Otto’s deals right now · Wk 40 2026
5'383 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. The next deals are expected from Tue 6 Oct. Source: deals published by Otto’s, retrieved on 3 Oct 2026.
By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers
Promotions only, not regular shelf prices.
- Deals
- 5'383
- Avg direct discount
- 35%
- Max direct discount
- 89%
Promotion rhythm
New deals expected from Tue 6 Oct
Otto’s: new weekly deals every Tuesday, no end date, while stocks last.
All Otto’s deals · Wk 40 2026
Prices for the canton of Ticino, retrieved on 3 Oct 2026.
100 deals
- −36%
Listerine Cool Mint Mild Mouthwash 1l
CHF6.95was
10.80CHF 6.95/l
- −36%
Listerine Freshmint Mouthwash 1l
CHF6.95was
10.80CHF 6.95/l
- −36%
Nivea Rich Body Milk 72h 2x400ml
CHF8.95was
13.90CHF 11.19/l
- −36%
Nivea Refreshing Day Cream 2x50ml
CHF8.95was
13.90CHF 89.50/l
- −36%
Nivea Rich Day Cream 2x50ml
CHF8.95was
13.90CHF 89.50/l
- −36%
Nivea Soft body milk 2x400ml
CHF8.95was
13.90CHF 11.19/l
- −36%Vegan
Zonin Prosecco Millesimato DOC 750ml
CHF8.95was
13.90CHF 11.93/l
- −36%
Gold Tender Chunks in Sauce 96 x 85 g
CHF57.95was
90.00CHF 7.10/kg
- −36%
Tom Solid Wild Oak Table, 220 x 75 x 100 cm
CHF579.00was
899.00 - −36%
Purina ONE Adult Chicken 1.5kg
CHF10.95was
17.00CHF 7.30/kg
- −36%
Purina ONE Adult Salmon 1.5kg
CHF10.95was
17.00CHF 7.30/kg
- −36%
Tom Solid Wild Oak Table, 160 x 75 x 90 cm
CHF399.00was
619.00 - −36%
Betty 3 Tall Bathroom Cabinet Anthracite-White Decor 35 x 191 x 34 cm
CHF109.00was
169.00 - −36%
Betty 3 Tall Bathroom Cabinet White Decor 35 x 191 x 34 cm
CHF109.00was
169.00 - −36%
Betty Tall Bathroom Cabinet White Oak Decor 35 x 191 x 34 cm
CHF109.00was
169.00 - −35%
Tom Solid Wild Oak Table, 200 x 75 x 100 cm
CHF529.00was
819.00 - −35%
Sherpa Bheri pillow
CHF12.90was
19.95 - −35%
Glen Office Chair, Black Mesh
CHF89.90was
139.00 - −35%
- −35%
- −35%
Tibor LED ceiling light, diameter 28 cm, dimmable
CHF12.90was
19.90 - −35%
Matterhorn Office Chair in Grey Leather-Look Microfibre
CHF129.00was
199.00 - −35%
Louvre Stool/Side Table
CHF129.00was
199.00 - −35%
Lucca Chest of Drawers, Black/Multicolour Finish, 145.5 x 81 x 40 cm
CHF129.00was
199.00 - −35%
Trevi Dark Concrete-Look and Wotan Oak Chest of Drawers 89 x 111 x 40 cm
CHF129.00was
199.00 - −35%
Paris Artisan oak anthracite decor desk 145 x 76 x 65 cm
CHF129.00was
199.00 - −35%
Dove Cream Bath Almond Milk & Hibiscus 2x750ml
CHF8.95was
13.80CHF 5.97/l
- −35%
Dove Cream Bath Rich Care 2x750ml
CHF8.95was
13.80CHF 5.97/l
- −35%
Kambly Goldfish the original 4 x 160 g
CHF8.95was
13.80CHF 13.98/kg
- −35%Vegan
Vitamin Well Antioxidant 12x500ml
CHF17.90was
27.60CHF 2.98/l
- −35%
Emily Upholstered Chair in Microfibre
CHF64.90was
99.90 - −35%
Berlin Garden Lounge Set
CHF649.00was
999.00 - −35%
Alan solid acacia table 200 x 76 x 100 cm
CHF649.00was
999.00 - −35%
Durgol Espresso Descaler 2x1.5l
CHF13.45was
20.70CHF 4.48/l
- −35%
Mina de Oro Viognier
CHF10.95was
16.85CHF 14.60/l
- −35%Vegan
Rioja DOCa red wine
CHF10.95was
16.85CHF 14.60/l
- −35%
Pierre Cardin men's socks black, 5 pairs
CHF12.90was
19.85 - −35%
Reebok Women's Top Kira seamless
CHF12.90was
19.85 - Deal
- DealVegan
Segafredo Intermezzo Ground Coffee 2x250g
CHF7.95
CHF 15.90/kg
- Deal
Syoss Eyebrow Dye Kit Dark Blonde 6-1 10ml
CHF8.95
CHF 89.50/100 ml
- Deal
Syoss Eyebrow Kit Dark Brown 4-1 10ml
CHF8.95
CHF 89.50/100 ml
- Deal
Syoss Eyebrow Kit Light Brown 5-1 10ml
CHF8.95
CHF 89.50/100 ml
- Deal
Syoss Eyebrow Kit Black 1-1 10ml
CHF8.95
CHF 89.50/100 ml
- −35%
Puma Kids' Ess Logo T-Shirt
CHF14.95was
23.00 - Deal
Women's One Light Cycling Socks
CHF15.95
- Deal
- Deal
- DealVegan
Finca Biniagual Veran 75 cl
CHF19.95
CHF 26.60/l
- Deal
Maharis
CHF19.95
CHF 26.60/l
- Deal
Clinique Liquid Facial Soap Mild 200 ml
CHF23.90
CHF 119.50/l
- Deal
Nike Men's T-Shirt Dry Park 20
CHF26.95
- Deal
- DealVegan
1 day Extra 90 contact lenses
CHF34.50
- Deal
ONEday for Presbyopia 30 Lenses
CHF34.95
- Deal
Bum Bum Body Cream 240 ml
CHF35.90
CHF 149.58/l
- Deal
- Deal
1 Day 90 Daily Lenses
CHF56.95
- −35%Vegan
Toko Rotary Handle 100mm
CHF65.00was
100.00 - Deal
Giorgio Armani Stronger With You Eau de Toilette 100ml
CHF69.90
CHF 699.00/l
- Deal
Gorley Floor Lamp, Black
CHF69.90
- Deal
J'adore Eau de Parfum
CHF74.90
- −35%
1-Day Moist for Astigmatism 90 Lenses
CHF79.95was
123.00 - Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
SpotClean Pet Select Stain Cleaner
CHF129.00
- Deal
- Deal
- Deal
- −35%
Bordeaux Château Montrose
CHF139.00was
213.85CHF 185.33/l
- −35%
Roborock Robot Vacuum Q7 BF, white
CHF139.00was
213.85 - Deal
Didriksons Women's Parka Frida 7
CHF149.00
- Deal
- −35%
Head Supershape Team Easy JRS kids' ski set incl. JRS 7.5 GW
CHF169.00was
260.00 - Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- −35%
Women's Ski Set Head e-Super Joy SW SLR incl. Joy 11 GW
CHF529.00was
813.85 - Deal
Corratec X Vert Expert Mountain Bike
CHF549.00
- Deal
- Deal
Haier HDW1620CNPD fridge-freezer
CHF899.00
- No imageDeal
Biofinity 3 contact lenses
CHF19.95
- No image−35%
Under Armour men's Rival Terry LC Full Zip hoodie
CHF44.95was
69.15 - No image−35%Vegan
1-Day Moist for Astigmatism
CHF79.95was
123.00 - Deal
Kneipp Almond Blossom Body Oil 100ml
CHF6.95
CHF 69.50/l
- Deal
- Deal
- Deal
Schwarzkopf Silhouette Flexible Hold hairspray 500ml
CHF12.95
CHF 25.90/l
- Deal
Schwarzkopf Silhouette Super Hold hairspray 500ml
CHF12.95
CHF 25.90/l
- Deal
Elsève Dream Long Dry Shampoo 200ml
CHF4.50
CHF 22.50/l
- Deal
Gliss Express Repair conditioner Oil Nutritive 200ml
CHF4.50
CHF 22.50/l
- Deal
Gliss Express Repair Conditioner Ultimate Repair 200ml
CHF4.50
CHF 22.50/l
- Deal
Gliss Full Hair Magic Foam Conditioner 200ml
CHF4.50
CHF 22.50/l
- −35%
Loki swivel armchair in green fabric
CHF279.00was
429.00 - −35%
Loki swivel armchair in terracotta fabric
CHF279.00was
429.00 - −35%
Rinforzo Primitivo Salento IGT
CHF12.95was
19.90CHF 17.27/l
About this page
The current list contains 5'383 deals at Otto’s for the canton of Ticino. The average direct discount is 35%, the highest 89%, counting only deals with a reference price. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.
Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).
- Independent
- Free
- 7 supermarkets
Compare Otto’s with other supermarkets
Other Swiss chains and their current weekly deals.
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
FAQs about Otto’s
Which Otto’s deals are on right now?
As of 3 Oct 2026: 5'383 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. For example: Outdoorchef pizza stone 420/480 at CHF 6.00, was 54.55; Outdoorchef Standard barbecue brush at CHF 3.00, was 18.75; Estée Lauder Youth-Dew Eau de Parfum 67 ml at CHF 29.90, was 119.60. The next deals are expected from Tue 6 Oct.
When do new Otto’s offers come out?
The Wochenhits come out every Tuesday as a new flyer with a "valid from" date and the note "while stocks last", with no end date. Every edition since mid-July 2026 has started on a Tuesday, with a few Wednesday starts earlier in the year; the printed date is what counts (source: ottos.ch, checked 25 September 2026). Themed catalogues such as furniture or bikes come on top. Rappn updates the offers daily as Otto’s publishes them.
What makes Otto’s different from supermarkets?
Otto’s is a Swiss discount department store based in Sursee. The assortment covers groceries, but mostly perfume, fashion, household, electronics, wine, sports, and furniture. The promotional rhythm is broader than at pure supermarkets, with frequent brand specials and longer validity periods.
Are Otto’s offers the same online and in-store?
Yes. Weekly promotions apply at the same price across all branches and on the Otto’s online shop (ottos.ch). Offers that are valid online only carry their own label in Rappn.
Where can I find the Otto’s flyer?
The current Otto’s flyer comes in three forms: the Wochenhits, renewed every Tuesday, themed catalogues on ottos.ch and a printed advertising paper in letterboxes. The flyer page on ottos.ch shows the current Wochenhits; all offers are valid only while stocks last.
Where can I see next week’s Otto’s deals?
The flyer page on ottos.ch already shows a preview of next week’s Wochenhits (source: ottos.ch). The printed "valid from" date on the flyer is what counts.
Where do I find Otto’s Sport, furniture, and brand-special promotions?
Sports, furniture and brand-special promotions come out at Otto’s as themed catalogues and special flyers on the flyer page of ottos.ch. In the Rappn app you see the Otto’s offers it tracks in one list, filterable by category.
Is Rappn independent from Otto’s?
Yes. Rappn has no commercial agreements with Otto’s, Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, or Aligro. We earn nothing on the offers we display, and the app remains 100% free.
Otto’s guides
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed
