Otto’s deals right now · Wk 40 2026
5'383 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. The next deals are expected from Tue 6 Oct. Source: deals published by Otto’s, retrieved on 3 Oct 2026.
By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers
Promotions only, not regular shelf prices.
- Deals
- 5'383
- Avg direct discount
- 35%
- Max direct discount
- 89%
Promotion rhythm
New deals expected from Tue 6 Oct
Otto’s: new weekly deals every Tuesday, no end date, while stocks last.
All Otto’s deals · Wk 40 2026
Prices for the canton of Ticino, retrieved on 3 Oct 2026.
100 deals
- −40%
Dove Fresh Sea Salt Deo Spray 2x150ml
CHF5.95was
9.90CHF 19.83/l
- −40%
Dove Zinc Complex Citrus Deodorant Spray 2x150ml
CHF5.95was
9.90CHF 19.83/l
- −40%
Dove Zinc Complex Fresh Rose Deodorant Spray 2x150ml
CHF5.95was
9.90CHF 19.83/l
- −40%
Dove Men+Care Clean Comfort Deo Spray 2x150ml
CHF5.95was
9.90CHF 19.83/l
- −40%Vegan
Foscaro Prosecco Treviso DOC 75 cl
CHF5.95was
9.90CHF 7.93/l
- −40%
Sheba Delicacy Fish in Jelly Variations 60x85g
CHF29.95was
49.80CHF 5.87/kg
- −40%
Cepa 21
CHF17.95was
29.80CHF 23.93/l
- −40%
Don Camillo Pink Collection Rose 75 cl
CHF9.95was
16.50CHF 13.27/l
- −40%Vegan
Private Selection 75 cl
CHF9.95was
16.50CHF 13.27/l
- −40%
Pendant light, Estevau, dark brown
CHF89.90was
149.00 - −40%
Aterno Chest of Drawers, White Decor, 103 x 94 x 40 cm
CHF89.90was
149.00 - −40%
Upholstered Chair Mora, light blue fabric, swivel
CHF89.90was
149.00 - −40%
Upholstered Chair Mora, light grey fabric, swivel
CHF89.90was
149.00 - −40%
Zile Frutas Fruit chews 1kg
CHF5.95was
9.85CHF 5.95/kg
- −40%
Dreamies Cat Treats Variety Pack 12x60g
CHF19.95was
33.00CHF 27.71/kg
- −40%
Lan Rioja Crianza DOCa 75 cl
CHF8.95was
14.80CHF 11.93/l
- −39%
Gillette SkinGuard Sensitive razor blades, pack of 11
CHF24.95was
41.15 - −39%
Hoop LED Pendant Light, Coffee, Dimmable
CHF139.00was
229.00 - −39%
Gillette Mach 3 Razor Blades Value Pack
CHF29.95was
49.30 - −39%Vegan
Fanta Orange 12x500ml
CHF10.95was
18.00CHF 1.82/l
- −39%Vegan
Jacobs Espresso 10 Intenso 40 capsules
CHF10.95was
18.00 - −39%Vegan
Jacobs Espresso 12 Ristretto coffee 40 capsules
CHF10.95was
18.00 - −39%Vegan
Jacobs Lungo 6 Classico 40 capsules
CHF10.95was
18.00 - −39%Vegan
Jacobs Lungo 8 Intenso 40 capsules
CHF10.95was
18.00 - −39%Vegan
Sprite 12x500ml
CHF10.95was
18.00CHF 1.82/l
- −39%
Lavaux AOC
CHF8.50was
13.95CHF 12.14/l
- −39%
Ichnusa Anima Sarda beer XXL 66cl
CHF1.95was
3.20CHF 2.95/l
- Deal
Sipuro Oven and grill foam 500ml
CHF6.50
CHF 13.00/l
- Deal
Elizabeth Arden Green Tea Deodorant Cream 40ml
CHF13.90
CHF 34.75/100 ml
- Deal
- Deal
- Deal
- No imageDeal
Tom Tailor Women's Print T-Shirt
CHF17.95
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
Buff Zesy headband
CHF14.95
- DealVegan
Ültje pistachios 750g
CHF14.95
CHF 19.93/kg
- −39%
Elements Day Bowl Set, 4 Pieces
CHF29.95was
49.10 - −39%
Elements Night Bowl Set
CHF29.95was
49.10 - −39%
Remington S3700 Ceramic Glide 230 Hair Straightener
CHF29.95was
49.10 - −39%
Snowlife Women's BIOS Rock Star Gloves
CHF29.95was
49.10 - −39%
Women's V-neck sweater
CHF29.95was
49.10 - Deal
- Deal
- Deal
- Deal
Acuvue Oasys 12 contact lenses
CHF49.95
- Deal
Biotrue ONEday 90 contact lenses
CHF56.95
- −39%
Estée Lauder Advanced Night Repair Eye Lift + Sculpt 15ml
CHF59.90was
98.20CHF 399.33/100 ml
- Deal
Clariti 1 Day 90 contact lenses
CHF62.50
- Deal
- Deal
- Deal
Colorado 2.0 Tractor men's boots
CHF89.95
- Deal
Women's Nadia Ski Pants
CHF139.00
- Deal
- Deal
- −39%
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
AWA4A10 Washing Machine, 8 kg Left
CHF899.00
- Deal
AWA6GSI10 Washing Machine, 8 kg Left
CHF1'199.00
- Deal
ATW7GCI10 Heat-Pump Dryer, 8 kg Left
CHF1'299.00
- No imageDeal
- Deal
Borotalco Vintage Soap 2x100g
CHF2.30
CHF 11.50/kg
- −39%
Biodance Hydro Cera Real Deep Mask, 4 Pieces
CHF16.90was
27.70 - −39%
Elizabeth Arden Green Tea Eau de Parfum 50 ml 50 ml
CHF16.90was
27.70CHF 33.80/100 ml
- Deal
Signature Eau de Parfum
CHF19.90
- −39%Vegan
Symposio
CHF19.95was
32.70CHF 26.60/l
- −39%
Under Armour men's T-shirt Sportstyle LC
CHF19.95was
32.70 - −39%
Rosé
CHF14.95was
24.50CHF 19.93/l
- Deal
Borotalco Moisturizing Liquid Soap 2x250ml
CHF3.90
CHF 7.80/l
- −39%
Garnier Ultra Doux Avocado Oil & Shea Butter Conditioner 2x250ml
CHF5.95was
9.75CHF 11.90/l
- −39%
Garnier Ultra Doux Honey Treasures Conditioner 2x250ml
CHF5.95was
9.75CHF 11.90/l
- Deal
- −39%
Capannelle Chardonnay
CHF29.95was
49.00CHF 39.93/l
- −39%
Listerine Total Gum Care Mouthwash 1l
CHF7.95was
13.00CHF 7.95/l
- −39%
Amour de Tropez rosé
CHF11.95was
19.50CHF 15.93/l
- −39%Vegan
Lotus Biscoff Original 4x250g
CHF7.25was
11.80CHF 7.25/kg
- −38%
Gillette Mach3, 8 + 8 Pieces
CHF26.95was
43.80 - −38%
Nivea Hydrocare Shaving Foam 2x200ml
CHF4.25was
6.90CHF 10.63/l
- −38%
Nivea Sensitive Shaving Foam 2x200ml
CHF4.25was
6.90CHF 10.63/l
- −38%
Coletta ceiling light, Ø 40 cm
CHF79.90was
129.00 - −38%
Sofia Garden Chair, Grey
CHF79.90was
129.00 - −38%
Le Petit Marseillais antibacterial liquid soap refill 2 x 500 ml
CHF5.95was
9.60CHF 5.95/l
- DealVegan
Primitivo di Manduria Riserva red wine
CHF12.95
CHF 17.27/l
- Deal
Women's One Short Running Socks
CHF12.95
- Deal
Brightening serum with enzymes and vitamin C
CHF29.90
CHF 99.67/100 ml
- Deal
Wheeler Black LED Ceiling Light
CHF29.90
- Deal
Wheeler White LED Ceiling Light
CHF29.90
- −38%
Gourmet Gold Savoury Cake 24x85g
CHF13.95was
22.50CHF 6.84/kg
- −38%
Purina Gourmet Gold Beef Paté 24x85g
CHF13.95was
22.50CHF 6.84/kg
- −38%
Super Bock Bier 24x33cl
CHF17.95was
28.95CHF 2.27/l
- Deal
Lucente 75 cl
CHF19.95
CHF 26.60/l
- Deal
Chiefs Fudge Brownie protein bars 15x55g
CHF29.95
CHF 36.30/kg
- Deal
G.H. Mumm Ice Extra Demi-Sec champagne
CHF34.95
CHF 46.60/l
- Deal
- Deal
Game Boy Super Mario 72046
CHF42.95
- Deal
Paco Rabanne 1 Million After Shave Lotion 100ml
CHF45.90
CHF 459.00/l
About this page
The current list contains 5'383 deals at Otto’s for the canton of Ticino. The average direct discount is 35%, the highest 89%, counting only deals with a reference price. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.
Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).
- Independent
- Free
- 7 supermarkets
Compare Otto’s with other supermarkets
Other Swiss chains and their current weekly deals.
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
FAQs about Otto’s
Which Otto’s deals are on right now?
As of 3 Oct 2026: 5'383 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. For example: Outdoorchef pizza stone 420/480 at CHF 6.00, was 54.55; Outdoorchef Standard barbecue brush at CHF 3.00, was 18.75; Estée Lauder Youth-Dew Eau de Parfum 67 ml at CHF 29.90, was 119.60. The next deals are expected from Tue 6 Oct.
When do new Otto’s offers come out?
The Wochenhits come out every Tuesday as a new flyer with a "valid from" date and the note "while stocks last", with no end date. Every edition since mid-July 2026 has started on a Tuesday, with a few Wednesday starts earlier in the year; the printed date is what counts (source: ottos.ch, checked 25 September 2026). Themed catalogues such as furniture or bikes come on top. Rappn updates the offers daily as Otto’s publishes them.
What makes Otto’s different from supermarkets?
Otto’s is a Swiss discount department store based in Sursee. The assortment covers groceries, but mostly perfume, fashion, household, electronics, wine, sports, and furniture. The promotional rhythm is broader than at pure supermarkets, with frequent brand specials and longer validity periods.
Are Otto’s offers the same online and in-store?
Yes. Weekly promotions apply at the same price across all branches and on the Otto’s online shop (ottos.ch). Offers that are valid online only carry their own label in Rappn.
Where can I find the Otto’s flyer?
The current Otto’s flyer comes in three forms: the Wochenhits, renewed every Tuesday, themed catalogues on ottos.ch and a printed advertising paper in letterboxes. The flyer page on ottos.ch shows the current Wochenhits; all offers are valid only while stocks last.
Where can I see next week’s Otto’s deals?
The flyer page on ottos.ch already shows a preview of next week’s Wochenhits (source: ottos.ch). The printed "valid from" date on the flyer is what counts.
Where do I find Otto’s Sport, furniture, and brand-special promotions?
Sports, furniture and brand-special promotions come out at Otto’s as themed catalogues and special flyers on the flyer page of ottos.ch. In the Rappn app you see the Otto’s offers it tracks in one list, filterable by category.
Is Rappn independent from Otto’s?
Yes. Rappn has no commercial agreements with Otto’s, Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, or Aligro. We earn nothing on the offers we display, and the app remains 100% free.
Otto’s guides
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed
