Otto’s deals right now · Wk 40 2026
5'383 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. The next deals are expected from Tue 6 Oct. Source: deals published by Otto’s, retrieved on 3 Oct 2026.
By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers
Promotions only, not regular shelf prices.
- Deals
- 5'383
- Avg direct discount
- 35%
- Max direct discount
- 89%
Promotion rhythm
New deals expected from Tue 6 Oct
Otto’s: new weekly deals every Tuesday, no end date, while stocks last.
All Otto’s deals · Wk 40 2026
Prices for the canton of Ticino, retrieved on 3 Oct 2026.
100 deals
- −37%
Baked Cheese Curls
CHF2.50was
3.95CHF 22.12/kg
- −37%
Herr's Hot'N Honey cheese curls
CHF2.50was
3.95CHF 22.12/kg
- −37%
WC-Ente Fresh Discs starter kit Eucalyptus 36ml
CHF2.50was
3.95CHF 6.94/100 ml
- −37%
Mr. Proper Citrus fresh multi-purpose cleaner 2l
CHF4.75was
7.50 - −37%
Mr. Proper All-purpose cleaner Spring Awakening 2l
CHF4.75was
7.50 - −37%
Mr. Proper Baking soda multi-purpose cleaner 2l
CHF4.75was
7.50 - −37%
Munz Mega Pack Banana 20x19g
CHF9.95was
15.70CHF 26.18/kg
- −36%
Louvre 2-Seater Sofa Module
CHF349.00was
549.00 - −36%
Sheba Selection Megapack Poultry in Sauce 32x85g
CHF23.50was
36.95CHF 8.64/kg
- −36%
Lope De Vega Tempranillo 75 cl
CHF3.50was
5.50CHF 4.67/l
- −36%
Syrah DO Campo de Borja
CHF13.95was
21.90CHF 18.60/l
- −36%
Heineken Beer 24x330ml
CHF22.95was
36.00CHF 2.90/l
- −36%
Grand Cru Blanc
CHF6.95was
10.90CHF 9.27/l
- Deal
BonBon Pop Kiss lip care
CHF2.50
CHF 83.33/100 ml
- Deal
BonBon Rock Kiss lip care
CHF2.50
CHF 83.33/100 ml
- Deal
Malizia Shower Gel Luxury 250 ml
CHF2.50
CHF 10.00/l
- Deal
Malizia Shower Gel Royal Iris 250 ml
CHF2.50
CHF 10.00/l
- −36%
Gliss Ultimate Repair Conditioner 200ml
CHF2.75was
4.30CHF 13.75/l
- −36%
Gliss Aqua Revive Moisturizing Shampoo 250ml
CHF2.75was
4.30CHF 11.00/l
- −36%
Gliss Aqua Revive Moisturising Conditioner 200ml
CHF2.75was
4.30CHF 13.75/l
- −36%
Gliss Oil Nutritive Shampoo 250ml
CHF2.75was
4.30CHF 11.00/l
- −36%
Gliss Total Repair Conditioner 200ml
CHF2.75was
4.30CHF 13.75/l
- −36%
Gliss Anti-Split Ends Miracle Sealing Shampoo 250ml
CHF2.75was
4.30CHF 11.00/l
- No image−36%
Gliss Oil Nutritive Nourishing Conditioner 200ml
CHF2.75was
4.30 - No image−36%
Gliss Ultimate Repair Shampoo 250ml
CHF2.75was
4.30 - −36%
Rosé
CHF16.95was
26.50CHF 22.60/l
- −36%
Chiefs Protein Bar Double Chocolate 660g
CHF24.95was
39.00CHF 37.80/kg
- −36%Vegan
Marqués de Riscal Rioja DOCa Reserva 750ml
CHF13.95was
21.80CHF 18.60/l
- −36%Vegan
Mövenpick Der Himmlische Coffee Beans 1kg
CHF13.95was
21.80CHF 13.95/kg
- −36%Vegan
Mövenpick Crema Coffee Beans 1kg
CHF13.95was
21.80CHF 13.95/kg
- −36%Vegan
Mövenpick Espresso Coffee Beans 1kg
CHF13.95was
21.80CHF 13.95/kg
- −36%
Nike Children's Shorts Dri-Fit Park 3
CHF13.95was
21.80 - −36%
The Chocolate Block
CHF21.95was
34.30CHF 29.27/l
- Deal
Nuxe Multifunction Dry Oil Huile Prodigieuse 100 ml
CHF24.90
CHF 249.00/l
- Deal
Estée Lauder Perfectly Clean Multi-Action Hydrating Toning Lotion 200ml
CHF27.30
CHF 136.50/l
- Deal
Estée Lauder Perfectly Clean multi-action cleansing foam / purifying mask 150ml
CHF27.30
CHF 182.00/l
- Deal
Gliss Total Repair Split End Fluid 50ml
CHF6.95
CHF 13.90/100 ml
- Deal
Marbert Bath & Body Classic Bath & Shower Gel 400 ml
CHF14.90
CHF 37.25/l
- Deal
Bath & Body Classic Body Lotion
CHF14.90
CHF 37.25/l
- Deal
Nivea Cellular Expert Lift Anti-Age Night Care 50ml
CHF15.95
CHF 31.90/100 ml
- Deal
Nivea Cellular Expert Lift Multi-Effect Anti-Age Day Care 50ml
CHF15.95
CHF 31.90/100 ml
- Deal
- −36%
Nike children's Park 20 rain jacket
CHF29.95was
46.80 - −36%
Nike Kids' Team Club 20 Shorts
CHF29.95was
46.80 - Deal
- Deal
Men's shorts Wedgemount
CHF47.95
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- −36%
Men's Reg Contrast Piqué Polo Shirt
CHF69.95was
109.30 - −36%
Hugo Boss Men's Dem RH Sweatshirt
CHF69.95was
109.30 - −36%
Oakley Unisex Ski Helmet Mod 1
CHF69.95was
109.30 - −36%
Carrera Profi RC Gulf Racer PX
CHF69.95was
109.30 - −36%
Vaude SE-Menaggio 750 Sleeping Bag
CHF69.95was
109.30 - −36%
Tommy Hilfiger men's Brecon sneakers
CHF69.95was
109.30 - Deal
- Deal
Estée Lauder Revitalizing Supreme+ Night Cream 50ml
CHF99.50
CHF 199.00/100 ml
- Deal
- Deal
Philips Staubsauger FC8580/19
CHF155.00
- Deal
BBQ Dragon DADA Pizza Oven
CHF189.00
- Deal
- Deal
- Deal
Bestway Splash Tower Water Park
CHF349.00
- Deal
- Deal
- Deal
Dyson V12 Submarine
CHF459.00
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
Julia bed anthracite fabric
CHF899.00
- No image−36%
Hugo Boss Herren-Sweatshirt Dem RH
CHF69.95was
109.30 - No imageDeal
Steam cleaner SC7145
CHF79.95
- Deal
Syoss Beauty Elixir Absolute Oil 100ml
CHF7.95
CHF 79.50/l
- Deal
Pure Seduction body spray
CHF15.90
CHF 63.60/l
- Deal
Gruñon
CHF16.95
CHF 22.60/l
- Deal
Black Eau de Parfum
CHF23.90
- Deal
- Deal
Gentle Foaming Cleanser
CHF23.90
CHF 191.20/l
- Deal
Chiefs Protein Bar Crispy Cookie 660g
CHF24.95
CHF 37.80/kg
- Deal
Chiefs Protein Bar Salty Caramel 660g
CHF24.95
CHF 37.80/kg
- Deal
- Deal
Nissin Demae Ramen beef 5x100g
CHF3.95
CHF 7.90/kg
- −36%
Timo Vermentino IGP Salento
CHF9.95was
15.50CHF 13.27/l
- −36%
Tom Solid Wild Oak Table, 180 x 75 x 90 cm
CHF449.00was
699.00 - −36%
Axe 3-in-1 Shower Gel Alaska All Day Fresh 3x250ml
CHF6.75was
10.50CHF 9.00/l
- −36%
Axe 3-in-1 Shower Gel Anti-Hangover 3x250ml
CHF6.75was
10.50CHF 9.00/l
- −36%
Axe Shower Gel Number 10 3x250ml
CHF6.75was
10.50CHF 9.00/l
- −36%
Axe Africa 3in1 Shower Gel 3x250ml
CHF6.75was
10.50CHF 9.00/l
- −36%
Axe Apollo Shower Gel 3x250ml
CHF6.75was
10.50CHF 9.00/l
- −36%
Axe Black 3in1 Shower Gel 3x250ml
CHF6.75was
10.50CHF 9.00/l
- −36%
Axe Epic Fresh 3in1 Shower Gel 3x250ml
CHF6.75was
10.50CHF 9.00/l
- −36%
Axe Ice Chill 3in1 Shower Gel 3x250ml
CHF6.75was
10.50CHF 9.00/l
- −36%Vegan
Axe Jungle Fresh 3in1 Shower Gel 3x250ml
CHF6.75was
10.50CHF 9.00/l
- −36%
Bolgheri Rosso DOC
CHF17.95was
27.90CHF 23.93/l
- −36%
Listerine Cool Mint Mouthwash 1l
CHF6.95was
