Coop deals this week · Wk 39 2026
1'042 Coop deals this week for the canton of Ticino, most valid from Thu 24 Sept to Wed 30 Sept. New deals started today. The next deals are expected from Thu 1 Oct. Source: deals published by Coop, retrieved on 28 Sept 2026.
By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers
Promotions only, not regular shelf prices.
- Deals
- 1'042
- Avg direct discount
- 27%
- Max direct discount
- 52%
Promotion week
Thu 24 Sept to Wed 30 Sept
new todayNew deals expected from Thu 1 Oct
Coop: new deals every Thursday, valid until Wednesday.
All Coop deals · Wk 39 2026
Prices for the canton of Ticino, retrieved on 28 Sept 2026.
100 deals
- 2+ items −25%
Kneipp Magnesium and calcium effervescent tablets 20
CHF4.46was
5.95CHF 0.23/pc
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
conviva Sensitive+ Wound Spray
CHF4.46was
5.95CHF 8.92/100 ml
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
familia C.m. plus 600g
CHF4.46was
5.95CHF 7.43/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
familia Salted Caramel Crunch Muesli 600g
CHF4.46was
5.95CHF 7.43/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
familia Swiss Choco Bits cereal 375g
CHF4.46was
5.95CHF 11.89/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
3-minute tabs
CHF5.21was
6.95CHF 0.08/pc
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
familia Bifidus activ berry granola 500g
CHF5.21was
6.95CHF 10.42/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
familia c.m. plus
CHF5.51was
7.35CHF 9.18/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%Vegan
Schützengarten Weisser Engel Alcohol-Free Wheat Beer 4x500ml
CHF5.96was
7.95CHF 2.98/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
familia Crunchy muesli with figs and plums 600g
CHF5.96was
7.95CHF 9.93/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%Vegan
familia Forest fruit muesli 600g
CHF5.96was
7.95CHF 9.93/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%Vegan
Schützengarten Lager beer 6x330ml
CHF6.71was
8.95CHF 3.39/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%Vegan
Schützengarten Shandy 6x330ml
CHF6.71was
8.95CHF 3.39/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
Schützengarten Panaché Alcohol-Free 198cl
CHF6.71was
8.95CHF 3.39/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%Vegan
familia Body balance muesli 600g
CHF6.71was
8.95CHF 11.18/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
well Women 5-Blade Razor
CHF6.71was
8.95until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%Vegan
Schützengarten Weisser Engel wheat beer 4x500ml
CHF7.46was
9.95CHF 3.73/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
well Classic Detangling Brush
CHF7.46was
9.95until Wed 30 Sept
- −25%
PowerFood Creatine Powder 500g
CHF28.45was
37.95CHF 56.90/kg
until Wed 30 Sept
- −25%
PowerFood High Grade Creatine Caps 349g
CHF29.20was
38.95CHF 83.67/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
Schützengarten Lager 1779 Beer 300cl
CHF8.21was
10.95CHF 2.74/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
Feldschlösschen Weizenfrisch Wheat Beer 6x500ml
CHF8.96was
11.95CHF 2.99/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
Feldschlösschen Braufrisch Unfiltered Lager 6x500ml
CHF8.96was
11.95CHF 2.99/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
Feldschlösschen Panaché 0.0% Grapefruit Alcohol-Free Beer Mix 6x500ml
CHF8.96was
11.95CHF 2.99/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
Feldschlösschen Panaché 0.0% Peach Alcohol-Free Beer Mix 6x500ml
CHF8.96was
11.95CHF 2.99/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
Feldschlösschen Panaché 0.0% Lemon Alcohol-Free Beer Mix 6x500ml
CHF8.96was
11.95CHF 2.99/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
Feldschlösschen Pils Beer 6x500ml
CHF8.96was
11.95CHF 2.99/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%Vegan
Schützengarten Pale lager 10x330ml
CHF8.96was
11.95CHF 2.72/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%Vegan
Feldschlösschen Braufrisch unfiltered lager 10x330ml
CHF9.71was
12.95CHF 2.94/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
Schützengarten Ginger Beer 6x330ml
CHF9.71was
12.95CHF 4.90/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%Vegan
Schützengarten Non-alcoholic IPA beer 6x330ml
CHF9.71was
12.95CHF 4.90/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%Vegan
Schützengarten India Pale Ale 6x330ml
CHF11.21was
14.95CHF 5.66/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
Schützengarten Ginger Beer alcohol-free 6x330ml
CHF11.21was
14.95CHF 5.66/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
PowerFood One Zinc Bisglycinate 120 capsules
CHF11.96was
15.95CHF 0.10/pc
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
More Nutrition More Creatine+ Green Apple Gummies
CHF14.21was
18.95until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%Vegan
Lemon electrolyte powder
CHF14.96was
19.95CHF 59.84/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
Floradix herbal juice with iron
CHF14.96was
19.95CHF 59.84/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
More Collagen+ watermelon and mint flavor
CHF14.96was
19.95CHF 99.73/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
PowerFood One ZMA Zinc and Magnesium 120 capsules
CHF14.96was
19.95until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
PowerFood One Sport Minerals 120 capsules
CHF16.46was
21.95CHF 0.14/pc
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
PowerFood One Sport Vitamins 120 capsules
CHF16.46was
21.95CHF 0.14/pc
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
Body Attack zinc bisglycinate 160 capsules
CHF17.21was
22.95CHF 0.11/pc
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
Mānuka Health Multifloral Honey
CHF20.21was
26.95CHF 80.84/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
Collagen Peptides food supplement 300g
CHF28.46was
37.95CHF 94.87/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
LIPO 100 supplement, 120 capsules
CHF29.96was
39.95until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
Naturaline Cotton Buds
CHF1.35was
1.80until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
A.Vogel Santasapina cough drops to go 40g
CHF2.40was
3.20CHF 6.00/100 g
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
Vaseline Original petroleum jelly
CHF2.55was
3.40CHF 25.50/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
Elmex Waxed dental floss 50 m
CHF3.15was
4.20until Wed 30 Sept
- −25%
Strawberry Yogurt
CHF3.30was
4.40CHF 5.50/kg
until Wed 30 Sept
- −25%
Raspberry Yogurt
CHF3.30was
4.40CHF 5.50/kg
until Wed 30 Sept
- −25%
Pur blueberry yogurt, 4 x 150 g
CHF3.30was
4.40CHF 5.50/kg
until Wed 30 Sept
- −25% BundleOrganic
Bischofberger Organic Appenzell Bärli Biber 62g
CHF3.60was
4.80CHF 19.35/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%Organic
familia Organic muesli 575g
CHF4.20was
5.60CHF 7.30/kg
until Wed 30 Sept
- −25% Range-wide
Red Bull Energy Drink 4x250ml
CHF4.50was
6.00CHF 4.50/l
until Wed 30 Sept
- −25% Range-wideVegan
Red Bull The Apricot Edition 4x250ml
CHF4.80was
6.40CHF 4.80/l
until Wed 30 Sept
- −25% Range-wideVegan
Red Bull The Green Edition 4x250ml
CHF4.80was
6.40CHF 4.80/l
until Wed 30 Sept
- −25% Range-wideVegan
Red Bull The Ice Edition 4x250ml
CHF4.80was
6.40CHF 4.80/l
until Wed 30 Sept
- −25% Range-wideVegan
Red Bull The Peach Edition 4x250ml
CHF4.80was
6.40CHF 4.80/l
until Wed 30 Sept
- −25% Range-wideVegan
Red Bull The Pink Edition Sugarfree 4x250ml
CHF4.80was
6.40CHF 4.80/l
until Wed 30 Sept
- −25% Range-wideVegan
Red Bull The White Edition 4x250ml
CHF4.80was
6.40CHF 4.80/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
Listerine Total Care gum-protection mouthwash 500ml
CHF4.95was
6.60CHF 9.90/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
Foliodress Loop Surgical Masks Type IIR 50 pieces
CHF5.10was
6.80CHF 0.10/pc
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
Grether's Blackcurrant lozenges refill 110g
CHF5.70was
7.60CHF 51.82/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
Grether's Sugar-free blackcurrant lozenges refill 110g
CHF5.70was
7.60CHF 51.82/kg
until Wed 30 Sept
- −25%Vegan
Möhl Saft vom Fass alcohol-free canned apple cider 4x44 cl
CHF6.90was
9.20CHF 3.92/l
until Wed 30 Sept
- −25%
Soft Leckerli
CHF7.20was
9.60CHF 10.29/kg
until Wed 30 Sept
- −25%OrganicOnline only
Organic Granulated Sugar 4 x 1 kg
CHF7.50was
10.00CHF 1.88/kg
until Wed 30 Sept
- −25% BundleVegan
Organic Swiss white flour
CHF9.00was
12.00CHF 2.25/kg
until Wed 30 Sept
- −25% Bundle
Naturaplan organic semi-white flour
CHF9.60was
12.80CHF 2.40/kg
until Wed 30 Sept
- −25%
Bell Salametti 4x90g
CHF11.25was
15.00CHF 31.25/kg
until Wed 30 Sept
- −25% BundleOrganic
Organic zopf flour
CHF11.40was
15.20CHF 2.85/kg
until Wed 30 Sept
- −25% BundleOrganic
Organic light spelt flour
CHF15.75was
21.00CHF 3.94/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
familia Pure balance muesli 600g
CHF5.59was
7.45CHF 9.32/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
familia Choco Crunch muesli 600g
CHF6.34was
8.45CHF 10.57/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%Vegan
Feldschlösschen Original lager beer 6x565ml
CHF11.48was
15.30until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
Feldschlösschen Lager 6x500ml
CHF8.63was
11.50CHF 2.88/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
Feldschlösschen Original lager 6x500ml
CHF8.63was
11.50CHF 2.88/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
Schützengarten Amber 6x330ml
CHF8.63was
11.50CHF 4.36/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%Vegan
Schützengarten Klosterbräu beer 6x500ml
CHF8.78was
11.70CHF 2.93/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
Feldschlösschen Alcohol-Free Beer 10x33cl
CHF9.38was
12.50CHF 2.84/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
Feldschlösschen Original beer 10x330ml
CHF9.38was
12.50CHF 2.84/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%Vegan
Feldschlösschen Indian Pale Ale 4x500ml
CHF7.13was
9.50CHF 3.56/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
Feldschlösschen Pale Ale Beer 4x500ml
CHF7.13was
9.50CHF 3.56/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%Vegan
Feldschlösschen Strong amber beer 4x500ml
CHF7.13was
9.50CHF 3.56/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
Schützengarten Klosterbräu beer 6x330ml
CHF7.13was
9.50CHF 3.60/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
Schützengarten Schwarzer Bär dark beer 6x330ml
CHF7.13was
9.50CHF 3.60/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%Vegan
Feldschlösschen Helvetic canned beer 6x330ml
CHF7.88was
10.50CHF 3.98/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%Vegan
Schützengarten Non-alcoholic canned beer 6x500ml
CHF7.88was
10.50CHF 2.63/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%Vegan
Schützengarten Non-alcoholic grapefruit beer drink 6x330ml
CHF6.38was
8.50CHF 3.22/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%Vegan
familia Champion Energy Plus muesli 750g
CHF6.53was
8.70CHF 8.71/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
familia Choc'X + Bits 600g
CHF5.48was
7.30CHF 9.13/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
familia High Protein low sugar muesli 500g
CHF5.48was
7.30CHF 10.96/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
familia High Protein low sugar Muesli 500g
CHF5.48was
7.30CHF 10.96/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
familia Champion High Protein 500g
CHF5.63was
7.50CHF 11.26/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
Borotalco Original Roll-On Deodorant 50ml
CHF4.13was
5.50CHF 8.26/100 ml
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
Elmex Junior toothpaste 6-12 years 75ml
CHF3.68was
4.90CHF 4.91/100 ml
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
Elmex Cavity Protection Toothpaste 75ml
CHF3.68was
4.90CHF 4.91/100 ml
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
Meridol gum protection Flexible Toothbrush
CHF3.23was
4.30until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%Vegan
Sugar-free eucalyptus and sage drops
CHF2.63was
3.50CHF 3.51/100 g
until Wed 30 Sept
About this page
The current list contains 1'042 deals at Coop for the canton of Ticino. Most run from Thursday 24 Sept to Wednesday 30 Sept. The average direct discount is 27%, the highest 52%, counting only deals with a reference price. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.
Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).
- Independent
- Free
- 7 supermarkets
Compare Coop with other supermarkets
Other Swiss chains and their current weekly deals.
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
FAQs about Coop
Which Coop deals are on this week?
As of 28 Sept 2026: 1'042 Coop deals this week for the canton of Ticino, most valid from Thu 24 Sept to Wed 30 Sept. For example: Naturafarm Pork Stewing Meat approx. 600g at CHF 4.80, was 9.90; SodaStream Red Berry Soda-Mix concentrate at CHF 3.45, was 6.95; Balsamic vinegar, 3 leaves at CHF 9.95, was 19.95. New deals started today. The next deals are expected from Thu 1 Oct.
When do new Coop offers come out?
Coop changed its promotional cycle back in January 2025: promotions now start on Thursday and stay valid until Wednesday of the following week. Rappn updates the offers daily as Coop publishes them.
How long are Coop weekly offers valid?
Weekly promotions run for seven days, Thursday through Wednesday. On top of that, Coop offers the "Wochenend-Hits" weekend deals with particularly steep discounts, plus the "Wochenstart-Hits" from Monday to Wednesday for shoppers who prefer the start of the week.
Are Coop offers the same online and in-store?
Yes. Standard weekly promotions apply at the same price on coop.ch, in the Coop app, and in physical stores. Offers that are valid online only carry their own label in Rappn.
Where can I find the Coop flyer?
Coop does not deliver a standalone flyer to Swiss letterboxes. The weekly deals appear in the Aktionsmagazin, a promotions magazine inserted in the Coopzeitung newspaper, laid out in stores and readable on coop.ch; the Supercard app shows the same offers. New deals start every Thursday and run until Wednesday, a rhythm in place since January 2025.
Where can I see next week’s Coop deals?
Coop publishes an official preview in the "Preview special offer week" section of its online shop on coop.ch. The new deals start on Thursday and run until Wednesday of the following week.
Does the Coop Supercard work with Rappn?
Yes, as a card in the wallet: the Rappn app stores your Supercard and shows its barcode or QR code at the till. Superpunkte are still collected with the Supercard and digital coupons are activated in the Supercard app: Rappn does not credit points or redeem coupons. Whether the till accepts the code from your phone is up to Coop.
Is Rappn independent from Coop?
Yes. Rappn has no commercial agreements with Coop, Migros, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s. We earn nothing on the offers we display, and the app remains 100% free.
Coop guides
- Coop deals next week in Switzerland: how to see them early
- Coop flyer this week: where to find it and how it works
- Coop discounts explained: how the full savings stack works
- Coop: Products, Prices and Why It’s Catching Migros
- Migros vs Coop: Which is Actually Cheaper?
- Denner vs Migros: Is the Discounter Actually Cheaper?
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed




































































































