Otto’s deals right now · Wk 40 2026
5'234 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. The next deals are expected from Tue 6 Oct. Source: deals published by Otto’s, retrieved on 1 Oct 2026.
By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers
Promotions only, not regular shelf prices.
- Deals
- 5'234
- Avg direct discount
- 35%
- Max direct discount
- 89%
Promotion rhythm
New deals expected from Tue 6 Oct
Otto’s: new weekly deals every Tuesday, no end date, while stocks last.
All Otto’s deals · Wk 40 2026
Prices for the canton of Ticino, retrieved on 1 Oct 2026.
100 deals
- −44%
Oval black metal trolley with 2 shelves
CHF49.90was
89.90 - −44%
Oval white metal trolley with 2 shelves
CHF49.90was
89.90 - −44%
Wade Coffee Table with Magazine Holder
CHF49.90was
89.90 - −44%
Louvre 3-Seater Garden Lounge Sofa
CHF499.00was
899.00 - −44%Vegan
ültje Spicy Peanuts 900g
CHF6.50was
11.70CHF 7.22/kg
- −44%
Aldegheri Amarone Valpolicella Clas
CHF24.95was
44.90CHF 33.27/l
- −44%
Hamm garden lounge, anthracite
CHF444.00was
799.00 - −44%Vegan
Susumaniello
CHF9.95was
17.90CHF 13.27/l
- −44%
Barilla Bavette No. 13 5x500g
CHF6.95was
12.50CHF 2.78/kg
- −44%Vegan
Barilla Penne Rigate n.73 5x500g
CHF6.95was
12.50CHF 2.78/kg
- −44%Vegan
Barilla Spaghetti n.5 5x500g
CHF6.95was
12.50CHF 2.78/kg
- −44%Vegan
Barilla Spaghettini n.3 5x500g
CHF6.95was
12.50CHF 2.78/kg
- −44%
Barilla Spaghettoni No. 7 5x500g
CHF6.95was
12.50CHF 2.78/kg
- −44%Vegan
Ben's Original Long grain rice 20 min 2kg
CHF6.95was
12.50CHF 3.48/kg
- −44%
Stimorol Spearmint chewing gum 2x87g
CHF5.95was
10.70CHF 34.20/kg
- −44%
Stimorol Strawberry lime chewing gum 2x87g
CHF5.95was
10.70CHF 34.20/kg
- −44%
Stimorol Chewing Gum Wild Cherry Sugarfree Bottle 2x87g
CHF5.95was
10.70CHF 34.20/kg
- −44%
Desafinado Douro DOC
CHF4.95was
8.90CHF 6.60/l
- −44%Vegan
Nivea Men Sport Shower Gel 250ml
CHF1.95was
3.50CHF 7.80/l
- −44%
Munz Swiss Premium 4x300 g
CHF19.95was
35.80CHF 16.63/kg
- −44%
Inca folding bistro table, 70 cm
CHF99.90was
179.00 - −44%
Atlantis Desk White High Gloss
CHF99.90was
179.00 - −44%
Repair & Care conditioner
CHF9.95was
17.80CHF 12.44/l
- −44%
Pantene Conditioner Moisture Boost 800ml
CHF9.95was
17.80CHF 12.44/l
- −44%
Sassoalloro Biondi Santi 75 cl
CHF13.95was
24.95CHF 18.60/l
- −44%
Men's Chamunda II Multifunction Shoes
CHF89.00was
159.00 - −44%
Men's Pajaru II Winter Shoes Black
CHF89.00was
159.00 - −44%
Sherpa Women's Trekking Shoe Chamunda II
CHF89.00was
159.00 - Deal
Tuc Cracker paprika 6x100g
CHF6.50
CHF 10.83/kg
- DealVegan
- Deal
Sour Cream & Onion Crackers 6x100g
CHF6.50
CHF 10.83/kg
- −44%
Shine Enhancer Hair Brush Pink
CHF7.95was
14.20 - −44%
Shine Enhancer Hair Brush Black
CHF7.95was
14.20 - −44%
Wet Brush Shine Enhancer, purple
CHF7.95was
14.20 - −44%
Age Perfect Renaissance Cellulaire Night Cream
CHF14.95was
26.70CHF 29.90/100 ml
- −44%
Rotel Travel Hair Dryer 808CH1
CHF14.95was
26.70 - −44%
Toko Plexi Blade 3mm Backshop GS
CHF4.90was
8.75 - Deal
- Deal
- −44%
Cristal d'Arques Longchamp champagne glass 6 x 14 cl
CHF24.95was
44.55 - Deal
Noa Eau de Toilette
CHF35.90
- Deal
- −44%
Women's Jordie Fleece Jacket
CHF49.95was
89.20 - −44%
Snowlife Lady Victoria Mittens
CHF49.95was
89.20 - −44%
Swiss Air 360° Hair Dryer
CHF49.95was
89.20 - −44%
Oakley MOD 1 Youth Ski Helmet
CHF49.95was
89.20 - −44%
Classics Citrus Juicer 22760-56
CHF49.95was
89.20 - −44%
Snowlife Men's Sir Victor Mittens
CHF49.95was
89.20 - −44%
Tommy Jeans women's S Flag hoodie
CHF49.95was
89.20 - −44%
U.S. Polo Assn. Women's ICY001W Winter Shoes
CHF49.95was
89.20 - −44%
U.S. Polo men's Swift 001 sneakers
CHF49.95was
89.20 - Deal
Rose Tangerine Eau de Toilette
CHF54.90
CHF 109.80/100 ml
- Deal
Candy Rose Eau de Parfum
CHF69.90
CHF 699.00/l
- Deal
- −44%
Jean Paul Gaultier Scandal fragrance set, 2 pieces
CHF74.90was
133.75 - Deal
Giorgio Armani Sì Nude Bloom Eau de Parfum 50 ml
CHF79.90
CHF 159.80/100 ml
- Deal
Giorgio Armani Sì Passione Red Bloom Eau de Parfum 50 ml
CHF79.90
CHF 159.80/100 ml
- Deal
Montale Starry Night Unisex Eau de Parfum 100 ml
CHF79.90
CHF 799.00/l
- Deal
Omnia Crystalline Eau de Parfum
CHF79.90
CHF 159.80/100 ml
- Deal
Centra Cross-Country Ski Poles
CHF89.00
- Deal
- Deal
Kortal Unisex Cycling Helmet
CHF139.00
- Deal
- Deal
- Deal
Men's Triglav Ski Jacket
CHF199.00
- Deal
- Deal
Erquy Bed with Storage
CHF249.00
- −44%
SoFlow SO ONE+ E-Scooter
CHF329.00was
587.50 - −44%
Tonight Bed with Storage
CHF399.00was
712.50 - Deal
- Deal
- Deal
Smeg FAB28LPG6 retro-style refrigerator
CHF1'399.00
- Deal
Kästle E-Fullybike K_eMX 8
CHF3'599.00
- Deal
Men's Ski Socks Superleggera
CHF19.95
- −44%
Livara bed, wild oak finish, black faux leather headboard, 90 x 200 cm
CHF499.00was
890.00 - −44%
Lago Table Set, anthracite
CHF449.00was
799.00 - −44%
Livara bed, wild oak finish, black faux leather headboard, 140 x 200 cm
CHF529.00was
940.00 - −44%
Livara bed, wild oak finish, black faux leather headboard, 180 x 200 cm
CHF609.00was
1'080.00 - −44%
Ichnusa Non filtrata Beer 24x44cl
CHF39.95was
70.80CHF 3.78/l
- −44%
Axe Epic Fresh Deo Bodyspray 2x200ml
CHF8.95was
15.85CHF 22.37/l
- −44%
Axe Black Deo Spray 2x200ml
CHF8.95was
15.85CHF 22.37/l
- −44%
Axe Dark Temptation Deo Spray 2x200ml
CHF8.95was
15.85CHF 22.37/l
- −43%Vegan
Sport Roll-On Deodorant
CHF1.95was
3.45CHF 3.90/100 ml
- −43%
Fa Pink Passion Roll-On Deodorant
CHF1.95was
3.45CHF 3.90/100 ml
- −43%
Inca folding bar table, 140 cm
CHF169.00was
299.00 - −43%
- −43%
Joe TV Unit Artisan Oak Black 195 x 48 x 37 cm
CHF169.00was
299.00 - −43%
Atlantis White MDF Display Cabinet 75 x 194 x 40 cm
CHF169.00was
299.00 - −43%
Malu rug
CHF89.90was
159.00 - −43%
Kleenex Cosmetic Tissues 4x72
CHF4.75was
8.40 - −43%
Le Petit Marseillais Men Shower Gel Juniper Wood 3x250ml
CHF5.95was
10.50CHF 7.93/l
- −43%
Le Petit Marseillais Lavender Shower Cream 3x250ml
CHF5.95was
10.50CHF 7.93/l
- −43%
Le Petit Marseillais Verbena & Lemon Shower Gel 3x250ml
CHF5.95was
10.50CHF 7.93/l
- −43%Vegan
Le Petit Marseillais Mango & Passion Fruit Shower Gel 3x250ml
CHF5.95was
10.50CHF 7.93/l
- −43%
Le Petit Marseillais Men's 4-in-1 shower gel, mineral and cedar 3x250ml
CHF5.95was
10.50CHF 7.93/l
- −43%
Le Petit Marseillais Men's Cypress & Ginger Shower Gel 3x250ml
CHF5.95was
10.50CHF 7.93/l
- −43%
Le Petit Marseillais Orange Blossom shower gel 3x250ml
CHF5.95was
10.50CHF 7.93/l
- −43%
Le Petit Marseillais Peach & Nectarine Shower Gel 3x250ml
CHF5.95was
10.50CHF 7.93/l
- −43%
Le Petit Marseillais Sweet Almond Milk Shower Gel 3x250ml
CHF5.95was
10.50CHF 7.93/l
- −43%
Livara bed, wild oak finish, black faux leather headboard, 120 x 200 cm
CHF519.00was
915.00
About this page
The current list contains 5'234 deals at Otto’s for the canton of Ticino. The average direct discount is 35%, the highest 89%, counting only deals with a reference price. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.
Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).
- Independent
- Free
- 7 supermarkets
Compare Otto’s with other supermarkets
Other Swiss chains and their current weekly deals.
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
FAQs about Otto’s
Which Otto’s deals are on right now?
As of 1 Oct 2026: 5'234 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. For example: Outdoorchef pizza stone 420/480 at CHF 6.00, was 54.55; Outdoorchef Standard barbecue brush at CHF 3.00, was 18.75; Estée Lauder Youth-Dew Eau de Parfum 67 ml at CHF 29.90, was 119.60. The next deals are expected from Tue 6 Oct.
When do new Otto’s offers come out?
The Wochenhits come out every Tuesday as a new flyer with a "valid from" date and the note "while stocks last", with no end date. Every edition since mid-July 2026 has started on a Tuesday, with a few Wednesday starts earlier in the year; the printed date is what counts (source: ottos.ch, checked 25 September 2026). Themed catalogues such as furniture or bikes come on top. Rappn updates the offers daily as Otto’s publishes them.
What makes Otto’s different from supermarkets?
Otto’s is a Swiss discount department store based in Sursee. The assortment covers groceries, but mostly perfume, fashion, household, electronics, wine, sports, and furniture. The promotional rhythm is broader than at pure supermarkets, with frequent brand specials and longer validity periods.
Are Otto’s offers the same online and in-store?
Yes. Weekly promotions apply at the same price across all branches and on the Otto’s online shop (ottos.ch). Offers that are valid online only carry their own label in Rappn.
Where can I find the Otto’s flyer?
The current Otto’s flyer comes in three forms: the Wochenhits, renewed every Tuesday, themed catalogues on ottos.ch and a printed advertising paper in letterboxes. The flyer page on ottos.ch shows the current Wochenhits; all offers are valid only while stocks last.
Where can I see next week’s Otto’s deals?
The flyer page on ottos.ch already shows a preview of next week’s Wochenhits (source: ottos.ch). The printed "valid from" date on the flyer is what counts.
Where do I find Otto’s Sport, furniture, and brand-special promotions?
Sports, furniture and brand-special promotions come out at Otto’s as themed catalogues and special flyers on the flyer page of ottos.ch. In the Rappn app you see the Otto’s offers it tracks in one list, filterable by category.
Is Rappn independent from Otto’s?
Yes. Rappn has no commercial agreements with Otto’s, Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, or Aligro. We earn nothing on the offers we display, and the app remains 100% free.
Otto’s guides
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed
