Otto’s deals right now · Wk 40 2026
5'383 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. The next deals are expected from Tue 6 Oct. Source: deals published by Otto’s, retrieved on 3 Oct 2026.
By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers
Promotions only, not regular shelf prices.
- Deals
- 5'383
- Avg direct discount
- 35%
- Max direct discount
- 89%
Promotion rhythm
New deals expected from Tue 6 Oct
Otto’s: new weekly deals every Tuesday, no end date, while stocks last.
All Otto’s deals · Wk 40 2026
Prices for the canton of Ticino, retrieved on 3 Oct 2026.
100 deals
- Deal
L'Oréal Men Expert Shower Gel Barber Club 3x250ml
CHF4.95
CHF 6.60/l
- Deal
L'Oréal Men Expert Shower Gel Hydra Energy 3x250ml
CHF4.95
CHF 6.60/l
- Deal
L'Oréal Men Expert Shower Gel Magnesium 3x250ml
CHF4.95
CHF 6.60/l
- Deal
Vetyver aftershave tonic lotion
CHF4.95
CHF 49.50/l
- Deal
Total Repair Hair Mask 300 ml
CHF4.95
CHF 16.50/l
- Deal
Nivea Gesichtscrème Face+ Hyaluron Hydro Gel 100 ml
CHF4.95
CHF 49.50/l
- Deal
Nivea Gesichtscrème Face+ Niacinamid Mattifying 100 ml
CHF4.95
CHF 49.50/l
- Deal
Nivea Gesichtscrème Face+ Panthenol Barrier 100 ml
CHF4.95
CHF 49.50/l
- Deal
Nivea Gesichtscrème Face+ Vitamin C Glow Gel 100 ml
CHF4.95
CHF 49.50/l
- Deal
Pantene Moisture Boost Keratin Hair Mask 300 ml
CHF4.95
CHF 16.50/l
- Deal
Pantene Pro-V Smooth & Silky Keratin Hair Mask 300ml
CHF4.95
CHF 16.50/l
- Deal
Pantene Pro-V Keratin Resilience Hair Mask 300ml
CHF4.95
CHF 16.50/l
- Deal
Pantene Pro-V Repair & Care Keratin Hair Mask 300ml
CHF4.95
CHF 16.50/l
- Deal
Pro-V Color Protect Keratin Hair Mask
CHF4.95
CHF 16.50/l
- Deal
- DealVegan
ültje Roasted Macadamia Nuts 150g
CHF4.95
CHF 33.00/kg
- No imageDealVegan
Knorr Tomato risotto 2x250g
CHF4.95
- No imageDeal
- Deal
Reserva
CHF19.95
CHF 26.60/l
- Deal
Clos Berenguer Selecció Priorat
CHF19.95
CHF 26.60/l
- Deal
Security conditioner
CHF19.95
CHF 79.80/l
- Deal
Security Color Shampoo
CHF19.95
CHF 79.80/l
- Deal
Pure Femme antiperspirant roll-on deodorant
CHF23.90
CHF 31.87/100 ml
- Deal
Homme Roll-On Deodorant
CHF23.90
CHF 31.87/100 ml
- Deal
Daydream Eau de Parfum
CHF23.90
CHF 47.80/100 ml
- Deal
White Musk Eau de Parfum
CHF23.90
- −37%
Waxremover HC3
CHF14.90was
23.65 - Deal
Odlo headband Move light
CHF21.95
- Deal
- Deal
- Deal
Snowlife Men's Max Mitten
CHF49.95
- Deal
- Deal
- Deal
Snowlife Women's Max Mitten
CHF49.95
- Deal
- Deal
- Deal
Spicebomb Eau de Toilette
CHF54.90
CHF 109.80/100 ml
- Deal
- Deal
- Deal
Women's Luna Tights
CHF99.00
- Deal
- Deal
Roxy Kids' Ski Jacket Free Jet
CHF99.00
- Deal
- Deal
- −37%
Womens Adjustable Rubber Boots
CHF99.95was
158.65 - −37%
Luhta women's Sankari winter boots
CHF99.95was
158.65 - Deal
Men's Roc Spitz Midlayer Jacket
CHF119.00
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
Quiksilver Men's Utility Ski Pants
CHF149.00
- −37%
Lunasol Pfannen-Set Sirius Triply 6tlg
CHF169.00was
268.25 - −37%
Quiksilver Men's Sycamore Ski Jacket
CHF169.00was
268.25 - Deal
- Deal
Marmot Women's Coat Montreux
CHF249.00
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
Kibernetik 316 L Chest Freezer (D)
CHF529.00
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
Beko RFNE448E45WCH freezer
CHF999.00
- Deal
AGN2803 Fridge-Freezer
CHF1'049.00
- Deal
Kästle K_eMX 5 E-Mountain Bike
CHF2'899.00
- No imageDeal
- Deal
- Deal
Dettol Washing machine cleaner Antibacterial 2x250ml
CHF9.95
CHF 19.90/l
- DealVegan
Lavazza Qualità Rossa Ground Coffee 2x250g
CHF9.95
CHF 19.90/kg
- Deal
Nivea Vital Soya Anti-Ageing Day Cream SPF 15 50ml
CHF9.95
CHF 19.90/100 ml
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
Men Level 3 Bladder Pads
CHF9.95
- Deal
Versace Blue Jeans Eau de Toilette Men 75ml
CHF24.90
CHF 33.20/100 ml
- −37%
Adidas kids' Entrada 22 half-zip training top
CHF24.95was
39.60 - −37%
Ribera del Duero DO
CHF24.95was
39.60CHF 33.27/l
- −37%
Buff Caryn knit hat with fleece lining
CHF24.95was
39.60 - −37%
Buff Women's Cap pink
CHF24.95was
39.60 - −37%
Buff Unisex Neck Warmer, purple
CHF24.95was
39.60 - −37%
Crocs Unisex Classic Slide V2
CHF24.95was
39.60 - −37%Vegan
Valtravieso Finca La Atalaya Reserva 75 cl
CHF24.95was
39.60CHF 33.27/l
- −37%
Cristal d'Arques Longdrink glasses Longchamp 6 x 28 cl
CHF24.95was
39.60 - −37%
Philips OneBlade 360 2 Replacement Blades
CHF24.95was
39.60 - −37%
Poggio Bestiale red wine
CHF24.95was
39.60CHF 33.27/l
- −37%
Tom Tailor men's Allover T-shirt
CHF24.95was
39.60 - −37%
Tommy Jeans women's Ripp Ess T-shirt
CHF24.95was
39.60 - −37%
Tommy Jeans men's Linear Logo T-shirt
CHF24.95was
39.60 - Deal
Roma Femme Body Lotion
CHF9.90
CHF 66.00/l
- −37%
5th Avenue Eau de Parfum
CHF11.95was
18.90 - −37%
Carolina Reaper
CHF2.50was
3.95CHF 22.12/kg
- −37%
Pink Passion Deodorant Spray
CHF2.50was
3.95CHF 16.67/l
- −37%Vegan
Fa Mystic Moments Deodorant Spray 150 ml
CHF2.50was
3.95CHF 16.67/l
- −37%Vegan
Fa Oriental Moments Deodorant Spray 150 ml
CHF2.50was
3.95CHF 16.67/l
About this page
The current list contains 5'383 deals at Otto’s for the canton of Ticino. The average direct discount is 35%, the highest 89%, counting only deals with a reference price. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.
Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).
- Independent
- Free
- 7 supermarkets
Compare Otto’s with other supermarkets
Other Swiss chains and their current weekly deals.
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
FAQs about Otto’s
Which Otto’s deals are on right now?
As of 3 Oct 2026: 5'383 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. For example: Outdoorchef pizza stone 420/480 at CHF 6.00, was 54.55; Outdoorchef Standard barbecue brush at CHF 3.00, was 18.75; Estée Lauder Youth-Dew Eau de Parfum 67 ml at CHF 29.90, was 119.60. The next deals are expected from Tue 6 Oct.
When do new Otto’s offers come out?
The Wochenhits come out every Tuesday as a new flyer with a "valid from" date and the note "while stocks last", with no end date. Every edition since mid-July 2026 has started on a Tuesday, with a few Wednesday starts earlier in the year; the printed date is what counts (source: ottos.ch, checked 25 September 2026). Themed catalogues such as furniture or bikes come on top. Rappn updates the offers daily as Otto’s publishes them.
What makes Otto’s different from supermarkets?
Otto’s is a Swiss discount department store based in Sursee. The assortment covers groceries, but mostly perfume, fashion, household, electronics, wine, sports, and furniture. The promotional rhythm is broader than at pure supermarkets, with frequent brand specials and longer validity periods.
Are Otto’s offers the same online and in-store?
Yes. Weekly promotions apply at the same price across all branches and on the Otto’s online shop (ottos.ch). Offers that are valid online only carry their own label in Rappn.
Where can I find the Otto’s flyer?
The current Otto’s flyer comes in three forms: the Wochenhits, renewed every Tuesday, themed catalogues on ottos.ch and a printed advertising paper in letterboxes. The flyer page on ottos.ch shows the current Wochenhits; all offers are valid only while stocks last.
Where can I see next week’s Otto’s deals?
The flyer page on ottos.ch already shows a preview of next week’s Wochenhits (source: ottos.ch). The printed "valid from" date on the flyer is what counts.
Where do I find Otto’s Sport, furniture, and brand-special promotions?
Sports, furniture and brand-special promotions come out at Otto’s as themed catalogues and special flyers on the flyer page of ottos.ch. In the Rappn app you see the Otto’s offers it tracks in one list, filterable by category.
Is Rappn independent from Otto’s?
Yes. Rappn has no commercial agreements with Otto’s, Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, or Aligro. We earn nothing on the offers we display, and the app remains 100% free.
Otto’s guides
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed
