Otto’s deals right now · Wk 40 2026
5'274 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. New deals started today. The next deals are expected from Tue 6 Oct. Source: deals published by Otto’s, retrieved on 29 Sept 2026.
By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers
Promotions only, not regular shelf prices.
- Deals
- 5'274
- Avg direct discount
- 35%
- Max direct discount
- 89%
Promotion rhythm
new todayNew deals expected from Tue 6 Oct
Otto’s: new weekly deals every Tuesday, no end date, while stocks last.
All Otto’s deals · Wk 40 2026
Prices for the canton of Ticino, retrieved on 29 Sept 2026.
100 deals
- −48%
Nivea Cellular Expert Filler Anti-Age Serum 40ml
CHF12.95was
24.90CHF 32.38/100 ml
- −48%
Nivea Cellular Expert Filler Anti-Age Day Care SPF 15 50ml
CHF12.95was
24.90CHF 25.90/100 ml
- −48%
Nivea Cellular Expert Lift Anti-Age Night Care 50ml
CHF12.95was
24.90CHF 25.90/100 ml
- −48%
Women's Run Speed Two Running Socks
CHF12.95was
24.90 - −48%
Kuwaita Table Lamp, Black
CHF14.90was
28.65 - Deal
Versace Red Jeans Eau de Toilette 75ml
CHF24.90
CHF 33.20/100 ml
- −48%
Nora Anthracite Garden Lounge
CHF399.95was
769.00 - −48%
Eva Balcony Set in Black
CHF88.00was
169.00 - −48%
Vanish Oxi Action Stain Remover Gel Color Safe 2x750ml
CHF10.95was
21.00CHF 7.30/l
- −48%
Vanish Oxi Action Stain Remover Gel Power White 2x750ml
CHF10.95was
21.00CHF 7.30/l
- −48%
Amarone della Valpolicella Classico Riserva
CHF49.95was
95.50CHF 66.60/l
- −48%
Mukot trekking pole
CHF99.00was
189.00 - −47%
Dunja Cantilever Chair, Taupe Microfiber
CHF49.90was
95.00 - −47%
Felix Original mixed selection in jelly 40x85g
CHF13.95was
26.50CHF 4.10/kg
- −47%
Signal Cool Mint Toothpaste XXL 4x125ml
CHF6.95was
13.20CHF 13.90/l
- −47%
Signal Cavity Protection Toothpaste 4x125ml
CHF6.95was
13.20CHF 13.90/l
- −47%
Signal Sport Gel Fresh Toothpaste 4x125ml
CHF6.95was
13.20CHF 13.90/l
- −47%
Tempo Gentle & Caring Moist Wipes, 4 x 42 Wipes
CHF6.95was
13.20 - −47%
Tempo Gentle & Sensitive Moist Wipes, 4 x 42 Wipes
CHF6.95was
13.20 - −47%
L'Astemia Barbera d'Alba Superiore 75 cl
CHF9.95was
18.90CHF 13.27/l
- −47%
Fa Oriental Moments Shower & Bath Gel
CHF3.95was
7.50CHF 5.27/l
- −47%
Mystic Moments Shower & Bath Gel
CHF3.95was
7.50CHF 5.27/l
- −47%
Fa Yoghurt Aloe Vera Shower & Bath Gel
CHF3.95was
7.50CHF 5.27/l
- −47%
Milk Shower Gel
CHF2.95was
5.60CHF 7.38/l
- −47%
Le Petit Marseillais Cotton Milk & Poppy Shower Gel 400ml
CHF2.95was
5.60CHF 7.38/l
- −47%
Le Petit Marseillais Pomegranate Shower Gel 400ml
CHF2.95was
5.60CHF 7.38/l
- −47%
Le Petit Marseillais sweet almond milk shower gel 400 ml
CHF2.95was
5.60CHF 7.38/l
- −47%
Le Petit Marseillais vanilla milk shower gel 400 ml
CHF2.95was
5.60CHF 7.38/l
- −47%
Dash Alpine Fresh detergent capsules 2 x 60 washes
CHF27.95was
53.00 - −47%
Dash Color Fresh detergent capsules 2 x 60 washes
CHF27.95was
53.00 - −47%
Moretti Birra Ricetta Originale 24x330ml
CHF20.95was
39.60CHF 2.65/l
- Deal
- DealVegan
Ben's Original Long grain rice 2.5kg
CHF8.50
CHF 3.40/kg
- Deal
Jumbo Wax Crayons
CHF4.95
- Deal
Perlier bath Fiori d’arancio 500ml
CHF4.95
CHF 9.90/l
- Deal
Syoss Keratin Shampoo 750ml
CHF4.95
CHF 6.60/l
- Deal
Syoss Anti-Dandruff Shampoo 750ml
CHF4.95
CHF 6.60/l
- −47%
Dettol All-Purpose Cleaner Lime and Lemon 2x750ml
CHF7.95was
15.00CHF 5.30/l
- −47%
Dettol Bathroom cleaner 2x750ml
CHF7.95was
15.00CHF 5.30/l
- −47%
Signal Micro Granules Toothpaste 4x100ml
CHF7.95was
15.00CHF 19.88/l
- −47%
Signal White System Toothpaste 4x100ml
CHF7.95was
15.00CHF 19.88/l
- −47%
Wet Brush Pro Hairbrush Pro Detangler
CHF7.95was
15.00 - −47%
Pro Detangler Hairbrush Pink
CHF7.95was
15.00 - −47%
Pro Detangler Hairbrush Purple
CHF7.95was
15.00 - −47%
Robby 2-Light Ceiling Light
CHF19.90was
37.55 - −47%
Jaguar Classic Black Eau de Toilette Men 100ml
CHF19.90was
37.55CHF 199.00/l
- −47%
Robby spotlight, 2 lights
CHF19.90was
37.55 - Deal
- Deal
Lancôme Bocage Gentle Caress Roll-On 50ml
CHF19.95
CHF 39.90/100 ml
- Deal
- Deal
Lanvin Arpège Eau de Parfum 100 ml
CHF39.90
CHF 399.00/l
- Deal
Calvin Klein Euphoria Bold Elixir Parfum Intense 30 ml
CHF44.90
CHF 149.67/100 ml
- Deal
Calvin Klein Euphoria Magnetic Elixir Parfum Intense 30 ml
CHF44.90
CHF 149.67/100 ml
- Deal
Calvin Klein Euphoria Solar Elixir Parfum Intense 30 ml
CHF44.90
CHF 149.67/100 ml
- −47%
Bossy LED Ceiling Lamp
CHF49.90was
94.15 - Deal
Cell-1 Gel for face and body 2 x 50 ml
CHF59.90
CHF 599.00/l
- −47%
Lancôme Trésor Midnight Rose Eau de Parfum 50ml
CHF64.90was
122.45CHF 129.80/100 ml
- −47%
Hermès Eau des Merveilles Fragrance Set, 2-piece -
CHF79.90was
150.75 - −47%
Popsicle LED Table Lamp
CHF79.90was
150.75 - Deal
Kaddy Floor Lamp
CHF89.90
- Deal
Yves Saint Laurent Yvresse Eau de Toilette 80ml
CHF89.90
CHF 112.38/100 ml
- Deal
Red Bull Spect Krey Sunglasses
CHF89.95
- −47%
Lithium Pack rcB 1800 Battery
CHF125.00was
235.85 - −47%
Tiziana Terenzi Kirkè Unisex Eau de Parfum 100 ml
CHF129.00was
243.40CHF 1'290.00/l
- Deal
- Deal
- Deal
Haglöfs Women's L.I.M Down Jacket
CHF199.00
- Deal
Off-White unisex Big Bookish hoodie
CHF289.00
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
Rondo Ruut Gravel Bike CF 2
CHF1'899.00
- −47%
Proclear 6
CHF18.95was
35.75 - −47%Vegan
Calalenta Merlot Rosé
CHF7.95was
14.95CHF 10.60/l
- −47%Vegan
Calalenta Pecorino
CHF7.95was
14.95CHF 10.60/l
- −47%
Sherpa Unisex Fleece Headband Kankai
CHF7.95was
14.95 - −47%
Atlantis White Glossy MDF Display Cabinet 90 x 137 x 40 cm
CHF149.00was
279.00 - −46%
Cif Cream Cleaner with Bleach 3x500ml
CHF7.95was
14.85CHF 5.30/l
- −46%
Cindy Armchair in Black Faux Fur
CHF79.90was
149.00 - −46%
Arlo Brown Patterned Console Table, 120 x 29 x 75 cm
CHF79.90was
149.00 - −46%
Lukas beige faux leather and fabric swivel upholstered chair
CHF79.90was
149.00 - −46%
Lukas upholstered chair in faux leather/fabric grey, swivel
CHF79.90was
149.00 - −46%
Dhaula women's thermal shirt
CHF79.95was
149.00 - −46%
Sherpa Women's Trekking Shoes Damak Low II
CHF79.95was
149.00 - −46%
Dhaula men's thermal shirt
CHF79.95was
149.00 - −46%
Sherpa Men's Trekking Shoes Damak Low II
CHF79.95was
149.00 - −46%
Sherpa Unisex Ski Gloves Hari
CHF34.95was
64.95 - −46%
Dove Silky Body Cream 2x300ml
CHF6.95was
12.90CHF 11.58/l
- −46%
Finish Dishwasher Cleaner Regular 2x250ml
CHF7.50was
13.90CHF 15.00/l
- −46%
Finish Protector Diamant 2x1
CHF7.50was
13.90 - Deal
Dualsenses Just Smooth serum
CHF15.95
CHF 159.50/l
- Deal
Gliss Aqua Revive Night Elixir 100ml
CHF6.95
CHF 69.50/l
- Deal
Gliss Ultimate Repair Night Elixir 100ml
CHF6.95
CHF 69.50/l
- Deal
Gliss Night Shine Spray Mist 100ml
CHF6.95
CHF 69.50/l
- Deal
Gliss Night Nutri Spray Mist 100ml
CHF6.95
CHF 69.50/l
- DealVegan
- −46%
Gorley Table Lamp, 37.5 cm Gold
CHF19.90was
36.85 - −46%
Tetris Pro retro pocket player
CHF24.95was
46.20 - Deal
Cacharel Anaïs Anaïs L'Original Eau de Toilette 50 ml
CHF34.90
CHF 69.80/100 ml
About this page
The current list contains 5'274 deals at Otto’s for the canton of Ticino. The average direct discount is 35%, the highest 89%, counting only deals with a reference price. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.
Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).
- Independent
- Free
- 7 supermarkets
Compare Otto’s with other supermarkets
Other Swiss chains and their current weekly deals.
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
FAQs about Otto’s
Which Otto’s deals are on right now?
As of 29 Sept 2026: 5'274 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. For example: Outdoorchef pizza stone 420/480 at CHF 6.00, was 54.55; Outdoorchef Standard barbecue brush at CHF 3.00, was 18.75; Estée Lauder Youth-Dew Eau de Parfum 67 ml at CHF 29.90, was 119.60. New deals started today. The next deals are expected from Tue 6 Oct.
When do new Otto’s offers come out?
The Wochenhits come out every Tuesday as a new flyer with a "valid from" date and the note "while stocks last", with no end date. Every edition since mid-July 2026 has started on a Tuesday, with a few Wednesday starts earlier in the year; the printed date is what counts (source: ottos.ch, checked 25 September 2026). Themed catalogues such as furniture or bikes come on top. Rappn updates the offers daily as Otto’s publishes them.
What makes Otto’s different from supermarkets?
Otto’s is a Swiss discount department store based in Sursee. The assortment covers groceries, but mostly perfume, fashion, household, electronics, wine, sports, and furniture. The promotional rhythm is broader than at pure supermarkets, with frequent brand specials and longer validity periods.
Are Otto’s offers the same online and in-store?
Yes. Weekly promotions apply at the same price across all branches and on the Otto’s online shop (ottos.ch). Offers that are valid online only carry their own label in Rappn.
Where can I find the Otto’s flyer?
The current Otto’s flyer comes in three forms: the Wochenhits, renewed every Tuesday, themed catalogues on ottos.ch and a printed advertising paper in letterboxes. The flyer page on ottos.ch shows the current Wochenhits; all offers are valid only while stocks last.
Where can I see next week’s Otto’s deals?
The flyer page on ottos.ch already shows a preview of next week’s Wochenhits (source: ottos.ch). The printed "valid from" date on the flyer is what counts.
Where do I find Otto’s Sport, furniture, and brand-special promotions?
Sports, furniture and brand-special promotions come out at Otto’s as themed catalogues and special flyers on the flyer page of ottos.ch. In the Rappn app you see the Otto’s offers it tracks in one list, filterable by category.
Is Rappn independent from Otto’s?
Yes. Rappn has no commercial agreements with Otto’s, Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, or Aligro. We earn nothing on the offers we display, and the app remains 100% free.
Otto’s guides
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed
