starts earlier in the year; the printed date is what counts (source: ottos.ch, checked 25 September 2026). Themed catalogues such as furniture or bikes come on top. Rappn updates the offers daily as Otto’s publishes them.
What makes Otto’s different from supermarkets?
Otto’s is a Swiss discount department store based in Sursee. The assortment covers groceries, but mostly perfume, fashion, household, electronics, wine, sports, and furniture. The promotional rhythm is broader than at pure supermarkets, with frequent brand specials and longer validity periods.
Are Otto’s offers the same online and in-store?
Yes. Weekly promotions apply at the same price across all branches and on the Otto’s online shop (ottos.ch). Offers that are valid online only carry their own label in Rappn.
Where can I find the Otto’s flyer?
The current Otto’s flyer comes in three forms: the Wochenhits, renewed every Tuesday, themed catalogues on ottos.ch and a printed advertising paper in letterboxes. The flyer page on ottos.ch shows the current Wochenhits; all offers are valid only while stocks last.
Where can I see next week’s Otto’s deals?
The flyer page on ottos.ch already shows a preview of next week’s Wochenhits (source: ottos.ch). The printed "valid from" date on the flyer is what counts.
Where do I find Otto’s Sport, furniture, and brand-special promotions?
Sports, furniture and brand-special promotions come out at Otto’s as themed catalogues and special flyers on the flyer page of ottos.ch. In the Rappn app you see the Otto’s offers it tracks in one list, filterable by category.
Is Rappn independent from Otto’s?
Yes. Rappn has no commercial agreements with Otto’s, Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, or Aligro. We earn nothing on the offers we display, and the app remains 100% free.
Otto’s guides
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed
