Otto’s deals right now · Wk 40 2026
5'274 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. New deals started today. The next deals are expected from Tue 6 Oct. Source: deals published by Otto’s, retrieved on 29 Sept 2026.
By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers
Promotions only, not regular shelf prices.
- Deals
- 5'274
- Avg direct discount
- 35%
- Max direct discount
- 89%
Promotion rhythm
new todayNew deals expected from Tue 6 Oct
Otto’s: new weekly deals every Tuesday, no end date, while stocks last.
All Otto’s deals · Wk 40 2026
Prices for the canton of Ticino, retrieved on 29 Sept 2026.
100 deals
- −50%
Livara bed, wild oak, black headboard, 90 x 200 cm
CHF419.00was
830.00 - −49%Vegan
Axe Shower Gel Africa 700 ml
CHF4.95was
9.80CHF 7.07/l
- −49%Vegan
Axe Black shower gel 700 ml
CHF4.95was
9.80CHF 7.07/l
- −49%Vegan
Axe Shower Gel Dark Temptation 700 ml
CHF4.95was
9.80CHF 7.07/l
- −49%
Sigana Gaiters
CHF29.90was
59.00 - −49%
Sherpa snow shovel Pulu
CHF29.90was
59.00 - −49%
Sherpa Lalu Swiss Hiking Pole
CHF29.90was
59.00 - −49%
Lalu Trekking Poles
CHF29.90was
59.00 - −49%
Felix Original Mixed Variety Jelly 80x85g
CHF26.95was
53.00CHF 3.96/kg
- −49%
Condado de Haza Reserva 750ml
CHF24.95was
49.00CHF 33.27/l
- −49%Vegan
San Miguel Especial Beer 24 x 50 cl
CHF29.95was
58.80CHF 2.50/l
- Deal
Cherry Blossom Glow Tone-Up cream
CHF19.90
CHF 39.80/100 ml
- Deal
Invigo Color Brilliance Mask for Fine to Normal Hair 500 ml
CHF19.95
CHF 39.90/l
- Deal
Invigo Color Brilliance Mask for Thick Hair 500 ml
CHF19.95
CHF 39.90/l
- Deal
Invigo Nutri-Enrich Mask 500 ml
CHF19.95
CHF 39.90/l
- Deal
Wella Invigo Volume Boost hair mask 500 ml
CHF19.95
CHF 39.90/l
- −49%
Oakley Men's B1B 2.0 Slides
CHF22.95was
45.00 - Deal
- Deal
Issey Miyake L'Eau Bleue D'Issey Homme Eau de Toilette 75 ml
CHF29.90
CHF 39.87/100 ml
- Deal
Tommy Girl Eau de Toilette
CHF29.90
- Deal
Cristal Eau de Parfum
CHF49.90
- Deal
Bamboo Eau de Parfum
CHF49.90
- Deal
Guilty Eau de Toilette
CHF49.90
CHF 166.33/100 ml
- Deal
- Deal
POCito Iris Unisex Ski Goggles
CHF50.00
- −49%
Crystal Noir Eau de Toilette
CHF54.90was
107.65 - −49%
The One for Men Eau de Toilette
CHF59.90was
117.45 - −49%
Giorgio Armani Acqua di Gioia Eau de Parfum Intense 50ml
CHF64.90was
127.25CHF 129.80/100 ml
- Deal
- Deal
Mira LED Floor Lamp
CHF69.90
- Deal
Lancôme La vie est belle Vanille Nude Eau de Parfum 50 ml
CHF69.90
CHF 139.80/100 ml
- Deal
- Deal
Tom Ford Black Orchid Eau de Parfum 50ml
CHF79.90
CHF 159.80/100 ml
- Deal
Off-White unisex Off Stamp T-shirt
CHF149.00
- Deal
Michael Kors Reed Shopper Bag, Beige
CHF198.00
- Deal
Michael Kors Reed Shopper Bag, Brown
CHF198.00
- Deal
Michael Kors Reed Shopper Bag, Navy
CHF198.00
- Deal
Michael Kors Reed Shopper Bag, Black
CHF198.00
- Deal
- Deal
- Deal
Gentle shampoo
CHF12.90
CHF 25.80/l
- −49%
Neutrogena Lip Care Stick SPF 4 4.8g
CHF2.50was
4.90CHF 52.08/100 g
- Deal
Nivea Intimo Sensitive Intimate Wash 250ml
CHF3.50
CHF 14.00/l
- −49%
Livara bed, Sonoma oak finish, black faux leather headboard, 140 x 200 cm
CHF449.00was
880.00 - −49%Vegan
Livara bed, dark gray finish, black faux leather headboard, 140 x 200 cm
CHF449.00was
880.00 - −49%Vegan
Livara bed, white finish, black faux leather headboard, 140 x 200 cm
CHF449.00was
880.00 - −49%
Livara bed, wild oak, black headboard, 140 x 200 cm
CHF449.00was
880.00 - −49%
Vanish Oxi Action Powergel 2x200ml
CHF9.95was
19.50CHF 24.87/l
- −49%
São Miguel Reserva
CHF8.95was
17.50CHF 11.93/l
- −49%Vegan
Livara bed, Sonoma oak finish, black faux leather headboard, 160 x 200 cm
CHF499.00was
975.00 - −49%Vegan
Livara bed, dark gray finish, black faux leather headboard, 160 x 200 cm
CHF499.00was
975.00 - −49%Vegan
Livara bed, white finish, black faux leather headboard, 160 x 200 cm
CHF499.00was
975.00 - −49%
Bed Livara, wild oak, headboard black 160 x 200 cm
CHF499.00was
975.00 - −49%
Mova robot vacuum and mop MOBIUS 60
CHF569.00was
1'109.00 - −49%Vegan
Livara bed, Sonoma oak finish, black faux leather headboard, 120 x 200 cm
CHF439.00was
855.00 - −49%Vegan
Livara bed, dark gray finish, black faux leather headboard, 120 x 200 cm
CHF439.00was
855.00 - −49%
Livara bed, white finish, black faux leather headboard, 120 x 200 cm
CHF439.00was
855.00 - −49%
Livara bed, wild oak, black headboard, 120 x 200 cm
CHF439.00was
855.00 - −49%
Cif Cream Cleaner Lemon 2x750ml
CHF6.95was
13.50CHF 4.63/l
- −49%
Cif Cream Cleaner Spring Flowers 2x750ml
CHF6.95was
13.50CHF 4.63/l
- −49%
Cif Cream Cleaner Original 2x750ml
CHF6.95was
13.50CHF 4.63/l
- −48%
Perwoll Black Liquid Laundry Detergent, 80 Washes 4l
CHF17.95was
34.80 - −48%
Aterno Chest of Drawers, White Decor, 154 x 94 x 40 cm
CHF129.00was
249.00 - −48%
Livara bed, Sonoma oak finish, black faux leather headboard, 180 x 200 cm
CHF529.00was
1'020.00 - −48%Vegan
Livara bed, dark gray finish, black faux leather headboard, 180 x 200 cm
CHF529.00was
1'020.00 - −48%Vegan
Livara bed, white finish, black faux leather headboard, 180 x 200 cm
CHF529.00was
1'020.00 - −48%
Livara bed, wild oak, black headboard, 180 x 200 cm
CHF529.00was
1'020.00 - Deal
L'Oréal Revitalift Filler Night Cream 50ml
CHF13.95
CHF 27.90/100 ml
- Deal
L'Oréal Revitalift Filler Day Cream 50ml
CHF13.95
CHF 27.90/100 ml
- Deal
Nivea Cellular Expert Filler serum with hyaluronic acid 30ml
CHF13.95
CHF 46.50/100 ml
- Deal
Men's Business Socks, 5 Pairs
CHF12.90
- Deal
- Deal
- Deal
Kali Seamless Thongs, Pack of 3
CHF17.90
- Deal
- Deal
- −48%
Encre Noire Eau de Toilette
CHF29.90was
57.50CHF 299.00/l
- Deal
Euphoria Eau de Parfum
CHF39.90
CHF 79.80/100 ml
- Deal
- Deal
Giorgio Armani Power of You Eau de Parfum 30 ml
CHF49.90
CHF 166.33/100 ml
- Deal
- Deal
Hermès Le Jardin de Monsieur Li Eau de Toilette 50 ml
CHF69.90
CHF 139.80/100 ml
- Deal
- Deal
Un Jardin sur le Toit Eau de Toilette
CHF69.90
CHF 233.00/100 ml
- Deal
- Deal
- −48%
Valentino Donna Born in Roma Eau de Parfum 50 ml
CHF79.90was
153.65CHF 159.80/100 ml
- −48%
Yves Saint Laurent Libre Fragrance Set
CHF79.90was
153.65 - −48%
Yves Saint Laurent Nuit Homme Eau de Toilette Set -
CHF79.90was
153.65 - Deal
Lenn Floor Lamp
CHF89.90
- Deal
Chill RB7025 Robot Vacuum
CHF99.00
- Deal
- −48%
Tom Tailor Women's Puffer Coat
CHF119.00was
228.85 - Deal
- Deal
- −48%
Off-White unisex Windy Arrow sweatpants
CHF249.00was
478.85 - Deal
- Deal
- Deal
- Deal
About this page
The current list contains 5'274 deals at Otto’s for the canton of Ticino. The average direct discount is 35%, the highest 89%, counting only deals with a reference price. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.
Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).
- Independent
- Free
- 7 supermarkets
Compare Otto’s with other supermarkets
Other Swiss chains and their current weekly deals.
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
FAQs about Otto’s
Which Otto’s deals are on right now?
As of 29 Sept 2026: 5'274 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. For example: Outdoorchef pizza stone 420/480 at CHF 6.00, was 54.55; Outdoorchef Standard barbecue brush at CHF 3.00, was 18.75; Estée Lauder Youth-Dew Eau de Parfum 67 ml at CHF 29.90, was 119.60. New deals started today. The next deals are expected from Tue 6 Oct.
When do new Otto’s offers come out?
The Wochenhits come out every Tuesday as a new flyer with a "valid from" date and the note "while stocks last", with no end date. Every edition since mid-July 2026 has started on a Tuesday, with a few Wednesday starts earlier in the year; the printed date is what counts (source: ottos.ch, checked 25 September 2026). Themed catalogues such as furniture or bikes come on top. Rappn updates the offers daily as Otto’s publishes them.
What makes Otto’s different from supermarkets?
Otto’s is a Swiss discount department store based in Sursee. The assortment covers groceries, but mostly perfume, fashion, household, electronics, wine, sports, and furniture. The promotional rhythm is broader than at pure supermarkets, with frequent brand specials and longer validity periods.
Are Otto’s offers the same online and in-store?
Yes. Weekly promotions apply at the same price across all branches and on the Otto’s online shop (ottos.ch). Offers that are valid online only carry their own label in Rappn.
Where can I find the Otto’s flyer?
The current Otto’s flyer comes in three forms: the Wochenhits, renewed every Tuesday, themed catalogues on ottos.ch and a printed advertising paper in letterboxes. The flyer page on ottos.ch shows the current Wochenhits; all offers are valid only while stocks last.
Where can I see next week’s Otto’s deals?
The flyer page on ottos.ch already shows a preview of next week’s Wochenhits (source: ottos.ch). The printed "valid from" date on the flyer is what counts.
Where do I find Otto’s Sport, furniture, and brand-special promotions?
Sports, furniture and brand-special promotions come out at Otto’s as themed catalogues and special flyers on the flyer page of ottos.ch. In the Rappn app you see the Otto’s offers it tracks in one list, filterable by category.
Is Rappn independent from Otto’s?
Yes. Rappn has no commercial agreements with Otto’s, Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, or Aligro. We earn nothing on the offers we display, and the app remains 100% free.
Otto’s guides
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed
