Coop deals this week · Wk 39 2026
1'042 Coop deals this week for the canton of Ticino, most valid from Thu 24 Sept to Wed 30 Sept. New deals started today. The next deals are expected from Thu 1 Oct. Source: deals published by Coop, retrieved on 28 Sept 2026.
By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers
Promotions only, not regular shelf prices.
- Deals
- 1'042
- Avg direct discount
- 27%
- Max direct discount
- 52%
Promotion week
Thu 24 Sept to Wed 30 Sept
new todayNew deals expected from Thu 1 Oct
Coop: new deals every Thursday, valid until Wednesday.
All Coop deals · Wk 39 2026
Prices for the canton of Ticino, retrieved on 28 Sept 2026.
100 deals
- 2+ items −20%Vegan
Andros Apple and strawberry compote 4x100g
CHF2.88was
3.60CHF 7.20/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −20%Vegan
Dar-Vida Plain crackers, 5 portions 208g
CHF2.88was
3.60CHF 13.85/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Sweet potato tortilla chips
CHF2.88was
3.60CHF 19.20/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Andros Apple-pear compote with no added sugar 4x100g
CHF2.96was
3.70CHF 7.40/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Andros Apple compote with no added sugar 4x100g
CHF2.96was
3.70CHF 7.40/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Andros Exotic fruit compote with no added sugar 4x100g
CHF2.96was
3.70CHF 7.40/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Small chocolate biscuits
CHF2.96was
3.70CHF 19.73/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −20%Vegan
Dar-Vida Spelt crackers 4 portions 166g
CHF3.00was
3.75CHF 18.07/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Organic
Round organic pizza dough
CHF3.00was
3.75CHF 9.09/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Organic
Organic gluten-free buckwheat flour
CHF3.04was
3.80CHF 6.08/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Bonne Maman Thin Galettes
CHF3.04was
3.80CHF 17.88/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −20%Vegan
Dar-Vida Flaxseed crackers, 5 portions 208g
CHF3.04was
3.80CHF 14.62/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Multigrain bread with chia
CHF3.04was
3.80CHF 12.16/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Andros Gourmand&Végétal chocolate cream 4x100g
CHF3.08was
3.85CHF 7.70/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Organic
A.Vogel Organic Herbamare Spicy herb salt 125g
CHF3.16was
3.95CHF 25.28/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Andros Apple compote 4x90g
CHF3.16was
3.95CHF 8.78/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Andros Apple, banana and strawberry compote 4x90g
CHF3.16was
3.95CHF 8.78/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Andros Apple and mango compote 4x90g
CHF3.16was
3.95CHF 8.78/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Andros Apple and red fruit puree 4x90g
CHF3.16was
3.95CHF 8.78/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Chocolate fondant hearts
CHF3.16was
3.95CHF 19.75/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Bonne Maman lemon madeleines 7 pieces
CHF3.16was
3.95CHF 18.06/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Bonne Maman quince jelly
CHF3.16was
3.95CHF 8.54/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Artisanal Venoge tomme with fresh basil
CHF3.16was
3.95CHF 26.33/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Grilled tomme filled with walnuts
CHF3.16was
3.95CHF 26.33/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Bory tomme with sun-dried tomato filling
CHF3.16was
3.95CHF 26.33/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Crème brûlée
CHF3.16was
3.95CHF 15.80/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −20%Vegan
Oat-Apple crackers 4 portions
CHF3.16was
3.95CHF 17.17/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −20%Organic
Dar-Vida Organic pumpkin seed crackers, 4 portions 184g
CHF3.16was
3.95CHF 17.17/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −20%Vegan
Dar-Vida Chia and quinoa crackers, 4 portions 184g
CHF3.16was
3.95CHF 17.17/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −20%Vegan
Dar-Vida Rosemary and quinoa crackers 184g
CHF3.16was
3.95CHF 17.17/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −20%
Dar-Vida Sesame crackers 4 portions 184g
CHF3.16was
3.95CHF 17.17/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −20%Vegan
Dar-Vida Crackers Thyme & Salt 184g
CHF3.16was
3.95CHF 17.17/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −20%
Dar-Vida Tomato and basil crackers, 4 portions 184g
CHF3.16was
3.95CHF 17.17/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −20%
Dar-Vida Crackers Cheese 184g
CHF3.16was
3.95CHF 17.17/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −20%
Dar-Vida Honey crackers, 4 portions 184g
CHF3.16was
3.95CHF 17.17/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −20%Vegan
Dar-Vida Olive crackers, 4 portions 184g
CHF3.16was
3.95CHF 17.17/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −20%Vegan
Dar-Vida Spelt crackers, 5 portions 208g
CHF3.16was
3.95CHF 15.19/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Bonne Maman blackcurrant jam
CHF3.16was
3.95CHF 8.54/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Light plain hummus
CHF3.16was
3.95CHF 18.06/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Organic
Karma Organic Tofu Nature Extra Firm 260g
CHF3.16was
3.95CHF 12.15/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Bitter orange marmalade
CHF3.16was
3.95CHF 8.54/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Plum jam
CHF3.16was
3.95CHF 8.54/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Seed rolls
CHF3.16was
3.95CHF 9.03/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Chilli-filled tomme cheese
CHF3.16was
3.95CHF 26.33/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Tomme filled with wild garlic
CHF3.16was
3.95CHF 26.33/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Black-truffle-filled tomme
CHF3.16was
3.95CHF 26.33/kg
until Wed 30 Sept
- −20%
Nestlé LC1 LC1 Natural Yogurt No Added Sugar 4x150g
CHF3.20was
4.00CHF 5.33/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Organic
Organic teriyaki tofu
CHF3.36was
4.20CHF 15.27/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Bonne Maman peanut butter
CHF3.36was
4.20CHF 10.34/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Bonne Maman peanut and cocoa spread
CHF3.36was
4.20CHF 9.60/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Bonne Maman crunchy peanut butter
CHF3.36was
4.20CHF 10.34/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Organic
Organic curry tofu
CHF3.36was
4.20CHF 14.61/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Kellogg's Cereals in single packs 205g
CHF3.36was
4.20CHF 16.39/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Kellogg's Corn Flakes 500g
CHF3.36was
4.20CHF 6.72/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Kellogg's Frosties 400g
CHF3.36was
4.20CHF 8.40/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Kellogg's Rice Krispies 360g
CHF3.36was
4.20CHF 9.33/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Kellogg's Smacks 400g
CHF3.36was
4.20CHF 8.40/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Organic
Smoked tofu with almonds and sesame
CHF3.36was
4.20CHF 16.80/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Organic
Organic gluten-free wholegrain rice flour
CHF3.44was
4.30CHF 6.88/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Organic
A.Vogel Organic Herbamare herb sea salt 3x10g
CHF3.48was
4.35CHF 11.60/100 g
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Country bread baking mix
CHF3.52was
4.40CHF 7.04/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Organic
Organic silken tofu
CHF3.60was
4.50CHF 14.40/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Bonne Maman apricot jam
CHF3.60was
4.50CHF 9.73/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Chicco d'Oro Caffitaly caffè crème, 10 capsules
CHF3.60was
4.50CHF 0.36/pc
until Wed 30 Sept
- 3+ items −20%Vegan
Dar-Vida Nature crackers family pack 375g
CHF3.60was
4.50CHF 9.60/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Karma Hummus Coriander & Lime
CHF3.60was
4.50CHF 20.57/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Hummus with lemon & parsley
CHF3.60was
4.50CHF 20.57/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Kellogg's Choco Krispies Choco Mix 375g
CHF3.60was
4.50CHF 9.60/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Kellogg's Choco Krispies Chocos 420g
CHF3.60was
4.50CHF 8.57/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Kellogg's Froot Loops Unicorn 375g
CHF3.60was
4.50CHF 9.60/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Organic
Naturaplan Organic Betty Bossi rolled pizza dough 25x38cm
CHF3.64was
4.55CHF 6.62/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Kellogg's Oaties Original Crunch 360g
CHF3.64was
4.55CHF 10.11/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Kellogg's Trésor Caramelised Biscuit & White Chocolate 375g
CHF3.64was
4.55CHF 9.71/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Kellogg's Trésor Cookies & Cream 375g
CHF3.64was
4.55CHF 9.71/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Bonne Maman yellow plum jam
CHF3.76was
4.70CHF 10.16/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Hummus with caramelised onions
CHF3.76was
4.70CHF 21.49/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Peach jam
CHF3.76was
4.70CHF 10.16/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Organic
A.Vogel Organic Herbamare herb salt 250g
CHF3.80was
4.75CHF 15.20/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Organic
Organic buckwheat flour
CHF3.80was
4.75CHF 12.67/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Kellogg's Special K Choco 325g
CHF3.80was
4.75CHF 11.69/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Kellogg's Trésor Choco Roulette 375g
CHF3.92was
4.90CHF 10.45/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Kellogg's Trésor Chocolate Brownie 375g
CHF3.92was
4.90CHF 10.45/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Betty Bossi ricotta and spinach agnolotti
CHF3.96was
4.95CHF 13.20/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Betty Bossi mushroom ravioli
CHF3.96was
4.95CHF 13.20/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Betty Bossi pesto tortelloni
CHF3.96was
4.95CHF 13.20/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Betty Bossi tortelloni with raw ham
CHF3.96was
4.95CHF 13.20/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Organic
Organic minced seitan
CHF3.96was
4.95CHF 15.84/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Bonne Maman Tendres Coeurs Chocolate Biscuits
CHF3.96was
4.95CHF 22.63/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Chicco d'Oro Caffitaly Espresso coffee capsules, 10
CHF3.96was
4.95CHF 0.40/pc
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Chicco d'Oro Caffitaly Tradition coffee capsules, 10
CHF3.96was
4.95CHF 0.40/pc
until Wed 30 Sept
- 3+ items −20%
Dar-Vida Chocolate and hazelnut cracker sandwiches, 3 portions 195g
CHF3.96was
4.95CHF 20.31/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −20%
Dar-Vida Cheese and herb cracker sandwiches, 3 portions 195g
CHF3.96was
4.95CHF 20.31/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −20%
Dar-Vida Tomato and basil cracker sandwiches, 3 portions 195g
CHF3.96was
4.95CHF 20.31/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Jalapeño hummus
CHF3.96was
4.95CHF 22.63/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Oriental hummus with harissa
CHF3.96was
4.95CHF 22.63/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Organic
Karma Bio Tofu Cubes Oriental 230g
CHF3.96was
4.95CHF 17.22/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Organic
Karma Bio Tofu Cubes Sweet & Sour 230g
CHF3.96was
4.95CHF 17.22/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Karma Crispy Tofu Triangles
CHF3.96was
4.95CHF 19.80/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Kellogg's Oaties Cocoa 360g
CHF3.96was
4.95CHF 11.00/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Kellogg's Special K Classic 450g
CHF3.96was
4.95CHF 8.80/kg
until Wed 30 Sept
About this page
The current list contains 1'042 deals at Coop for the canton of Ticino. Most run from Thursday 24 Sept to Wednesday 30 Sept. The average direct discount is 27%, the highest 52%, counting only deals with a reference price. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.
Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).
- Independent
- Free
- 7 supermarkets
Compare Coop with other supermarkets
Other Swiss chains and their current weekly deals.
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
FAQs about Coop
Which Coop deals are on this week?
As of 28 Sept 2026: 1'042 Coop deals this week for the canton of Ticino, most valid from Thu 24 Sept to Wed 30 Sept. For example: Naturafarm Pork Stewing Meat approx. 600g at CHF 4.80, was 9.90; SodaStream Red Berry Soda-Mix concentrate at CHF 3.45, was 6.95; Balsamic vinegar, 3 leaves at CHF 9.95, was 19.95. New deals started today. The next deals are expected from Thu 1 Oct.
When do new Coop offers come out?
Coop changed its promotional cycle back in January 2025: promotions now start on Thursday and stay valid until Wednesday of the following week. Rappn updates the offers daily as Coop publishes them.
How long are Coop weekly offers valid?
Weekly promotions run for seven days, Thursday through Wednesday. On top of that, Coop offers the "Wochenend-Hits" weekend deals with particularly steep discounts, plus the "Wochenstart-Hits" from Monday to Wednesday for shoppers who prefer the start of the week.
Are Coop offers the same online and in-store?
Yes. Standard weekly promotions apply at the same price on coop.ch, in the Coop app, and in physical stores. Offers that are valid online only carry their own label in Rappn.
Where can I find the Coop flyer?
Coop does not deliver a standalone flyer to Swiss letterboxes. The weekly deals appear in the Aktionsmagazin, a promotions magazine inserted in the Coopzeitung newspaper, laid out in stores and readable on coop.ch; the Supercard app shows the same offers. New deals start every Thursday and run until Wednesday, a rhythm in place since January 2025.
Where can I see next week’s Coop deals?
Coop publishes an official preview in the "Preview special offer week" section of its online shop on coop.ch. The new deals start on Thursday and run until Wednesday of the following week.
Does the Coop Supercard work with Rappn?
Yes, as a card in the wallet: the Rappn app stores your Supercard and shows its barcode or QR code at the till. Superpunkte are still collected with the Supercard and digital coupons are activated in the Supercard app: Rappn does not credit points or redeem coupons. Whether the till accepts the code from your phone is up to Coop.
Is Rappn independent from Coop?
Yes. Rappn has no commercial agreements with Coop, Migros, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s. We earn nothing on the offers we display, and the app remains 100% free.
Coop guides
- Coop deals next week in Switzerland: how to see them early
- Coop flyer this week: where to find it and how it works
- Coop discounts explained: how the full savings stack works
- Coop: Products, Prices and Why It’s Catching Migros
- Migros vs Coop: Which is Actually Cheaper?
- Denner vs Migros: Is the Discounter Actually Cheaper?
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed




































































































