Otto’s deals right now · Wk 40 2026
A selection of this week’s Otto’s deals for the canton of Ticino. Source: deals published by Otto’s, retrieved on 29 Sept 2026.
By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers
Promotions only, not regular shelf prices.
Promotion rhythm
new todayNew deals expected from Tue 6 Oct
Otto’s: new weekly deals every Tuesday, no end date, while stocks last.
All Otto’s deals · Wk 40 2026
Prices for the canton of Ticino, retrieved on 29 Sept 2026.
100 deals
- −50%
Duschdas Magnolia Shower Gel 3x225ml
CHF3.75was
7.50CHF 5.56/l
- −50%
Duschdas Lemon & Rosemary Shower Gel 3x225ml
CHF3.75was
7.50CHF 5.56/l
- −50%
Axe Dark Temptation Deodorant Body Spray 200ml
CHF3.95was
7.90CHF 19.75/l
- −50%
Axe Epic Fresh Deodorant Body Spray 200ml
CHF3.95was
7.90CHF 19.75/l
- −50%
Cif Pro Glass and surface cleaner 750ml
CHF3.95was
7.90CHF 5.27/l
- −50%
Cif Pro Power degreaser 750ml
CHF3.95was
7.90CHF 5.27/l
- −50%
Cif Prof Grill & Oven Cleaner 750ml
CHF3.95was
7.90CHF 5.27/l
- −50%
Cif Professional Bathroom Cleaner 750ml
CHF3.95was
7.90CHF 5.27/l
- −50%
Cif Professional Stainless Steel Cleaner 750ml
CHF3.95was
7.90CHF 5.27/l
- −50%
Cillit Bang WC stone 6 in 1 Wild Orchid 2x35g
CHF3.95was
7.90CHF 5.64/100 g
- −50%
Labello Crayon Lip Balm Black Cherry
CHF3.95was
7.90 - −50%
Labello Crayon Lip Balm Hot Pink
CHF3.95was
7.90 - −50%
Labello Crayon Lip Balm Nude
CHF3.95was
7.90 - −50%
Labello Crayon Lip Balm Poppy Red
CHF3.95was
7.90 - −50%
Labello Summer Set
CHF3.95was
7.90 - −50%
Color Shine Shampoo
CHF3.95was
7.90CHF 4.94/l
- −50%
Dove Advanced Care Invisible Dry Roll-On Deodorant 2x50ml
CHF4.95was
9.90CHF 49.50/l
- −50%
Dove Advanced Care Original Roll-on Deodorant 2x50ml
CHF4.95was
9.90CHF 49.50/l
- −50%
Dove Men+Care Clean Comfort Roll-on Deodorant 2x50ml
CHF4.95was
9.90CHF 49.50/l
- −50%
Dove Advanced Care Cotton & Sea Roll-On Deodorant 2x50ml
CHF4.95was
9.90CHF 49.50/l
- −50%
Gliss Anti-Split Ends Miracle Sealing Serum 75ml
CHF4.95was
9.90CHF 6.60/100 ml
- −50%
Pedigree Dentastix Daily Fresh 720g
CHF4.95was
9.90CHF 6.88/kg
- −50%
Tesori d'Oriente Hammam perfume 100ml
CHF4.95was
9.90 - −50%Vegan
Torre Serra Primitivo Puglia IGP 75 cl
CHF4.95was
9.90CHF 6.60/l
- −50%
kicker Socks, 3 pairs
CHF4.95was
9.90 - −50%
Cillit Bang Toilet gel limescale & dirt 2x750ml
CHF5.90was
11.80CHF 3.93/l
- −50%
Sun Dishwasher Deodorant Lemon 3x3g
CHF5.90was
11.80CHF 65.56/100 g
- −50%Vegan
Pata Negra Fauna Crianza Rioja 75 cl
CHF5.95was
11.90CHF 7.93/l
- −50%
Febreze Madagascar vanilla bathroom air freshener 2x7.5ml
CHF5.95was
11.90CHF 39.67/100 ml
- −50%
Febreze Tropical fruits bathroom air freshener 2x7.5ml
CHF5.95was
11.90CHF 39.67/100 ml
- −50%
Le Petit Marseillais Sensitive Aloe Vera Shower Gel 2x400ml
CHF5.95was
11.90CHF 7.44/l
- −50%Vegan
Torre Serra Primitivo di Manduria 75 cl
CHF5.95was
11.90CHF 7.93/l
- −50%
kicker Sports socks, 3 pairs
CHF5.95was
11.90 - −50%
Glade Automatic Fragrance Spray Pure Clean Linen 2x269ml
CHF6.95was
13.90CHF 12.92/l
- −50%
Glade Automatic spray refill Bubbly Berry 2x269ml
CHF6.95was
13.90CHF 12.92/l
- −50%
Glade Automatic spray refill Relaxing Zen 2x269ml
CHF6.95was
13.90CHF 12.92/l
- −50%
Glade Automatic spray refill Romantic Vanilla Blossom 2x269ml
CHF6.95was
13.90CHF 12.92/l
- −50%
Glade Automatic spray refill Sensual Sandalwood & Jasmine 2x269ml
CHF6.95was
13.90CHF 12.92/l
- −50%
Old Spice Captain Shampoo and shower 3in1 1l
CHF6.95was
13.90CHF 6.95/l
- −50%
Detangler Leopard Pink Hairbrush
CHF7.95was
15.90 - −50%
Finish Dishwasher Cleaner Tablets 2x4
CHF7.95was
15.90 - −50%
Monastrell
CHF7.95was
15.90CHF 10.60/l
- −50%
Pinot Blanc
CHF7.95was
15.90CHF 10.60/l
- −50%
Age Supreme anti-wrinkle day cream
CHF8.95was
17.90CHF 17.90/100 ml
- −50%
Diadermine Wrinkle Expert 3D Anti-Wrinkle Night Cream 50 ml
CHF8.95was
17.90CHF 17.90/100 ml
- −50%
Ouranos Domaine des Rothis
CHF8.95was
17.90CHF 11.93/l
- −50%
Guess 1981 Body Spray 250ml
CHF9.90was
19.80CHF 39.60/l
- −50%
Travalo Classic Silver Perfume Atomizer -
CHF9.90was
19.80 - −50%
Carlo Scala Primitivo di Manduria DOC 75 cl
CHF9.95was
19.90CHF 13.27/l
- −50%
Cantinino Castello Sonnino 75 cl
CHF9.95was
19.90CHF 13.27/l
- −50%
Colección Garnacha Tintorera
CHF9.95was
19.90CHF 13.27/l
- −50%
Finish Power Gel All in 1 Citrus 2x650ml
CHF9.95was
19.90 - −50%
Amore LED Table Lamp, Red
CHF9.95was
19.90 - −50%
Amore LED Table Lamp, White
CHF9.95was
19.90 - −50%
Lash Sensational Sky High Mascara Black Waterproof
CHF9.95was
19.90 - −50%
Lash Sensational Sky High Mascara Black
CHF9.95was
19.90 - −50%
Lash Sensational Sky High Cosmic Mascara
CHF9.95was
19.90 - −50%
Two Miles Monastrell 75 cl
CHF9.95was
19.90CHF 13.27/l
- −50%
Pieces women's socks, 4 pairs
CHF9.95was
19.90 - −50%
Schildkröt Appelgren 300 Table Tennis Set
CHF9.95was
19.90 - −50%
Scholl Pedi Perfect NanoTech Refill, 2 Pieces
CHF9.95was
19.90 - −50%
Stanley men's T-shirt
CHF9.95was
19.90 - −50%Vegan
Edizione Tre Autoctoni Bianco 75 cl
CHF9.95was
19.90CHF 13.27/l
- −50%Vegan
Violeta Intense Black Delicate Detergent, 72 washes
CHF9.95was
19.90 - −50%Vegan
Violeta Intense Blushing Bloom Delicate Detergent, 72 washes
CHF9.95was
19.90 - −50%Vegan
Violeta Intense Color Delicate Detergent, 72 washes
CHF9.95was
19.90 - −50%
X-Socks Children's Running Socks Run Discovery
CHF9.95was
19.90 - −50%
Bordeaux Château du Rocher 75 cl
CHF11.95was
23.90CHF 15.93/l
- −50%
Laneige Lip Serum Maple Glaze, 12 g
CHF12.90was
25.80CHF 107.50/100 g
- −50%
Laneige Lip Serum Strawberry Sprinkle, 12 g
CHF12.90was
25.80CHF 107.50/100 g
- −50%
Schwarzkopf Bonacure Color Freeze Spray Conditioner 400ml
CHF13.95was
27.90CHF 34.87/l
- −50%
Mustela Hydra Bébé body lotion with avocado
CHF14.90was
29.80 - −50%
Curls defining cream
CHF14.95was
29.90CHF 99.67/l
- −50%
Lenor Unstoppables Fresh laundry scent booster 735 g
CHF14.95was
29.90CHF 20.34/kg
- −50%
Replay men's boxers, 2 pieces
CHF14.95was
29.90 - −50%
Finish Quantum Professional dishwasher tablets, 125 tablets
CHF15.95was
31.90 - −50%
Somat All-in-1 Extra 100 tablets
CHF16.95was
33.90 - −50%
Popcorn DT Children's Mittens
CHF19.90was
39.80 - −50%Vegan
Odlo Children's Active Warm Long-Sleeve Shirt
CHF19.90was
39.80 - −50%
Kids' Sirius DT Mittens
CHF19.95was
39.90 - −50%
Italian Comfort micro-polyester pillow
CHF19.95was
39.90 - −50%Vegan
Lunasol Plate Set Coupe Elements 4 pieces
CHF19.95was
39.90 - −50%
Men's undershirts, pack of 3
CHF19.95was
39.90 - −50%
Snowlife Baby Mini mittens
CHF19.95was
39.90 - −50%
Stanley men's fleece jacket
CHF19.95was
39.90 - −50%
Stanley men's crew-neck sweatshirt
CHF19.95was
39.90 - −50%
Zonin Amarone della Valpolicella DOCG 750ml
CHF19.95was
39.90CHF 26.60/l
- −50%
Lunasol Elements Stone espresso set, 8 pieces
CHF22.95was
45.90 - −50%
Elizabeth Arden 5th Avenue NYC Downtown eau de parfum 75ml
CHF24.90was
49.80CHF 33.20/100 ml
- −50%
Lando Black Metal LED Table Lamp
CHF24.90was
49.80 - −50%
Lando White Metal LED Table Lamp
CHF24.90was
49.80 - −50%
Children's Sled Footmuff
CHF24.95was
49.90 - −50%
Lunasol Elements Stone bowl set, 4 pieces
CHF24.95was
49.90 - −50%
Lunasol Elements Stone coffee set, 8 pieces
CHF24.95was
49.90 - −50%
Magic Pet Bed
CHF24.95was
49.90 - −50%
Tom Tailor men's Tipping polo shirt
CHF24.95was
49.90 - −50%
Lunasol Elements plate set, 4 pieces
CHF25.95was
51.90 - −50%
Stella Artois Beer 24 x 50cl cans
CHF25.95was
51.90CHF 51.90/l
- −50%
Women's L.I.M Tech T-Shirt
CHF29.95was
59.90 - −50%
Explore Smoothie Maker Mix & Go Cool 25160-56
CHF29.95was
59.90
About this page
This view shows a selection of deals at Otto’s for the canton of Ticino. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.
Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).
- Independent
- Free
- 7 supermarkets
Compare Otto’s with other supermarkets
Other Swiss chains and their current weekly deals.
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
FAQs about Otto’s
When do new Otto’s offers come out?
The Wochenhits come out every Tuesday as a new flyer with a "valid from" date and the note "while stocks last", with no end date. Every edition since mid-July 2026 has started on a Tuesday, with a few Wednesday starts earlier in the year; the printed date is what counts (source: ottos.ch, checked 25 September 2026). Themed catalogues such as furniture or bikes come on top. Rappn updates the offers daily as Otto’s publishes them.
What makes Otto’s different from supermarkets?
Otto’s is a Swiss discount department store based in Sursee. The assortment covers groceries, but mostly perfume, fashion, household, electronics, wine, sports, and furniture. The promotional rhythm is broader than at pure supermarkets, with frequent brand specials and longer validity periods.
Are Otto’s offers the same online and in-store?
Yes. Weekly promotions apply at the same price across all branches and on the Otto’s online shop (ottos.ch). Offers that are valid online only carry their own label in Rappn.
Where can I find the Otto’s flyer?
The current Otto’s flyer comes in three forms: the Wochenhits, renewed every Tuesday, themed catalogues on ottos.ch and a printed advertising paper in letterboxes. The flyer page on ottos.ch shows the current Wochenhits; all offers are valid only while stocks last.
Where can I see next week’s Otto’s deals?
The flyer page on ottos.ch already shows a preview of next week’s Wochenhits (source: ottos.ch). The printed "valid from" date on the flyer is what counts.
Where do I find Otto’s Sport, furniture, and brand-special promotions?
Sports, furniture and brand-special promotions come out at Otto’s as themed catalogues and special flyers on the flyer page of ottos.ch. In the Rappn app you see the Otto’s offers it tracks in one list, filterable by category.
Is Rappn independent from Otto’s?
Yes. Rappn has no commercial agreements with Otto’s, Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, or Aligro. We earn nothing on the offers we display, and the app remains 100% free.
Otto’s guides
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed
