Otto’s deals right now · Wk 40 2026
5'383 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. The next deals are expected from Tue 6 Oct. Source: deals published by Otto’s, retrieved on 3 Oct 2026.
By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers
Promotions only, not regular shelf prices.
- Deals
- 5'383
- Avg direct discount
- 35%
- Max direct discount
- 89%
Promotion rhythm
New deals expected from Tue 6 Oct
Otto’s: new weekly deals every Tuesday, no end date, while stocks last.
All Otto’s deals · Wk 40 2026
Prices for the canton of Ticino, retrieved on 3 Oct 2026.
100 deals
- −33%
Sherpa Myagdi Thermo Women's Warm Trousers
CHF19.90was
29.90 - −33%
Ibi extendable table in wild-oak finish, 160/200 x 75 x 90 cm
CHF199.00was
299.00 - −33%
Chelsea Wood/Black Chest of Drawers, 150 x 78 x 39.5 cm
CHF199.00was
299.00 - −33%
Shelby Parquet-Effect MDF Chest of Drawers, 140 x 80 x 40 cm
CHF199.00was
299.00 - −33%
Up and Down Artisan Oak Height-Adjustable Desk, 120 x 72-116 x 60 cm
CHF199.00was
299.00 - −33%
Up and Down White Height-Adjustable Desk, 120 x 72-116 x 60 cm
CHF199.00was
299.00 - −33%
Brighton White TV Unit, 176 x 52 x 40 cm
CHF199.00was
299.00 - −33%
Lumo grey fabric compressed armchair
CHF199.00was
299.00 - −33%
Basic protective cover for lounges
CHF29.90was
44.90 - −33%
Matis Natural Chestnut/Plain White Bed 90 x 200 cm with Storage
CHF299.00was
449.00 - −33%
Dreame Wet and Dry Vacuum H15 Pro Heat
CHF339.00was
509.00 - −33%
Alprausch Damen-Beanie mit Pommel "Muri"
CHF19.95was
29.95 - −33%
Cabernet Sauvignon
CHF19.95was
29.95CHF 26.60/l
- −33%
Tone Up Men's Forge Active T-Shirt
CHF19.95was
29.95 - −33%
Alprose Prestige Chocolate 40 x 100 g
CHF39.90was
59.90CHF 9.97/kg
- −33%
Borg side table, Artisan oak finish / black, 48 x 47.5 x 48 cm
CHF39.90was
59.90 - −33%
Trello side table, Artisan oak finish / black, set of 2
CHF39.90was
59.90 - −33%
Trello side table, Artisan oak finish / black, set of 3
CHF39.90was
59.90 - −33%
Grace MDF and Felt Wardrobe Panel, Black Oak, 50 x 125 cm
CHF39.90was
59.90 - −33%
Fiora Raised Garden Bed
CHF39.90was
59.90 - −33%
Milano folding chair in olive Textilene
CHF39.90was
59.90 - −33%
Milano Textilene Folding Chair Black
CHF39.90was
59.90 - −33%
LED Ceiling light EGLO FRANIA-S, 43 cm
CHF39.90was
59.90 - −33%
Palmaves 2 LED Ceiling Light
CHF39.90was
59.90 - −33%
Wade Bedside Table with Three Shelves
CHF39.90was
59.90 - −33%
Matti grey fabric upholstered swivel chair
CHF39.90was
59.90 - −33%
Amelia Anthracite Fabric Corner Bench
CHF379.00was
569.00 - −33%
Becky Grey Fabric Sofa Bed with Storage
CHF399.00was
599.00 - −33%
Sofa bed Ben grey fabric, storage box
CHF399.00was
599.00 - −33%
Nael Rookwood Oak/Plain Black Combination Bed 90 x 200 cm
CHF399.00was
599.00 - −33%
- −33%
Annabelle Anthracite Fabric Upholstered Chair
CHF49.90was
74.90 - −33%
Gloria sofa bed in beige fabric
CHF499.00was
749.00 - −33%
Detroit cantilever chair, anthracite microfibre
CHF59.90was
89.90 - −33%
Detroit cantilever chair, taupe microfibre
CHF59.90was
89.90 - −33%
Cadal Artisan Oak Bedside Table
CHF59.90was
89.90 - −33%
Cadal Sand Oak Bedside Table
CHF59.90was
89.90 - −33%
Cadal White Bedside Table
CHF59.90was
89.90 - −33%
Sherpa Prakasa 25 hiking backpack
CHF59.90was
89.90 - −33%
Sydney table 180/240 x 75 cm with ceramic-look glass top
CHF599.00was
899.00 - −33%
Sherpa Men's Functional Shirt Lungta
CHF39.95was
59.95 - −33%
Sherpa Women's Dhami Functional T-Shirt
CHF39.95was
59.95 - −33%
Sherpa Women's Functional Shirt Lungta
CHF39.95was
59.95 - −33%
Sherpa Varsa children's rain trousers
CHF39.95was
59.95 - −33%
Tone Up Push women's running shoes
CHF39.95was
59.95 - −33%
Tone Up Push men's running shoes
CHF39.95was
59.95 - −33%
Alprausch Damen-Sneaker "Stilsicher"
CHF49.95was
74.95 - −33%
Alprausch Herren-Sneaker "Stilsicher"
CHF49.95was
74.95 - −33%
Sherpa Siddha 28 hiking backpack
CHF79.90was
119.90 - −33%
Mareile Oak-Finish Table 110 x 76 x 70 cm
CHF99.90was
149.90 - −33%
Dave sofa bed in grey chenille fabric 205 cm
CHF799.00was
1'199.00 - −33%
Dave sofa bed in greige chenille fabric, 205 cm
CHF799.00was
1'199.00 - −33%
Noah Brown Fabric Corner Sofa, Left Chaise
CHF799.00was
1'199.00 - −33%
Noah Brown Fabric Corner Sofa, Right Chaise
CHF799.00was
1'199.00 - −33%
Noah Grey Fabric Corner Sofa, Left Chaise
CHF799.00was
1'199.00 - −33%
Noah Grey Fabric Corner Sofa, Right Chaise
CHF799.00was
1'199.00 - −33%
Noah Silver Fabric Corner Sofa, Left Chaise
CHF799.00was
1'199.00 - −33%
Noah Silver Fabric Corner Sofa, Right Chaise
CHF799.00was
1'199.00 - −33%
Modica Beige Fabric TV Armchair with Heating and Lift Assistance
CHF799.00was
1'199.00 - −33%
Modica Petrol Fabric TV Armchair with Heating and Lift Assistance
CHF799.00was
1'199.00 - −33%
Nubo corner sofa beige fabric, recamiere left
CHF899.00was
1'349.00 - −33%
Nubo Beige Fabric Corner Sofa, Left Chaise
CHF899.00was
1'349.00 - −33%
Nubo Grey Fabric Corner Sofa, Left Chaise
CHF899.00was
1'349.00 - −33%
Nubo Grey Fabric Corner Sofa, Right Chaise
CHF899.00was
1'349.00 - −33%
Nubo Green Fabric Corner Sofa, Left Chaise
CHF899.00was
1'349.00 - −33%
Nubo Green Fabric Corner Sofa, Right Chaise
CHF899.00was
1'349.00 - −33%
Alprausch Damen-Winterschuh "Herbschtzauber"
CHF59.95was
89.95 - −33%
Alprausch Herren-Winterschuh "Taufrisch"
CHF59.95was
89.95 - −33%
Sherpa Men's Rain Pants Varsa
CHF59.95was
89.95 - −33%
Sherpa Varsa Children's Rain Jacket
CHF59.95was
89.95 - −33%
Boxspring bed Carla fabric
CHF1'199.00was
1'799.00 - −33%
Mulino Bianco Campagnole 700g
CHF4.50was
6.75CHF 6.43/kg
- −33%
Mulino Bianco Molinetti 800g
CHF4.50was
6.75CHF 5.63/kg
- −33%
WC-Ente Toilet gel Coastal forest 3x750ml
CHF7.50was
11.25CHF 3.33/l
- −33%
Durgol Swiss Espresso 3x125ml
CHF9.90was
14.85CHF 26.40/l
- −33%Vegan
Feldschlösschen Original 5x330ml
CHF12.50was
18.75CHF 7.58/l
- −33%
Moroccanoil Treatment Hair Oil
CHF39.95was
59.90CHF 399.50/l
- −33%
Gillette Fusion 5 Razor Blades
CHF34.95was
52.40 - −33%
Double Passage
CHF19.95was
29.90CHF 26.60/l
- −33%
Filetti Sensitive Liquid Detergent 2x1.5l
CHF19.95was
29.90CHF 6.65/l
- −33%
Filetti Sensitive Powder Detergent 2x1.275kg
CHF19.95was
29.90CHF 7.82/kg
- −33%
Por Ti
CHF19.95was
29.90CHF 26.60/l
- −33%
Anniversario 62 Primitivo di Manduria Riserva DOP
CHF19.95was
29.90CHF 26.60/l
- −33%
Rosé
CHF19.95was
29.90CHF 26.60/l
- −33%
Tegernseerhof Grüner Veltliner Fed Dürnstein
CHF19.95was
29.90CHF 26.60/l
- −33%
Tegernseerhof Grüner Veltliner Fed Superin
CHF19.95was
29.90CHF 26.60/l
- −33%
Ànima Negra ÀN/2
CHF19.95was
29.90CHF 26.60/l
- −33%
Cuvée Authentique
CHF13.95was
20.90CHF 18.60/l
- −33%
Gillette Blue II Twin Disposable Razors 2x20
CHF11.95was
17.90 - −33%
La Retro
CHF11.95was
17.90CHF 15.93/l
- −33%Vegan
Philippe Bouchard Macon-Villages 75 cl
CHF11.95was
17.90CHF 15.93/l
- −33%
Pöckl Zweigelt
CHF11.95was
17.90CHF 15.93/l
- −33%
Axe Aero Number 10 deodorant 2x150ml
CHF7.95was
11.90CHF 26.50/l
- −33%
Axe Apollo Deo Spray 2x150ml
CHF7.95was
11.90CHF 26.50/l
- −33%
Axe Deospray Ice Chill 2 x 150 ml
CHF7.95was
11.90CHF 26.50/l
- −33%Vegan
Ben's Original Long grain risotto 15 min 2kg
CHF7.95was
11.90CHF 3.98/kg
- −33%
Borotalco Active Deodorant Roll-On 2x150ml
CHF7.95was
11.90CHF 26.50/l
- −33%
Borotalco Active Roll-On Deodorant Mandarin & Neroli 2x50ml
CHF7.95was
11.90CHF 79.50/l
- −33%
Borotalco Active Roll-On Deodorant Sea Salts Fresh 2x50ml
CHF7.95was
11.90CHF 79.50/l
- −33%
Borotalco Active Deodorant Spray Mandarin & Neroli 2x150ml
CHF7.95was
11.90CHF 26.50/l
About this page
The current list contains 5'383 deals at Otto’s for the canton of Ticino. The average direct discount is 35%, the highest 89%, counting only deals with a reference price. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.
Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).
- Independent
- Free
- 7 supermarkets
Compare Otto’s with other supermarkets
Other Swiss chains and their current weekly deals.
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
FAQs about Otto’s
Which Otto’s deals are on right now?
As of 3 Oct 2026: 5'383 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. For example: Outdoorchef pizza stone 420/480 at CHF 6.00, was 54.55; Outdoorchef Standard barbecue brush at CHF 3.00, was 18.75; Estée Lauder Youth-Dew Eau de Parfum 67 ml at CHF 29.90, was 119.60. The next deals are expected from Tue 6 Oct.
When do new Otto’s offers come out?
The Wochenhits come out every Tuesday as a new flyer with a "valid from" date and the note "while stocks last", with no end date. Every edition since mid-July 2026 has started on a Tuesday, with a few Wednesday starts earlier in the year; the printed date is what counts (source: ottos.ch, checked 25 September 2026). Themed catalogues such as furniture or bikes come on top. Rappn updates the offers daily as Otto’s publishes them.
What makes Otto’s different from supermarkets?
Otto’s is a Swiss discount department store based in Sursee. The assortment covers groceries, but mostly perfume, fashion, household, electronics, wine, sports, and furniture. The promotional rhythm is broader than at pure supermarkets, with frequent brand specials and longer validity periods.
Are Otto’s offers the same online and in-store?
Yes. Weekly promotions apply at the same price across all branches and on the Otto’s online shop (ottos.ch). Offers that are valid online only carry their own label in Rappn.
Where can I find the Otto’s flyer?
The current Otto’s flyer comes in three forms: the Wochenhits, renewed every Tuesday, themed catalogues on ottos.ch and a printed advertising paper in letterboxes. The flyer page on ottos.ch shows the current Wochenhits; all offers are valid only while stocks last.
Where can I see next week’s Otto’s deals?
The flyer page on ottos.ch already shows a preview of next week’s Wochenhits (source: ottos.ch). The printed "valid from" date on the flyer is what counts.
Where do I find Otto’s Sport, furniture, and brand-special promotions?
Sports, furniture and brand-special promotions come out at Otto’s as themed catalogues and special flyers on the flyer page of ottos.ch. In the Rappn app you see the Otto’s offers it tracks in one list, filterable by category.
Is Rappn independent from Otto’s?
Yes. Rappn has no commercial agreements with Otto’s, Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, or Aligro. We earn nothing on the offers we display, and the app remains 100% free.
Otto’s guides
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed
