Otto’s deals right now · Wk 40 2026
5'383 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. The next deals are expected from Tue 6 Oct. Source: deals published by Otto’s, retrieved on 3 Oct 2026.
By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers
Promotions only, not regular shelf prices.
- Deals
- 5'383
- Avg direct discount
- 35%
- Max direct discount
- 89%
Promotion rhythm
New deals expected from Tue 6 Oct
Otto’s: new weekly deals every Tuesday, no end date, while stocks last.
All Otto’s deals · Wk 40 2026
Prices for the canton of Ticino, retrieved on 3 Oct 2026.
100 deals
- −35%
Marqués de Riscal Gran Reserva 750ml
CHF44.95was
69.00CHF 59.93/l
- −35%
Dreame Wet and Dry Cleaner Z30 Pro Aqua
CHF339.00was
519.00 - −35%
Trento Brown Microfibre Sofa
CHF1'699.00was
2'599.00 - −35%
EIMI Extra Volume mousse
CHF16.95was
25.90CHF 33.90/l
- −34%
Mova smart robotic lawnmower LiDAX Ultra 800
CHF589.00was
899.00 - −34%
Nivea Gentle Cleansing Milk 2x200ml
CHF6.95was
10.60CHF 17.38/l
- −34%
Dreame Pet Air Purifier AP10
CHF229.00was
349.00 - −34%
Joe TV Unit in Artisan Oak and Black Decor 200 x 65 x 42 cm
CHF229.00was
349.00 - −34%
Elsève Hydra Hyaluronic conditioner 2x200ml
CHF6.50was
9.90CHF 16.25/l
- −34%
Elsève L'Oréal Collagen Lifter Conditioner 2x200ml
CHF6.50was
9.90CHF 16.25/l
- −34%
Knorr Mushroom risotto 2x250g
CHF6.50was
9.90CHF 13.00/kg
- −34%
L'Oréal Oil conditioner 2x200ml
CHF6.50was
9.90CHF 16.25/l
- −34%
Clere Cucumber cleansing wipes, 4 x 25 pieces
CHF3.95was
6.00 - −34%
Clere Hyaluronic cleansing wipes, 4 x 25 pieces
CHF3.95was
6.00 - DealVegan
Lavazza Crema e Gusto Ground Coffee 2x250g
CHF9.95
CHF 19.90/kg
- −34%
Gliss Ultimate Repair 7 sec Express Treatment 200ml
CHF6.50was
9.85CHF 32.50/l
- −34%
Gliss Express Repair 7 sec Treatment Anti-Split Ends Miracle 200ml
CHF6.50was
9.85CHF 32.50/l
- −34%
Syoss Oleo Intense 10-50 Ash Blonde
CHF6.50was
9.85 - −34%
Syoss Oleo Intense 5-54 Cool Light Brown
CHF6.50was
9.85 - −34%
Syoss Oleo Intense 7-58 Cool Beige Blonde
CHF6.50was
9.85 - −34%
Syoss Oleo Intense Permanent Copper Red 5-77
CHF6.50was
9.85 - −34%
Syoss Oleo Intense permanent oil hair color dark blonde 6-10
CHF6.50was
9.85 - −34%
Syoss Oleo Intense Permanent Oil Coloration Light Red 5-92
CHF6.50was
9.85 - −34%
- −34%
- −34%
Syoss Oleo Intense permanent oil hair color black brown 2-10
CHF6.50was
9.85 - −34%
Syoss Oleo Intense permanent oil hair color copper 6-76
CHF6.50was
9.85 - Deal
- Deal
- −34%
Pesquera Crianza Ribera del Duero 750ml
CHF17.95was
27.20CHF 23.93/l
- Deal
Innisfree Volcanic Clay Mask 100 ml
CHF18.90
CHF 189.00/l
- −34%
SofLens daily disposable contact lenses 30 pack
CHF19.50was
29.55 - −34%Vegan
Toko Express Tuner Kit
CHF22.90was
34.70 - No image−34%
SofLens daily disposable 30 contact lenses
CHF19.50was
29.55 - −34%
Birra Messina Cristalli di Sale 33 cl
CHF1.65was
2.50CHF 5.00/l
- −34%Vegan
Birra Moretti La Bianca 3x330ml
CHF4.95was
7.50CHF 5.00/l
- −34%
Kneipp Entspannung pur Bath Essence 100ml
CHF4.95was
7.50CHF 49.50/l
- −34%
Kneipp Deep Relaxation Bath Essence 100ml
CHF4.95was
7.50CHF 49.50/l
- −34%
Kneipp Back Comfort Devil's Claw health bath 100ml
CHF4.95was
7.50CHF 49.50/l
- −34%
Kneipp Almond Blossom Care Oil Bath 100ml
CHF4.95was
7.50CHF 49.50/l
- Deal
Niepoort Fabelhaft Douro DO 750ml
CHF10.95
CHF 14.60/l
- Deal
- −34%
Raclette Pan Holders, Set of 4
CHF14.95was
22.65 - DealVegan
18 Crianza
CHF16.95
CHF 22.60/l
- Deal
Anua Rice 70+ Glow Milky Toner 250 ml
CHF16.95
CHF 67.80/l
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
Swiss Fondue cheese fondue set
CHF39.95
- Deal
- −34%
Clinique Moisture Surge Activ Serum
CHF45.90was
69.55CHF 91.80/100 ml
- DealVegan
- −34%
Nordica Junior-Skischuh Speedmachine J1
CHF69.00was
104.55 - Deal
Miss Dior Eau de Parfum
CHF74.90
- −34%
Head Kinder-Skischuh J1
CHF99.00was
150.00 - −34%
Odlo Women's Jacket Zeroweight Ceramiwarm Rad Mid Layer Full Zip
CHF99.00was
150.00 - Deal
Hunter Women's Tall Rubber Boots
CHF109.95
- Deal
Uvex Unisex Skihelm Wanted Visor
CHF149.00
- Deal
Kibernetik KO293NF Fridge-Freezer
CHF499.00
- −34%
Salomon S/Race SL 12 ski set with I12 GW
CHF690.00was
1'045.45 - Deal
Rock Machine E-Trekking Bike eBlizz B90T
CHF2'799.00
- Deal
Olaplex Hair Perfector No. 3 Plus 100ml
CHF22.95
CHF 229.50/l
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
Clariti 1 Day 30
CHF26.95
- −34%
All About Eyes Eye Gel
CHF34.95was
52.95CHF 233.00/100 ml
- −34%
Potato basket Melchterli 20x22x19,5 cm
CHF34.95was
52.95 - No imageDeal
Clariti 1 Day 30 contact lenses
CHF26.95
- −34%Vegan
Münchner Weisse
CHF1.75was
2.65CHF 3.50/l
- −34%Vegan
Original
CHF1.75was
2.65CHF 3.50/l
- Deal
Neutrogena Intense Repair Hand Cream 50ml
CHF3.25
CHF 6.50/100 ml
- Deal
Neutrogena Concentrated unscented hand cream 50ml
CHF3.25
CHF 6.50/100 ml
- −34%
Hofbräu Oktoberfestbier 50 cl
CHF1.95was
2.95CHF 3.90/l
- −34%
Chanteclair Degreaser with Bleach 2x625ml
CHF5.95was
9.00CHF 4.76/l
- −34%
Chanteclair Universal Limescale Remover White Vinegar 2x625ml
CHF5.95was
9.00CHF 4.76/l
- −34%
Chanteclair WC active foam Bleach 2x625ml
CHF5.95was
9.00CHF 4.76/l
- −34%
Chanteclair Active Foam Toilet Descaler 2x625ml
CHF5.95was
9.00CHF 4.76/l
- −34%
Oral-B Toothpaste Professional Protection 2x75ml
CHF5.95was
9.00CHF 39.67/l
- −34%Vegan
Knorr Asia Vegetable Instant Noodles 5x70g
CHF6.95was
10.50CHF 19.86/kg
- −34%Vegan
Knorr Asia Quick Noodles Curry 5x70g
CHF6.95was
10.50CHF 19.86/kg
- −34%
Knorr Asia Quick Noodles chicken 5x70g
CHF6.95was
10.50CHF 19.86/kg
- −34%
Knorr Asia Quick Noodles beef 5x70g
CHF6.95was
10.50CHF 19.86/kg
- −34%
Vanish Oxi Action Pre-wash spray Color 2x750ml
CHF12.95was
19.50CHF 8.63/l
- −34%
Vanish Oxi Action Pre-Wash Spray White 2x750ml
CHF12.95was
19.50CHF 8.63/l
- −34%
Goodsun Parasol, Ø 180 cm, green
CHF19.90was
29.95 - −34%
Air bed Supreme Airflow with built-in pump
CHF99.00was
149.00 - −34%
Dualsenses Rich Repair 6 Effects Serum
CHF15.95was
24.00CHF 159.50/l
- −34%
Sardinia Black Artisan Melamine Hallway Bench 84.5 x 59.5 x 35 cm
CHF119.00was
179.00 - −33%
Nestlé Cini Minis Cereal 2x500g
CHF7.45was
11.20CHF 7.45/kg
- −33%
Nestlé Nesquik Cereal 1kg
CHF7.45was
11.20CHF 7.45/kg
- −33%
Sweet Edition Dolce
CHF7.95was
11.95CHF 10.60/l
- −33%
Women's Myagdi Thermal Shirt
CHF19.90was
29.90 - −33%
Duo Grey Fabric Wardrobe 70 x 154 x 46 cm
CHF19.90was
29.90 - −33%
Rena Plastic Rechargeable LED Fan, 27 cm Diameter
CHF19.90was
29.90 - −33%
Sapana 23 Silk Sleeping Bag Liner
CHF19.90was
29.90 - −33%
Basic 200 protective cover
CHF19.90was
29.90 - −33%
Basic Lounge protective cover
CHF19.90was
29.90 - −33%Vegan
Sherpa men's thermal pants Myagdi
CHF19.90was
29.90 - −33%
Sherpa Men's Thermal Shirt Myagdi
CHF19.90was
29.90
About this page
The current list contains 5'383 deals at Otto’s for the canton of Ticino. The average direct discount is 35%, the highest 89%, counting only deals with a reference price. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.
Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).
- Independent
- Free
- 7 supermarkets
Compare Otto’s with other supermarkets
Other Swiss chains and their current weekly deals.
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
FAQs about Otto’s
Which Otto’s deals are on right now?
As of 3 Oct 2026: 5'383 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. For example: Outdoorchef pizza stone 420/480 at CHF 6.00, was 54.55; Outdoorchef Standard barbecue brush at CHF 3.00, was 18.75; Estée Lauder Youth-Dew Eau de Parfum 67 ml at CHF 29.90, was 119.60. The next deals are expected from Tue 6 Oct.
When do new Otto’s offers come out?
The Wochenhits come out every Tuesday as a new flyer with a "valid from" date and the note "while stocks last", with no end date. Every edition since mid-July 2026 has started on a Tuesday, with a few Wednesday starts earlier in the year; the printed date is what counts (source: ottos.ch, checked 25 September 2026). Themed catalogues such as furniture or bikes come on top. Rappn updates the offers daily as Otto’s publishes them.
What makes Otto’s different from supermarkets?
Otto’s is a Swiss discount department store based in Sursee. The assortment covers groceries, but mostly perfume, fashion, household, electronics, wine, sports, and furniture. The promotional rhythm is broader than at pure supermarkets, with frequent brand specials and longer validity periods.
Are Otto’s offers the same online and in-store?
Yes. Weekly promotions apply at the same price across all branches and on the Otto’s online shop (ottos.ch). Offers that are valid online only carry their own label in Rappn.
Where can I find the Otto’s flyer?
The current Otto’s flyer comes in three forms: the Wochenhits, renewed every Tuesday, themed catalogues on ottos.ch and a printed advertising paper in letterboxes. The flyer page on ottos.ch shows the current Wochenhits; all offers are valid only while stocks last.
Where can I see next week’s Otto’s deals?
The flyer page on ottos.ch already shows a preview of next week’s Wochenhits (source: ottos.ch). The printed "valid from" date on the flyer is what counts.
Where do I find Otto’s Sport, furniture, and brand-special promotions?
Sports, furniture and brand-special promotions come out at Otto’s as themed catalogues and special flyers on the flyer page of ottos.ch. In the Rappn app you see the Otto’s offers it tracks in one list, filterable by category.
Is Rappn independent from Otto’s?
Yes. Rappn has no commercial agreements with Otto’s, Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, or Aligro. We earn nothing on the offers we display, and the app remains 100% free.
Otto’s guides
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed
