Otto’s deals right now · Wk 40 2026
5'274 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. New deals started today. The next deals are expected from Tue 6 Oct. Source: deals published by Otto’s, retrieved on 29 Sept 2026.
By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers
Promotions only, not regular shelf prices.
- Deals
- 5'274
- Avg direct discount
- 35%
- Max direct discount
- 89%
Promotion rhythm
new todayNew deals expected from Tue 6 Oct
Otto’s: new weekly deals every Tuesday, no end date, while stocks last.
All Otto’s deals · Wk 40 2026
Prices for the canton of Ticino, retrieved on 29 Sept 2026.
100 deals
- Deal
Femme eau de toilette spray 50ml
CHF34.90
CHF 69.80/100 ml
- Deal
Oakley everyday backpack BTS
CHF34.95
- Deal
Estée Lauder DayWear Multi-Protection Anti-Oxidant 24H-Moisture Cream SPF 15 50ml
CHF49.90
CHF 99.80/100 ml
- Deal
- Deal
K Homme Eau de Toilette
CHF69.90
- Deal
Gorley Pendant Light, Gold
CHF69.90
- −46%
Carolina Herrera Good Girl Fragrance Set, 2 pieces
CHF74.90was
138.70 - −46%
Jean Paul Gaultier Le Male men's fragrance set, 2 pieces
CHF74.90was
138.70 - −46%
Lancôme Idôle Peach 'n Roses Eau de Parfum 50 ml
CHF74.90was
138.70CHF 149.80/100 ml
- −46%
Paco Rabanne Million Gold for Her Fragrance Set, 2 Pieces
CHF74.90was
138.70 - Deal
Maila Side Sleeper Pillow
CHF75.00
- Deal
- Deal
- Deal
Bosch BCHF216S vacuum cleaner
CHF129.00
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
Kuga wardrobe white/oak, 3-door
CHF249.00
- Deal
Wardrobe Kuga white/graphite, 3-door
CHF249.00
- Deal
- Deal
Juist Foldaway Bed
CHF599.00
- Deal
- Deal
- Deal
Laneige Lip Sleeping Mask Pumpkin Pie 20 g
CHF15.90
CHF 79.50/100 g
- Deal
Laneige Lip Sleeping Mask Strawberry Shortcake, 20 g
CHF15.90
CHF 79.50/100 g
- DealVegan
Hacienda Montecorto Ribera del Duero 75 cl
CHF19.95
CHF 26.60/l
- −46%
Dove Invisible Dry Deodorant Stick 2x50ml
CHF5.95was
11.00CHF 59.50/l
- −46%
Dove Men & Care Clean Comfort deodorant stick 2x50ml
CHF5.95was
11.00CHF 59.50/l
- −46%
Dove Original Stick Deodorant 2x50ml
CHF5.95was
11.00CHF 59.50/l
- −46%
Snackline XXL cheese-flavored corn balls 300 g
CHF1.95was
3.60CHF 6.50/kg
- −46%Vegan
Salted onion rings
CHF1.95was
3.60CHF 6.50/kg
- −46%
XXL corn and pepper flips
CHF1.95was
3.60CHF 6.50/kg
- −46%
Snackline XXL Corn Rings Pizza 300 g
CHF1.95was
3.60CHF 6.50/kg
- −46%
Mario Office Chair in Faux Leather and Mesh, Red and Black
CHF69.90was
129.00 - −46%Vegan
Elenia Royal Slatted Frame
CHF69.90was
129.00 - −46%
Sardinia Hallway Panel with Mirror
CHF69.90was
129.00 - −46%
Gigi shelf with 4 shelves
CHF69.90was
129.00 - −46%
Dhaula Merino women's thermal pants
CHF69.95was
129.00 - −46%
Dove Men Extra Fresh shower gel 3x250ml
CHF5.95was
10.95CHF 7.93/l
- −46%
Dove Gentle Pamper Shower Cream 3x250ml
CHF5.95was
10.95CHF 7.93/l
- −46%
Dove Essential Hydrate Shower Gel 3 x 250 ml
CHF5.95was
10.95CHF 7.93/l
- −46%
Dove Silky Velvet Shower Gel 3x250ml
CHF5.95was
10.95CHF 7.93/l
- −45%
Mimi Kiss da Moscato Rosé
CHF5.95was
10.90CHF 7.93/l
- −45%Vegan
Primitivo
CHF5.95was
10.90CHF 7.93/l
- −45%
Laurastar Ironing Station Go+
CHF549.00was
999.00 - Deal
Gliss Full Hair Wonder Hair Growth Activator 100ml
CHF6.50
CHF 65.00/l
- −45%
L'Oréal Revitalift Laser X3 Day Cream 50ml
CHF12.95was
23.55CHF 25.90/100 ml
- −45%
Finish Dishwasher Deodoriser Lemon & Lime 2x8ml
CHF4.95was
9.00 - −45%
Kleenex cosmetic tissues cube 4 x 48 sheets
CHF5.50was
10.00 - Deal
Wella EIMI Performance hairspray 500 ml
CHF9.95
CHF 19.90/l
- Deal
Victoria's Secret Aqua Kiss Body Spray 250 ml
CHF15.90
CHF 63.60/l
- Deal
Rush Body Spray
CHF15.90
CHF 63.60/l
- −45%
Hakle Toilet paper Pflegende Sauberkeit 4 veli 24 rolls
CHF15.95was
29.00 - −45%
Hakle Toilet paper Verwöhnende Sauberkeit 4 veli 24 rolls
CHF15.95was
29.00 - Deal
Heartleaf 77% soothing toner
CHF19.95
CHF 79.80/l
- −45%
Moisture Surge Sheer Hydrator SPF 25
CHF29.95was
54.45CHF 59.90/100 ml
- Deal
Odlo Women's T-Shirt Cardada
CHF32.95
- Deal
For Her Eau de Toilette
CHF44.90
- Deal
L'Impératrice Eau de Toilette
CHF44.90
- Deal
1 Million Eau de Toilette
CHF55.90
- DealVegan
Azzaro The Most Wanted Eau de Toilette Intense 100 ml
CHF59.90
CHF 599.00/l
- Deal
- Deal
- −45%
100% Airmatic Women's Cycling Shorts
CHF59.95was
109.00 - −45%
100% Airmatic Men's Bike Shorts
CHF59.95was
109.00 - −45%
Hi-Tec Mens Storm Expedition WP Hiking Boots
CHF59.95was
109.00 - Deal
- Deal
- Deal
Red Bull Adult Spect Jam Ski Goggles
CHF119.00
- Deal
- Deal
Tom Tailor Men's 2-in-1 Wool Jacket
CHF119.00
- Deal
Tom Tailor Men's Jacket padded
CHF119.00
- Deal
- Deal
Proguide 89 Touring Skis with Skins
CHF499.00
- Deal
Food Center FCCD362NF
CHF549.00
- Deal
Corratec E-Power Trekkingbike TrT 28 P6 8SC
CHF2'300.00
- Deal
Toblerone Milch 5 x 100 g
CHF8.95
CHF 17.90/kg
- Deal
Toblerone Zartbitter 5 x 100 g
CHF8.95
CHF 17.90/kg
- Deal
Toblerone weiss 5 x 100 g
CHF8.95
CHF 17.90/kg
- Deal
Gisada Titanium Homme Deo Stick 75ml
CHF18.90
CHF 25.20/100 ml
- −45%
SofLens 59 Soft contact lenses for 6 months
CHF19.50was
35.45 - −45%
Sibonet Shower gel 3x250ml
CHF7.95was
14.45CHF 10.60/l
- −45%
Sipuro Bathroom hygiene 2x650ml
CHF5.95was
10.80CHF 4.58/l
- −45%
Sipuro Glass and Multi-Surface Cleaning Spray 2x650ml
CHF5.95was
10.80CHF 4.58/l
- −45%
Sipuro Kitchen degreaser 2x650ml
CHF5.95was
10.80CHF 4.58/l
- −45%
Sipuro Universal degreaser 2x650ml
CHF5.95was
10.80CHF 4.58/l
- −45%
Fluffy Upholstered Chair in Dark Grey Corduroy
CHF79.90was
145.00 - −45%
Fluffy Upholstered Chair in Pink Corduroy
CHF79.90was
145.00 - −45%
Arabella boxspring bed corduroy fabric 140 x 200 cm, with bed box
CHF799.00was
1'449.00 - −45%
Tempo Tissues 56 x 10 pieces
CHF8.95was
16.20 - −45%
Aterno sideboard, white
CHF149.00was
269.00 - −45%
Sherpa Women's Gloves Kankai
CHF9.95was
17.95 - −45%
Belo Tempranillo
CHF3.30was
5.95CHF 4.40/l
- −45%
Air Wick Plug-in Refill Eucalyptus & Cedarwood 2x19ml
CHF6.60was
11.90CHF 17.37/100 ml
- −45%
Air Wick Red Berries & Peach plug-in diffuser 2x19ml
CHF6.60was
11.90CHF 17.37/100 ml
- −45%
Air Wick Plug-in refill cotton and orchid 2x19ml
CHF6.60was
11.90CHF 17.37/100 ml
- −45%
Air Wick Plug-in refill cherry blossom and raspberry 2x19ml
CHF6.60was
11.90CHF 17.37/100 ml
- −45%
Air Wick Plug-in refill Mediterranean Breeze 2x19ml
CHF6.60was
11.90CHF 17.37/100 ml
About this page
The current list contains 5'274 deals at Otto’s for the canton of Ticino. The average direct discount is 35%, the highest 89%, counting only deals with a reference price. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.
Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).
- Independent
- Free
- 7 supermarkets
Compare Otto’s with other supermarkets
Other Swiss chains and their current weekly deals.
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
FAQs about Otto’s
Which Otto’s deals are on right now?
As of 29 Sept 2026: 5'274 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. For example: Outdoorchef pizza stone 420/480 at CHF 6.00, was 54.55; Outdoorchef Standard barbecue brush at CHF 3.00, was 18.75; Estée Lauder Youth-Dew Eau de Parfum 67 ml at CHF 29.90, was 119.60. New deals started today. The next deals are expected from Tue 6 Oct.
When do new Otto’s offers come out?
The Wochenhits come out every Tuesday as a new flyer with a "valid from" date and the note "while stocks last", with no end date. Every edition since mid-July 2026 has started on a Tuesday, with a few Wednesday starts earlier in the year; the printed date is what counts (source: ottos.ch, checked 25 September 2026). Themed catalogues such as furniture or bikes come on top. Rappn updates the offers daily as Otto’s publishes them.
What makes Otto’s different from supermarkets?
Otto’s is a Swiss discount department store based in Sursee. The assortment covers groceries, but mostly perfume, fashion, household, electronics, wine, sports, and furniture. The promotional rhythm is broader than at pure supermarkets, with frequent brand specials and longer validity periods.
Are Otto’s offers the same online and in-store?
Yes. Weekly promotions apply at the same price across all branches and on the Otto’s online shop (ottos.ch). Offers that are valid online only carry their own label in Rappn.
Where can I find the Otto’s flyer?
The current Otto’s flyer comes in three forms: the Wochenhits, renewed every Tuesday, themed catalogues on ottos.ch and a printed advertising paper in letterboxes. The flyer page on ottos.ch shows the current Wochenhits; all offers are valid only while stocks last.
Where can I see next week’s Otto’s deals?
The flyer page on ottos.ch already shows a preview of next week’s Wochenhits (source: ottos.ch). The printed "valid from" date on the flyer is what counts.
Where do I find Otto’s Sport, furniture, and brand-special promotions?
Sports, furniture and brand-special promotions come out at Otto’s as themed catalogues and special flyers on the flyer page of ottos.ch. In the Rappn app you see the Otto’s offers it tracks in one list, filterable by category.
Is Rappn independent from Otto’s?
Yes. Rappn has no commercial agreements with Otto’s, Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, or Aligro. We earn nothing on the offers we display, and the app remains 100% free.
Otto’s guides
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed
