Otto’s deals right now · Wk 40 2026
5'274 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. New deals started today. The next deals are expected from Tue 6 Oct. Source: deals published by Otto’s, retrieved on 29 Sept 2026.
By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers
Promotions only, not regular shelf prices.
- Deals
- 5'274
- Avg direct discount
- 35%
- Max direct discount
- 89%
Promotion rhythm
new todayNew deals expected from Tue 6 Oct
Otto’s: new weekly deals every Tuesday, no end date, while stocks last.
All Otto’s deals · Wk 40 2026
Prices for the canton of Ticino, retrieved on 29 Sept 2026.
100 deals
- −50%
Enamel cheese fondue caquelon D 22cm, black
CHF29.95was
59.90 - −50%
Lunasol Coupe Elements plate set, 4 pieces
CHF29.95was
59.90 - −50%
Persil Professional Color Gel 2 x 65 washes
CHF29.95was
59.90 - −50%
Persil Professional Universal Gel 2 x 65 washes
CHF29.95was
59.90 - −50%
Santambrogio Amarone della Valpolicella Classico DOCG
CHF29.95was
59.90CHF 39.93/l
- −50%
Snowlife Junior Lucky GTX mittens
CHF29.95was
59.90 - −50%
Tom Tailor Men's Structur Sweater
CHF34.95was
69.90 - −50%
Kirina LED ceiling light, nickel
CHF39.90was
79.80 - −50%
Kirina LED ceiling light, black
CHF39.90was
79.80 - −50%
Paco Rabanne After Shave Lotion 100 ml
CHF39.90was
79.80CHF 399.00/l
- −50%
Lady Million Eau de Parfum
CHF39.90was
79.80 - −50%
Mara upholstered chair, dark green velvet look, swivel
CHF44.95was
89.90 - −50%
Mara upholstered chair, grey velvet look, swivel
CHF44.95was
89.90 - −50%
Bright Crystal Eau de Toilette
CHF49.90was
99.80 - −50%
Lumina bistro set, black
CHF49.95was
99.90 - −50%
Mexx men's gilet
CHF49.95was
99.90 - −50%
Red Bull Spect Emery Sunglasses
CHF49.95was
99.90 - −50%
Tefal Secure Trendy Pressure Cooker 6 l
CHF49.95was
99.90 - −50%
Tommy Jeans Herren-Hemd Oxfort
CHF49.95was
99.90 - −50%
Adidas Football Jersey Replica Germany
CHF55.00was
110.00 - −50%
Italy replica football jersey
CHF55.00was
110.00 - −50%
Sara Armchair in Curry Fabric 60 x 56 x 88 cm
CHF55.00was
110.00 - −50%
Sara Armchair in Grey Fabric 60 x 56 x 88 cm
CHF55.00was
110.00 - −50%
Portugal replica football jersey
CHF55.00was
110.00 - −50%
Red Bull Spect Tain Sunglasses
CHF59.95was
119.90 - −50%
Red Bull Spect Drift Sunglasses
CHF59.95was
119.90 - −50%
Shimano women's cycling shorts Inizio Trail
CHF59.95was
119.90 - −50%
Shimano women's Veloce FZ cycling jersey
CHF64.95was
129.90 - −50%
Alba Cutlery Set 30-piece
CHF69.00was
138.00 - −50%
K-Swiss Women's Tennis Shoe Ultrashot Team All Court
CHF69.95was
139.90 - −50%
Lazer Coyote MIPS unisex bicycle helmet
CHF69.95was
139.90 - −50%
Red Bull Spect Drill Sunglasses
CHF69.95was
139.90 - −50%
Giorgio Armani Sì Passione Eau de Parfum
CHF74.95was
149.90 - −50%
Anno Cutlery Set, 36 Pieces
CHF79.00was
158.00 - −50%
Women's Ovis GTX Gloves
CHF79.95was
159.90 - −50%
Women's Ovis GTX Mittens
CHF79.95was
159.90 - −50%
Mexx women's shiny winter jacket
CHF79.95was
159.90 - −50%
Snowlife Men's Anatomic DT Gloves
CHF79.95was
159.90 - −50%
Kempa Men's Kourtfly Shoe
CHF89.95was
179.90 - −50%
Saucony Womens Ride 17 Running Shoe
CHF89.95was
179.90 - −50%
Snowlife men's Bios Heat DT heated gloves
CHF89.95was
179.90 - −50%
Lunasol pan set Pluto 8-piece
CHF99.00was
198.00 - −50%
Uvex Sportstyle 236 sports glasses set
CHF99.00was
198.00 - −50%
Woody metal LED ceiling light Ø 40 cm
CHF99.90was
199.80 - −50%
Mexx men's parka
CHF99.95was
199.90 - −50%Vegan
Saucony Women's Running Shoe Hurricane 24
CHF99.95was
199.90 - −50%
Saucony Women's Trail Running Shoe Xodus Ultra 3
CHF99.95was
199.90 - −50%
Anno Cutlery Set, 60 Pieces
CHF119.00was
238.00 - −50%
Popsicle LED Floor Lamp
CHF149.00was
298.00 - −50%
Off-White unisex Big Bookish T-shirt
CHF179.00was
358.00 - −50%
UBPet C10 Self-cleaning Litter Box
CHF179.00was
358.00 - −50%
Kibernetik ECOTK64 freezer
CHF199.00was
398.00 - −50%
Halifax Extendable Table, Oak-Veneered MDF, 160/200 x 76 x 95 cm
CHF299.50was
599.00 - −50%
Rio sintered stone extendable table 180/220 x 75 x 90 cm
CHF333.00was
666.00 - −50%
Samba Boxspring Bed 120 x 200 cm
CHF649.00was
1'298.00 - −50%
Beko GF286 freezer
CHF659.00was
1'318.00 - −50%
Samba Anthracite Fabric Boxspring Bed 140 x 200 cm
CHF699.00was
1'398.00 - −50%
Roborock Saros Z70 robot vacuum, black
CHF899.00was
1'798.00 - −50%
CLEVELAND 1860 W two-seat infrared sauna
CHF2'999.00was
5'998.00 - −50%
Sonnenkönig OHIO infrared sauna, 1750 W, 2 seats
CHF2'999.00was
5'998.00 - −50%
Blade Metal Floor Lamp
CHF50.00was
99.90 - −50%
Calla floor lamp, matte black
CHF50.00was
99.90 - −50%
Cortenova 4-Light Pendant Light
CHF40.00was
79.90 - −50%
L’Oréal Professional Absolut Repair shampoo 1500 ml
CHF29.90was
59.70CHF 19.93/l
- −50%
L'Oréal Professional Shampoo Blondifier Gloss 1500 ml
CHF29.90was
59.70CHF 19.93/l
- −50%
L’Oréal Professionnel Silver Shampoo
CHF29.90was
59.70CHF 19.93/l
- −50%
Serie Expert Pro Longer Shampoo
CHF29.90was
59.70CHF 19.93/l
- −50%
L’Oréal Professional Vitamino Color shampoo 1500 ml
CHF29.90was
59.70CHF 19.93/l
- −50%
Rug FLOOR 136 Isfahn red 120 x 170 cm
CHF30.00was
59.90 - −50%
Floor 235 Delta rug
CHF30.00was
59.90 - −50%
Teppich Floor 159 Borego div. Grössen
CHF25.00was
49.90 - −50%
Nigrin Rim Cleaner Evo Tec 2 x 750 ml
CHF19.95was
39.80CHF 13.30/l
- −50%
Wella SP Color Save Mask
CHF19.95was
39.80CHF 49.87/l
- −50%
Wella SP Color Save Shampoo
CHF19.95was
39.80CHF 19.95/l
- −50%
Wella SP Hydrate Shampoo
CHF19.95was
39.80CHF 19.95/l
- −50%
Wella SP Repair Shampoo
CHF19.95was
39.80CHF 19.95/l
- −50%
SP Balance Shampoo
CHF19.95was
39.80CHF 19.95/l
- −50%
Santi beige fabric swivel armchair
CHF99.90was
199.00 - −50%
Santi gray fabric swivel armchair
CHF99.90was
199.00 - −50%
Inca folding bar table, 70 cm
CHF99.90was
199.00 - −50%
- −50%
- −50%
Signal Junior Red Fruits Toothpaste 3x75ml
CHF5.95was
11.85CHF 26.44/l
- −50%
Signal Kids Toothpaste 3x75ml
CHF5.95was
11.85CHF 26.44/l
- −50%
Sandy bistro set, anthracite
CHF99.95was
199.00 - −50%
Sandy olive bistro set
CHF99.95was
199.00 - −50%
Elsève Hydra Hyaluronic Shampoo 1l
CHF9.95was
19.80CHF 9.95/l
- −50%
Elsève Color Vive Shampoo 1l
CHF9.95was
19.80CHF 9.95/l
- −50%
Elsève Dream Long Shampoo 1l
CHF9.95was
19.80CHF 9.95/l
- −50%
Floor 231 Borneo Carpet
CHF80.00was
159.00 - −50%
Faro Chair, Anthracite
CHF59.90was
119.00 - −50%
Cillit Bang Active foam 2x600ml
CHF6.95was
13.80CHF 5.79/l
- −50%
Cillit Bang Power Cleaner spray limescale & dirt 2x750ml
CHF6.95was
13.80CHF 4.63/l
- −50%
Cillit Bang Power Cleaner Spray Multi-Grease 2x750ml
CHF6.95was
13.80CHF 4.63/l
- −50%
White Cool Mint Bottle Sugar-free chewing gum 2x87g
CHF6.95was
13.80CHF 39.94/kg
- −50%
Pantene Pro-V Rescue Shots Smooth & Silky 3x15ml
CHF2.95was
5.85CHF 6.56/100 ml
- −50%Vegan
Heineken Beer 24x250ml
CHF16.95was
33.60CHF 2.82/l
- −50%Vegan
Livara bed, Sonoma oak finish, black faux leather headboard, 90 x 200 cm
CHF419.00was
830.00 - −50%Vegan
Livara bed, dark gray finish, black faux leather headboard, 90 x 200 cm
CHF419.00was
830.00 - −50%
Livara bed, white finish, black faux leather headboard, 90 x 200 cm
CHF419.00was
830.00
About this page
The current list contains 5'274 deals at Otto’s for the canton of Ticino. The average direct discount is 35%, the highest 89%, counting only deals with a reference price. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.
Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).
- Independent
- Free
- 7 supermarkets
Compare Otto’s with other supermarkets
Other Swiss chains and their current weekly deals.
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
FAQs about Otto’s
Which Otto’s deals are on right now?
As of 29 Sept 2026: 5'274 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. For example: Outdoorchef pizza stone 420/480 at CHF 6.00, was 54.55; Outdoorchef Standard barbecue brush at CHF 3.00, was 18.75; Estée Lauder Youth-Dew Eau de Parfum 67 ml at CHF 29.90, was 119.60. New deals started today. The next deals are expected from Tue 6 Oct.
When do new Otto’s offers come out?
The Wochenhits come out every Tuesday as a new flyer with a "valid from" date and the note "while stocks last", with no end date. Every edition since mid-July 2026 has started on a Tuesday, with a few Wednesday starts earlier in the year; the printed date is what counts (source: ottos.ch, checked 25 September 2026). Themed catalogues such as furniture or bikes come on top. Rappn updates the offers daily as Otto’s publishes them.
What makes Otto’s different from supermarkets?
Otto’s is a Swiss discount department store based in Sursee. The assortment covers groceries, but mostly perfume, fashion, household, electronics, wine, sports, and furniture. The promotional rhythm is broader than at pure supermarkets, with frequent brand specials and longer validity periods.
Are Otto’s offers the same online and in-store?
Yes. Weekly promotions apply at the same price across all branches and on the Otto’s online shop (ottos.ch). Offers that are valid online only carry their own label in Rappn.
Where can I find the Otto’s flyer?
The current Otto’s flyer comes in three forms: the Wochenhits, renewed every Tuesday, themed catalogues on ottos.ch and a printed advertising paper in letterboxes. The flyer page on ottos.ch shows the current Wochenhits; all offers are valid only while stocks last.
Where can I see next week’s Otto’s deals?
The flyer page on ottos.ch already shows a preview of next week’s Wochenhits (source: ottos.ch). The printed "valid from" date on the flyer is what counts.
Where do I find Otto’s Sport, furniture, and brand-special promotions?
Sports, furniture and brand-special promotions come out at Otto’s as themed catalogues and special flyers on the flyer page of ottos.ch. In the Rappn app you see the Otto’s offers it tracks in one list, filterable by category.
Is Rappn independent from Otto’s?
Yes. Rappn has no commercial agreements with Otto’s, Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, or Aligro. We earn nothing on the offers we display, and the app remains 100% free.
Otto’s guides
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed
