Coop deals this week · Wk 39 2026
1'042 Coop deals this week for the canton of Ticino, most valid from Thu 24 Sept to Wed 30 Sept. New deals started today. The next deals are expected from Thu 1 Oct. Source: deals published by Coop, retrieved on 28 Sept 2026.
By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers
Promotions only, not regular shelf prices.
- Deals
- 1'042
- Avg direct discount
- 27%
- Max direct discount
- 52%
Promotion week
Thu 24 Sept to Wed 30 Sept
new todayNew deals expected from Thu 1 Oct
Coop: new deals every Thursday, valid until Wednesday.
All Coop deals · Wk 39 2026
Prices for the canton of Ticino, retrieved on 28 Sept 2026.
100 deals
- 2+ items −40%Vegan
Fairtrade lemon iced tea 6x1.5l
CHF4.74was
7.90CHF 0.53/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −40%Vegan
Fairtrade sugar-free lemon iced tea 6x1.5l
CHF4.74was
7.90CHF 0.53/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −40%Vegan
Organic fruit iced tea 6x50cl
CHF5.04was
8.40CHF 1.68/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −40%Organic
Organic ginger green iced tea
CHF5.04was
8.40CHF 1.68/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −40%Organic
Organic Moroccan mint green iced tea
CHF5.04was
8.40CHF 1.68/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −40%Vegan
Organic unsweetened honeybush-orange herbal tea
CHF5.04was
8.40CHF 1.68/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −40%Vegan
Organic unsweetened mint-lemon herbal tea
CHF5.04was
8.40CHF 1.68/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −40%Organic
Organic Earl Grey black tea, 6 x 50 cl
CHF5.04was
8.40CHF 1.68/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −40%Organic
Organic alpine herbal tea
CHF5.04was
8.40CHF 1.68/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −40%Organic
Organic mandarin white iced tea
CHF5.04was
8.40CHF 1.68/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −40%Vegan
Fairtrade peach iced tea 6x1.5l
CHF5.10was
8.50CHF 0.57/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −40%Vegan
Fairtrade sugar-free peach iced tea 6x1.5l
CHF5.10was
8.50CHF 0.57/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −40%Vegan
AriZona Original Green Tea with Honey 6x500ml
CHF5.94was
9.90CHF 1.98/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −40%Vegan
Volvic Green iced tea with mint 6x750ml
CHF5.94was
9.90CHF 1.32/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −40%Vegan
Volvic Hibiscus with passion fruit and lychee flavour 6x750ml
CHF5.94was
9.90CHF 1.32/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −40%Vegan
Volvic Black iced tea with lemon 6x750ml
CHF5.94was
9.90CHF 1.32/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −40%Vegan
Volvic Peach-flavoured iced tea 6x750ml
CHF5.94was
9.90CHF 1.32/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −40%Vegan
Lemongrass and lemon tea drink
CHF6.30was
10.50CHF 2.10/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −40%Vegan
Peppermint and moringa tea drink
CHF6.30was
10.50CHF 2.10/l
until Wed 30 Sept
- −40%Vegan
Frozen Oven Bake Fries
CHF6.60was
11.00CHF 3.30/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −40%Vegan
Ramseier Huus Tee mint 6x1l
CHF6.84was
11.40CHF 1.14/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −40%Organic
Organic unsweetened alpine herb iced tea, 6 x 1 l
CHF6.90was
11.50CHF 1.15/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −40%Organic
Organic alpine herbs iced tea
CHF6.90was
11.50CHF 1.15/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −40%Vegan
Organic fruit tea 6x1l
CHF6.90was
11.50CHF 1.15/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −40%Organic
Organic Ginger Green Ice Tea
CHF6.90was
11.50CHF 1.15/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −40%Organic
Organic green tea mint ice tea
CHF6.90was
11.50CHF 1.15/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −40%Organic
Naturaplan Organic Mint Lemon Iced Tea, No Added Sugar
CHF6.90was
11.50CHF 1.15/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −40%Vegan
Volvic Red fruit iced tea 6x750ml
CHF7.02was
11.70CHF 1.56/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −40%Vegan
Nestea Lemon black iced tea 6x1.5l
CHF7.17was
11.95CHF 0.80/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −40%Vegan
Nestea Black tea peach 6x1.5l
CHF7.17was
11.95CHF 0.80/l
until Wed 30 Sept
- −40%
Diced chicken breast
CHF7.20was
12.00CHF 22.50/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −40%Vegan
Volvic Iced tea peach 6x1.5l
CHF7.74was
12.90CHF 0.86/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −40%Vegan
Volvic Iced tea lemon 6x1.5l
CHF7.74was
12.90CHF 0.86/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −40%Vegan
Volvic Green iced tea mint 6x1.5l
CHF7.74was
12.90CHF 0.86/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −40%Vegan
Organic ginger green iced tea 6x1.5l
CHF8.97was
14.95CHF 1.00/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −40%Vegan
Organic mint green iced tea 6x1.5l
CHF8.97was
14.95CHF 1.00/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −40%
Komeo Ginger, lemon and mint kombucha 6x330ml
CHF9.36was
15.60CHF 4.73/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −40%
Komeo Hibiscus, rose and haskap berry kombucha 6x330ml
CHF9.36was
15.60CHF 4.73/l
until Wed 30 Sept
- −40%
Caffè macchiato and vanilla ice cream cones 16x125ml
CHF9.90was
16.50until Wed 30 Sept
- −40%
Chocolate and vanilla ice cream cones 16x125ml
CHF9.90was
16.50until Wed 30 Sept
- −40%
Strawberry and vanilla ice cream cones 16x125ml
CHF9.90was
16.50until Wed 30 Sept
- 2+ items −40%Vegan
Espresso Coffee Capsules - Nespresso® Compatible
CHF10.77was
17.95CHF 0.22/pc
until Wed 30 Sept
- 2+ items −40%Vegan
La Mocca Decaf Lungo Nespresso-compatible coffee capsules
CHF10.77was
17.95CHF 0.22/pc
until Wed 30 Sept
- 2+ items −40%Vegan
Lungo Coffee Capsules - Nespresso® Compatible
CHF10.77was
17.95CHF 0.22/pc
until Wed 30 Sept
- 2+ items −40%Vegan
La Mocca Lungo Forte 50 Nespresso-Compatible Coffee Capsules
CHF10.77was
17.95CHF 0.22/pc
until Wed 30 Sept
- −40%Online only
Munz white Branche bar 1000g
CHF19.80was
33.00CHF 19.80/kg
until Wed 30 Sept
- −40%Vegan
Feldschlösschen Alcohol-Free Lager 24x500ml
CHF27.60was
46.00CHF 2.30/l
until Wed 30 Sept
- −40%Vegan
Feldschlösschen Original 24x500ml
CHF27.60was
46.00CHF 2.30/l
until Wed 30 Sept
- −40%Online only
Sponser Chocolate Whey Isolate Pouch 1.5kg
CHF61.20was
102.00CHF 40.80/kg
until Wed 30 Sept
- −40%Online only
Sponser Vanilla Whey Isolate Pouch 1.5kg
CHF61.20was
102.00CHF 40.80/kg
until Wed 30 Sept
- −36%Vegan
Boxer Old Beer Cans 24x500ml
CHF29.95was
46.80CHF 2.50/l
until Wed 30 Sept
- −36%
MSC White Tuna in Brine 4x155g
CHF6.95was
10.80CHF 11.21/kg
until Wed 30 Sept
- −35%Vegan
Ichnusa Unfiltered Beer 15x500ml
CHF28.95was
44.25CHF 3.86/l
until Wed 30 Sept
- −34%
Olo Marzipan Vegetables
CHF7.90was
12.00CHF 15.80/kg
until Wed 30 Sept
- −34%Vegan
Vitamin Well Awake 6x500ml
CHF8.95was
13.50CHF 2.98/l
until Wed 30 Sept
- −34%Vegan
Vitamin Well Antioxidant vitamin drink 6x500ml
CHF8.95was
13.50CHF 2.98/l
until Wed 30 Sept
- −34%Vegan
Vitamin Well Reload vitamin drink 6x500ml
CHF8.95was
13.50CHF 2.98/l
until Wed 30 Sept
- −34% Bundle
Negroni Nostrano raw ham 90g
CHF9.95was
15.00CHF 55.28/kg
until Wed 30 Sept
- −34%Vegan
Organic BBQ sauce
CHF3.95was
5.95CHF 17.17/kg
until Wed 30 Sept
- −34%Vegan
Organic jalapeño ketchup
CHF3.95was
5.95CHF 17.17/kg
until Wed 30 Sept
- −33%
Salmon Fillets ASC with Skin 3x150g
CHF15.40was
23.15CHF 34.22/kg
until Wed 30 Sept
- −33% BundleOrganic
Organic Chopped Tomatoes
CHF3.20was
4.80CHF 2.67/kg
until Wed 30 Sept
- −33%Vegan
VAYO organic vegan mayonnaise alternative
CHF3.30was
4.95CHF 16.50/kg
until Wed 30 Sept
- −33% Bundle
Fine peas and carrots
CHF3.60was
5.40CHF 4.62/kg
until Wed 30 Sept
- −33% BundleVegan
Nissin Soba fried noodles chilli 111g
CHF3.70was
5.55CHF 11.11/kg
until Wed 30 Sept
- −33% BundleVegan
Nissin Soba fried noodles classic 109g
CHF3.70was
5.55CHF 11.31/kg
until Wed 30 Sept
- −33% Bundle
Pearl onions
CHF3.90was
5.85CHF 9.63/kg
until Wed 30 Sept
- −33% BundleOrganic
Organic peeled tomatoes
CHF4.00was
6.00CHF 3.33/kg
until Wed 30 Sept
- −33%OrganicOnline only
Naturaplan Organic Peeled Tomatoes 3x400g
CHF4.00was
6.00CHF 3.33/kg
until Wed 30 Sept
- −33% BundleVegan
Chio Minions corn sticks 75g
CHF4.40was
6.60CHF 19.56/kg
until Wed 30 Sept
- −33% Bundle
Emmi Caffè Latte Cappuccino 3x230ml
CHF4.40was
6.60CHF 6.38/l
until Wed 30 Sept
- −33% Bundle
Emmi Caffè Latte Macchiato 3x230ml
CHF4.40was
6.60CHF 6.38/l
until Wed 30 Sept
- −33% BundleVegan
Pickled gherkins
CHF4.40was
6.60CHF 11.73/kg
until Wed 30 Sept
- −33% Bundle
Roland Snack Pearls gluten free 90g
CHF4.60was
6.90CHF 17.04/kg
until Wed 30 Sept
- −33%Vegan
Barilla Spaghettoni No. 7 3x500g
CHF5.00was
7.50CHF 3.33/kg
until Wed 30 Sept
- −33% BundleVegan
Organic cooked chickpeas
CHF5.00was
7.50CHF 6.94/kg
until Wed 30 Sept
- −33% Bundle
Caffè latte Balance, 3 x 230 ml
CHF5.00was
7.50CHF 7.25/l
until Wed 30 Sept
- −33% Bundle
Emmi Caffè Latte Double Zero 3x230ml
CHF5.00was
7.50CHF 7.25/l
until Wed 30 Sept
- −33% Bundle
Ready-to-cook rösti
CHF5.00was
7.50CHF 3.33/kg
until Wed 30 Sept
- −33% Bundle
Roland Classic crispy wafers 100g
CHF5.10was
7.65CHF 17.00/kg
until Wed 30 Sept
- −33% BundleVegan
Rummo Fusilli n.48 3x500g
CHF5.60was
8.40CHF 3.73/kg
until Wed 30 Sept
- −33% BundleVegan
Rummo Mezzi Rigatoni n.51 3x500g
CHF5.60was
8.40CHF 3.73/kg
until Wed 30 Sept
- −33% BundleVegan
Rummo Orecchiette n.87 3x500g
CHF5.60was
8.40CHF 3.73/kg
until Wed 30 Sept
- −33% BundleVegan
Rummo Penne Rigate n.66 3x500g
CHF5.60was
8.40CHF 3.73/kg
until Wed 30 Sept
- −33% BundleVegan
Rummo Spaghetti n.3 3x500g
CHF5.60was
8.40CHF 3.73/kg
until Wed 30 Sept
- −33% Bundle
Chio Jumpy's sunny paprika snacks 100g
CHF5.70was
8.55CHF 19.00/kg
until Wed 30 Sept
- −33% BundleVegan
Pickled cucumbers
CHF5.90was
8.85CHF 6.78/kg
until Wed 30 Sept
- −33% Bundle
Vegetable platter / chanterelles
CHF5.90was
8.85CHF 7.56/kg
until Wed 30 Sept
- −33% Bundle
Bernese rösti
CHF6.40was
9.60CHF 4.27/kg
until Wed 30 Sept
- −33% Bundle
Kambly Goldfish Original 160g
CHF6.80was
10.20CHF 14.17/kg
until Wed 30 Sept
- −33% Bundle
Kambly Goldfish Paprika Snack 160g
CHF6.80was
10.20CHF 14.17/kg
until Wed 30 Sept
- −33%
ASC Pangasius Crispy Bites 3x250g
CHF7.90was
11.85CHF 10.53/kg
until Wed 30 Sept
- −33% Bundle
Betty Bossi Fairtrade Chocolate Chunks
CHF7.90was
11.85CHF 16.46/kg
until Wed 30 Sept
- −33%Vegan
Naturaplan Organic Fairtrade Mixed Nuts 3x150g
CHF8.40was
12.60CHF 18.67/kg
until Wed 30 Sept
- −33%
Smoked trout fillets
CHF9.00was
13.50CHF 24.00/kg
until Wed 30 Sept
- −33% Bundle
Sheep's milk cheese in brine
CHF9.00was
13.50until Wed 30 Sept
- −33% BundleVegan
Vitamin Well Boost 6x500ml
CHF9.00was
13.50CHF 3.00/l
until Wed 30 Sept
- −33% BundleVegan
Vitamin Well Hydrate rhubarb & strawberry flavour 6x500ml
CHF9.00was
13.50CHF 3.00/l
until Wed 30 Sept
- −33% BundleVegan
Vitamin Well Lemon zero vitamin drink 6x500ml
CHF9.00was
13.50CHF 3.00/l
until Wed 30 Sept
- −33% BundleVegan
Vitamin Well Peach Zero 6x500ml
CHF9.00was
13.50CHF 3.00/l
until Wed 30 Sept
About this page
The current list contains 1'042 deals at Coop for the canton of Ticino. Most run from Thursday 24 Sept to Wednesday 30 Sept. The average direct discount is 27%, the highest 52%, counting only deals with a reference price. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.
Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).
- Independent
- Free
- 7 supermarkets
Compare Coop with other supermarkets
Other Swiss chains and their current weekly deals.
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
FAQs about Coop
Which Coop deals are on this week?
As of 28 Sept 2026: 1'042 Coop deals this week for the canton of Ticino, most valid from Thu 24 Sept to Wed 30 Sept. For example: Naturafarm Pork Stewing Meat approx. 600g at CHF 4.80, was 9.90; SodaStream Red Berry Soda-Mix concentrate at CHF 3.45, was 6.95; Balsamic vinegar, 3 leaves at CHF 9.95, was 19.95. New deals started today. The next deals are expected from Thu 1 Oct.
When do new Coop offers come out?
Coop changed its promotional cycle back in January 2025: promotions now start on Thursday and stay valid until Wednesday of the following week. Rappn updates the offers daily as Coop publishes them.
How long are Coop weekly offers valid?
Weekly promotions run for seven days, Thursday through Wednesday. On top of that, Coop offers the "Wochenend-Hits" weekend deals with particularly steep discounts, plus the "Wochenstart-Hits" from Monday to Wednesday for shoppers who prefer the start of the week.
Are Coop offers the same online and in-store?
Yes. Standard weekly promotions apply at the same price on coop.ch, in the Coop app, and in physical stores. Offers that are valid online only carry their own label in Rappn.
Where can I find the Coop flyer?
Coop does not deliver a standalone flyer to Swiss letterboxes. The weekly deals appear in the Aktionsmagazin, a promotions magazine inserted in the Coopzeitung newspaper, laid out in stores and readable on coop.ch; the Supercard app shows the same offers. New deals start every Thursday and run until Wednesday, a rhythm in place since January 2025.
Where can I see next week’s Coop deals?
Coop publishes an official preview in the "Preview special offer week" section of its online shop on coop.ch. The new deals start on Thursday and run until Wednesday of the following week.
Does the Coop Supercard work with Rappn?
Yes, as a card in the wallet: the Rappn app stores your Supercard and shows its barcode or QR code at the till. Superpunkte are still collected with the Supercard and digital coupons are activated in the Supercard app: Rappn does not credit points or redeem coupons. Whether the till accepts the code from your phone is up to Coop.
Is Rappn independent from Coop?
Yes. Rappn has no commercial agreements with Coop, Migros, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s. We earn nothing on the offers we display, and the app remains 100% free.
Coop guides
- Coop deals next week in Switzerland: how to see them early
- Coop flyer this week: where to find it and how it works
- Coop discounts explained: how the full savings stack works
- Coop: Products, Prices and Why It’s Catching Migros
- Migros vs Coop: Which is Actually Cheaper?
- Denner vs Migros: Is the Discounter Actually Cheaper?
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed




































































































