Otto’s deals right now · Wk 40 2026
5'274 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. New deals started today. The next deals are expected from Tue 6 Oct. Source: deals published by Otto’s, retrieved on 29 Sept 2026.
By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers
Promotions only, not regular shelf prices.
- Deals
- 5'274
- Avg direct discount
- 35%
- Max direct discount
- 89%
Promotion rhythm
new todayNew deals expected from Tue 6 Oct
Otto’s: new weekly deals every Tuesday, no end date, while stocks last.
All Otto’s deals · Wk 40 2026
Prices for the canton of Ticino, retrieved on 29 Sept 2026.
100 deals
- Deal
- −51%
Popsicle LED Pendant Light
CHF169.00was
344.90 - Deal
- Deal
Samsung Wäschetrockner DV5000 8 kg
CHF649.00
- −51%
Palmolive Shower cream almond & milk 3x250ml
CHF4.95was
10.10CHF 6.60/l
- Deal
Rotel Steam Iron 917CH1
CHF19.95
- Deal
Borotalco Original Bath & Shower Gel 600ml
CHF4.50
CHF 7.50/l
- Deal
Borotalco Idratante Shower Gel 600ml
CHF4.50
CHF 7.50/l
- Deal
Borotalco Rinfrescante Shower Gel 600ml
CHF4.50
CHF 7.50/l
- −51%
Lenor Light Jasmine Blossom Fabric Softener, 2 x 71 Washes
CHF10.95was
22.20 - −51%
Lenor A Day in Provence Fabric Softener, 2 x 71 Washes
CHF10.95was
22.20 - −51%
Lenor Amethyst Blossom Dream Fabric Softener, 2 x 71 Washes
CHF10.95was
22.20 - −51%
Lenor April Fresh Fabric Softener, 2 x 71 Washes
CHF10.95was
22.20 - −51%
Lenor Spring Garden Fabric Softener, 2 x 71 Washes
CHF10.95was
22.20 - −51%
Lenor Golden Orchid Fabric Softener, 2 x 71 Washes
CHF10.95was
22.20 - −51%
Lenor Coastal Flowers & Cypress Fabric Softener, 2 x 71 Washes
CHF10.95was
22.20 - −51%
Lenor Orange Blossom & Verbena Fabric Softener, 2 x 71 Washes
CHF10.95was
22.20 - −51%
Lenor Sensitive Fabric Softener, 2 x 71 Washes
CHF10.95was
22.20 - −51%
Head & Shoulders Classic Clean 2in1 Shampoo 400ml
CHF3.95was
8.00 - −51%
Head & Shoulders Menthol 2-in-1 Shampoo 400ml
CHF3.95was
8.00CHF 9.88/l
- −51%
Head & Shoulders Citrus Fresh shampoo 400ml
CHF3.95was
8.00CHF 9.88/l
- −51%
Head & Shoulders Silky Soft 2-in-1 Shampoo 400ml
CHF3.95was
8.00 - −51%
BK-7 Snow Basket for Trekking Poles
CHF4.90was
9.90 - −50%
Comfort Peony + Rose fabric softener, 80 washes
CHF5.95was
12.00 - −50%
Comfort Fabric Softener Apple Blossom
CHF5.95was
12.00 - −50%
Comfort Concentrated Fabric Softener Pure 80 washes
CHF5.95was
12.00 - −50%
Blue Sky Concentrated Fabric Softener
CHF5.95was
12.00 - −50%
Honeysuckle & Sandalwood Concentrated Fabric Softener
CHF5.95was
12.00 - −50%
Silk Concentrated Fabric Softener
CHF5.95was
12.00 - −50%
Strawberry & Lily Kiss Concentrated Fabric Softener
CHF5.95was
12.00 - −50%
WC Frisch Kraft Klorreicher König Toilet Blocks 4x50g
CHF6.95was
14.00CHF 34.75/kg
- −50%
EIMI Rugged Texture Styling Paste
CHF9.90was
19.90CHF 66.00/l
- −50%
Shoe rack Myriam solid pine white chrome 80 x 32 x 30 cm
CHF9.90was
19.90 - −50%
Bea Door Mirror Black 30 x 120 cm
CHF9.90was
19.90 - −50%Vegan
ültje Bar Mix 1kg
CHF12.95was
26.00CHF 12.95/kg
- −50%
Coat rack Mia
CHF14.90was
29.90 - −50%
Ribe hammock, multicoloured
CHF14.90was
29.90 - −50%
Umbrella stand Jan 19 black metal
CHF14.90was
29.90 - −50%
Umbrella stand Jan 19 white metal
CHF14.90was
29.90 - −50%
Shelby Parquet-Effect MDF Chest of Drawers, 140 x 80 x 40 cm
CHF149.00was
299.00 - −50%Vegan
Air Wick Aroma Oil Device & Refill Bergamot
CHF9.95was
19.95 - −50%
Juist hanging chair, terracotta
CHF19.90was
39.90 - −50%
Nemo Black Metal Trolley with 3 Shelves
CHF19.90was
39.90 - −50%
Nemo White Metal Trolley with 3 Shelves
CHF19.90was
39.90 - −50%
Ibiza four-piece solid rubberwood bar-table set
CHF199.00was
399.00 - −50%
Woody Solid Wild Oak Desk, 110 x 76 x 55 cm
CHF199.00was
399.00 - −50%
Bianca II 3-door wardrobe 137 x 201 cm
CHF249.00was
499.00 - −50%
Wade shelving unit, steel & wild oak, black, 82.5 cm
CHF29.90was
59.90 - −50%
Shoe rack Diana solid pine black faux leather black 81 x 49 x 31 cm
CHF29.90was
59.90 - −50%
Floor 248 Luna carpet
CHF49.90was
99.95 - −50%
Ines Garden Lounge Set, Beige
CHF299.00was
599.00 - −50%
Bianca II 4-door wardrobe 182 x 201 cm
CHF339.00was
679.00 - −50%
Sherpa Unisex Gloves Rampur
CHF19.95was
39.95 - −50%
Betsy upholstered chair, grey fabric
CHF39.90was
79.90 - −50%
Betsy upholstered chair, pink fabric
CHF39.90was
79.90 - −50%
Betsy upholstered chair, mustard fabric
CHF39.90was
79.90 - −50%
Lino Upholstered Chair, Dark Grey Corduroy
CHF39.90was
79.90 - −50%
Lino Upholstered Chair, Dark Green Corduroy
CHF39.90was
79.90 - −50%
Faro balcony set, grey
CHF49.90was
99.90 - −50%
Deia garden chair, anthracite
CHF49.90was
99.90 - −50%Vegan
Gigi shelf with 3 shelves
CHF49.90was
99.90 - −50%
Sardinia Black Artisan Melamine Wall Shelf 138 x 24 x 21 cm
CHF49.90was
99.90 - −50%
Lamahi seamless men's thermal shirt
CHF34.95was
69.95 - −50%
Sherpa Unisex Ski Gloves Riwan
CHF39.95was
79.95 - −50%Vegan
Blackcurrant
CHF1.95was
3.90CHF 3.61/100 g
- −50%
Labello Mango Shine 4.8 g
CHF1.95was
3.90CHF 40.63/100 g
- −50%
Labello Peach Power Retro Edition
CHF1.95was
3.90 - −50%
Labello Pearl & Shine 4.8 g
CHF1.95was
3.90CHF 40.63/100 g
- −50%
Labello Repair 4.8 g
CHF1.95was
3.90CHF 40.63/100 g
- −50%
Tesori d'Oriente Ayurveda Shower Cream 250ml
CHF1.95was
3.90CHF 7.80/l
- −50%
Tesori d'Oriente Byzantium Shower Cream 250ml
CHF1.95was
3.90CHF 7.80/l
- −50%
Tesori d'Oriente Forest Ritual Shower Cream 250ml
CHF1.95was
3.90CHF 7.80/l
- −50%
Tesori d'Oriente Persian Dream Shower Cream 250ml
CHF1.95was
3.90CHF 7.80/l
- −50%
Tesori d'Oriente Thalasso Shower Cream 250ml
CHF1.95was
3.90CHF 7.80/l
- −50%
Tesori d'Oriente Aegyptus Shower Gel 200ml
CHF1.95was
3.90CHF 9.75/l
- −50%
Tesori d'Oriente Karma Ritual shower gel 250ml
CHF1.95was
3.90CHF 7.80/l
- −50%
Tesori d'Oriente Lotus Flower Shower Gel 250ml
CHF1.95was
3.90CHF 7.80/l
- −50%
Tesori d'Oriente Hammam Shower Gel 250ml
CHF1.95was
3.90CHF 7.80/l
- −50%
Toblerone 3 x 35 g
CHF2.20was
4.40CHF 20.95/kg
- −50%
Adult cottage pie
CHF2.95was
5.90CHF 7.38/kg
- −50%
Antikal Toilet cleaner 750ml
CHF2.95was
5.90CHF 3.93/l
- −50%
Gillette Fusion 5 Ultra Moisturizing Shaving Gel 200ml
CHF2.95was
5.90CHF 14.75/l
- −50%
Gillette Shave gel Fusion 5 Ultra Sensitive 200ml
CHF2.95was
5.90CHF 14.75/l
- −50%
Vaseline Lip Care Crème Brûlée 7 g
CHF2.95was
5.90CHF 42.14/100 g
- −50%
Cocoa lip care
CHF2.95was
5.90CHF 42.14/100 g
- −50%
Vaseline Lip Care Original lip balm 7 g
CHF2.95was
5.90CHF 42.14/100 g
- −50%
Vaseline Lip Care Rosy 7 g
CHF2.95was
5.90CHF 42.14/100 g
- −50%
Sensodyne Pronamel toothpaste 75ml
CHF2.95was
5.90CHF 3.93/100 ml
- −50%
Vaseline Original Lip Stick 2 x 4.8 g
CHF2.95was
5.90CHF 30.73/100 g
- −50%
Vaseline Rosy Lip Stick 2 x 4.8 g
CHF2.95was
5.90CHF 30.73/100 g
- −50%Vegan
Intesa Taurine Shower Gel 500 ml
CHF3.50was
7.00CHF 7.00/l
- −50%
Intesa Aloe Shower Gel 500 ml
CHF3.50was
7.00CHF 7.00/l
- −50%Vegan
Intesa Fresh Shower Gel 500 ml
CHF3.50was
7.00CHF 7.00/l
- −50%
Intesa Odour Block Aloe Shower Gel 500 ml
CHF3.50was
7.00CHF 7.00/l
- −50%
Duschdas Shower gel and shampoo 3in1 Sport 3x225ml
CHF3.75was
7.50CHF 5.56/l
- −50%
Duschdas Shower gel 3in1 For Men 3x225ml
CHF3.75was
7.50CHF 5.56/l
- −50%
Duschdas 3in1 Shower Gel Noire 3x225ml
CHF3.75was
7.50CHF 5.56/l
- −50%
Duschdas Acai Berry Shower Gel 3x225ml
CHF3.75was
7.50CHF 5.56/l
- −50%
Duschdas Shower Gel Coconut & Shea 3x225ml
CHF3.75was
7.50CHF 5.56/l
- −50%
Duschdas Shower gel lime and mint 3x225ml
CHF3.75was
7.50CHF 5.56/l
About this page
The current list contains 5'274 deals at Otto’s for the canton of Ticino. The average direct discount is 35%, the highest 89%, counting only deals with a reference price. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.
Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).
- Independent
- Free
- 7 supermarkets
Compare Otto’s with other supermarkets
Other Swiss chains and their current weekly deals.
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
FAQs about Otto’s
Which Otto’s deals are on right now?
As of 29 Sept 2026: 5'274 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. For example: Outdoorchef pizza stone 420/480 at CHF 6.00, was 54.55; Outdoorchef Standard barbecue brush at CHF 3.00, was 18.75; Estée Lauder Youth-Dew Eau de Parfum 67 ml at CHF 29.90, was 119.60. New deals started today. The next deals are expected from Tue 6 Oct.
When do new Otto’s offers come out?
The Wochenhits come out every Tuesday as a new flyer with a "valid from" date and the note "while stocks last", with no end date. Every edition since mid-July 2026 has started on a Tuesday, with a few Wednesday starts earlier in the year; the printed date is what counts (source: ottos.ch, checked 25 September 2026). Themed catalogues such as furniture or bikes come on top. Rappn updates the offers daily as Otto’s publishes them.
What makes Otto’s different from supermarkets?
Otto’s is a Swiss discount department store based in Sursee. The assortment covers groceries, but mostly perfume, fashion, household, electronics, wine, sports, and furniture. The promotional rhythm is broader than at pure supermarkets, with frequent brand specials and longer validity periods.
Are Otto’s offers the same online and in-store?
Yes. Weekly promotions apply at the same price across all branches and on the Otto’s online shop (ottos.ch). Offers that are valid online only carry their own label in Rappn.
Where can I find the Otto’s flyer?
The current Otto’s flyer comes in three forms: the Wochenhits, renewed every Tuesday, themed catalogues on ottos.ch and a printed advertising paper in letterboxes. The flyer page on ottos.ch shows the current Wochenhits; all offers are valid only while stocks last.
Where can I see next week’s Otto’s deals?
The flyer page on ottos.ch already shows a preview of next week’s Wochenhits (source: ottos.ch). The printed "valid from" date on the flyer is what counts.
Where do I find Otto’s Sport, furniture, and brand-special promotions?
Sports, furniture and brand-special promotions come out at Otto’s as themed catalogues and special flyers on the flyer page of ottos.ch. In the Rappn app you see the Otto’s offers it tracks in one list, filterable by category.
Is Rappn independent from Otto’s?
Yes. Rappn has no commercial agreements with Otto’s, Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, or Aligro. We earn nothing on the offers we display, and the app remains 100% free.
Otto’s guides
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed
