Otto’s deals right now · Wk 40 2026
5'383 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. The next deals are expected from Tue 6 Oct. Source: deals published by Otto’s, retrieved on 3 Oct 2026.
By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers
Promotions only, not regular shelf prices.
- Deals
- 5'383
- Avg direct discount
- 35%
- Max direct discount
- 89%
Promotion rhythm
New deals expected from Tue 6 Oct
Otto’s: new weekly deals every Tuesday, no end date, while stocks last.
All Otto’s deals · Wk 40 2026
Prices for the canton of Ticino, retrieved on 3 Oct 2026.
100 deals
- −38%
Marrucheto Brunello di Montalcino DOCG red wine
CHF54.90was
88.55CHF 73.20/l
- Deal
Double Serum Eye
CHF59.90
CHF 299.50/100 ml
- Deal
- Deal
Paco Rabanne Phantom Eau de Toilette Men 50ml
CHF59.90
CHF 119.80/100 ml
- Deal
- Deal
- Deal
- −38%
Montale Arabians Tonka Eau de Parfum 100 ml
CHF89.90was
145.00CHF 899.00/l
- −38%
Montale Crazy in Love Eau de Parfum 100 ml
CHF89.90was
145.00CHF 899.00/l
- −38%
Sensual Instinct unisex Eau de Parfum
CHF89.90was
145.00CHF 899.00/l
- Deal
Icepeak men's rain jacket Brandt
CHF99.00
- Deal
- −38%
Garmont women's Chrono GTX hiking shoes
CHF159.00was
256.45 - −38%
Garmont Men's Chirono GTX Hiking Boot
CHF159.00was
256.45 - −38%
Garmont men's Chrono GTX hiking shoes
CHF159.00was
256.45 - −38%
Quiksilver Men's Mission Printed Ski Jacket
CHF159.00was
256.45 - Deal
- −38%
Scott Women's Ski Touring Boots Celeste
CHF399.00was
643.55 - −38%
Scott Unisex Ski Touring Boots Cosmos Tour
CHF399.00was
643.55 - Deal
Kibernetik TR405 tumble dryer 9 kg
CHF449.00
- Deal
Rameder Bike Rack TowBike pro II
CHF529.00
- Deal
ATW3A10 Heat-Pump Dryer, 8 kg Left
CHF999.00
- Deal
Beko Waschturm WM520 & TR520
CHF1'555.00
- No imageDeal
- DealVegan
Aligoté Domaine des Rothis white wine
CHF7.95
CHF 10.60/l
- DealVegan
Cria Cuervos Verdejo 75 cl
CHF7.95
CHF 10.60/l
- Deal
Garnier Skin Active Micellar Water 700ml
CHF7.95
CHF 11.36/l
- Deal
Gliss Anti-Split Ends Night Elixir 100ml
CHF7.95
CHF 79.50/l
- Deal
Graf von Spiegelberg Federweiss
CHF7.95
CHF 10.60/l
- DealVegan
Plavac Hvar 75 cl
CHF7.95
CHF 10.60/l
- −38%
Château Du Lort
CHF11.50was
18.50CHF 15.33/l
- −38%Vegan
Ichnusa Radler 3x330ml
CHF4.95was
7.95CHF 5.00/l
- −38%Vegan
Lipton Peach Iced Tea 24x500ml
CHF17.95was
28.80CHF 1.50/l
- −38%Vegan
Lipton Lemon Iced Tea 24x500ml
CHF17.95was
28.80CHF 1.50/l
- −38%Vegan
Lipton Ice Tea Mango and Passion Fruit 24x500ml
CHF17.95was
28.80CHF 1.50/l
- −38%Vegan
Lipton Raspberry Iced Tea 24x500ml
CHF17.95was
28.80CHF 1.50/l
- −38%
Dettol No-Touch soap starter kit Kids 250ml
CHF9.95was
15.95CHF 39.80/l
- −38%
Ted Dark Grey Fabric Upholstered Chair
CHF24.90was
39.90 - −38%
Ted Black Fabric Upholstered Chair
CHF24.90was
39.90 - −38%
Sherpa Thermosflasche Nyanao 1 L
CHF24.90was
39.90 - −38%
Camkinu Headlamp
CHF24.90was
39.90 - −38%
Anis Artisan Oak/White Bed 160 x 200 cm with Storage
CHF249.00was
399.00 - −38%
Swivel Natural Chestnut/Plain Black Bed 160 x 200 cm with Storage
CHF249.00was
399.00 - −38%
Sherpa Women's Softshell Gloves Hetau
CHF24.95was
39.95 - −38%
Tone Up Men's Forge Active Long-Sleeve Shirt
CHF24.95was
39.95 - −38%
Tone Up Men's Velocity Active Long-Sleeve Shirt
CHF24.95was
39.95 - −38%
Milos LED Pendant Light
CHF49.90was
79.90 - −38%
Sven light grey mobile pedestal 40 x 56 x 39 cm
CHF49.90was
79.90 - −38%
Sven white decor mobile pedestal 40 x 56 x 39 cm
CHF49.90was
79.90 - −38%
Sherpa Baika 14 day backpack
CHF49.90was
79.90 - −38%
Sherpa Women's Mittens Gorkha
CHF49.95was
79.95 - −38%
Women's Motive Pro 28" E-Trekking Bike
CHF1'999.00was
3'199.00 - −38%
Axe Black shower gel
CHF3.50was
5.60CHF 8.75/l
- −38%
Axe Dark Temptation Shower Gel 400ml
CHF3.50was
5.60CHF 8.75/l
- −38%
Axe Africa 3in1 Shower Gel 400ml
CHF3.50was
5.60CHF 8.75/l
- −37%
Il Superbo Bolgheri Superiore 75 cl
CHF24.95was
39.90CHF 33.27/l
- −37%
Bianco di Orma Vermentino
CHF14.95was
23.90CHF 19.93/l
- −37%Vegan
Jubiläumskellerei Kaltern Lagrein 75 cl
CHF9.95was
15.90CHF 13.27/l
- −37%Vegan
Jubiläumskellerei Kaltern Pinot Grigio 75 cl
CHF9.95was
15.90CHF 13.27/l
- −37%Vegan
Philippe Bouchard Coteaux-Bourguignons Bourgogne 75 cl
CHF9.95was
15.90CHF 13.27/l
- −37%
Paw Patrol kids' renforcé bed linen, blue green yellow red
CHF25.00was
39.95 - −37%
Oslo 6-piece saucepan set with glass lids
CHF25.00was
39.95 - −37%
Olaplex No4 Blonde Enhancer Toning Shampoo 1l
CHF49.95was
79.80CHF 49.95/l
- −37%
Chanteclair Degreaser Anti-odour 2x750ml
CHF5.95was
9.50CHF 3.97/l
- −37%
Chanteclair Degreaser White musk 2x750ml
CHF5.95was
9.50CHF 3.97/l
- −37%
Chanteclair Universal Bicarbonate Degreaser 2x750ml
CHF5.95was
9.50CHF 3.97/l
- −37%
Chanteclair Universal Degreaser Lavender 2x750ml
CHF5.95was
9.50CHF 3.97/l
- −37%
Chanteclair Universal Degreaser Marseille 2x750ml
CHF5.95was
9.50CHF 3.97/l
- −37%
Chanteclair Universal Degreaser Lemon 2x750ml
CHF5.95was
9.50CHF 3.97/l
- −37%Vegan
Birra Moretti IPA beer 990ml
CHF4.95was
7.90CHF 5.00/l
- −37%Vegan
Birra Moretti La Rossa 3x330ml
CHF4.95was
7.90CHF 5.00/l
- −37%
Frutas fruit chews
CHF4.95was
7.90CHF 6.19/kg
- −37%
Knorr Milanese risotto 2x250g
CHF4.95was
7.90CHF 9.90/kg
- −37%
WC Frisch Kraft-Aktiv WC gel floral 2x750ml
CHF4.95was
7.90CHF 3.30/l
- −37%
WC Frisch Kraft-Aktiv WC gel ocean breeze 2x750ml
CHF4.95was
7.90CHF 3.30/l
- −37%
WC Frisch Kraft-Aktiv WC gel lemon 2x750ml
CHF4.95was
7.90CHF 3.30/l
- −37%
Felix Mixed Selection in jelly 120x85g
CHF49.90was
79.55CHF 4.89/kg
- −37%
Wella SP LuxeOil Keratin Restore Mask
CHF19.95was
31.80CHF 49.87/l
- −37%
Bordeaux red wine
CHF7.50was
11.95CHF 10.00/l
- −37%
Celebrations 1,435 kg
CHF20.95was
33.35CHF 14.60/kg
- −37%
Auerberg Office Chair in Black Mesh and Faux Leather
CHF99.90was
159.00 - −37%
- −37%
- −37%
Bivio Upholstered Chair, Green Corduroy and Velour
CHF99.90was
159.00 - −37%
Marley floor lamp, black
CHF99.90was
159.00 - −37%
Kubik metal shelf silver 77.9 x 129.2 x 40.4 cm
CHF169.00was
269.00 - −37%
Vito Shelf, Oak/Graphite, 75 x 196 x 40 cm
CHF169.00was
269.00 - −37%
Lumero Artisan Oak TV Stand, 180 x 32 x 31 cm
CHF169.00was
269.00 - −37%
Lumero Oak/Cashmere TV Stand, 180 x 32 x 31 cm
CHF169.00was
269.00 - −37%
Moretti Baffo d'Oro 24x330ml
CHF34.95was
55.60CHF 4.41/l
- −37%
Sherpa Kunjo Spikes women's winter boots
CHF99.95was
159.00 - −37%
Sherpa Kunjo Spikes men's winter boots
CHF99.95was
159.00 - −37%
Sherpa Mauna snowshoes
CHF119.00was
189.00 - −37%
Wernli Butter Hearts 4x100g
CHF9.95was
15.80CHF 24.87/kg
- −37%
Wernli Jura Wafer Original 4x250g
CHF9.95was
15.80CHF 9.95/kg
- −37%
Wernli Viennese Wafers 4x150g
CHF9.95was
15.80CHF 16.58/kg
- Deal
- Deal
Royal Iris eau de toilette
CHF4.95
CHF 49.50/l
- Deal
- Deal
L'Oréal Men Ultimate Vitality Shower Gel 3x250ml
CHF4.95
CHF 6.60/l
About this page
The current list contains 5'383 deals at Otto’s for the canton of Ticino. The average direct discount is 35%, the highest 89%, counting only deals with a reference price. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.
Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).
- Independent
- Free
- 7 supermarkets
Compare Otto’s with other supermarkets
Other Swiss chains and their current weekly deals.
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
FAQs about Otto’s
Which Otto’s deals are on right now?
As of 3 Oct 2026: 5'383 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. For example: Outdoorchef pizza stone 420/480 at CHF 6.00, was 54.55; Outdoorchef Standard barbecue brush at CHF 3.00, was 18.75; Estée Lauder Youth-Dew Eau de Parfum 67 ml at CHF 29.90, was 119.60. The next deals are expected from Tue 6 Oct.
When do new Otto’s offers come out?
The Wochenhits come out every Tuesday as a new flyer with a "valid from" date and the note "while stocks last", with no end date. Every edition since mid-July 2026 has started on a Tuesday, with a few Wednesday starts earlier in the year; the printed date is what counts (source: ottos.ch, checked 25 September 2026). Themed catalogues such as furniture or bikes come on top. Rappn updates the offers daily as Otto’s publishes them.
What makes Otto’s different from supermarkets?
Otto’s is a Swiss discount department store based in Sursee. The assortment covers groceries, but mostly perfume, fashion, household, electronics, wine, sports, and furniture. The promotional rhythm is broader than at pure supermarkets, with frequent brand specials and longer validity periods.
Are Otto’s offers the same online and in-store?
Yes. Weekly promotions apply at the same price across all branches and on the Otto’s online shop (ottos.ch). Offers that are valid online only carry their own label in Rappn.
Where can I find the Otto’s flyer?
The current Otto’s flyer comes in three forms: the Wochenhits, renewed every Tuesday, themed catalogues on ottos.ch and a printed advertising paper in letterboxes. The flyer page on ottos.ch shows the current Wochenhits; all offers are valid only while stocks last.
Where can I see next week’s Otto’s deals?
The flyer page on ottos.ch already shows a preview of next week’s Wochenhits (source: ottos.ch). The printed "valid from" date on the flyer is what counts.
Where do I find Otto’s Sport, furniture, and brand-special promotions?
Sports, furniture and brand-special promotions come out at Otto’s as themed catalogues and special flyers on the flyer page of ottos.ch. In the Rappn app you see the Otto’s offers it tracks in one list, filterable by category.
Is Rappn independent from Otto’s?
Yes. Rappn has no commercial agreements with Otto’s, Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, or Aligro. We earn nothing on the offers we display, and the app remains 100% free.
Otto’s guides
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed
