Coop deals this week · Wk 39 2026
1'042 Coop deals this week for the canton of Ticino, most valid from Thu 24 Sept to Wed 30 Sept. New deals started today. The next deals are expected from Thu 1 Oct. Source: deals published by Coop, retrieved on 28 Sept 2026.
By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers
Promotions only, not regular shelf prices.
- Deals
- 1'042
- Avg direct discount
- 27%
- Max direct discount
- 52%
Promotion week
Thu 24 Sept to Wed 30 Sept
new todayNew deals expected from Thu 1 Oct
Coop: new deals every Thursday, valid until Wednesday.
All Coop deals · Wk 39 2026
Prices for the canton of Ticino, retrieved on 28 Sept 2026.
100 deals
- 2+ items −25%Vegan
Herbal sweets
CHF2.63was
3.50CHF 3.51/100 g
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%Vegan
Cough lozenges
CHF2.63was
3.50CHF 5.84/100 g
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
Nivea Creme 150ml
CHF2.63was
3.50CHF 17.53/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%Vegan
Nivea Men Sport Shower Gel 250ml
CHF2.63was
3.50CHF 10.52/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
familia Energy bites 70g
CHF2.63was
3.50CHF 3.76/100 g
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
familia Immunity bites 70g
CHF2.63was
3.50CHF 3.76/100 g
until Wed 30 Sept
- 2+ items −25%
familia Protein bites 70g
CHF2.63was
3.50CHF 3.76/100 g
until Wed 30 Sept
- −25%
Pâté vaudois Suter 2x110g
CHF5.95was
7.90CHF 27.05/kg
until Wed 30 Sept
- −24%
Lusso Solero Exotic XL Ice cream sticks 6x90ml
CHF10.50was
13.90CHF 19.44/l
until Wed 30 Sept
- −24%
Lemon sole fillets
CHF12.95was
17.10CHF 51.80/kg
until Wed 30 Sept
- −24%
Zweifel Appenzeller Bärli-Biber gingerbread 6x43g
CHF3.95was
5.20CHF 15.31/kg
until Wed 30 Sept
- −24%
Naturafarm Salami Nostrano approx. 400g
CHF15.80was
20.80CHF 39.50/kg
until Wed 30 Sept
- −23%
Betty Bossi Fleischkäse Meat Loaf, ready to bake
CHF9.95was
12.95CHF 13.27/kg
until Wed 30 Sept
- −23%
Schützengarten Lager Hell beer 18x330ml
CHF15.95was
20.70CHF 2.69/l
until Wed 30 Sept
- −22%
Betty Bossi Fleischkäse Meat Loaf, ready to bake
CHF6.95was
8.95CHF 13.90/kg
until Wed 30 Sept
- −22%
Le Maréchal Cheese XL approx. 400g
CHF7.80was
10.00CHF 19.50/kg
until Wed 30 Sept
- −22% Bundle
Sliced cooked ham
CHF11.95was
15.30CHF 24.90/kg
until Wed 30 Sept
- −22%
Le Gruyère AOP Surchoix Cheese
CHF10.05was
12.85until Wed 30 Sept
- −22%
Premium Emmental Cheese
CHF5.75was
7.35until Wed 30 Sept
- −22%
Air-Dried Meat approx. 120g
CHF10.70was
13.65CHF 89.17/kg
until Wed 30 Sept
- −21% Bundle
Fondue Moitié-Moitié frisch mit Wein 2x 600g
CHF23.50was
29.90CHF 19.58/kg
until Wed 30 Sept
- −21%
Bell Landjäger Sausage 300g
CHF7.95was
10.10CHF 26.50/kg
until Wed 30 Sept
- −21%
Venison Escalopes 2 pieces approx. 200g
CHF7.50was
9.50CHF 37.50/kg
until Wed 30 Sept
- −21%
Veal strips
CHF7.95was
10.05CHF 53.00/kg
until Wed 30 Sept
- −21%Vegan
Frischback Baguettes 6 pieces
CHF5.95was
7.50CHF 6.61/kg
until Wed 30 Sept
- −21%
Hirz Yoghurt Forest Berries 0% Granulated Sugar 4x180g
CHF3.65was
4.60CHF 5.07/kg
until Wed 30 Sept
- −21%
Hirz Yoghurt Birchermüesli 0% Granulated Sugar 4x180g
CHF3.65was
4.60CHF 5.07/kg
until Wed 30 Sept
- −21%
Nestlé LC1 LC1 Strawberry Yogurt 600g
CHF3.65was
4.60CHF 6.08/kg
until Wed 30 Sept
- −21%
Appenzeller strong & tangy XL approx. 450g
CHF6.95was
8.75CHF 15.44/kg
until Wed 30 Sept
- −21%
Barilla Calabrese pesto 2x190g
CHF6.20was
7.80CHF 16.32/kg
until Wed 30 Sept
- −21%
Barilla Pesto Rosso 2x200g
CHF6.20was
7.80CHF 15.50/kg
until Wed 30 Sept
- −21%Vegan
Sweet corn 6x285g
CHF6.20was
7.80CHF 3.63/kg
until Wed 30 Sept
- −21%
Finely minced beef
CHF7.75was
9.75CHF 15.50/kg
until Wed 30 Sept
- −20%
Nestlé LC1 LC1 Moka yogurt 600g
CHF3.50was
4.40CHF 5.83/kg
until Wed 30 Sept
- −20%
Probiotic yogurt
CHF3.50was
4.40CHF 5.83/kg
until Wed 30 Sept
- −20%
Breaded veal leg escalopes
CHF10.75was
13.50CHF 76.79/kg
until Wed 30 Sept
- −20%
Venison schnitzel 2 pieces 200g
CHF9.00was
11.30CHF 45.00/kg
until Wed 30 Sept
- −20% BundleVegan
Andros Exotic fruit juice 2x250ml
CHF4.70was
5.90CHF 9.40/l
until Wed 30 Sept
- −20% BundleVegan
Andros Orange juice vegan 2x250ml
CHF4.70was
5.90CHF 9.40/l
until Wed 30 Sept
- −20%
Large duck breast fillet with skin
CHF8.45was
10.60until Wed 30 Sept
- −20%
Natura-Veal Swiss veal ragout
CHF8.45was
10.60CHF 42.25/kg
until Wed 30 Sept
- −20%
Veal shank
CHF10.45was
13.10CHF 41.80/kg
until Wed 30 Sept
- −20%
Venison medallions 3 pieces approx. 180g
CHF7.10was
8.90CHF 39.44/kg
until Wed 30 Sept
- −20%
Emmi Aktifit Strawberry, 12 x 65 ml
CHF7.30was
9.15CHF 9.36/l
until Wed 30 Sept
- −20%
Peach probiotic drink
CHF7.30was
9.15CHF 9.36/l
until Wed 30 Sept
- −20% Bundle
Herb fresh cheese
CHF3.75was
4.70CHF 9.38/kg
until Wed 30 Sept
- −20% Bundle
Natural fresh cheese
CHF3.75was
4.70CHF 9.38/kg
until Wed 30 Sept
- −20%
Karma Oat Freeze Vanilla Ice Cream
CHF3.95was
4.95CHF 8.23/l
until Wed 30 Sept
- −20%Online only
Munz Matcha & Strawberry chocolate bar 100g
CHF3.95was
4.95CHF 39.50/kg
until Wed 30 Sept
- −20%
Butter Palmiers
CHF7.90was
9.90CHF 10.97/kg
until Wed 30 Sept
- −20%
Hazelnut Freeze chocolate ice cream
CHF4.15was
5.20CHF 8.65/l
until Wed 30 Sept
- −20%Vegan
Cocos Freeze chocolate chips vegan
CHF4.15was
5.20CHF 8.65/l
until Wed 30 Sept
- −20%
Veal fillet
CHF13.05was
16.35CHF 87.00/kg
until Wed 30 Sept
- −20%
Pepper-marinated veal chops
CHF21.20was
26.55CHF 70.67/kg
until Wed 30 Sept
- −20%VeganOnline only
Fairtrade nut mix 3 x 200g
CHF11.50was
14.40CHF 19.17/kg
until Wed 30 Sept
- −20%
Veal steak
CHF17.25was
21.60CHF 86.25/kg
until Wed 30 Sept
- −20%
Emmi Luzerner cream cheese slices XXL 225g
CHF5.95was
7.45CHF 26.44/kg
until Wed 30 Sept
- −20%
Veal cordon bleu
CHF18.45was
23.10CHF 73.80/kg
until Wed 30 Sept
- −20%
Natura Veal veal rack
CHF24.80was
31.05CHF 82.67/kg
until Wed 30 Sept
- −20%
Veal rack in mustard marinade
CHF25.05was
31.35CHF 83.50/kg
until Wed 30 Sept
- −20%
Sbrinz AOP cubes XXL
CHF8.95was
11.20CHF 31.96/kg
until Wed 30 Sept
- −20%
Veal steaks in pepper marinade
CHF17.50was
21.90CHF 87.50/kg
until Wed 30 Sept
- −20%
Mazot Raclette IP-Suisse Slices XXL
CHF17.50was
21.90CHF 21.88/kg
until Wed 30 Sept
- −20%Online only
Lindt Napolitains Assorted 350g
CHF18.30was
22.90CHF 52.29/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Andros Apple compote 90g
CHF0.96was
1.20CHF 1.07/100 g
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Whole grain bread
CHF1.44was
1.80CHF 2.88/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Karma Chickpeas salted
CHF1.56was
1.95CHF 15.60/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Betty Bossi Naturaplan organic round roll-out cake dough Ø 32 cm
CHF1.84was
2.30CHF 6.81/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Pita bread, 6 pieces
CHF1.92was
2.40CHF 4.80/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Caramel flan, 2 x 100 g
CHF2.04was
2.55CHF 10.20/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Organic
Organic spelt shortcrust pastry
CHF2.08was
2.60CHF 7.70/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Andros Plant-based chocolate mousse 2x55g
CHF2.12was
2.65CHF 19.27/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Andros Pineapple juice 250ml
CHF2.16was
2.70CHF 8.64/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Andros Clementine juice vegan 250ml
CHF2.16was
2.70CHF 8.64/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Organic gluten-free chickpea flour
CHF2.24was
2.80CHF 7.47/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Organic rolled puff pastry
CHF2.32was
2.90CHF 7.25/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Andros Natural coconut yogurt alternative 400g
CHF2.36was
2.95CHF 5.90/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Organic gluten-free corn flour
CHF2.36was
2.95CHF 4.72/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Organic wholegrain oat flour
CHF2.36was
2.95CHF 7.87/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Chocolate and caramel tartlets
CHF2.36was
2.95CHF 17.48/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −20%
Dar-Vida Break apple cranberry, 3 portions 132g
CHF2.36was
2.95CHF 17.88/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −20%
Dar-Vida Choco and cocoa nib break 3 portions 132g
CHF2.36was
2.95CHF 17.88/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Oat and seed bread
CHF2.36was
2.95CHF 7.87/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
High protein bread with carrots
CHF2.36was
2.95CHF 9.44/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Italian style multigrain bread
CHF2.36was
2.95CHF 6.29/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Protein bread
CHF2.36was
2.95CHF 9.44/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −20%
Dar-Vida Paprika Crackers 125g
CHF2.40was
3.00CHF 19.20/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Andros Pomegranate juice 250ml
CHF2.56was
3.20CHF 10.24/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Andros Plant-based coconut rice dessert 4x100g
CHF2.56was
3.20CHF 6.40/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Organic
Organic Fairtrade gluten-free coconut flour
CHF2.56was
3.20CHF 8.53/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Jack Link's Beef Jerky Original 25g
CHF2.56was
3.20CHF 10.24/100 g
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Jack Link's Beef Jerky Teriyaki 25g
CHF2.56was
3.20CHF 10.24/100 g
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
A.Vogel Organic Herbamare herb salt 125g
CHF2.72was
3.40CHF 21.76/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Buckwheat fusilli
CHF2.80was
3.50CHF 9.33/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Chickpea fusilli
CHF2.80was
3.50CHF 9.33/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Red lentil and sweet potato noodles
CHF2.80was
3.50CHF 9.33/kg
until Wed 30 Sept
- −20%Online only
Old el Paso Chips Chili-Cheese
CHF2.80was
3.50CHF 16.47/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Yellow lentil penne
CHF2.80was
3.50CHF 9.33/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Red lentil fusilli
CHF2.80was
3.50CHF 9.33/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Whole grain rice penne
CHF2.80was
3.50CHF 9.33/kg
until Wed 30 Sept
About this page
The current list contains 1'042 deals at Coop for the canton of Ticino. Most run from Thursday 24 Sept to Wednesday 30 Sept. The average direct discount is 27%, the highest 52%, counting only deals with a reference price. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.
Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).
- Independent
- Free
- 7 supermarkets
Compare Coop with other supermarkets
Other Swiss chains and their current weekly deals.
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
FAQs about Coop
Which Coop deals are on this week?
As of 28 Sept 2026: 1'042 Coop deals this week for the canton of Ticino, most valid from Thu 24 Sept to Wed 30 Sept. For example: Naturafarm Pork Stewing Meat approx. 600g at CHF 4.80, was 9.90; SodaStream Red Berry Soda-Mix concentrate at CHF 3.45, was 6.95; Balsamic vinegar, 3 leaves at CHF 9.95, was 19.95. New deals started today. The next deals are expected from Thu 1 Oct.
When do new Coop offers come out?
Coop changed its promotional cycle back in January 2025: promotions now start on Thursday and stay valid until Wednesday of the following week. Rappn updates the offers daily as Coop publishes them.
How long are Coop weekly offers valid?
Weekly promotions run for seven days, Thursday through Wednesday. On top of that, Coop offers the "Wochenend-Hits" weekend deals with particularly steep discounts, plus the "Wochenstart-Hits" from Monday to Wednesday for shoppers who prefer the start of the week.
Are Coop offers the same online and in-store?
Yes. Standard weekly promotions apply at the same price on coop.ch, in the Coop app, and in physical stores. Offers that are valid online only carry their own label in Rappn.
Where can I find the Coop flyer?
Coop does not deliver a standalone flyer to Swiss letterboxes. The weekly deals appear in the Aktionsmagazin, a promotions magazine inserted in the Coopzeitung newspaper, laid out in stores and readable on coop.ch; the Supercard app shows the same offers. New deals start every Thursday and run until Wednesday, a rhythm in place since January 2025.
Where can I see next week’s Coop deals?
Coop publishes an official preview in the "Preview special offer week" section of its online shop on coop.ch. The new deals start on Thursday and run until Wednesday of the following week.
Does the Coop Supercard work with Rappn?
Yes, as a card in the wallet: the Rappn app stores your Supercard and shows its barcode or QR code at the till. Superpunkte are still collected with the Supercard and digital coupons are activated in the Supercard app: Rappn does not credit points or redeem coupons. Whether the till accepts the code from your phone is up to Coop.
Is Rappn independent from Coop?
Yes. Rappn has no commercial agreements with Coop, Migros, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s. We earn nothing on the offers we display, and the app remains 100% free.
Coop guides
- Coop deals next week in Switzerland: how to see them early
- Coop flyer this week: where to find it and how it works
- Coop discounts explained: how the full savings stack works
- Coop: Products, Prices and Why It’s Catching Migros
- Migros vs Coop: Which is Actually Cheaper?
- Denner vs Migros: Is the Discounter Actually Cheaper?
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed




































































































