Coop deals this week · Wk 39 2026
1'042 Coop deals this week for the canton of Ticino, most valid from Thu 24 Sept to Wed 30 Sept. New deals started today. The next deals are expected from Thu 1 Oct. Source: deals published by Coop, retrieved on 28 Sept 2026.
By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers
Promotions only, not regular shelf prices.
- Deals
- 1'042
- Avg direct discount
- 27%
- Max direct discount
- 52%
Promotion week
Thu 24 Sept to Wed 30 Sept
new todayNew deals expected from Thu 1 Oct
Coop: new deals every Thursday, valid until Wednesday.
All Coop deals · Wk 39 2026
Prices for the canton of Ticino, retrieved on 28 Sept 2026.
92 deals
- −20%
Natura-Veal whole veal fillet
CHF56.90was
71.10CHF 87.54/kg
until Wed 30 Sept
- −19%
Alpstein Salami
CHF6.85was
8.45CHF 42.81/kg
until Wed 30 Sept
- −19%
Nestlé Smarties Strawberry Yoghurt 4x120g
CHF3.65was
4.50CHF 7.60/kg
until Wed 30 Sept
- −18% Bundle
Rana Potato gnocchi 2x500g
CHF9.00was
11.00CHF 9.00/kg
until Wed 30 Sept
- −18%Organic
Naturaplan Organic Gala Apples, mildly sweet, approx. 750g
CHF2.95was
3.60CHF 3.93/kg
until Wed 30 Sept
- −16%
Saint André
CHF4.65was
5.55CHF 31.00/kg
until Wed 30 Sept
- −16%
Pork loin charbonnade
CHF7.05was
8.40CHF 29.38/kg
until Wed 30 Sept
- −16%
Tradition
CHF5.05was
6.00CHF 33.67/kg
until Wed 30 Sept
- −16%
Emmi Lucerne creamy cheese
CHF6.75was
8.00CHF 27.00/kg
until Wed 30 Sept
- −15% Bundle
Rana Cappelletti with Parma ham 2x250g
CHF11.20was
13.20CHF 22.40/kg
until Wed 30 Sept
- −15% Bundle
Rana Girasoli Pumpkin with Onions 4x 250g
CHF11.20was
13.20until Wed 30 Sept
- −15% Bundle
Rana Ricotta and spinach ravioli 2x250g
CHF11.20was
13.20CHF 22.40/kg
until Wed 30 Sept
- −14%Organic
Organic salmon fillet with skin
CHF8.85was
10.35CHF 59.00/kg
until Wed 30 Sept
- −14%Organic
Organic Provençal salmon and prawn skewer
CHF10.65was
12.45CHF 59.17/kg
until Wed 30 Sept
- −14%Vegan
Betty Bossi Lamb's Lettuce
CHF5.95was
6.95CHF 28.33/kg
until Wed 30 Sept
- −14%Organic
Organic salmon fillet without skin
CHF12.30was
14.30CHF 61.50/kg
until Wed 30 Sept
- −13%
Feldschlösschen Original Beer Cans 4x33cl
CHF5.60was
6.40CHF 4.24/l
until Wed 30 Sept
- −12%Organic
Naturaplan organic chicken wings
CHF6.15was
7.00until Wed 30 Sept
- −12%
R&L Brioche Hot Dog Buns 180G
CHF1.85was
2.10CHF 10.28/kg
until Wed 30 Sept
- −12%Organic
Organic cooked prawn tails
CHF11.25was
12.75CHF 75.00/kg
until Wed 30 Sept
- −12%Vegan
Finn Crisp Chia Sea Salt
CHF2.30was
2.60CHF 11.79/kg
until Wed 30 Sept
- −11%
Alpro Greek Style Plain
CHF2.75was
3.10CHF 6.88/kg
until Wed 30 Sept
- −11% Bundle
Butter block
CHF13.50was
15.20CHF 13.50/kg
until Wed 30 Sept
- −11%
Nestlé KitKat Chunky Cookie Dough 4 x 42g
CHF2.85was
3.20CHF 16.96/kg
until Wed 30 Sept
- −11%
Alpro High Protein Chocolate Pudding
CHF2.45was
2.75CHF 12.25/kg
until Wed 30 Sept
- −11%Organic
Naturaplan Vanilla Kefir Drink
CHF2.45was
2.75CHF 4.90/l
until Wed 30 Sept
- −11%Vegan
Wasa Poppy Seed & Sea Salt Crispbread
CHF2.45was
2.75CHF 10.00/kg
until Wed 30 Sept
- −11%
Boursin Shallot & Chive
CHF3.75was
4.20CHF 25.00/kg
until Wed 30 Sept
- −11%
Roland Protein Crispbread 4 portions 140g
CHF3.35was
3.75CHF 23.93/kg
until Wed 30 Sept
- −11%
Lätta Plus Vitamine Spread
CHF3.80was
4.25CHF 8.44/kg
until Wed 30 Sept
- −11%
High Protein Processed Cheese Slices
CHF1.70was
1.90CHF 9.44/kg
until Wed 30 Sept
- −10%
Energy Milk High Protein Collagen Matcha Emmi
CHF3.00was
3.35CHF 9.09/l
until Wed 30 Sept
- −10%
Emmi good day High Protein Pasteurised Milk
CHF2.60was
2.90CHF 2.60/l
until Wed 30 Sept
- −10%
Emmi Kaltbach Rustic Cheese approx. 180g
CHF5.65was
6.30CHF 31.39/kg
until Wed 30 Sept
- −10%Vegan
Heinz Curry Spiced Ketchup Classic 450g
CHF4.35was
4.85CHF 9.67/kg
until Wed 30 Sept
- −10%Vegan
Heinz Curry Spice Ketchup Hot 450g
CHF4.35was
4.85CHF 9.67/kg
until Wed 30 Sept
- −10%Vegan
Heinz Curry Gewürz Ketchup Schaschlik 450g
CHF4.35was
4.85CHF 9.67/kg
until Wed 30 Sept
- −10%
Quäse Protein soft cheese
CHF4.35was
4.85CHF 19.77/kg
until Wed 30 Sept
- −10%
Elephant Linden Lemon 20 bags
CHF3.05was
3.40CHF 10.89/100 g
until Wed 30 Sept
- −10%
Elephant Red Fruits Infusion 20 bags
CHF3.05was
3.40CHF 7.63/100 g
until Wed 30 Sept
- −10%Vegan
Fruit Tea
CHF3.05was
3.40CHF 8.03/100 g
until Wed 30 Sept
- −10%Vegan
Blueberry and blackcurrant fruit infusion
CHF3.05was
3.40CHF 7.63/100 g
until Wed 30 Sept
- −10%Vegan
Peach and apricot fruit tea
CHF3.05was
3.40CHF 8.03/100 g
until Wed 30 Sept
- −10%
Namdong Noodles Beef Packet
CHF1.75was
1.95CHF 14.58/kg
until Wed 30 Sept
- −10%
Namdong Noodles Chicken Packet
CHF1.75was
1.95CHF 14.58/kg
until Wed 30 Sept
- −10%
Namdong Noodles Kimchi Packet
CHF1.75was
1.95CHF 14.58/kg
until Wed 30 Sept
- −10%
BB Pizza Dough XXL, rolled out, rectangular
CHF3.50was
3.90CHF 5.00/kg
until Wed 30 Sept
- −10%Organic
Organic Ginger and Lemon Herbal Tea
CHF3.50was
3.90CHF 10.29/100 g
until Wed 30 Sept
- −10%Organic
Organic Mint and Thyme Herbal Tea
CHF3.50was
3.90CHF 13.46/100 g
until Wed 30 Sept
- −10%
Isey Skyr Plain
CHF3.95was
4.40CHF 9.88/kg
until Wed 30 Sept
- −10%
Isey Skyr Vanilla
CHF3.95was
4.40CHF 9.88/kg
until Wed 30 Sept
- −10%
Pavé d'Affinois Léger
CHF3.95was
4.40CHF 22.57/kg
until Wed 30 Sept
- −10%
Isey Skyr High Protein Peach
CHF2.20was
2.45CHF 12.94/kg
until Wed 30 Sept
- −10%
Isey Skyr High Protein Strawberry & Banana
CHF2.20was
2.45CHF 12.94/kg
until Wed 30 Sept
- −10%
Seeberger Freeze-Dried Passion Fruit
CHF2.65was
2.95CHF 17.67/100 g
until Wed 30 Sept
- −10%
Emmi Benecol Double Zero Strawberry & Banana 6x65ml
CHF5.30was
5.90CHF 13.59/l
until Wed 30 Sept
- −10%
Knorr Potato Snack Broccoli-Cheese 50G
CHF3.10was
3.45CHF 6.20/100 g
until Wed 30 Sept
- −10%
Bassini Plain Toast Bread, crustless
CHF3.55was
3.95CHF 8.87/kg
until Wed 30 Sept
- −10%
Grilling cheese with bacon
CHF3.55was
3.95CHF 18.21/kg
until Wed 30 Sept
- −10%
Cailler Brownie Chocolate Bar 3x 96g
CHF3.55was
3.95until Wed 30 Sept
- −10%
Danone Activia Vanilla 4x115g
CHF3.55was
3.95CHF 7.72/kg
until Wed 30 Sept
- −10%
Leerdammer Extra Mild Slices
CHF3.55was
3.95CHF 27.31/kg
until Wed 30 Sept
- −10%
La Mocca Flavour Chocolate, Nespresso®-compatible, 10 capsules
CHF4.45was
4.95CHF 0.45/pc
until Wed 30 Sept
- −10%
La Mocca Flavour Pumpkin, Nespresso®-compatible, 10 capsules
CHF4.45was
4.95CHF 0.45/pc
until Wed 30 Sept
- −10%
Gorgonzola e mascarpone Sapori
CHF4.45was
4.95CHF 22.25/kg
until Wed 30 Sept
- −10%
YFood Meal Drink Limited Edition Banana
CHF4.45was
4.95CHF 8.90/l
until Wed 30 Sept
- −10%Vegan
Country Sesame Crackers Family Pack
CHF4.90was
5.45CHF 10.75/kg
until Wed 30 Sept
- −10%Organic
Naturaplan organic smoked raclette cheese slices
CHF5.35was
5.95CHF 26.75/kg
until Wed 30 Sept
- −10%
Raclette
CHF5.35was
5.95CHF 26.75/kg
until Wed 30 Sept
- −10%
Starbucks Nespresso Pumpkin 10 capsules
CHF5.35was
5.95CHF 0.53/pc
until Wed 30 Sept
- −10%
Truffle cheese portion
CHF5.35was
5.95CHF 29.72/kg
until Wed 30 Sept
- −10%
Cailler Joy Cookies & Cream
CHF8.95was
9.95CHF 68.85/kg
until Wed 30 Sept
- −10%
Cailler Joy Hazelnut
CHF8.95was
9.95CHF 68.85/kg
until Wed 30 Sept
- −10%
Cailler Joy assorted
CHF8.95was
9.95CHF 68.85/kg
until Wed 30 Sept
- −10%
La Mocca Barista Coffee Beans
CHF8.95was
9.95CHF 17.90/kg
until Wed 30 Sept
- −10%
Betty Bossi Venison Ragout with Knöpfli
CHF9.85was
10.95CHF 24.62/kg
until Wed 30 Sept
- −10%
Beef Bulgogi Betty Bossi
CHF10.75was
11.95CHF 21.50/kg
until Wed 30 Sept
- −10%
Prix Garantie Raclette Cheese, assorted
CHF10.75was
11.95CHF 17.92/kg
until Wed 30 Sept
- −10%
Valdor Raclette du Valais Slices
CHF11.65was
12.95CHF 29.13/kg
until Wed 30 Sept
- −10%Organic
Naturaplan Organic AOP Raclette du Valais sliced
CHF12.55was
13.95CHF 31.38/kg
until Wed 30 Sept
- −10%
Gerber Fondue Moitié-Moitié Fresh & Ready
CHF15.25was
16.95CHF 25.42/kg
until Wed 30 Sept
- −10%Vegan
Starbucks Nespresso BundleAssort 6x10caps
CHF17.95was
19.95CHF 0.30/pc
until Wed 30 Sept
- −10%
Lattesso Boost
CHF2.25was
2.50CHF 9.00/l
until Wed 30 Sept
- −10%
Namdong Noodles Beef Cup 83G
CHF2.25was
2.50CHF 2.71/100 g
until Wed 30 Sept
- −10%
Namdong Noodles Chicken Cup 84G
CHF2.25was
2.50CHF 2.68/100 g
until Wed 30 Sept
- −10%
Namdong Noodles Kimchi Cup 83G
CHF2.25was
2.50CHF 2.71/100 g
until Wed 30 Sept
- −10%
Quäse Protein mini cheese snack
CHF3.15was
3.50CHF 27.39/kg
until Wed 30 Sept
- −10%
Soignon Goat's Cheese Log Ste-Maure
CHF4.05was
4.50CHF 20.25/kg
until Wed 30 Sept
- −10%
Emmi Meal Double Zero Choco-Nuts Drink
CHF4.95was
5.50CHF 9.90/l
until Wed 30 Sept
- −10%
Caramel, Nespresso®-compatible, 10 capsules
CHF4.95was
5.50CHF 0.49/pc
until Wed 30 Sept
- −10%
Appenzellerin Savoury
CHF5.85was
6.50CHF 25.43/kg
until Wed 30 Sept
- −10%
Einsiedler Raclette Cheese, assorted
CHF11.25was
12.50CHF 28.13/kg
until Wed 30 Sept
About this page
The current list contains 1'042 deals at Coop for the canton of Ticino. Most run from Thursday 24 Sept to Wednesday 30 Sept. The average direct discount is 27%, the highest 52%, counting only deals with a reference price. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.
Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).
- Independent
- Free
- 7 supermarkets
Compare Coop with other supermarkets
Other Swiss chains and their current weekly deals.
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
FAQs about Coop
Which Coop deals are on this week?
As of 28 Sept 2026: 1'042 Coop deals this week for the canton of Ticino, most valid from Thu 24 Sept to Wed 30 Sept. For example: Naturafarm Pork Stewing Meat approx. 600g at CHF 4.80, was 9.90; SodaStream Red Berry Soda-Mix concentrate at CHF 3.45, was 6.95; Balsamic vinegar, 3 leaves at CHF 9.95, was 19.95. New deals started today. The next deals are expected from Thu 1 Oct.
When do new Coop offers come out?
Coop changed its promotional cycle back in January 2025: promotions now start on Thursday and stay valid until Wednesday of the following week. Rappn updates the offers daily as Coop publishes them.
How long are Coop weekly offers valid?
Weekly promotions run for seven days, Thursday through Wednesday. On top of that, Coop offers the "Wochenend-Hits" weekend deals with particularly steep discounts, plus the "Wochenstart-Hits" from Monday to Wednesday for shoppers who prefer the start of the week.
Are Coop offers the same online and in-store?
Yes. Standard weekly promotions apply at the same price on coop.ch, in the Coop app, and in physical stores. Offers that are valid online only carry their own label in Rappn.
Where can I find the Coop flyer?
Coop does not deliver a standalone flyer to Swiss letterboxes. The weekly deals appear in the Aktionsmagazin, a promotions magazine inserted in the Coopzeitung newspaper, laid out in stores and readable on coop.ch; the Supercard app shows the same offers. New deals start every Thursday and run until Wednesday, a rhythm in place since January 2025.
Where can I see next week’s Coop deals?
Coop publishes an official preview in the "Preview special offer week" section of its online shop on coop.ch. The new deals start on Thursday and run until Wednesday of the following week.
Does the Coop Supercard work with Rappn?
Yes, as a card in the wallet: the Rappn app stores your Supercard and shows its barcode or QR code at the till. Superpunkte are still collected with the Supercard and digital coupons are activated in the Supercard app: Rappn does not credit points or redeem coupons. Whether the till accepts the code from your phone is up to Coop.
Is Rappn independent from Coop?
Yes. Rappn has no commercial agreements with Coop, Migros, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s. We earn nothing on the offers we display, and the app remains 100% free.
Coop guides
- Coop deals next week in Switzerland: how to see them early
- Coop flyer this week: where to find it and how it works
- Coop discounts explained: how the full savings stack works
- Coop: Products, Prices and Why It’s Catching Migros
- Migros vs Coop: Which is Actually Cheaper?
- Denner vs Migros: Is the Discounter Actually Cheaper?
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed




























































































