Otto’s deals right now · Wk 40 2026
5'383 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. The next deals are expected from Tue 6 Oct. Source: deals published by Otto’s, retrieved on 3 Oct 2026.
By product, compared across all chains: mineral water, beer, coffee, meat, diapers
Promotions only, not regular shelf prices.
- Deals
- 5'383
- Avg direct discount
- 35%
- Max direct discount
- 89%
Promotion rhythm
New deals expected from Tue 6 Oct
Otto’s: new weekly deals every Tuesday, no end date, while stocks last.
All Otto’s deals · Wk 40 2026
Prices for the canton of Ticino, retrieved on 3 Oct 2026.
100 deals
- −33%
Borotalco Active Deodorant Spray Sea Salts Fresh 2x150ml
CHF7.95was
11.90CHF 26.50/l
- −33%
Borotalco Absolute Invisible Dry Roll-On Deodorant 2x50ml
CHF7.95was
11.90CHF 79.50/l
- −33%
Borotalco Intensive Roll-on Deodorant 2x50ml
CHF7.95was
11.90CHF 79.50/l
- −33%
Borotalco Invisible Roll-on Deodorant 2x50ml
CHF7.95was
11.90CHF 79.50/l
- −33%Vegan
Borotalco Invisible Fresh Roll-on Deodorant 2x50ml
CHF7.95was
11.90CHF 79.50/l
- −33%
Borotalco Original Roll-on Deodorant 2x50ml
CHF7.95was
11.90CHF 79.50/l
- −33%
Borotalco Pure Roll-on Deodorant 2x50ml
CHF7.95was
11.90CHF 79.50/l
- −33%
Borotalco Active Deodorant Spray 2x150ml
CHF7.95was
11.90CHF 26.50/l
- −33%
Borotalco Intensive Deodorant Spray 2x150ml
CHF7.95was
11.90CHF 26.50/l
- −33%
Borotalco Invisible Deodorant Spray 2x150ml
CHF7.95was
11.90CHF 26.50/l
- −33%
Borotalco Invisible Fresh Deodorant Spray 2x150ml
CHF7.95was
11.90CHF 26.50/l
- −33%
Borotalco Original Deodorant Spray 2x150ml
CHF7.95was
11.90CHF 26.50/l
- −33%
Borotalco Pure Deodorant Spray 2x150ml
CHF7.95was
11.90CHF 26.50/l
- −33%
Borotalco Original Deodorant Stick 2x40ml
CHF7.95was
11.90CHF 9.94/100 ml
- −33%
Borotalco Active Marine Deodorant Spray 2x150ml
CHF7.95was
11.90CHF 26.50/l
- −33%
Borotalco Deodorant Spray Unique Scent of 2x150ml
CHF7.95was
11.90CHF 26.50/l
- −33%
Borotalco Invisible Deodorant Stick 2x40ml
CHF7.95was
11.90CHF 9.94/100 ml
- −33%
Borotalco Men Absolute Invisible Dry Deodorant Spray 2x150ml
CHF7.95was
11.90CHF 26.50/l
- −33%
Filetti Fabric Softener, 2 x 37 Washes
CHF7.95was
11.90 - −33%
Nivea Soothing Toner 2x200ml
CHF6.95was
10.40CHF 17.38/l
- DealVegan
Capri-Sun Cola mix 10x200ml
CHF3.30
CHF 1.65/l
- DealVegan
Capri-Sun Jungle Drink 10x200ml
CHF3.30
CHF 1.65/l
- Deal
Capri-Sun Mystic Dragon 10x200ml
CHF3.30
CHF 1.65/l
- −33%
Berry Boost Shower Gel & Foam Bath
CHF3.95was
5.90CHF 9.88/l
- −33%
Neon Double-Tip Fibre Pens
CHF3.95was
5.90 - −33%
Felce Azzurra Beauty Essence Daffodil Shower Gel 650ml
CHF3.95was
5.90CHF 6.08/l
- −33%
Felce Azzurra Bergamot and Jasmine Shower Gel 650ml
CHF3.95was
5.90CHF 6.08/l
- −33%
Felce Azzurra Delicate Essence White Musk Shower Gel 650ml
CHF3.95was
5.90CHF 6.08/l
- −33%
Felce Azzurra Regenerating Essence Sea Salt Shower Gel 650ml
CHF3.95was
5.90CHF 6.08/l
- −33%
Felce Azzurra Amber and Argan Shower Gel 650ml
CHF3.95was
5.90CHF 6.08/l
- −33%
Felce Azzurra Classico Shower Gel 650ml
CHF3.95was
5.90CHF 6.08/l
- −33%
Felce Azzurra Moon Flowers Shower Gel 650ml
CHF3.95was
5.90CHF 6.08/l
- −33%
Kneipp Almond Blossom Hand Cream 75ml
CHF3.95was
5.90CHF 5.27/100 ml
- −33%
Kneipp Sekunden Hand & Nail Cream 75ml
CHF3.95was
5.90CHF 5.27/100 ml
- −33%
Lycka Nutritive Hand Cream
CHF3.95was
5.90CHF 5.27/100 ml
- −33%
Neutrogena Moisturizing cream 200ml
CHF3.95was
5.90CHF 19.75/l
- −33%
Pieces Damen-Socken Ringel, 1 Paar
CHF3.95was
5.90 - −33%
NEON Highlighters
CHF3.95was
5.90 - −33%
Vård SOS Intensive Hand Cream
CHF3.95was
5.90CHF 5.27/100 ml
- −33%
WC-Ente Deobloc Active Clean Marine 2x38.6g
CHF3.95was
5.90CHF 5.12/100 g
- −33%
WC-Ente Deobloc Active Clean Citrus 2x38.6g
CHF3.95was
5.90CHF 5.12/100 g
- Deal
Syoss Invisible Hold Paste 100ml
CHF4.95
CHF 49.50/l
- Deal
Syoss Max Hold Power Hair Wax 150ml
CHF4.95
CHF 33.00/l
- Deal
- Deal
Swiffer Wet floor wipes 24
CHF7.95
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
Nivea Vital Soja anti-age night cream 50 ml
CHF11.95
CHF 23.90/100 ml
- DealVegan
- DealVegan
- DealVegan
- Deal
Thermo Fire Safety Fuel Paste 1 L
CHF5.50
CHF 5.50/l
- Deal
- Deal
- DealVegan
Bolgheri Rosso
CHF19.95
CHF 26.60/l
- DealVegan
Caccia al Palazzo Bolgheri 75 cl
CHF19.95
CHF 26.60/l
- Deal
Everlast men's boxers, 4-pack
CHF19.95
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
- Deal
Biotrue contact lens solution twin pack
CHF24.50
CHF 40.83/l
- Deal
Eichhof Lager Beer 24x500ml
CHF27.95
CHF 2.33/l
- No imageDeal
Everlast Men's Boxers, 4-Pack
CHF19.95
- Deal
Milka Strawberry
CHF5.95
CHF 32.60/kg
- Deal
got2b Wax Stick Glued 50g
CHF5.95
CHF 11.90/100 g
- −33%
Almansa D.O.
CHF9.95was
14.85CHF 13.27/l
- −33%
L'Oréal Elseve Huile Extraordinaire Serum 100ml
CHF9.95was
14.85CHF 99.50/l
- Deal
5 Finques Reserva 75 cl
CHF13.95
CHF 18.60/l
- Deal
Tua Rita Rosso dei Notri Toscana IGT 750ml
CHF13.95
CHF 18.60/l
- Deal
Victoria’s Secret Body Lotion Amber Romance 236ml
CHF15.90
CHF 67.37/l
- Deal
Victoria’s Secret Love Spell Body Lotion 236 ml
CHF15.90
CHF 67.37/l
- Deal
Victoria’s Secret Romantic Body Lotion 236ml
CHF15.90
CHF 67.37/l
- Deal
- DealVegan
Ultimate Provence Rosé
CHF17.95
CHF 23.93/l
- −33%
Diamond File Medium
CHF19.90was
29.70 - −33%
White Tea Eau de Toilette
CHF19.90was
29.70 - −33%
Gorley Table Lamp
CHF19.90was
29.70 - Deal
- Deal
- Deal
- Deal
Take The Day Off makeup remover
CHF23.90
CHF 191.20/l
- Deal
- −33%
14
CHF29.95was
44.70CHF 39.93/l
- −33%
Adidas Tensaur Run 3.0 children's running shoes
CHF29.95was
44.70 - −33%
Adidas Children's Sneaker Tensaur Sport 2.0
CHF29.95was
44.70 - −33%
Brunello di Montalcino
CHF29.95was
44.70CHF 39.93/l
- −33%
Crocband Unisex Flip-Flops
CHF29.95was
44.70 - −33%
Women's Fairview Half-Zip Base Layer
CHF29.95was
44.70 - −33%
Gillette Fusion 5 razor blades, 12-pack
CHF29.95was
44.70 - −33%
Men's Flemington Half-Zip Base Layer
CHF29.95was
44.70 - −33%
Masters Scout Trekking Pole
CHF29.95was
44.70 - −33%
Rossignol Basic Ski Bag 185
CHF29.95was
44.70 - −33%
Tiro League Sports Bag M
CHF29.95was
44.70 - −33%
Tommy Jeans women's Badge T-shirt
CHF29.95was
44.70 - −33%Vegan
Valtravieso VT 75 cl
CHF29.95was
44.70CHF 39.93/l
- Deal
Moisture Surge 100H Auto-Replenishing Hydrator
CHF31.90
CHF 63.80/100 ml
About this page
The current list contains 5'383 deals at Otto’s for the canton of Ticino. The average direct discount is 35%, the highest 89%, counting only deals with a reference price. This page shows only current promotional offers, not regular shelf prices. Download the Rappn app to compare offers from the seven covered Swiss chains.
Promotional assortments differ by canton. Pick your own canton in the Rappn app (all 26, free).
- Independent
- Free
- 7 supermarkets
Compare Otto’s with other supermarkets
Other Swiss chains and their current weekly deals.
Ready to save on groceries?
Install Rappn and compare for yourself this week. No account required.Scan the code, install Rappn and compare current offers. No account needed.
Built in Switzerland, for Switzerland
FAQs about Otto’s
Which Otto’s deals are on right now?
As of 3 Oct 2026: 5'383 deals at Otto’s for the canton of Ticino right now, with no end date given. For example: Outdoorchef pizza stone 420/480 at CHF 6.00, was 54.55; Outdoorchef Standard barbecue brush at CHF 3.00, was 18.75; Estée Lauder Youth-Dew Eau de Parfum 67 ml at CHF 29.90, was 119.60. The next deals are expected from Tue 6 Oct.
When do new Otto’s offers come out?
The Wochenhits come out every Tuesday as a new flyer with a "valid from" date and the note "while stocks last", with no end date. Every edition since mid-July 2026 has started on a Tuesday, with a few Wednesday starts earlier in the year; the printed date is what counts (source: ottos.ch, checked 25 September 2026). Themed catalogues such as furniture or bikes come on top. Rappn updates the offers daily as Otto’s publishes them.
What makes Otto’s different from supermarkets?
Otto’s is a Swiss discount department store based in Sursee. The assortment covers groceries, but mostly perfume, fashion, household, electronics, wine, sports, and furniture. The promotional rhythm is broader than at pure supermarkets, with frequent brand specials and longer validity periods.
Are Otto’s offers the same online and in-store?
Yes. Weekly promotions apply at the same price across all branches and on the Otto’s online shop (ottos.ch). Offers that are valid online only carry their own label in Rappn.
Where can I find the Otto’s flyer?
The current Otto’s flyer comes in three forms: the Wochenhits, renewed every Tuesday, themed catalogues on ottos.ch and a printed advertising paper in letterboxes. The flyer page on ottos.ch shows the current Wochenhits; all offers are valid only while stocks last.
Where can I see next week’s Otto’s deals?
The flyer page on ottos.ch already shows a preview of next week’s Wochenhits (source: ottos.ch). The printed "valid from" date on the flyer is what counts.
Where do I find Otto’s Sport, furniture, and brand-special promotions?
Sports, furniture and brand-special promotions come out at Otto’s as themed catalogues and special flyers on the flyer page of ottos.ch. In the Rappn app you see the Otto’s offers it tracks in one list, filterable by category.
Is Rappn independent from Otto’s?
Yes. Rappn has no commercial agreements with Otto’s, Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, or Aligro. We earn nothing on the offers we display, and the app remains 100% free.
Otto’s guides
Why Rappn?
Rappn is an independent grocery price comparison app in Switzerland, with no commercial agreements with any retailer. Our comparisons are truly independent.
- 100% free: no subscription, no hidden costs
- Neutral: no commercial agreements with Migros, Coop, Aldi, Lidl, Denner, Aligro, or Otto’s
- Updated daily, as soon as the chains publish their deals
- The chains’ deals in one place: search, filter, compare, no account needed
