Coop deals this week · Wk 39 2026
1'042 Coop deals this week for the canton of Ticino, most valid from Thu 24 Sept to Wed 30 Sept. New deals started today. The next deals are expected from Thu 1 Oct. Source: deals published by Coop, retrieved on 28 Sept 2026.
By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers
Promotions only, not regular shelf prices.
- Deals
- 1'042
- Avg direct discount
- 27%
- Max direct discount
- 52%
Promotion week
Thu 24 Sept to Wed 30 Sept
new todayNew deals expected from Thu 1 Oct
Coop: new deals every Thursday, valid until Wednesday.
All Coop deals · Wk 39 2026
Prices for the canton of Ticino, retrieved on 28 Sept 2026.
100 deals
- 3+ items −30%
Wernli Choco Petit Beurre mini Jungle 125g
CHF3.08was
4.40CHF 24.64/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%
Wernli Choco Petit Beurre Mini Assorted 125g
CHF3.08was
4.40CHF 24.64/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%
Wernli Chocofin 100g
CHF3.08was
4.40CHF 30.80/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%
Wernli Chocolate-coated wafers 110g
CHF3.08was
4.40CHF 28.00/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%
Wernli Florentine biscuits 100g
CHF3.08was
4.40CHF 30.80/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%
Wernli Granor biscuits 100g
CHF3.08was
4.40CHF 30.80/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −30%
Country Apple Pie muesli
CHF3.15was
4.50CHF 6.30/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%Vegan
Dark chocolate with almonds
CHF3.15was
4.50CHF 21.00/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%
Milk chocolate with almonds
CHF3.15was
4.50CHF 21.00/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%
Mini classic chocolate branches
CHF3.15was
4.50CHF 15.75/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%Vegan
Halba marzipan bars 5 x 40g
CHF3.29was
4.70until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%
Wernli Crunchy biscuit assortment 230g
CHF3.64was
5.20CHF 15.83/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%
Wernli Nut sticks 290g
CHF3.78was
5.40CHF 13.03/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%
Assorted liqueur chocolate balls
CHF3.85was
5.50CHF 26.74/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%
Assorted liqueur chocolate balls
CHF5.95was
8.50CHF 29.17/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%
Chocolate cat tongues
CHF6.86was
9.80CHF 27.44/kg
until Wed 30 Sept
- −30%VeganOnline only
Coca-Cola Vanilla 24x250ml
CHF17.50was
25.00CHF 2.92/l
until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%
Dark chocolate Napolitains
CHF10.47was
14.95CHF 20.94/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%
Assorted chocolate bars 10x100g
CHF13.97was
19.95until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%
Wernli Grand Amour biscuit assortment 300g
CHF9.07was
12.95CHF 30.23/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%
Halba Napolit. milk tourist Box 240G
CHF6.27was
8.95CHF 26.13/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%
Halba Milk Chocolate Hearts
CHF4.87was
6.95CHF 24.35/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%
Halba assorted chocolate balls
CHF4.87was
6.95CHF 16.23/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%
Halba Mini Chocolate Balls Autumn Vermicelles
CHF4.87was
6.95CHF 27.67/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%
Extra milk chocolate
CHF4.87was
6.95CHF 12.17/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%
Hazelnut milk chocolate
CHF4.87was
6.95CHF 12.17/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%
Wernli Petit Amour assorted biscuits 150g
CHF4.87was
6.95CHF 32.47/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%
Halba Petit Plaisir mini chocolate balls
CHF4.17was
5.95CHF 26.06/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%
Assorted chocolate pralines
CHF4.17was
5.95CHF 28.96/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −30%
Country tropical Bircher muesli
CHF3.47was
4.95CHF 6.94/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −30%
Country Honey Rocks muesli
CHF3.47was
4.95CHF 6.94/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −30%
Country Speculoos muesli
CHF3.47was
4.95CHF 6.94/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%
Classic maxi branches
CHF3.47was
4.95CHF 15.42/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%
Classic chocolate branches 10x23g
CHF3.47was
4.95CHF 15.09/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%
Wernli Petit Beurre Biscuits Milk Chocolate 150g
CHF3.47was
4.95CHF 23.13/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −30%Vegan
Pea Barista vegan milk alternative
CHF2.63was
3.75CHF 2.63/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −30%Vegan
Sproud Barista Zero pea drink
CHF2.63was
3.75CHF 2.63/l
until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%
Halba Gianduja Noisettes Chocolate Bar
CHF2.77was
3.95CHF 13.85/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −30%
Chocolate muesli
CHF2.77was
3.95CHF 6.16/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −30%
Original Bircher muesli
CHF2.77was
3.95CHF 5.54/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%
Wernli Butter hearts 100g
CHF2.77was
3.95CHF 27.70/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%
Wernli Milk chocolate Petit Beurre 125g
CHF2.77was
3.95CHF 22.16/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%
Wernli Choco Petit Beurre assorted 125g
CHF2.77was
3.95CHF 22.16/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%
Wernli Choco Petit Beurre dark 125g
CHF2.77was
3.95CHF 22.16/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%
Wernli Chocoly Original 250g
CHF2.77was
3.95CHF 11.08/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%
Wernli Jura wafers 250g
CHF2.77was
3.95CHF 11.08/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%
Wernli Crunchy almond biscuits 100g
CHF2.77was
3.95CHF 27.70/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%
Wernli Snack Bag Choco Petit Beurre au lait Mini 80g
CHF2.77was
3.95CHF 3.46/100 g
until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%
Wernli Viennese wafers 150g
CHF2.77was
3.95CHF 18.47/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%
Dark chocolate branches 5x23g
CHF2.07was
2.95CHF 18.00/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%
White chocolate branches 5x23g
CHF2.07was
2.95CHF 18.00/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%
Classic chocolate branches 5x23g
CHF2.07was
2.95CHF 18.00/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%
Crémant 49% dark chocolate
CHF2.07was
2.95CHF 10.35/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%
White chocolate bar
CHF2.07was
2.95CHF 10.35/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%
Wernli Popcorn Style biscuits 80g
CHF2.07was
2.95CHF 2.59/100 g
until Wed 30 Sept
- 2+ items −30%
PowerFood One Pre Workout Shot 600ml
CHF1.37was
1.95CHF 2.28/l
until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%
Crémant 50% dark chocolate
CHF1.37was
1.95CHF 13.70/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%
Hazelnut milk chocolate
CHF1.37was
1.95CHF 13.70/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%
Extra milk chocolate
CHF1.37was
1.95CHF 13.70/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −30%
Wernli Sablé biscuits 82.5g
CHF1.37was
1.95CHF 1.66/100 g
until Wed 30 Sept
- −29%
Organic pear bread rolls
CHF3.00was
4.25CHF 12.50/kg
until Wed 30 Sept
- −29%
Naturaplan Organic Hazelnut Rolls
CHF3.00was
4.25CHF 12.50/kg
until Wed 30 Sept
- −29%
Naturaplan Organic Almond Rolls 4x60g
CHF3.00was
4.25CHF 12.50/kg
until Wed 30 Sept
- −28%
Naturaplan organic salmon fillet
CHF19.95was
27.90CHF 39.90/kg
until Wed 30 Sept
- −28%
Bell Pork Bratwurst, raw 3x130g
CHF5.95was
8.25CHF 15.26/kg
until Wed 30 Sept
- −28% Bundle
Naturafarm cervelas, pair
CHF5.95was
8.25CHF 9.92/kg
until Wed 30 Sept
- −28% Range-wideVegan
Sanpellegrino Sanbittèr Rosso non-alcoholic bitter 1l
CHF5.95was
8.25CHF 5.95/l
until Wed 30 Sept
- −27% Bundle
Raclette le Tsalè Scheiben 2x 400g
CHF14.50was
19.90CHF 18.13/kg
until Wed 30 Sept
- −26%
Raclette Classic Mazot IP-Suisse approx. 1kg
CHF19.50was
26.50CHF 19.50/kg
until Wed 30 Sept
- −26%
Grischuna Mini-Pic 4x90g
CHF10.95was
14.80CHF 30.42/kg
until Wed 30 Sept
- −26%
Basler Leckerli
CHF12.20was
16.40CHF 8.13/kg
until Wed 30 Sept
- −26%Organic
Organic Chocolate Spice tea, 20 bags
CHF3.35was
4.50CHF 9.31/100 g
until Wed 30 Sept
- −26%Organic
Organic Curcuma Spice tea, 20 bags
CHF3.35was
4.50CHF 8.38/100 g
until Wed 30 Sept
- −26%Organic
Organic Ginger Kick tea, 20 bags
CHF3.35was
4.50CHF 11.96/100 g
until Wed 30 Sept
- −26%Organic
Organic Masala Chai tea, 20 bags
CHF3.35was
4.50CHF 13.96/100 g
until Wed 30 Sept
- −26%Organic
Organic Minty Kick tea, 20 bags
CHF3.35was
4.50CHF 13.96/100 g
until Wed 30 Sept
- −26%Organic
Organic Sweet Hibiscus tea, 20 bags
CHF3.35was
4.50CHF 13.96/100 g
until Wed 30 Sept
- −25%Vegan
Vegan braided bread
CHF2.95was
3.95CHF 5.90/kg
until Wed 30 Sept
- −25%Vegan
Fanta Mango soft drink 6x500ml
CHF6.95was
9.30CHF 2.32/l
until Wed 30 Sept
- −25%Vegan
Fanta Exotic fruit soft drink 6x500ml
CHF6.95was
9.30CHF 2.32/l
until Wed 30 Sept
- −25%
Fanta Orange 6x500ml
CHF6.95was
9.30CHF 2.32/l
until Wed 30 Sept
- −25%
Fanta Orange Zero 6x50cl
CHF6.95was
9.30CHF 2.32/l
until Wed 30 Sept
- −25%Vegan
Fanta Shokata 6x500ml
CHF6.95was
9.30CHF 2.32/l
until Wed 30 Sept
- −25%Vegan
Sprite 6x500ml
CHF6.95was
9.30CHF 2.32/l
until Wed 30 Sept
- −25%Vegan
Sprite Zero 6x500ml
CHF6.95was
9.30CHF 2.32/l
until Wed 30 Sept
- −25%
Cloudy non-alcoholic apple cider
CHF7.85was
10.50CHF 3.96/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
conviva Absorbent Cotton
CHF1.46was
1.95CHF 14.60/kg
until Wed 30 Sept
- −25%
Fine Food Grisons Röteli Cake
CHF8.95was
11.95CHF 29.83/kg
until Wed 30 Sept
- −25%
Apple cider cans
CHF9.70was
12.95CHF 4.90/l
until Wed 30 Sept
- −25%
Non-alcoholic apple cider
CHF9.70was
12.95CHF 4.90/l
until Wed 30 Sept
- −25%Vegan
Möhl grapefruit apple cider 6x33 cl
CHF9.70was
12.95CHF 4.90/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
Colgate Dentagard Original toothpaste 100ml
CHF2.21was
2.95CHF 22.10/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%Vegan
Trisa Dental chewing gum, 12 pieces
CHF2.21was
2.95CHF 0.18/pc
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%Vegan
conviva Vitamin C + Zinc Tablets
CHF2.21was
2.95CHF 0.11/pc
until Wed 30 Sept
- −25%
PowerFood One Creatine Powder 250g
CHF14.95was
19.95CHF 59.80/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%Vegan
Xylitol spearmint chewing gum, 30 pieces
CHF3.56was
4.75CHF 0.12/pc
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
Elsève Hydra Hyaluronic conditioner dehydrated hair 200ml
CHF3.71was
4.95CHF 18.55/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%Organic
familia Organic muesli 375g
CHF3.71was
4.95CHF 9.89/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
familia Nature Crunch 450g
CHF3.71was
4.95CHF 8.24/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
Grether's Pastilles Sugar-Free Blackcurrant Candies 60g
CHF4.46was
5.95CHF 7.43/100 g
until Wed 30 Sept
About this page
The current list contains 1'042 deals at Coop for the canton of Ticino. Most run from Thursday 24 Sept to Wednesday 30 Sept. The average direct discount is 27%, the highest 52%, counting only deals with a reference price. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.
Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).
- Independent
- Free
- 7 supermarkets
Compare Coop with other supermarkets
Other Swiss chains and their current weekly deals.
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
FAQs about Coop
Which Coop deals are on this week?
As of 28 Sept 2026: 1'042 Coop deals this week for the canton of Ticino, most valid from Thu 24 Sept to Wed 30 Sept. For example: Naturafarm Pork Stewing Meat approx. 600g at CHF 4.80, was 9.90; SodaStream Red Berry Soda-Mix concentrate at CHF 3.45, was 6.95; Balsamic vinegar, 3 leaves at CHF 9.95, was 19.95. New deals started today. The next deals are expected from Thu 1 Oct.
When do new Coop offers come out?
Coop changed its promotional cycle back in January 2025: promotions now start on Thursday and stay valid until Wednesday of the following week. Rappn updates the offers daily as Coop publishes them.
How long are Coop weekly offers valid?
Weekly promotions run for seven days, Thursday through Wednesday. On top of that, Coop offers the "Wochenend-Hits" weekend deals with particularly steep discounts, plus the "Wochenstart-Hits" from Monday to Wednesday for shoppers who prefer the start of the week.
Are Coop offers the same online and in-store?
Yes. Standard weekly promotions apply at the same price on coop.ch, in the Coop app, and in physical stores. Offers that are valid online only carry their own label in Rappn.
Where can I find the Coop flyer?
Coop does not deliver a standalone flyer to Swiss letterboxes. The weekly deals appear in the Aktionsmagazin, a promotions magazine inserted in the Coopzeitung newspaper, laid out in stores and readable on coop.ch; the Supercard app shows the same offers. New deals start every Thursday and run until Wednesday, a rhythm in place since January 2025.
Where can I see next week’s Coop deals?
Coop publishes an official preview in the "Preview special offer week" section of its online shop on coop.ch. The new deals start on Thursday and run until Wednesday of the following week.
Does the Coop Supercard work with Rappn?
Yes, as a card in the wallet: the Rappn app stores your Supercard and shows its barcode or QR code at the till. Superpunkte are still collected with the Supercard and digital coupons are activated in the Supercard app: Rappn does not credit points or redeem coupons. Whether the till accepts the code from your phone is up to Coop.
Is Rappn independent from Coop?
Yes. Rappn has no commercial agreements with Coop, Migros, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s. We earn nothing on the offers we display, and the app remains 100% free.
Coop guides
- Coop deals next week in Switzerland: how to see them early
- Coop flyer this week: where to find it and how it works
- Coop discounts explained: how the full savings stack works
- Coop: Products, Prices and Why It’s Catching Migros
- Migros vs Coop: Which is Actually Cheaper?
- Denner vs Migros: Is the Discounter Actually Cheaper?
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed




































































































