Coop deals this week · Wk 39 2026
1'042 Coop deals this week for the canton of Ticino, most valid from Thu 24 Sept to Wed 30 Sept. New deals started today. The next deals are expected from Thu 1 Oct. Source: deals published by Coop, retrieved on 28 Sept 2026.
By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers
Promotions only, not regular shelf prices.
- Deals
- 1'042
- Avg direct discount
- 27%
- Max direct discount
- 52%
Promotion week
Thu 24 Sept to Wed 30 Sept
new todayNew deals expected from Thu 1 Oct
Coop: new deals every Thursday, valid until Wednesday.
All Coop deals · Wk 39 2026
Prices for the canton of Ticino, retrieved on 28 Sept 2026.
100 deals
- −33% BundleVegan
Vitamin Well Sugar-free raspberry vitamin drink 6x500ml
CHF9.00was
13.50CHF 3.00/l
until Wed 30 Sept
- −33% BundleVegan
Vitamin Well Recover vitamin drink 6x500ml
CHF9.00was
13.50CHF 3.00/l
until Wed 30 Sept
- −33% BundleVegan
Vitamin Well Reload 500ml
CHF9.00was
13.50CHF 3.00/l
until Wed 30 Sept
- −33%
Fish & Dip cocktail
CHF9.90was
14.85CHF 15.71/kg
until Wed 30 Sept
- −33% Bundle
Beef Bolognese lasagne
CHF9.90was
14.85CHF 8.25/kg
until Wed 30 Sept
- −33% BundleVegan
Vitamin Well Sport 001 vitamin drink 6x500ml
CHF10.00was
15.00CHF 3.33/l
until Wed 30 Sept
- −33% BundleVegan
Vitamin Well Sport 002 vitamin drink 6x500ml
CHF10.00was
15.00CHF 3.33/l
until Wed 30 Sept
- −33% Bundle
Vietnamese mini spring rolls
CHF13.40was
20.10CHF 14.89/kg
until Wed 30 Sept
- −33%
Smoked Sockeye Salmon MSC 3x100g
CHF15.90was
23.85CHF 53.00/kg
until Wed 30 Sept
- −33%Vegan
Eve Strawberry Mojito 10x275ml
CHF17.50was
26.25CHF 6.36/l
until Wed 30 Sept
- −33%
Pink Mimosa ready-to-drink cocktail
CHF17.50was
26.25CHF 6.36/l
until Wed 30 Sept
- −33% Bundle
Sliced plain raclette cheese
CHF21.90was
32.85CHF 16.59/kg
until Wed 30 Sept
- −33% Bundle
Emmi Gerber Ready-to-use cheese fondue 800g
CHF19.95was
29.90CHF 12.47/kg
until Wed 30 Sept
- −33%Organic
Connie's Kitchen organic ketchup
CHF4.35was
6.50CHF 13.18/kg
until Wed 30 Sept
- −33% Bundle
Emmi Gerber Half-half fondue 800g
CHF20.70was
30.90CHF 12.94/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −33%Vegan
Organic Fairtrade caffè crema and espresso beans
CHF16.05was
23.95CHF 16.05/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −33%Vegan
Organic Fairtrade espresso coffee beans
CHF16.05was
23.95CHF 16.05/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −33%Vegan
Cafissimo caffè crema, 96 capsules
CHF24.46was
36.50CHF 0.25/pc
until Wed 30 Sept
- 2+ items −33%Vegan
Cafissimo strong espresso, 96 capsules
CHF24.46was
36.50CHF 0.25/pc
until Wed 30 Sept
- 2+ items −33%Vegan
Cafissimo Crema Colombia, 96 capsules
CHF26.77was
39.95CHF 0.28/pc
until Wed 30 Sept
- 2+ items −33%Vegan
Cafissimo Espresso Brasil, 96 capsules
CHF26.77was
39.95CHF 0.28/pc
until Wed 30 Sept
- 2+ items −33%Vegan
Aromatico Classico coffee
CHF11.36was
16.95CHF 11.36/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −33%Vegan
Aromatico Intenso coffee
CHF11.36was
16.95CHF 11.36/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −33%Vegan
Caffè Crema Vollmundig coffee beans
CHF13.37was
19.95CHF 13.37/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −33%Vegan
Espresso Aromatisch coffee beans
CHF13.37was
19.95CHF 13.37/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −33%Vegan
Strong espresso coffee beans
CHF13.37was
19.95CHF 13.37/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −33%Vegan
Caffè Crema mild, whole bean coffee
CHF13.37was
19.95CHF 13.37/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −33%Vegan
Barista Caffè Crema Fairtrade coffee beans
CHF14.71was
21.95CHF 14.71/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −33%Vegan
Barista Espresso Fairtrade coffee beans
CHF14.71was
21.95CHF 14.71/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −33%Vegan
Dark roast espresso coffee beans
CHF14.71was
21.95CHF 14.71/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −33%Vegan
Caffè Crema full-bodied whole bean coffee
CHF8.01was
11.95CHF 16.02/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −33%Vegan
Cafissimo Caffè Crema mild, 30 capsules
CHF8.38was
12.50CHF 0.28/pc
until Wed 30 Sept
- 2+ items −33%Vegan
Cafissimo full-bodied caffè crema 30 capsules
CHF8.38was
12.50CHF 0.28/pc
until Wed 30 Sept
- 2+ items −33%Vegan
Cafissimo strong espresso 30 capsules
CHF8.38was
12.50CHF 0.28/pc
until Wed 30 Sept
- 3+ items −33%
Rummo Bolognese sauce 3x340g
CHF2.95was
4.40until Wed 30 Sept
- 2+ items −33%Vegan
Cafissimo Barista Caffè Crema, 10 capsules
CHF3.32was
4.95CHF 0.33/pc
until Wed 30 Sept
- 2+ items −33%Vegan
Cafissimo Barista Espresso, 10 capsules
CHF3.32was
4.95CHF 0.33/pc
until Wed 30 Sept
- 3+ items −33%
Rummo Calabrian pesto 190g
CHF2.65was
3.95CHF 13.95/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −33%
Rummo Genovese pesto 3x190g
CHF2.65was
3.95until Wed 30 Sept
- 3+ items −33%
Rummo Red pesto 3x190g
CHF2.65was
3.95until Wed 30 Sept
- 2+ items −33%Vegan
Cafissimo Caffè Crema capsules, 10
CHF3.02was
4.50CHF 0.30/pc
until Wed 30 Sept
- 2+ items −33%Vegan
Cafissimo Espresso elegant capsules, 10
CHF3.02was
4.50CHF 0.30/pc
until Wed 30 Sept
- 2+ items −33%Vegan
Cafissimo Espresso strong capsules, 10
CHF3.02was
4.50CHF 0.30/pc
until Wed 30 Sept
- 2+ items −33%Vegan
Gran Café Espresso Classico
CHF3.02was
4.50CHF 0.30/pc
until Wed 30 Sept
- 2+ items −33%Vegan
Gran Café Espresso Forte capsules
CHF3.02was
4.50CHF 0.30/pc
until Wed 30 Sept
- 2+ items −33%Vegan
Gran Café Espresso Leggero capsules
CHF3.02was
4.50CHF 0.30/pc
until Wed 30 Sept
- 2+ items −33%Vegan
Gran Café Lungo capsules
CHF3.02was
4.50CHF 0.30/pc
until Wed 30 Sept
- 2+ items −33%Vegan
Gran Café Lungo Leggero capsules
CHF3.02was
4.50CHF 0.30/pc
until Wed 30 Sept
- 2+ items −33%Vegan
Gran Café Ristretto coffee capsules
CHF3.02was
4.50CHF 0.30/pc
until Wed 30 Sept
- 3+ items −33%Vegan
Rummo Olive tomato sauce 340g
CHF2.45was
3.65CHF 7.21/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −33%Vegan
Rummo Arrabbiata sauce 3x340g
CHF2.35was
3.50until Wed 30 Sept
- 3+ items −33%Vegan
Rummo Tomato sauce with basil 3x340g
CHF2.35was
3.50until Wed 30 Sept
- −33%
Oreo Double Cream 3x157g
CHF5.95was
8.85CHF 12.63/kg
until Wed 30 Sept
- −32%
Cooked ASC prawns
CHF14.95was
22.05CHF 33.22/kg
until Wed 30 Sept
- −32%Vegan
Appenzeller Bier Quöllfrisch Pale Can 24x500ml
CHF29.95was
43.80CHF 2.50/l
until Wed 30 Sept
- −32%
Chopfab Draft Beer 18x33cl
CHF15.95was
23.30CHF 2.69/l
until Wed 30 Sept
- −31%Vegan
Boxer Old Beer 18x250ml
CHF12.95was
18.90CHF 2.88/l
until Wed 30 Sept
- −31%Online only
Lindt Lindor Matcha Chocolate Balls 200g
CHF8.90was
12.95CHF 44.50/kg
until Wed 30 Sept
- −31%Vegan
Incarom Original 2x400g
CHF12.95was
18.80CHF 16.19/kg
until Wed 30 Sept
- −31%
Horse steak
CHF4.70was
6.80CHF 29.38/kg
until Wed 30 Sept
- −31%Organic
Organic pork cordon bleu, 2 pieces
CHF9.85was
14.20CHF 27.36/kg
until Wed 30 Sept
- −30%
Appenzeller Bier Quöllfrisch 18x33cl
CHF14.95was
21.50CHF 2.52/l
until Wed 30 Sept
- −30%
Raw shrimp ASC 340g
CHF13.95was
20.05CHF 41.03/kg
until Wed 30 Sept
- −30% Range-wide
Wernli Biscuit box 5 assorted packs 900g
CHF22.70was
32.50CHF 25.22/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%
Halba dark chocolate branch
CHF1.12was
1.60CHF 2.49/100 g
until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%
Milk chocolate bar
CHF1.26was
1.80CHF 12.60/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%
Giandino filled milk chocolate
CHF1.54was
2.20CHF 15.40/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%
Giandino filled dark chocolate
CHF1.54was
2.20CHF 15.40/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%
Orange milk chocolate
CHF1.54was
2.20CHF 15.40/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%
Picnic milk chocolate
CHF1.54was
2.20CHF 15.40/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%Vegan
72% dark chocolate
CHF1.54was
2.20CHF 15.40/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%
60% dark chocolate with hazelnuts
CHF1.54was
2.20CHF 15.40/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%
White chocolate bar
CHF1.54was
2.20CHF 15.40/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%
Filled Giandino white chocolate bar
CHF1.54was
2.20CHF 15.40/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%
Wernli Jura Original mini wafers 130g
CHF1.54was
2.20CHF 11.85/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%
Milk Mate chocolate bar
CHF1.68was
2.40CHF 16.80/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%
Halba Noisettes Dorées milk chocolate bar
CHF1.68was
2.40CHF 16.80/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%
Halba Nougat Croquant Chocolate Bar 100G
CHF1.68was
2.40CHF 16.80/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%Vegan
Strawberry Matcha chocolate bar
CHF1.68was
2.40CHF 16.80/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%
Milk cocoa product with sweetener
CHF1.68was
2.40CHF 16.80/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%
Milk chocolate with coconut filling
CHF1.68was
2.40CHF 16.80/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%
Cashew and salted caramel chocolate bar
CHF1.68was
2.40CHF 16.80/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%
Milk chocolate with salted caramel
CHF1.68was
2.40CHF 16.80/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%
Crunchy corn milk chocolate
CHF1.68was
2.40CHF 16.80/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%
Filled dark chocolate with orange
CHF1.68was
2.40CHF 16.80/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%
Dark chocolate bar with lime
CHF1.68was
2.40CHF 16.80/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%
White chocolate bar with strawberry pieces
CHF1.68was
2.40CHF 16.80/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%
Fairtrade Halba Milk Chocolate Bar Vermicelles
CHF1.82was
2.60CHF 18.20/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%
Halba Milk Chocolate Bar Pumpkin Spice
CHF1.82was
2.60CHF 18.20/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%
Halba Milk Chocolate Bar Spekulatius
CHF1.82was
2.60CHF 18.20/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −30%
PowerFood One Whey Protein Shot 600ml
CHF1.82was
2.60CHF 3.03/l
until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%
Milk chocolate with pistachios
CHF1.96was
2.80CHF 19.60/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%
Pistachio dark chocolate
CHF1.96was
2.80CHF 19.60/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −30%Vegan
Berry muesli
CHF2.52was
3.60CHF 6.30/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −30%
Choco Flakes
CHF2.66was
3.80CHF 6.26/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −30%
Berry flakes muesli
CHF2.66was
3.80CHF 6.26/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%
Wernli Willisau rings 290g
CHF2.94was
4.20CHF 10.14/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%
Wernli Capucine biscuits 100g
CHF3.08was
4.40CHF 30.80/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%
Wernli Caranoir 110g
CHF3.08was
4.40CHF 28.00/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%
Wernli Choco Petit Beurre milk mini 125g
CHF3.08was
4.40CHF 24.64/kg
until Wed 30 Sept
About this page
The current list contains 1'042 deals at Coop for the canton of Ticino. Most run from Thursday 24 Sept to Wednesday 30 Sept. The average direct discount is 27%, the highest 52%, counting only deals with a reference price. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.
Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).
- Independent
- Free
- 7 supermarkets
Compare Coop with other supermarkets
Other Swiss chains and their current weekly deals.
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
FAQs about Coop
Which Coop deals are on this week?
As of 28 Sept 2026: 1'042 Coop deals this week for the canton of Ticino, most valid from Thu 24 Sept to Wed 30 Sept. For example: Naturafarm Pork Stewing Meat approx. 600g at CHF 4.80, was 9.90; SodaStream Red Berry Soda-Mix concentrate at CHF 3.45, was 6.95; Balsamic vinegar, 3 leaves at CHF 9.95, was 19.95. New deals started today. The next deals are expected from Thu 1 Oct.
When do new Coop offers come out?
Coop changed its promotional cycle back in January 2025: promotions now start on Thursday and stay valid until Wednesday of the following week. Rappn updates the offers daily as Coop publishes them.
How long are Coop weekly offers valid?
Weekly promotions run for seven days, Thursday through Wednesday. On top of that, Coop offers the "Wochenend-Hits" weekend deals with particularly steep discounts, plus the "Wochenstart-Hits" from Monday to Wednesday for shoppers who prefer the start of the week.
Are Coop offers the same online and in-store?
Yes. Standard weekly promotions apply at the same price on coop.ch, in the Coop app, and in physical stores. Offers that are valid online only carry their own label in Rappn.
Where can I find the Coop flyer?
Coop does not deliver a standalone flyer to Swiss letterboxes. The weekly deals appear in the Aktionsmagazin, a promotions magazine inserted in the Coopzeitung newspaper, laid out in stores and readable on coop.ch; the Supercard app shows the same offers. New deals start every Thursday and run until Wednesday, a rhythm in place since January 2025.
Where can I see next week’s Coop deals?
Coop publishes an official preview in the "Preview special offer week" section of its online shop on coop.ch. The new deals start on Thursday and run until Wednesday of the following week.
Does the Coop Supercard work with Rappn?
Yes, as a card in the wallet: the Rappn app stores your Supercard and shows its barcode or QR code at the till. Superpunkte are still collected with the Supercard and digital coupons are activated in the Supercard app: Rappn does not credit points or redeem coupons. Whether the till accepts the code from your phone is up to Coop.
Is Rappn independent from Coop?
Yes. Rappn has no commercial agreements with Coop, Migros, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s. We earn nothing on the offers we display, and the app remains 100% free.
Coop guides
- Coop deals next week in Switzerland: how to see them early
- Coop flyer this week: where to find it and how it works
- Coop discounts explained: how the full savings stack works
- Coop: Products, Prices and Why It’s Catching Migros
- Migros vs Coop: Which is Actually Cheaper?
- Denner vs Migros: Is the Discounter Actually Cheaper?
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed




































































