10.80CHF 6.95/l
About this page
The current list contains 5'383 deals at Otto’s for the canton of Ticino. The average direct discount is 35%, the highest 89%, counting only deals with a reference price. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.
Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).
- Independent
- Free
- 7 supermarkets
Compare Otto’s with other supermarkets
Other Swiss chains and their current weekly deals.
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
FAQs about Otto’s
Which Otto’s deals are on right now?
As of 3 Oct 2026: 5'383 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. For example: Outdoorchef pizza stone 420/480 at CHF 6.00, was 54.55; Outdoorchef Standard barbecue brush at CHF 3.00, was 18.75; Estée Lauder Youth-Dew Eau de Parfum 67 ml at CHF 29.90, was 119.60. The next deals are expected from Tue 6 Oct.
When do new Otto’s offers come out?
The Wochenhits come out every Tuesday as a new flyer with a "valid from" date and the note "while stocks last", with no end date. Every edition since mid-July 2026 has started on a Tuesday, with a few Wednesday starts earlier in the year; the printed date is what counts (source: ottos.ch, checked 25 September 2026). Themed catalogues such as furniture or bikes come on top. Rappn updates the offers daily as Otto’s publishes them.
What makes Otto’s different from supermarkets?
Otto’s is a Swiss discount department store based in Sursee. The assortment covers groceries, but mostly perfume, fashion, household, electronics, wine, sports, and furniture. The promotional rhythm is broader than at pure supermarkets, with frequent brand specials and longer validity periods.
Are Otto’s offers the same online and in-store?
Yes. Weekly promotions apply at the same price across all branches and on the Otto’s online shop (ottos.ch). Offers that are valid online only carry their own label in Rappn.
Where can I find the Otto’s flyer?
The current Otto’s flyer comes in three forms: the Wochenhits, renewed every Tuesday, themed catalogues on ottos.ch and a printed advertising paper in letterboxes. The flyer page on ottos.ch shows the current Wochenhits; all offers are valid only while stocks last.
Where can I see next week’s Otto’s deals?
The flyer page on ottos.ch already shows a preview of next week’s Wochenhits (source: ottos.ch). The printed "valid from" date on the flyer is what counts.
Where do I find Otto’s Sport, furniture, and brand-special promotions?
Sports, furniture and brand-special promotions come out at Otto’s as themed catalogues and special flyers on the flyer page of ottos.ch. In the Rappn app you see the Otto’s offers it tracks in one list, filterable by category.
Is Rappn independent from Otto’s?
Yes. Rappn has no commercial agreements with Otto’s, Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, or Aligro. We earn nothing on the offers we display, and the app remains 100% free.
Otto’s guides
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed
