Coop deals this week · Wk 39 2026
1'042 Coop deals this week for the canton of Ticino, most valid from Thu 24 Sept to Wed 30 Sept. New deals started today. The next deals are expected from Thu 1 Oct. Source: deals published by Coop, retrieved on 28 Sept 2026.
By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers
Promotions only, not regular shelf prices.
- Deals
- 1'042
- Avg direct discount
- 27%
- Max direct discount
- 52%
Promotion week
Thu 24 Sept to Wed 30 Sept
new todayNew deals expected from Thu 1 Oct
Coop: new deals every Thursday, valid until Wednesday.
All Coop deals · Wk 39 2026
Prices for the canton of Ticino, retrieved on 28 Sept 2026.
100 deals
- 2+ items −20%Vegan
Assorted mini jams, 3 portions
CHF3.96was
4.95CHF 26.40/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Rapeseed Oil IP-Suisse
CHF3.96was
4.95CHF 3.96/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Gluten-free all-purpose flour mix
CHF3.96was
4.95CHF 3.96/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Kellogg's Trésor Choco Nut 410g
CHF4.08was
5.10CHF 9.95/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Bonne Maman Intense pineapple and passion fruit jam
CHF4.16was
5.20CHF 12.42/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Bonne Maman strawberry jam
CHF4.16was
5.20CHF 11.24/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Bonne Maman sour cherry jam
CHF4.16was
5.20CHF 11.24/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Bonne Maman fruit jam
CHF4.16was
5.20CHF 11.24/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Bonne Maman wild berry jam
CHF4.16was
5.20CHF 11.24/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Bonne Maman black cherry jam
CHF4.16was
5.20CHF 11.24/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Buckwheat granola
CHF4.16was
5.20CHF 11.89/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Fig jam
CHF4.16was
5.20CHF 11.24/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Chickpea and nut granola
CHF4.16was
5.20CHF 10.40/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Bonne Maman blueberry jam
CHF4.16was
5.20CHF 11.24/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Raspberry jam
CHF4.16was
5.20CHF 11.24/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Chestnuts with vanilla
CHF4.16was
5.20CHF 11.24/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Jam
CHF4.16was
5.20CHF 11.24/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Wild strawberry jam
CHF4.16was
5.20CHF 11.24/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Organic
Andros Organic orange juice 750ml
CHF4.24was
5.30CHF 5.65/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Intense apricot
CHF4.24was
5.30CHF 12.66/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Intense strawberry jam
CHF4.24was
5.30CHF 12.66/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Intense strawberry and raspberry jam
CHF4.24was
5.30CHF 12.66/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Intense blueberry jam
CHF4.24was
5.30CHF 12.66/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Intense raspberry jam
CHF4.24was
5.30CHF 12.66/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Intense cherry jam
CHF4.24was
5.30CHF 12.66/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Intense mirabelle jam
CHF4.24was
5.30CHF 12.66/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Intense orange jam
CHF4.24was
5.30CHF 12.66/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Intense red berry jam
CHF4.24was
5.30CHF 12.66/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Intense peach jam
CHF4.24was
5.30CHF 12.66/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Intense rhubarb jam
CHF4.24was
5.30CHF 12.66/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Almond financiers
CHF4.40was
5.50CHF 25.14/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Organic
Organic tofu bites
CHF4.40was
5.50CHF 29.33/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Kellogg's Special K high protein cocoa hazelnut 320g
CHF4.40was
5.50CHF 13.75/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Chocolate madeleines, 7 pieces
CHF4.40was
5.50CHF 20.95/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Fairtrade protein cocoa porridge
CHF4.40was
5.50CHF 11.00/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Andros Blood orange juice 1l
CHF4.48was
5.60CHF 4.48/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Andros Clementine juice 1l
CHF4.48was
5.60CHF 4.48/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Andros Pink grapefruit juice 1l
CHF4.48was
5.60CHF 4.48/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Kellogg's All Bran Fruit'n Fibre 500g
CHF4.48was
5.60CHF 8.96/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Kellogg's Choco Krispies Chocos 580g
CHF4.56was
5.70CHF 7.86/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Kellogg's Crunchy Nut 500g
CHF4.56was
5.70CHF 9.12/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Andros Exotic multifruit juice 1l
CHF4.64was
5.80CHF 4.64/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Andros Blond orange juice 1l
CHF4.64was
5.80CHF 4.64/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Organic
Organic Smokey Tofu
CHF4.64was
5.80CHF 12.21/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Kellogg's Choco Krispies 600g
CHF4.72was
5.90CHF 7.87/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Kellogg's Frosties 620g
CHF4.72was
5.90CHF 7.61/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Kellogg's Smacks 600g
CHF4.72was
5.90CHF 7.87/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Andros Compote 8x100g
CHF4.76was
5.95CHF 5.95/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Andros Pocket apple and pear with no added sugar 8x100g
CHF4.76was
5.95CHF 5.95/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −20%
Dar-Vida Choco Ovomaltine crackers, 3 portions 159g
CHF4.76was
5.95CHF 29.94/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −20%
Dar-Vida Milk chocolate crackers, 4 portions 184g
CHF4.76was
5.95CHF 25.87/kg
until Wed 30 Sept
- 3+ items −20%
Dar-Vida Dark chocolate crackers, 4 portions 184g
CHF4.76was
5.95CHF 25.87/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Crunchy hazelnut chocolate spread
CHF4.76was
5.95CHF 13.22/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Hazelnut spread
CHF4.76was
5.95CHF 13.22/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Hummus trio
CHF4.76was
5.95CHF 22.67/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Jack Link's 100% beef protein bars 3x22.5g
CHF4.76was
5.95CHF 7.05/100 g
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Kellogg's Special K 600g
CHF4.76was
5.95CHF 7.93/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Milk jam
CHF4.76was
5.95CHF 12.53/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Andros Pineapple juice 1l
CHF4.96was
6.20CHF 4.96/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Andros 3-citrus fruit juice 1l
CHF4.96was
6.20CHF 4.96/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Andros Orange and mango juice 1l
CHF4.96was
6.20CHF 4.96/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Andros Orange juice without pulp 1l
CHF4.96was
6.20CHF 4.96/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Andros Lemon juice 1l
CHF4.96was
6.20CHF 4.96/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Andros Apple-pear compote with no added sugar 8x100g
CHF5.04was
6.30CHF 6.30/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Jack Link's Beef Jerky Original 60g
CHF5.12was
6.40CHF 8.53/100 g
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Jack Link's Beef Jerky Sweet&Hot 60g
CHF5.12was
6.40CHF 8.53/100 g
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Jack Link's Biltong 60g
CHF5.12was
6.40CHF 8.53/100 g
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Organic
A.Vogel Organic Umami herb salt 250g
CHF5.16was
6.45CHF 20.64/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Organic
A.Vogel Herbamare organic herb salt Spicy 250g
CHF5.16was
6.45CHF 20.64/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Andros Apple and apricot purée pouches 8x100g
CHF5.20was
6.50CHF 6.50/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Andros Apple Strawberry Compote no added sugar 8x100g
CHF5.20was
6.50CHF 6.50/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Kellogg's Honey Pops 600g
CHF5.20was
6.50CHF 8.67/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Organic
Karma Organic Tofu Nature
CHF5.28was
6.60CHF 10.56/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Kellogg's Special K Red Berries 450g
CHF5.28was
6.60CHF 11.73/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Vegan golden dal
CHF5.40was
6.75CHF 19.64/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Andros Cranberry juice 750ml
CHF5.56was
6.95CHF 7.41/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Andros Pomegranate juice 750ml
CHF5.56was
6.95CHF 7.41/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Andros Pasteurised not-from-concentrate orange juice 1.5l
CHF5.56was
6.95CHF 3.71/l
until Wed 30 Sept
- 3+ items −20%
Dar-Vida Thyme and salt crackers
CHF5.56was
6.95until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Blueberry and chia granola
CHF5.56was
6.95CHF 12.36/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Hazelnut spread
CHF5.56was
6.95CHF 9.59/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Organic
Karma organic raspberry matcha porridge
CHF5.56was
6.95CHF 13.90/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Karma Crunchy Coco Nuts & Seeds
CHF5.56was
6.95CHF 12.36/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Kellogg's Trésor Choco Nut cereal 620g
CHF5.56was
6.95CHF 8.97/kg
until Wed 30 Sept
- −20%
Blueberries
CHF5.60was
7.00CHF 11.20/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Cocoa granola
CHF5.76was
7.20CHF 12.80/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Andros Orange juice without pulp 1.5l
CHF6.00was
7.50CHF 4.00/l
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Kellogg's Extra Classic 800g
CHF6.36was
7.95CHF 7.95/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Blueberry protein porridge
CHF6.36was
7.95CHF 15.90/kg
until Wed 30 Sept
- −20%
Veal saltimbocca
CHF6.40was
8.00CHF 8.00/100 g
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Vegan
Andros Assorted Fruit Purée Pouches 12x100g
CHF7.16was
8.95CHF 5.97/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Kellogg's Extra Choco & Nuts 800g
CHF7.16was
8.95CHF 8.95/kg
until Wed 30 Sept
- −20%Vegan
A.Vogel Herbamare herbal salt 2x250g
CHF7.60was
9.50CHF 15.20/kg
until Wed 30 Sept
- −20%
Veal shoulder roast
CHF9.20was
11.50CHF 46.00/kg
until Wed 30 Sept
- −20%Online only
Knorr Meat Bouillon 3 x 109 g
CHF9.60was
12.00CHF 29.36/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%Organic
A.Vogel Herbamare organic herb salt 1kg
CHF11.92was
14.90CHF 11.92/kg
until Wed 30 Sept
- 2+ items −20%
Andros Fruit Me Up Assorted Fruit Puree 18x90g
CHF11.96was
14.95CHF 7.38/kg
until Wed 30 Sept
- −20%
Veal escalopes
CHF12.00was
15.00CHF 80.00/kg
until Wed 30 Sept
- −20%
Veal rib roast
CHF18.80was
23.50CHF 75.20/kg
until Wed 30 Sept
- −20%
Veal chop
CHF21.00was
26.25CHF 70.00/kg
until Wed 30 Sept
About this page
The current list contains 1'042 deals at Coop for the canton of Ticino. Most run from Thursday 24 Sept to Wednesday 30 Sept. The average direct discount is 27%, the highest 52%, counting only deals with a reference price. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.
Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).
- Independent
- Free
- 7 supermarkets
Compare Coop with other supermarkets
Other Swiss chains and their current weekly deals.
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
FAQs about Coop
Which Coop deals are on this week?
As of 28 Sept 2026: 1'042 Coop deals this week for the canton of Ticino, most valid from Thu 24 Sept to Wed 30 Sept. For example: Naturafarm Pork Stewing Meat approx. 600g at CHF 4.80, was 9.90; SodaStream Red Berry Soda-Mix concentrate at CHF 3.45, was 6.95; Balsamic vinegar, 3 leaves at CHF 9.95, was 19.95. New deals started today. The next deals are expected from Thu 1 Oct.
When do new Coop offers come out?
Coop changed its promotional cycle back in January 2025: promotions now start on Thursday and stay valid until Wednesday of the following week. Rappn updates the offers daily as Coop publishes them.
How long are Coop weekly offers valid?
Weekly promotions run for seven days, Thursday through Wednesday. On top of that, Coop offers the "Wochenend-Hits" weekend deals with particularly steep discounts, plus the "Wochenstart-Hits" from Monday to Wednesday for shoppers who prefer the start of the week.
Are Coop offers the same online and in-store?
Yes. Standard weekly promotions apply at the same price on coop.ch, in the Coop app, and in physical stores. Offers that are valid online only carry their own label in Rappn.
Where can I find the Coop flyer?
Coop does not deliver a standalone flyer to Swiss letterboxes. The weekly deals appear in the Aktionsmagazin, a promotions magazine inserted in the Coopzeitung newspaper, laid out in stores and readable on coop.ch; the Supercard app shows the same offers. New deals start every Thursday and run until Wednesday, a rhythm in place since January 2025.
Where can I see next week’s Coop deals?
Coop publishes an official preview in the "Preview special offer week" section of its online shop on coop.ch. The new deals start on Thursday and run until Wednesday of the following week.
Does the Coop Supercard work with Rappn?
Yes, as a card in the wallet: the Rappn app stores your Supercard and shows its barcode or QR code at the till. Superpunkte are still collected with the Supercard and digital coupons are activated in the Supercard app: Rappn does not credit points or redeem coupons. Whether the till accepts the code from your phone is up to Coop.
Is Rappn independent from Coop?
Yes. Rappn has no commercial agreements with Coop, Migros, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s. We earn nothing on the offers we display, and the app remains 100% free.
Coop guides
- Coop deals next week in Switzerland: how to see them early
- Coop flyer this week: where to find it and how it works
- Coop discounts explained: how the full savings stack works
- Coop: Products, Prices and Why It’s Catching Migros
- Migros vs Coop: Which is Actually Cheaper?
- Denner vs Migros: Is the Discounter Actually Cheaper?
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed




































































































